Wakacje z alkoholem. Część firm ubezpieczeniowych żąda wyższej składki

[object Object]
Większa ochrona turystów. Wszystko, co musisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/6

Do tej pory było tak, że turysta, który w czasie wypadku miał alkohol we krwi nie mógł liczyć na odszkodowanie. Dziś część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy z klauzulą alkoholową, która gwarantuje ochronę nawet po wypiciu kilku drinków. To oferta, za którą nierzadko trzeba dodatkowo zapłacić, a z której najczęściej korzystają klienci na wczasach all inclusive.

Od kilku lat rośnie liczba turystów, którzy proszą Rzecznika Finansowego o podjęcie interwencji w sporze z ubezpieczycielem, który na przykład nie chce pokryć kosztów leczenia podczas urlopu lub odmawia wypłaty odszkodowania za wypadek na wakacjach.

Z opublikowanego właśnie raportu Rzecznika Finansowego, poświęconego ubezpieczeniom turystycznym, wynika, że w ubiegłym roku do biura rzecznika trafiły 243 wnioski o podjęcie interwencji lub wszczęcie postępowania polubownego. To o 56 proc. więcej niż przed rokiem.

Wnioski po podjęcie interwencji skierowane do Rzecznika FinansowegoRzecznik Finansowy

Niepokojący wzrost

Turyści często zwracali się też o poradę, co akurat nie dziwi Aleksandry Wiktorow, która piastuje stanowisko Rzecznika Finansowego.

- Klienci, zanim złożą reklamacje, chcą dowiedzieć się, jakie mają uprawnienia – mówi Wiktorow i zaraz dodaje, że niepokoi ją coś innego. - Dynamiczny wzrost liczby wniosków o podjęcie oficjalnych działań, czyli postępowania interwencyjnego lub polubownego. To znaczy, że zakład ubezpieczeń nie wykorzystał szansy i nie rozwiązał problemu klienta na etapie reklamacji – tłumaczy.

Rzecznik Finansowy przyjrzał się skargom na ubezpieczycieli. Część z nich dotyczy m.in. odmowy wypłaty odszkodowania, gdy do wypadku doszło, kiedy turysta był pod wpływem alkoholu. To jedno z najczęstszych przypadków, kiedy polisa nie obowiązuje.

Firma ubezpieczeniowa zostawia sobie w ten sposób furtkę i nie chce ponosić kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania, gdy mieliśmy promile we krwi.

Odmowa

Tak było w opisywanym w raporcie przypadku turysty, który na wakacjach wypadł z balkonu hotelowego. Trafił do szpitala, a potem wystąpił do firmy ubezpieczeniowej z roszczeniem. Ta jednak je odrzuciła. Dokumentacja medyczna i nagrania z rozmów z narzeczoną mężczyzny, nie pozostawiały wątpliwości; mężczyzna w momencie wypadku był pod wpływem alkoholu. A w takim przypadku odszkodowanie się nie należy – uznał ubezpieczyciel.

"W praktyce częstą przyczyną odmowy wypłaty świadczenia jest spożywanie przez wczasowiczów alkoholu. Chwile relaksu skłaniają do sięgania po mocniejsze trunki, przy czym trzeba mieć świadomość, że stan po użyciu alkoholu co do zasady skutkuje unieruchomieniem polisy, a w konsekwencji brakiem ochrony ze strony ubezpieczyciela. Jednakże ostatnio, za opłatą dodatkowej składki, zostały wprowadzone na rynek specjalne rozwiązania ubezpieczeniowe – klauzule alkoholowe – obejmujące również takie sytuacje" - czytamy w raporcie Rzecznika Finansowego.

Klauzule alkoholowe w ubezpieczeniach

Drogę przetarł Allianz, który w 2016 roku wprowadził do swojej oferty klauzule alkoholowe. Rzeczniczka firmy Marta Nowicka tłumaczy, że opcja polisy zawierającej tzw. klauzulę alkoholową jest dostępna w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz ubezpieczenia NNW, czyli bez ubezpieczenia OC.

- Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następstwa zdarzeń związanych bezpośrednio z działaniem ubezpieczonego pod wpływem alkoholu – mówi nam Nowicka i dodaje, że polisy z klauzulą cieszą się przede wszystkim zainteresowaniem klientów wyjeżdżających na wczasy all inclusive.

Żeby zostać objętym ochroną i nie martwić się o ewentualne koszty po wypiciu kilku drinków w Allianz trzeba dodatkowo zapłacić – od kilkunastu do nawet 30 proc. podstawowej składki, w zależności od wybranego wariantu.

Ale nie jest to regułą, że firmy żądają większych pieniędzy za ubezpieczenie pijących turystów. Na rynku w sumie kilku ubezpieczycieli, m.in. Generali, Compensa i AXA, oferuje polisy z tzw. klauzulą alkoholową i każdy robi to na innych warunkach. Dla przykładu w Compensie za klauzulę trzeba zapłacić jedną piątą podstawowej składki ubezpieczenia, ale już w Generali ochrona przewidziana jest w podstawowym zakresie działania polisy.

- Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na to, że zawsze stawiamy klienta na pierwszym miejscu, a brak zorganizowania pomocy (np. w przypadku poparzenia słonecznego czy przeziębienia) osobom wypoczywającym na wakacjach z powodu kilku drinków wypitych przy hotelowym basenie mógł przeczyć takiemu podejściu. Wprowadzone przez Generali rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością dopłaty dodatkowej składki. Postanowiliśmy włączyć klauzulę alkoholową do standardowego zakresu ubezpieczenia i jest ono dostępne w każdym wariancie polisy turystycznej - mówi nam Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. Dodaje, że ubezpieczenie z klauzulą działa również w razie śmierci ubezpieczonego.

0,5 promila

Jeszcze inaczej jest w przypadku ubezpieczenia w AXA. Magdalena Oszczak, menedżer ds. produktu i oceny ryzyka w AXA, tłumaczy, że "w ubezpieczeniu Multitravel zdarzenia pod wpływem alkoholu wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela we wszystkich ryzykach tj. w zakresie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej i bagażu podróżnego”.

Firma jednak obejmuje ochroną wszystkie zdarzenia (nawet te, kiedy turysta sięgał po drinka), ale stawia granicę – turysta nie może mieć więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. To granica stanu nietrzeźwości zapisana w kodeksie karnym.

- Dopuszczenie przejęcia odpowiedzialności za szkody do poziomu 0,5 promila oznacza, że nawet jeżeli związek przyczynowy między zdarzeniem a spożyciem alkoholu jest, to ubezpieczyciel przejmie na siebie ochronę, pod warunkiem, że poziom alkoholu spożytego przez ubezpieczonego nie przekroczy poziomu 0,5 promila – mówi nam Magdalena Oszczak.

Firma tłumaczy, że taki zapis znalazł się w polisach, bo ubezpieczyciel notował wiele przypadków, gdy pod wpływem alkoholu ubezpieczeni stanowili zagrożenie głównie dla samych siebie. Kąpiele w zimnej wodzie (i pod wpływem alkoholu) kończyły się zawałem czy utratą przytomności, a bójki – złamaniami kończyn.

- Klauzula znalazła się w umowie ogólnej i nie wiąże się z dodatkową składką. - Nie rozważamy na razie rozszerzenia tego zakresu – przyznaje Magdalena Oszczak.

Kiedy nie działa klauzula?

Firmy ubezpieczeniowe nie odpowiadają jednak za wypadki komunikacyjne, kiedy turysta "jechał na podwójnym gazie".

Klauzula alkoholowa nie działa w przypadku polis odpowiedzialności cywilnej, a to oznacza, że wszystkie straty, które turysta spowoduje pod wpływem alkoholu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Polacy na wakacjach

Jak podaje CBOS, w 2017 roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 54 proc. dorosłych Polaków, czyli nieco więcej niż w 2016 roku.

W tym roku – jak wynika z badania firmy Mondial Assistance - ok. 18,5 mln Polaków wybiera się na wakacje – ponad 7,4 mln osób chce jechać za granicę, a ponad 11 mln zamierza wypoczywać w kraju.

Z badania wynika również, że ubezpieczenie wykupi 74 proc. planujących wyjazd zagraniczny.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykania kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

PZU skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wypłatą nienależnego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis - potwierdziła tvn24.pl spółka. Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk. Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 milionów złotych w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Jednocześnie drugie tyle miała zapłacić spółka z Grupy Orlen.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk osobiście apelował do prezydenta USA Donalda Trumpa, by wycofał się z ceł - podał dziennik "Washington Post". To największa różnica zdań między prezydentem i jego bliskim współpracownikiem.

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zarządzanie procesem wykonywania zadań oraz nadzór nad działalnością Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2024 - przekazał dyrektor NIK Rafał Ostrowski.

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP