Z kraju

Z kraju

Coraz więcej firm ma ten problem. Kuleje zwłaszcza jedna branża

591 firm osiągnęło w tym roku, w okresie od stycznia do sierpnia stan niewypłacalności. Co oznacza, że takich przedsiębiorstw jest 18 procent więcej niż w zeszłym roku. - Firmy upadają ze względu na historyczne zaszłości – i nadal będzie to miało miejsce, nawet dobra bieżąca koniunktura tego nie zmieni - mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Przegląd prasy. Morawiecki wreszcie zadba o firmy?

Nowa ulga na złe długi, szybsze rozliczanie straty podatkowej, mniej obowiązków rachunkowych - tak najkrócej można streścić projekty ustawy zaprezentowany w ubiegłym piątek – pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Powstanie za 10 lat i ma zastąpić port Chopina. Pięć rzeczy o superlotnisku

Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów- 40 kilometrów od Warszawy. Pierwszy samolot ma odlecieć z nowego portu w połowie 2027 roku. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy wyniesie ok. 31-35 mld zł. Sprawdź, co już wiemy o CPK.

Od dziś już nie 67, czyli nowy wiek emerytalny. Zobacz, ile może wynieść przeciętne świadczenie

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść około 331 tysięcy osób.

Fiskus ostrzega przed manipulowaniem VAT przy sprzedaży zestawów towarów

Manipulowanie podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów może być uznane za niedozwoloną optymalizację podatkową i nadużycie prawa. Oprócz zapłaty należnego VAT z odsetkami, podatnikom grozi dodatkowa kara finansowa – ostrzega Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Szybciej na emeryturę. Dziesięć pytań o wielką reformę

Od niedzieli, 1 października, w Polsce obowiązywać będzie nowy-stary wiek emerytalny. W przypadku kobiet granicę obniżono do 60 lat, a w przypadku mężczyzn do 65 lat. To powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 roku reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Oto dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o nowych przepisach.

Gigantyczna kumulacja w nowej loterii. Do zgarnięcia 94 miliony złotych

94 miliony złotych - tyle można wygrać w najbliższym losowaniu nowej gry, czyli Eurojackpot. W piątek nikomu nie udało się wskazać kompletu liczb. Ale i tak gra zakończyła się szczęśliwie dla jednego z Polaków, który jest właścicielem kuponu z wygraną drugiego stopnia. Dostanie ponad 2,5 miliona złotych.

Platforma "powołuje zespół do spraw SKOK-ów". Bo Sejm nie chce komisji śledczej

W piątkowym głosowaniu większość posłów zdecydowała, by nie uzupełniać porządku obrad Sejmu o projekt uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej w sprawie SKOK-u Wołomin, który złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. - Odrzucenie tego wniosku przez PiS jest jednoznacznym dowodem, że Prawo i Sprawiedliwość boi się komisji śledczej - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna. Dodała, że Platforma "powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów, do spraw oszustw, wyłudzeń i przestępstw popełnianych w tym sektorze".

Zakaz handlu w niedziele. Widmo bałaganu i długa lista strat

Nie jesteśmy społeczeństwem tak bogatym jak Szwajcarzy, Niemcy czy Austriacy i nie powinniśmy tego kroku robić - powiedział w TVN24 ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz o propozycji zakazu handlu w dwie niedzielę w miesiącu. Z kolei zdaniem rzeczniczki PiS Beaty Mazurek ta propozycja "nie jest niczym złym".

Kwaśniewski: państwo, które nie respektuje własnej konstytucji, słabnie

- W tej chwili musimy czekać, do jakiego kompromisu dojdzie prezydent Andrzej Duda z większością parlamentarną. Ale w moim przekonaniu jednak ten kompromis zgodny z konstytucją nie będzie - oceniał rozmowy głowy państwa z Prawem i Sprawiedliwością na temat reformy sądownictwa Aleksander Kwaśniewski. - A to największa krzywda, którą można zrobić Polsce. Państwo, które nie respektuje własnej konstytucji, słabnie - dodawał. W rozmowie z TVN24 BiS był jeszcze pytany o reakcje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskie na sytuację polityczną w Polsce. Były prezydent był obecny na Europejskim Forum Nowych Idei.