Z kraju

Z kraju

Rzutem na taśmę. MON wydał miliardy na trzy samoloty dla VIP-ów

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej i amerykański koncern Boeing podpisały umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie. Obejmuje ona dwie nowe maszyny i jedną używaną. Kontrakt opiewa na ok. 523 mln dolarów netto, czyli po przeliczeniu ok. 2 mld zł, a po doliczeniu podatku - ok. 2,5 mld zł.

Pewny awans i pensja, krótki czas pracy, extra urlopy? Prześwietlamy przywileje nauczycieli

Konfrontacyjne wypowiedzi pod adresem strajkujących nauczycieli padły dziś z ust przedstawicieli ekipy rządzącej. Poseł PiS Stanisław Pięta nazwał organizatorów strajku "czerwoną lumpeninteligencją". Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk uznał nauczycieli za "grupę zawodową z największymi przywilejami" w Polsce. Dlatego, jego zdaniem, dzisiejszy strajk to paradoks. Jak jest w rzeczywistości?

Samoloty dla VIP-ów. Korzystna decyzja dla resortu obrony

Krajowa Izba Odwoławcza pozwoliła Ministerstwu Obrony Narodowej na zawarcie umowy z firmą Boeing na dostawę samolotów do przewozu VIP-ów jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem odwołania, jakie w tej sprawie złożyły inne firmy - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Chcą nowego święta, złożyli projekt ustawy. "To najważniejsza data w naszej historii"

Już wkrótce w kalendarzu świąt państwowych w Polsce może przybyć nowa data. Grupa posłów chce bowiem ustanowienia 14 kwietnia Świętem Chrztu Polskiego. - To najważniejsza data w naszej historii, ale nie ma żadnego przełożenia na pamięć o tym w kalendarzu - wskazuje w rozmowie z tvn24bis.pl poseł niezrzeszony Jan Klawiter, reprezentant wnioskodawców projektu, który zyskał poparcie nawet przedstawiciela Nowoczesnej.

Pitera: niech PiS pomyśli o bezpieczeństwie, a mniej o interesie elektoratu

- Bardzo nie podoba mi się podejście rządu do strefy euro - mówi Julia Pitera, eurodeputowana PO. Jej zdaniem, "jest to element kompletnego nierozumienia czemu służy przystąpienie" do tej grupy. - To nie jest tylko ekonomia. To jest bezpieczeństwo państwa, dlatego takie kraje jak Litwa, Słowacja weszły do strefy euro, bo to daje im związek z gospodarką zachodniej Europy i wyprowadza definitywnie ze strefy wpływów Rosji - tłumaczy gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS. - Radziłabym żeby PiS pomyślało o polskim bezpieczeństwie, a mniej o interesie swojego elektoratu - wskazuje Pitera.

Ustawa o ziemi. Bruksela nie wszczęła procedury wobec Polski

Mimo że Komisja Europejska już od kilku miesięcy bada przyjętą przed rokiem ustawę w sprawie obrotu ziemią, która nakłada ograniczenia na sprzedaż gruntów rolnych w Polsce, wygląda na to, że w tym półroczu nie zdecyduje się na wszczęcie procedury - poinformowały źródła w Brukseli.

Brexit przyniesie straty rolnikom. Unijna organizacja ostrzega

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że odejście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty przyniesie straty zarówno brytyjskim, jak i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Zjednoczone Królestwo dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.

Nowe centrum usług ma dać pracę nawet dwóm tysiącom osób

W Krakowie działa Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB. - Inwestycja świadczy o zaufaniu do naszego kraju i o tym, jak mocno jesteśmy wprzęgnięci w globalną gospodarkę cyfrową – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji działalności Centrum.

Stłuczka samochodu z wiceministrem. Ile może kosztować naprawa?

Co najmniej 38 tysięcy złotych - tyle może kosztować naprawa limuzyny wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, która w środę zderzyła się z innym autem na warszawskim Powiślu. To kosztorys uwzględniający jedynie uszkodzenia widoczne na zdjęciach. Jeśli BMW ma też uszkodzenia wewnętrzne, cena naprawy może być znacznie wyższa - wynika z opinii rzeczoznawców, z którymi rozmawialiśmy.

Ekspert: Eurokorpus to struktura rachityczna. Ale decyzja MON była błędna

Decyzja o zmniejszeniu obecności Polski w Eurokorpusie była błędna - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS dr Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak stwierdził Eurokorpus jest strukturą rachityczną. - To zalążek czegoś i nie bardzo widać, aby ten zalążek miał dynamikę przekształcania się w coś poważnego. Minister obrony podjął decyzję, że szkoda tych kilkunastu oficerów, którzy tam pracują i można ich zaangażować gdzie indziej. Moim zdaniem, nie szkoda - podkreślił Girzyński.

Ukraińcy w cenie. "Niedługo będziemy mogli im pomachać na autostradzie"

Koszt zatrudnienia Ukraińca jest bardzo często wyższy niż koszt zatrudnienia Polaka - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Ale firmy często nie mają wyjścia i muszą zatrudniać sąsiadów ze Wschodu do prac, których nie chcą wykonywać Polacy - dodał. Zastrzegł jednak, że wkrótce pracownicy z Ukrainy mogą opuścić nasz kraj i przenieść się do Francji czy Niemiec.

PZU zmienia zdanie w sprawie Pekao. Transakcja przebiegnie inaczej

PZU, Polski Fundusz Rozwoju i Unicredit postanowiły uprościć strukturę nabycia akcji Banku Pekao, która polega w głównej mierze na zastąpieniu pośredniego nabycia akcji przez PZU, nabyciem bezpośrednim - poinformował ubezpieczyciel w komunikacie. Taka zmiana może przyspieszyć transakcję.

Pół miliarda złotych na drogi. Wkrótce nowe umowy

Kolejne umowy dotyczące dofinansowania projektów drogowych środkami unijnymi zostaną podpisane w przyszłym tygodniu. Wartość dofinansowania ma sięgnąć około 500 milionów złotych - poinformował w środę wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Miller: niewiele państw traktuje poważnie Antoniego Macierewicza

Minister Macierewicz pełni swoją misję kolejne miesiące, ale nie spotkał się jeszcze oficjalnie z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma też niewielką liczbę kontaktów z europejskimi partnerami. To pokazuje, że niewiele państw traktuje poważnie naszego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. On ma niewątpliwy problem z komunikacją - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Leszek Miller. Były premier dodał, że wśród naszych sojuszników narasta przekonanie, że polski rząd zachowuje się "nieracjonalnie i wysyła sprzeczne sygnały".