Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała we wtorek, że prace nad nowelizacją ustawy, do której wprowadzono przepis, że Komisja Nadzoru Finansowego może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny, nie zostaną wstrzymane.
Mazurek była pytana podczas konferencji prasowej w Sejmie, czy jej ugrupowanie nie powinno podjąć szybkiej decyzji o wstrzymaniu prac nad nowelą, do której wprowadzono przepis, że KNF może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny.
W ubiegłym tygodniu PO wnioskowała o wstrzymanie prac do premiera, marszałka Senatu i szefa klubu PiS.
Prace trwają
Mazurek podkreśliła, że prace nad nowelizacją nie będą wstrzymywane, ponieważ - jak uzasadniała - zapisy w niej zawarte "są zgodne z obowiązującymi przepisami unijnymi". Jak dodała, zapisy dot. przejmowania banków "wynikają z uregulowań, które funkcjonują też w innych krajach UE i są wymogiem związanym z funkcjonowaniem Unii".
- Ta poprawka odnosi się do zapisów Komisji Europejskiej z 2013 r." - wskazała. - Przejmowanie banków może nastąpić tylko za zgodą jednego i drugiego banku - dodała rzeczniczka PiS.
Czytaj także: Kulisy legislacji. Jak uchwalano poprawkę o przejęciu banków O to, czy prace nad nowelizacją, zostaną wstrzymane, rzeczniczka PiS była pytana już w ubiegłym tygodniu. Stwierdziła wtedy, że "nie ma takiej potrzeby". - Pracować będziemy dalej - dodała.
Dzień wcześniej Mazurek mówiła, że wprowadzona poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej, "więc byliśmy zobowiązani ją przyjąć". Dopytywana w czwartek, o którą konkretnie dyrektywę UE chodzi, odpowiedziała: - To nie tyle dyrektywa, ile przepisy wynikające z przepisów Komisji Europejskiej. Jedna z przyjętych w Sejmie z inicjatywy PiS poprawek do noweli zakłada m.in., że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku, poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu, albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym, obniżeniem funduszy własnych banku przejmującego poniżej wymaganego prawem poziomu, ani nie stworzy takiego niebezpieczeństwa.
Decyzja KNF "może zawierać warunki i terminy przejęcia banku przez inny bank".
Afera KNF
Po doniesieniach "GW" Chrzanowski podał się do dymisji, a premier ją przyjął. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował o wszczęciu śledztwa. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.
Autor: tol//dap / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock