Z kraju

Z kraju

Rekord na gdańskim lotnisku. Miliony pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w minionych dziesięciu miesiącach br. obsłużył ponad 3,4 mln pasażerów, czyli o 6,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W październiku zanotowano rekordowy wzrost pasażerów, o 12,6 proc.

Rafalska chwali Węgry. "Punkt odniesienia" dla Polski

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która od poniedziałku składa wizytę na Węgrzech, uznała we wtorek węgierską politykę rodzinną za "punkt odniesienia" i zapowiedziała korzystanie w Polsce z węgierskich doświadczeń.

PZU Zdrowie stawia na własne placówki. Ambitne plany

Do 2020 r. PZU Zdrowie chce mieć 40 własnych placówek medycznych – poinformował we wtorek w Katowicach prezes spółki Paweł Kacprzyk. W Katowicach otwarto właśnie pierwszą placówkę w tzw. pełnym brandingu PZU Zdrowie. Spółka ma już 30 własnych przychodni, współpracuje też z ok. 1700 innymi podmiotami.

Bezrobocie znów spadło

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To spadek w porównaniu do września.

Znana sieć chce zamknąć wszystkie sklepy w Polsce

Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer ogłosiła we wtorek, że rozpocznie konsultacje z 351 pracownikami ws.zamiaru zamknięcia 11 sklepów w Polsce - poinformowała spółka. Firma zapewnia, że zobowiązuje się w pełni przestrzegać przepisów prawa pracy w Polsce.

Zwrot w sprawie linii Kozienice-Ołtarzew. Gigantyczna inwestycja rozwiązana

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz konsorcjum ZUE i Dalekovod Polska podjęły decyzję o rozwiązaniu umowy na budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice–Ołtarzew - podały w poniedziałek wieczorem PSE. Państwowa spółka zapowiada rozpisanie nowego postępowania w tej sprawie. Przebieg budowy linii był wytyczany wielokrotnie i od początku budzi gwałtowne protesty.

Wojsko szansą na stały zarobek? Debata Młodych w TVN24 BiS

Czy młodzi ludzie postrzegają wojsko jako szansę na stały zarobek? Czy wstąpienie do wojska to oznaka patriotyzmu czy pragmatyzmu? Na te pytania odpowiedzi szukali goście Debaty Młodych w TVN24 BiS: Justyna Chruściak (Młodzi Nowocześni), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS) oraz Krzysztof Grochowski (Partia Razem).

Debata Kobiet w TVN24 BiS. Dyskusja o ustawie "Za Życiem"

Ustawa "Za życiem" została przyjęta przez Senat i czeka na podpis prezydenta. Na ile kwota 4 tys. zł jest pomocna w wychowywaniu niepełnosprawnych dzieci? O kontrowersyjnym projekcie rządu mówiły uczestniczki Debaty Kobiet w TVN24 BiS: Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, Anna Olszak, mama pięciorga dzieci, w tym niepełnosprawnej Hani, Marta Młynarczyk, prawniczka z Fundacji Arkadia oraz dr Katarzyna Roszewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Z ministerstwa do ministerstwa. Oto nowy szeryf podatkowy

Dotychczasowy wiceminister skarbu Paweł Gruza został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko wiceministra finansów - poinformował resort finansów w poniedziałek w komunikacie. Do jego obowiązków będą należeć sprawy związane z poprawą ściągalności podatków.

Prezes NBP: nie będzie przesłanek do podniesienia stóp procentowych

Wzrost PKB w przyszłym roku przekroczy 3 proc., a jak włączą się inwestycje, wówczas może to być 3,5 proc. - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP. - Jeśli będzie kontynuacja tych procesów, które obserwujemy w 2016 r., to wydaje mi się, że wówczas w 2017 r. też nie będzie przesłanek do wzrostu stóp procentowych - zaznaczył Glapiński.

Duda chce współpracy zbrojeniowej z Jordanią

Są wstępne ustalenia dotyczące wzajemnej współpracy z Jordanią w zakresie rozwoju przemysłu zbrojeniowego - poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Az-Zarce koło Ammanu. Wyraził również nadzieję, że wkrótce zostaną zawarte konkretne kontrakty.

Minister ostrzega przed hakerami. Atakują spoza Polski

Na instytucje finansowe oraz infrastrukturę krytyczną w Polsce przypuszczane są ataki hakerskie spoza naszego kraju; eksperci potrafią na nie dobrze reagować, usprawnienia wymaga ich przewidywanie - oceniła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

W Polsce upada coraz więcej firm

W październiku upadło 66 przedsiębiorstw wobec 55 w październiku ubiegłego roku - podała spółka Euler Hermes. Jest to czwarty miesiąc z rzędu wzrostu liczby upadłości firm w Polsce.

Do lekarza bez ubezpieczenia. Sprawdź, co się zmieni

W piątek 4 listopada Sejm przyjął nowelę ustawy, która ma znacznie ułatwić korzystanie z usług lekarskich. Leczenie ma się odbywać według zasady: najpierw pomoc, potem biurokracja. Przedstawiamy pięć faktów na temat zmian w prawie.

Mundurowi ponownie z pełną stawką na zwolnieniu lekarskim

30-dniowe zwolnienia lekarskie policjantów, strażników granicznych, strażaków oraz funkcjonariuszy BOR ma być płatne w 100 procentach, a dopiero na dłuższym zwolnieniu uposażenie będzie pomniejszone - zakłada projekt nowelizacji ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opozycja widzi "szaleńczą działalność" i "poważny problem". Mazurek: jest dobrym ministrem

- Oczywiście, że nie poda się do dymisji, uważamy, że jest dobrym ministrem - powiedziała o Antonim Macierewiczu Beata Mazurek z PiS podczas programu "Kawa na Ławę". Z kolei poseł PO Andrzej Halicki uznał, że działania ministra obrony Antoniego Macierewicza niszczą cały dotychczasowy wysiłek polityczny od 1989 roku. - Takiego zniszczenia, jeśli chodzi o prestiż polski trudno było się spodziewać - stwierdził poseł.

Amazon szuka 12 tys. "pomocników Św. Mikołaja". Związkowcy studzą emocje

Firma Amazon hasłem „Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja” kusi mieszkańców Dolnego Śląska i Wielkopolski ofertami pracy sezonowej. Przed świętami Bożego Narodzenia planuje zatrudnić 12 tysięcy osób. Przedstawiciele „Solidarności” przypominają jednak, że praca sezonowa nie gwarantuje wcale dłuższego zatrudnienia.