Reforma sądownictwa i jej potencjalne skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli i równowagi oraz praworządności - mogą wpłynąć na ocenę siły instytucjonalnej Polski przez agencję Moody's - wynika z raportu agencji z 17 stycznia.
"(...) reforma sądownictwa w Polsce sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia systemu kontroli i równowagi (check and balances) oraz praworządności, może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - PAP)" - napisano w raporcie.
Zmiana oceny?
To pierwszy raz, gdy agencja publicznie wspomniała o takiej ewentualności w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Agencja dodała, iż skutki reformy mogą potencjalnie "osłabić sentyment gospodarczy oraz FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - PAP)" w Polsce.
Moody's nie spodziewa się, by w związku z uruchomieniem procedury z art. 7 Traktatu UE na Polskę zostały nałożone sankcje, z uwagi na konieczność jednomyślności wśród krajów UE. Agencja spodziewa się, że "nieprzewidywalność polityczna pozostanie istotnym czynnikiem dla jakości oceny kredytowej w Polsce i na Węgrzech".
Wielka trójka
Moody's to obok Standard&Poor's i Fitch najważniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest ważną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.
Autor: msz//dap / Źródło: PAP Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock