Z kraju

Z kraju

Premier zapowiada podwyżki zasiłków. "Do połowy minimalnego wynagrodzenia"

W tym roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu w ramach przeglądu resortów. Minister Rafalska zapowiedziała też reformę urzędów pracy.

Jak walczyć ze smogiem? Debata młodych w TVN24 BiS

Problem smogu w Polsce zdominował "Debatę młodych" w TVN24 BiS. Jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza zastanawiali się Mateusz Lewicki z Forum Młodych PiS, Piotr Kołomycki z Młodych Demokratów oraz Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców.

500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać

- Nawet jak pojawi się inflacja, to realna siła nabywcza świadczenia 500 plus wciąż będzie bardzo wysoka - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem nie można mówić o wpływie 500 plus na dezaktywizację zawodową kobiet. - Natomiast kwestia tego, że jest kumulacja świadczeń, czyli że 500 plus nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń socjalnych, to tutaj trzeba tę sytuację zbadać - podkreśla gość programu "Bilans".

Szyszko wymienia zaniedbania samorządów ws. smogu. "Przykładem może być Warszawa"

- Obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Dodał, że dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na dwóch poziomach.

Powstać może ponad 50 tys. miejsc pracy. Rządowa agencja kusi inwestorów

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pracuje nad 198 projektami inwestycyjnymi łącznie wartymi 4,3 mld euro, dzięki nim może powstać w Polsce 51 tys. miejsc pracy - podali w środę przedstawiciele agencji, prezentując plany na 2017 r. i lata następne. Jak się okazuje, od 2010 roku agencja nie miała tak dobrych wyników, jak w ubiegłym roku.

Najnowsze prognozy agencji dla Polski. Wzrost cen przyspieszy

Agencja ratingowa Moody's pozostawiła bez zmian szacunki dynamiki PKB Polski oraz relacji deficytu sektora finansów publicznych do PKB na lata 2016-2018 względem prognozy z grudnia - wynika z raportu agencji z 17 stycznia. Moody's zrewidowała natomiast w górę szacunek inflacji.

Ceny będą rosnąć, PKB też. Eksperci prognozują

Prognoza centralna dla wskaźnika CPI z najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego to 1,6 proc. dla tego roku oraz 2 proc. w 2018 roku. W przypadku PKB jest to odpowiednio 3,1 proc. i 3,3 proc.

Prezydent o Trybunale Stanu za budżet: ja niczego się nie boję

Podpisałem budżet na 2017 r. w pełnym przekonaniu, że został on uchwalony prawidłowo - mówił w środę w rozmowie z RMF FM prezydent Andrzej Duda. Ocenił również, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński w trakcie głosowań nad budżetem 16 grudnia zrobił wszystko, aby Sejm mógł sprawnie pracować.

Szydło będzie rozmawiać z May. O Brexicie i propozycjach dla Polaków

- W środę będę rozmawiać telefonicznie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May nt. Brexitu - zapowiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała, dla rządu najważniejsze jest to, aby Polacy w Wielkiej Brytanii mieli zagwarantowane dotychczasowe prawa. - Pani premier Theresa May zapewne powie mi dzisiaj coś więcej na temat tych propozycji dlatego, że poprosiła o rozmowę telefoniczną i będziemy dzisiaj rozmawiały - wyjaśniała w programie "Jeden na jeden" w TVN24. We wtorek szefowa brytyjskiego rządu przedstawiła główne priorytety negocjacyjne Wielkiej Brytanii w procesie wyjścia z Unii Europejskiej.

Morawiecki w Davos. Lista rozmówców i tematów

Rozmowy w Davos będą dotyczyć m.in. szans i wyzwań związanych z przemysłem przyszłości - powiedział w Davos wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier nie ma obaw, jeśli chodzi o konsekwencje deklaracji Theresy May nt. Brexitu.

Przegląd prasy. Polska zaprosi imigrantów. I postawi warunki

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze Wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane przez rząd – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Maksymalnie cztery apteki i tylko dla farmaceutów. Branża protestuje, komisja popiera

Prowadzenie nowych aptek będzie zastrzeżone dla farmaceutów lub spółek, w których wspólnikami odpowiedzialnymi za prowadzenie spraw spółek będą farmaceuci - wynika z poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, tzw. "Apteka dla aptekarza". We wtorek komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała go dla komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Projekt nie dotyczy właścicieli już działających aptek.

Przyszłość UE po Brexicie. Debata Młodych w TVN24 BiS

Premier Theresa May zapowiedziała. że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu, bez zachowania dotychczasowych swobód unijnego rynku. Jak będzie wyglądała Europa po Brexicie? Na to pytanie odpowiadali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Robert Koralewski (Kukiz'15), Dawid Liszka (Forum Młodych PiS) oraz Krzysztof Grochowski (Partia Razem).

Ile pieniędzy wypłacono na 500 plus? Rafalska podaje dane

Wsparciem z programu "Rodzina 500 plus" do końca grudnia 2016 r. objęto ponad 3,8 mln dzieci, tj. 55 proc. dzieci do 18 lat. Do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł - poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Obniżka cen energii w nocy i zakaz kopciuchów. Rząd podał listę działań przeciw smogowi

Rada Ministrów zapoznała się z rekomendacjami działań, jakie trzeba podjąć w związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza. Propozycje przygotował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Znalazła się wśród nich m.in. obniżka cen energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania, wprowadzenie norm jakości węgla i pieców czy zwolnienie samochodów elektrycznych z akcyzy. Nie do wszystkich działań wskazano, kiedy zostaną wprowadzone.

Energetycy wskazują "optymalną metodę" na smog. I tańszą niż piece

Jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest ciepło systemowe, czyli pochodzące z elektrociepłowni i ciepłowni. Kolejne sposoby to rozwój elektromobilności i więcej pomp ciepła w domach jednorodzinnych - przekonuje Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE). Jak podkreślił, pompy są tańszym źródłem energii cieplnej niż np. piece i kotły gazowe.

Martyna Wojciechowska dyrektor programową Travel Channel

Od stycznia Martyna Wojciechowska objęła stanowisko dyrektor programowej Travel Channel. Odpowiadać będzie za strategię programową oraz długofalowy rozwój stacji. Należący do Scripps Networks Interactive, kanał Travel Channel dołączył do portfolio Grupy TVN, która odpowiada za jego dystrybucję, sprzedaż reklam i techniczną stronę operacji.

Premier: Rządy PiS obnażyły brutalną prawdę. Przez osiem lat nie dbano o sprawy Polaków

Od środy, przez dwa tygodnie będzie trwał przegląd resortów; ministrowie przedstawią propozycje nowych działań, które będą realizowane przez rząd - zapowiedziała premier. Beata Szydło pytana była również o listę działaczy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem oraz członków ich rodzin i znajomi, którzy za kadencji obecnego rządu objęli stanowiska w spółkach skarbu państwa, agencjach i innych instytucjach państwowych.