Z kraju

Z kraju

Nieoficjalnie: wybrano lokalizację centralnego portu komunikacyjnego

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim - donosi Polskie Radio. Jak dodano, informacja została przekazana przez dwa wiarygodne źródła. Oficjalnie nie została jednak potwierdzona przez pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Przed przyjęciem koncepcji przez Radę Ministrów nie komentuję żadnych tego typu informacji - powiedział.

Związkowcy drżą o przyszłość kopalń. Minister wyjaśnia

Podział kopalń Polskiej Grupy Górniczej między poszczególne koncerny energetyczne, będące udziałowcami tej spółki, byłby nierozsądny oraz szkodliwy dla energetyki i całej gospodarki – ocenił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. - Takich pomysłów w ministerstwie nie ma – zapewnił.

Masło w rok zdrożało o 70 procent. Minister Jurgiel widzi zalety

Wysokie ceny masła to większe przychody zarówno ze sprzedaży krajowej, ale również w handlu na rynkach zagranicznych. Na obecnej sytuacji korzystają również rolnicy, uzyskując coraz wyższe ceny skupu mleka, dzięki czemu ulega poprawie sytuacja finansowa ich gospodarstw - napisał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w odpowiedzi na interpelację posła Marka Sowy. Jak dodał, rząd nie ma wpływu na poziom cen żywności.

Przegląd prasy. Wyższe mosty dla drożnych rzek

Rząd musi i chce inwestować w szlaki wodne, by przywrócić ich żeglowność. Wielkie inwestycje czekają więc także drogowców i kolejarzy. Koszty sięgną setek miliardów złotych - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Ceny mieszkań pną się. Nawet do 40 tysięcy złotych za metr kwadratowy

8,1 tysięcy złotych - tyle średnio trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w stolicy. Ale metr w najbardziej pożądanej nieruchomości kosztuje nawet 40 tysięcy złotych. To sprawia, że Warszawa pozostaje najdroższym miastem do zamieszkania w Polsce. Jak zauważają eksperci, cena nieruchomości jest silnie związana z jej położeniem.

Ryanair odwołuje loty w ostatniej chwili. Każdego dnia nawet 50 połączeń

Ryanair, jedna z najpopularniejszych i najtańszych linii lotniczych, igra z cierpliwością pasażerów. Przewoźnik zapowiedział w piątek, że do końca października zamierza odwoływać od 40 do 50 połączeń każdego dnia. O zmianach pasażerowie dowiadują się w ostatniej chwili. Problem dotyczy również lotów realizowanych z i do Polski.

Facebook ukarany, ponieważ "śledził" użytkowników

Hiszpański organ nadzorujący ochronę danych osobowych - AEPD - nałożył karę 1,2 mln euro na Facebooka za naruszanie prywatności użytkowników poprzez śledzenie ich bez wcześniejszego uzyskania zgody. Firma zapowiedziała, że zamierza odwołać się od decyzji.

Sejm zdecydował o losie foliówek. Od stycznia nowe opłaty

Posłowie zdecydowali, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

Polska grupa chce zastąpić Francuzów w energetyce. "Zagrożenie dla konkurencji"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił zastrzeżenia do przejęcia przez Polską Grupą Energetyczną kontroli nad EDF Polska. Zdaniem UOKiK, może to stanowić zagrożenie dla konkurencji. PGE będzie mogła bowiem sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co jednocześnie utrudni zakup jej konkurentom. Strony mają dwa tygodnie na odniesienie się do zastrzeżeń.

Solarium jak alkohol. Tylko dla dorosłych

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów - przewiduje ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Dozwolone wobec niepełnoletnich ma być lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Sejm uchwalił ustawę o "Portach Lotniczych"

Sejm uchwalił w piątek ustawę autorstwa posłów PiS o Przedsiębiorstwie Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL), zgodnie z którą dotychczasowe organy zarządzania, czyli naczelny dyrektor, zebrania delegatów i rada pracownicza - zostaną zastąpione prezesem PPL oraz radą nadzorczą.

SKOK "Wybrzeże" zawieszony. "Głęboka niewypłacalność"

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła w piątek działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy. W ocenie KNF jest ona "głęboko niewypłacalna".