Z kraju

Z kraju

Polacy za cięciami pensji samorządowców. "Wyborców uderzyły rządowe premie"

Większość Polaków popiera decyzję o obniżeniu wynagrodzeń samorządowców. - Wyborców uderzyło to, że rządowe premie były przyznawane w sekrecie - twierdzi Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Polacy uważają, że dużo wydajemy na administrację, a to błędne przekonanie - dodał Tatała w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24.

Niepełnosprawni chcieli 500 złotych. Wiceminister wyjaśnia, dlaczego nie dostali pieniędzy

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, podwyższenie minimalnej emerytury i koszt dodatku. To jak wskazywał w programie "Bilans" w TVN24 BiS wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk powody dla których rząd nie mógł wprowadzić dodatku "na życie" w wysokości 500 złotych, którego domagali się protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie. Ich protest trwał 40 dni.

Balcerowicz: kończy się najlepszy okres dla polskiej gospodarki

- Gdyby we Włoszech pogłębił się kryzys polityczny, to musiałoby się odbić na reszcie strefy euro i Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Leszek Balcerowicz. Zdaniem byłego wicepremiera "najlepszy okres w polskiej gospodarce kończy się", a to może oznaczać kłopoty dla rządzącej partii. - Dotychczas poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie załamało się właśnie dlatego, że "poprawiała się koniunktura na Zachodzie" - zwracał uwagę.

Ubóstwo w Polsce coraz mniejsze

W 2017 roku stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,3 procent i spadła w stosunku do 2016 roku o 0,6 punktu procentowego - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się sytuacja w szczególności na obszarach wiejskich - zwrócił uwagę prezes GUS Dominik Rozkrut.

Technologie społecznie użyteczne. Festiwal Sektor 3.0

Nowoczesne technologie w służbie społecznej - to Festiwal Sektor 3.0, który ruszył dziś w Warszawie. Dzięki inicjatywie organizacje non profit wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania w działaniach społecznie użytecznych i w rezultacie działają sprawniej.

Minister o cięciach w funduszach dla Polski. "Będziemy negocjować"

- To nie są decyzje ostateczne. Będziemy negocjować - tak minister finansów Teresa Czerwińska skomentowała w TVN24 BiS propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą podziału funduszy spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Według propozycji kwota dla Polski ma być niższa o blisko 20 miliardów euro.

Oto najlepsze uczelnie w Polsce. Nowy ranking

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018. Uczelnie uzyskały odpowiednio 100 i 99,6 proc. we wskaźniku rankingowym. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska.

Szykują się potężne cięcia w środkach unijnych dla Polski. Reakcja premiera Morawieckiego

Polska może otrzymać niemal 20 miliardów euro mniej na politykę spójności w latach 2021-2027, niż ma to miejsce w obecnej siedmiolatce - wynika z informacji TVN24. To spadek o 23 procent. Stanowczo przeciwko temu projektowi wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. - Osiem czy dziewięć krajów ma podobne propozycje ze strony Komisji Europejskiej, na pewno na nie się nie zgodzimy - stwierdził na wtorkowej konferencji prasowej.

Będzie trzeci pas ruchu na części autostrady A2. Skorzystają miliony kierowców

Na autostradzie A2 między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny powstanie trzeci pas ruchu. Zgodę na budowę wydał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Inwestycja na odcinku o łącznej długości około 15,7 kilometra ruszy w 2019 roku i ma potrwać około 1,5 roku. Jak poinformował tvn24bis.pl Krzysztof Nalewajko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, więcej niż dwa pasu ruchu w jednym kierunku ma obecnie 200 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.

Najbardziej zadłużona gmina w Polsce zniknie z mapy

Najbardziej zadłużona w Polsce gmina Ostrowice 1 stycznia 2019 roku zostanie zlikwidowana. Całość jej terytorium zostanie przyłączona do jednej z dwóch sąsiednich gmin lub zostanie podzielone między nie, a dług przejmie Skarb Państwa. To założenia ustawy, której projekt od poniedziałku przekazano go do uzgodnień.

W budżecie nadwyżka. Minister: jest przejściowa

Znaczna nadwyżka budżetowa po kwietniu jest przejściowa, wynika ona z dobrej sytuacji na rynku pracy, wysokiego tempa dopływu składek do FUS oraz redukcji kosztów obsługi długu - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Miliony złotych na nagrody dla kierownictwa ZUS

Ponad 3 miliony złotych - tyle łącznie wyniosły nagrody dla kierownictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2016 i 2017 roku - wynika z odpowiedzi na interpelację wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz'15.

Przegląd prasy. Centra handlowe tracą klientów

Ponad 3 miliony klientów mniej odwiedziło od początku roku centra handlowe - podaje "Rzeczpospolita", opisując raport Retail Institute. Dziennik podaje, że najmocniej na ograniczeniu handlu w niedzielę straciły sklepy odzieżowe oraz galeryjne restauracje czy kina.

Rewolucja dla przyszłych emerytów. Jest nowa wersja rządowego programu

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Resort obniżył składkę, którą na program mają odprowadzać najmniej zarabiający pracownicy. Doprecyzowano też zasady inwestowania pieniędzy zgromadzonych w programie i dopuszczono do niego fundusze emerytalne i zakłady ubezpieczeń.