Z kraju

Z kraju

Dłuższa praca w piątki i soboty. "Sieci handlowe pokazały swoją twarz"

Część sieci i galerii handlowych, przygotowując się do niedzielnego zakazu handlu, zdecydowała się na wydłużenie pracy w piątki i soboty. - Jesteśmy temu przeciwni - mówi Alfred Bujara z "Solidarności" i wraca do pomysłu nowelizacji ustawy, w świetle której pracownicy handlu mieliby wolne do poniedziałkowego poranka. Twierdzi też, że przepisy trzeba rozszerzyć na kolejne branże i zawody.

Nowe technologie tworzą człowieka przyszłości

Słuch doskonały, okulary, które pokazują temperaturę ciała rozmówcy, dłonie, które czują więcej - to hasła, które na razie brzmią futurystycznie, ale dzięki nowoczesnym technologiom mogą stać się codziennością. O ulepszaniu ludzkiego ciała i o tym, czy istnieją granice w stawaniu się doskonalszym - Rafał Wojda rozmawiał ze swoimi gośćmi w programie "Świat".

Rząd walczy ze smogiem. Eksperci: ta ustawa nic nie zmieni

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający normy jakości węgla. Nowe przepisy mają pomóc w walce ze smogiem. Jednak zdaniem ekspertów ustawa w zaproponowanym kształcie nie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce. - Nie ma szans, abyśmy zobaczyli jakąkolwiek różnicę - uważa Kuba Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zakaz handlu w niedziele. Wszystko, co trzeba wiedzieć o nowych przepisach

Ostateczną wersję ustawy ograniczającej handel w niedziele Sejm przyjął 10 stycznia. Niemal trzy tygodnie później swój podpis złożył prezydent Andrzej Duda. Od 1 marca handel w niedziele jest stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 roku, a następnie do jednej niedzieli w 2019 roku. Od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele.

Znamy finalistów "biznesowych Oskarów". Kapituła zaskoczyła

Liderzy biznesu ścigają się o Nagrodę Polskiej Rady Biznesu. Znani są już finaliści 7. edycji konkursu. Jednak, co zaskakuje, brak jest finalistów w kategorii "Wizja i innowacje". Jak tłumaczy Marian Owerko, członek kapituły nagrody, w tym roku nie było dla tej kategorii wystarczająco wybitnych kandydatów. Pozostałe kategorie to "Sukces" oraz "Działalność społeczna". - We wszystkich kategoriach było ponad 220 zgłoszeń - mówi Owerko. W wyścigu pozostało siedem osób. Uroczysta Gala finałowa i ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 21 maja 2018 roku.

Zamrożone płace zaczynają uwierać. "Niezadowolenie będzie narastało"

Urzędnicy domagają się podwyżek. Pensje w budżetówce zamrożone są od ośmiu lat, a niskie zarobki zniechęcają do podjęcia pracy w urzędzie. Moim zdaniem to niezadowolenie będzie narastało, jeśli rząd nie zareaguje podwyższeniem pensji - ocenił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS ekonomista Marek Zuber.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim odwołany

W środę został odwołany zarząd Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Sławomir Pietrzak w rozmowie z Onetem powiedział, że był przeciwny pomysłowi przeniesienia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi z Janowa Podlaskiego do Warszawy. Pietrzak sugeruje, że to może być powód jego odwołania. Do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowany został Grzegorz Czochański.

Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Właśnie powołano nowego

Tomasz Robaczyński został wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet. Jego powołanie zbiegło się w czasie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą ograniczenia liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. W środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, przypomniała, że 8 marca wygasają powołania tych wiceministrów, którzy byli nimi w rządzie Beaty Szydło.