Wakacje z alkoholem. Część firm ubezpieczeniowych żąda wyższej składki

[object Object]
Większa ochrona turystów. Wszystko, co musisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/6

Do tej pory było tak, że turysta, który w czasie wypadku miał alkohol we krwi nie mógł liczyć na odszkodowanie. Dziś część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy z klauzulą alkoholową, która gwarantuje ochronę nawet po wypiciu kilku drinków. To oferta, za którą nierzadko trzeba dodatkowo zapłacić, a z której najczęściej korzystają klienci na wczasach all inclusive.

Od kilku lat rośnie liczba turystów, którzy proszą Rzecznika Finansowego o podjęcie interwencji w sporze z ubezpieczycielem, który na przykład nie chce pokryć kosztów leczenia podczas urlopu lub odmawia wypłaty odszkodowania za wypadek na wakacjach.

Z opublikowanego właśnie raportu Rzecznika Finansowego, poświęconego ubezpieczeniom turystycznym, wynika, że w ubiegłym roku do biura rzecznika trafiły 243 wnioski o podjęcie interwencji lub wszczęcie postępowania polubownego. To o 56 proc. więcej niż przed rokiem.

Wnioski po podjęcie interwencji skierowane do Rzecznika FinansowegoRzecznik Finansowy

Niepokojący wzrost

Turyści często zwracali się też o poradę, co akurat nie dziwi Aleksandry Wiktorow, która piastuje stanowisko Rzecznika Finansowego.

- Klienci, zanim złożą reklamacje, chcą dowiedzieć się, jakie mają uprawnienia – mówi Wiktorow i zaraz dodaje, że niepokoi ją coś innego. - Dynamiczny wzrost liczby wniosków o podjęcie oficjalnych działań, czyli postępowania interwencyjnego lub polubownego. To znaczy, że zakład ubezpieczeń nie wykorzystał szansy i nie rozwiązał problemu klienta na etapie reklamacji – tłumaczy.

Rzecznik Finansowy przyjrzał się skargom na ubezpieczycieli. Część z nich dotyczy m.in. odmowy wypłaty odszkodowania, gdy do wypadku doszło, kiedy turysta był pod wpływem alkoholu. To jedno z najczęstszych przypadków, kiedy polisa nie obowiązuje.

Firma ubezpieczeniowa zostawia sobie w ten sposób furtkę i nie chce ponosić kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania, gdy mieliśmy promile we krwi.

Odmowa

Tak było w opisywanym w raporcie przypadku turysty, który na wakacjach wypadł z balkonu hotelowego. Trafił do szpitala, a potem wystąpił do firmy ubezpieczeniowej z roszczeniem. Ta jednak je odrzuciła. Dokumentacja medyczna i nagrania z rozmów z narzeczoną mężczyzny, nie pozostawiały wątpliwości; mężczyzna w momencie wypadku był pod wpływem alkoholu. A w takim przypadku odszkodowanie się nie należy – uznał ubezpieczyciel.

"W praktyce częstą przyczyną odmowy wypłaty świadczenia jest spożywanie przez wczasowiczów alkoholu. Chwile relaksu skłaniają do sięgania po mocniejsze trunki, przy czym trzeba mieć świadomość, że stan po użyciu alkoholu co do zasady skutkuje unieruchomieniem polisy, a w konsekwencji brakiem ochrony ze strony ubezpieczyciela. Jednakże ostatnio, za opłatą dodatkowej składki, zostały wprowadzone na rynek specjalne rozwiązania ubezpieczeniowe – klauzule alkoholowe – obejmujące również takie sytuacje" - czytamy w raporcie Rzecznika Finansowego.

Klauzule alkoholowe w ubezpieczeniach

Drogę przetarł Allianz, który w 2016 roku wprowadził do swojej oferty klauzule alkoholowe. Rzeczniczka firmy Marta Nowicka tłumaczy, że opcja polisy zawierającej tzw. klauzulę alkoholową jest dostępna w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz ubezpieczenia NNW, czyli bez ubezpieczenia OC.

- Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następstwa zdarzeń związanych bezpośrednio z działaniem ubezpieczonego pod wpływem alkoholu – mówi nam Nowicka i dodaje, że polisy z klauzulą cieszą się przede wszystkim zainteresowaniem klientów wyjeżdżających na wczasy all inclusive.

Żeby zostać objętym ochroną i nie martwić się o ewentualne koszty po wypiciu kilku drinków w Allianz trzeba dodatkowo zapłacić – od kilkunastu do nawet 30 proc. podstawowej składki, w zależności od wybranego wariantu.

Ale nie jest to regułą, że firmy żądają większych pieniędzy za ubezpieczenie pijących turystów. Na rynku w sumie kilku ubezpieczycieli, m.in. Generali, Compensa i AXA, oferuje polisy z tzw. klauzulą alkoholową i każdy robi to na innych warunkach. Dla przykładu w Compensie za klauzulę trzeba zapłacić jedną piątą podstawowej składki ubezpieczenia, ale już w Generali ochrona przewidziana jest w podstawowym zakresie działania polisy.

- Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na to, że zawsze stawiamy klienta na pierwszym miejscu, a brak zorganizowania pomocy (np. w przypadku poparzenia słonecznego czy przeziębienia) osobom wypoczywającym na wakacjach z powodu kilku drinków wypitych przy hotelowym basenie mógł przeczyć takiemu podejściu. Wprowadzone przez Generali rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością dopłaty dodatkowej składki. Postanowiliśmy włączyć klauzulę alkoholową do standardowego zakresu ubezpieczenia i jest ono dostępne w każdym wariancie polisy turystycznej - mówi nam Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. Dodaje, że ubezpieczenie z klauzulą działa również w razie śmierci ubezpieczonego.

0,5 promila

Jeszcze inaczej jest w przypadku ubezpieczenia w AXA. Magdalena Oszczak, menedżer ds. produktu i oceny ryzyka w AXA, tłumaczy, że "w ubezpieczeniu Multitravel zdarzenia pod wpływem alkoholu wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela we wszystkich ryzykach tj. w zakresie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej i bagażu podróżnego”.

Firma jednak obejmuje ochroną wszystkie zdarzenia (nawet te, kiedy turysta sięgał po drinka), ale stawia granicę – turysta nie może mieć więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. To granica stanu nietrzeźwości zapisana w kodeksie karnym.

- Dopuszczenie przejęcia odpowiedzialności za szkody do poziomu 0,5 promila oznacza, że nawet jeżeli związek przyczynowy między zdarzeniem a spożyciem alkoholu jest, to ubezpieczyciel przejmie na siebie ochronę, pod warunkiem, że poziom alkoholu spożytego przez ubezpieczonego nie przekroczy poziomu 0,5 promila – mówi nam Magdalena Oszczak.

Firma tłumaczy, że taki zapis znalazł się w polisach, bo ubezpieczyciel notował wiele przypadków, gdy pod wpływem alkoholu ubezpieczeni stanowili zagrożenie głównie dla samych siebie. Kąpiele w zimnej wodzie (i pod wpływem alkoholu) kończyły się zawałem czy utratą przytomności, a bójki – złamaniami kończyn.

- Klauzula znalazła się w umowie ogólnej i nie wiąże się z dodatkową składką. - Nie rozważamy na razie rozszerzenia tego zakresu – przyznaje Magdalena Oszczak.

Kiedy nie działa klauzula?

Firmy ubezpieczeniowe nie odpowiadają jednak za wypadki komunikacyjne, kiedy turysta "jechał na podwójnym gazie".

Klauzula alkoholowa nie działa w przypadku polis odpowiedzialności cywilnej, a to oznacza, że wszystkie straty, które turysta spowoduje pod wpływem alkoholu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Polacy na wakacjach

Jak podaje CBOS, w 2017 roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 54 proc. dorosłych Polaków, czyli nieco więcej niż w 2016 roku.

W tym roku – jak wynika z badania firmy Mondial Assistance - ok. 18,5 mln Polaków wybiera się na wakacje – ponad 7,4 mln osób chce jechać za granicę, a ponad 11 mln zamierza wypoczywać w kraju.

Z badania wynika również, że ubezpieczenie wykupi 74 proc. planujących wyjazd zagraniczny.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC