Protest w obronie szefowej związku zawodowego w LOT. "Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem"

[object Object]
Protest pod siedzibą LOTtvn24
wideo 2/6

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

W proteście w obronie zwolnionej dyscyplinarnie Moniki Żelazik wzięli udział pracownicy oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Zwolnienie Żelazik miało związek z e-mailem wysłanym przez nią do pracowników spółki na kilka dni przed planowanym strajkiem. "My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną!" - brzmiał fragment wiadomości, cytowany przez branżowy portal pasażer.com.

Jak informowała pod koniec maja PAP, po zawiadomieniu PLL LOT prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "przygotowania do podjęcia działań zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób, polegających na zakupie niebezpiecznych przedmiotów, w celu wykorzystania ich w trakcie strajku".

Protest

Według Piotra Szumlewicza z OPZZ zwolnienie szefowej największego w LOT związku zawodowego jest skandalem ze względu na złamanie przepisów prawa pracy.

- To sytuacja, w której wszystkie związki zawodowe powinny iść razem. Z tymi patologiami trzeba walczyć, dlatego żałuję, że nie ma z nami Piotra Dudy z Solidarności oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości, bo to oni obiecywali likwidację umów śmieciowych i dobrą zmianę - mówił Szumlewicz i przypomniał, że PLL LOT to spółka skarbu państwa podlegająca premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

- Gdzie pan jest, panie premierze? Tutaj łamie się prawa pracy. Panie premierze, niech pan interweniuje! - apelował Szumlewicz.

Szef mazowieckich struktur OPZZ podkreślił również, że ten protest jest w imieniu wszystkich pracowników w Polsce. - Tu nie chodzi tylko o Monikę, choć wyrzucenie jej z pracy jest skandalem. Tutaj chodzi o podstawy prawa pracy. Kodeks pracy mówi jasno: jak jest miejsce pracy, czas pracy i podległość służbowa, to musi być etat. Trzeba "odśmieciowić" LOT i zlikwidować wszelkie patologie, na które pozwala obecna władza, bo to co się dzieje w LOT, to wszystkie patologie rynku pracy w pigułce - mówił Szumlewicz.

- Zwalnia się pracowników, stosuje umowy śmieciowe, likwiduje się układy zbiorowe, a w tym samym czasie zarząd dostaje miliony nagród za to, że firma oszczędza na bezpieczeństwie - dodał.

Złamanie prawa?

W czasie protestu głos zabrała również Monika Żelazik. Jak podkreślała, trzeba zmienić warunki pracy w LOT. - Nie dla mnie, bo ja już nie jestem pracownikiem firmy, ale dla wszystkich innych, którzy chcą i będą chcieli pracować w LOT - mówiła w czasie protestu Żelazik. W rozmowie z reporterką TVN24 dodała, że decyzja o zwolnieniu jej z pracy jest złamaniem ustawy o związkach zawodowych. Zapowiedziała, że będzie przed sądem domagała się przywrócenia do pracy.

- Pan prezes miał prawo zwolnić pracownika, ale nie przewodniczącego związku zawodowego, bez względu na zarzuty, o jakich myślał, bo ani policja ani prokuratura nie złożyła mi wizyty w domu. Nie zostałam też zaproszona na przesłuchanie - mówiła Monika Żelazik.

Zwolnienie za e-mail

Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT, stwierdził w rozmowie z TVN24, że trudno ten protest nazwać wyłącznie protestem pracowników, choć byli oni obecni na demonstracji. - Oczywiście pracownicy byli obecni, ale głos zabierali też liderzy różnych partii politycznych oraz związków zawodowych, które nie są zrzeszone z LOT-em. My nie widzimy podstaw protestu ani haseł, które były na nim wznoszone, bo LOT nigdy w żaden sposób nie piętnował ani nie wyciągał konsekwencji wobec pracowników za ich działalność związkową - mówił Adrian Kubicki i przypomniał, że zwolniona dyscyplinarnie Monika Żelazik "nawoływała do walki z LOT-em jako firmą przy pomocą butelek z benzyną". - Nie znam żadnej linii lotniczej, która wykazałaby się tolerancją wobec takich słów i postępowania. My nie mieliśmy, wobec takich słów Moniki Żelazik, pewności co do ich intencji i nikt z nas nie położyłby swojej głowy, że nic się nie stanie po tych słowach i że to jest tylko żart. Te słowa zostały wysłane do 600 naszych pracowników i nie można zakładać, że każdy z tych pracowników ma takie samo poczucie humoru i żadna z tych osób nie potraktuje tych słów poważnie. Gdybyśmy pokazali, że tolerujemy takie słowa, to dalibyśmy bardzo zły przykład dla wszystkich pracowników LOT-u, że jest to działanie akceptowalne - dodał. Kubicki podkreślił, że Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową a za słowa, które zawarła w jednym z e-maili nawołujące do stosowania przemocy. - W ten sposób istniało i nadal sprawdzane jest, czy to ryzyko było faktyczne. Prokuratura bada znaczenie tych słów i czy była realna groźba, że po tych słowach coś się może zadziać. Monika Żelazik swoimi słowami stworzyła realne zagrożenie dla naszej firmy i naszych przewozów lotniczych - dodał.

Zakazany strajk

Spór związków zawodowych z władzami spółki LOT trwa od kilku miesięcy. Związkowcy nie zgadzają się m.in z zatrudnieniem pilotów i stewardess na umowy cywilnoprawne, co ich zdaniem ma bezpośrednie przełożenie i wpływ na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w operacjach lotniczych. Zastrzeżenia dotyczą także braku uregulowania przez LOT zasad wynagradzania pracowników. Związki zawodowe działające w PLL LOT na 1 maja zapowiadały strajk, od którego ostatecznie odstąpiły. Tego dnia zorganizowano jedynie pikietę przed siedzibą spółki.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP