Z kraju

Z kraju

Piotr Krupa zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Założyciel jednej z największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie, Piotr Krupa, został zwycięzcą 15., jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Produkcja i Usługi. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Tomasz Bochenek z firmy Orbitvu. Natomiast w kategorii Nowy Biznes statuetka trafiła do rąk Anny Skórzyńskiej i Marcina Gawrońskiego twórców firmy Szumisie. W trakcie Gali, która odbyła się 23 listopada na warszawskim Służewcu, przyznano także nagrody specjalne, które otrzymali: Tomasz Domogała z TDJ i Jacek Furman z Aflofarmu. W głosowaniu publiczności tytuł Przedsiębiorcy 15-lecia zdobyli Marcin Iwiński oraz Michał Kiciński - twórcy CD Projekt.

Te same produkty droższe w Polsce niż w Niemczech. Lidl tłumaczy

O blisko 60 złotych więcej trzeba zapłacić w polskim Lidlu za koszyk 86 identycznych towarów jak w niemieckim - wynika z audytu przeprowadzonego przez firmę TakeTask. Jak podano, w Polsce aż 70 procent z artykułów wziętych pod uwagę jest droższych niż u naszych zachodnich sąsiadów. "Na cenę wielu z wymienionych w zestawieniu produktów wpływają koszty transportu i magazynowania" - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.

500 plus winduje pozycję Polski w rankingu. Duże wsparcie na dzieci

Średnia kwota pomocy państwa w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi w Polsce 8 225 zł - podaje firma konsultingowa PwC. W porównaniu do średniego wynagrodzenia plasuje to Polskę na 4. miejscu w Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus (2015 r. ) Polska zajmowała 9. pozycję od końca.

Wygaszanie handlu w niedziele. "Zmiany dotkną większość Polaków"

Wprowadzanie ograniczeń dotyczących handlu w niedziele ma odbywać się w trzech etapach – takie poprawki do projektu zgłosiło w środę Prawo i Sprawiedliwość. – Tak naprawdę nie wiemy, jakie będą skutki szykowanych zmian, odkrywamy nowy ląd – ocenił Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu (PIH). Jego zdaniem niedzielny zakaz najbardziej uderzy w centra handlowe i markety budowlane, a zmiany dotkną większość z nas.

"Spóźniona sprawiedliwość" kontra "zbójeckie ustawy". Sejmowy spór o składki ZUS

Klub Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w środę w Sejmie, że poprze rządowy projekt ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przeciwko będą głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowoczesnej. Zmiany spowodują, że wzrosną koszty pracy oraz zmniejszą się wynagrodzenia - argumentowała opozycja.

Skróci się czas przejazdu pociągów. Dwa miliardy złotych na inwestycje

Pięć inwestycji kolejowych we wschodniej części kraju zyska dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia. Umowy w tej sprawie podpisano w środę w Olsztynie. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, łączna wartość inwestycji przekracza 2 miliardy złotych, w tym blisko miliard złotych będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

340 tys. wniosków o emeryturę

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z przepisami obniżającymi wiek emerytalny, wpłynęło do tej pory 340 tysięcy wniosków, wydano już ponad 80 proc. decyzji – poinformowała w środę prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. - Liczba wniosków jest taka, jaką zakładaliśmy – dodała.

Usunięto awarię w dużej sieci komórkowej. Klienci mieli kłopoty z internetem

Klienci T-Mobile ze Śląska i Małopolski w środę mieli problemy w korzystaniu z internetu. Powodem była awaria łączy światłowodowych dzierżawionych od dostawców zewnętrznych. Około godziny 15:00 T-Mobile na jednym z portali społecznościowych poinformowało, że "służby techniczne nadal pracują, ale usługi powinny już działać poprawnie".

Zwrot w sprawie zakazu handlu w niedziele. Nowy pomysł PiS

Od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 roku - jedna, a od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele - to propozycje poprawek Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy - poinformował Janusz Śniadek (PiS). Dodał, że ustawa miałaby obowiązywać od 1 marca 2018 roku, a nie od 1 stycznia 2018 roku.

ZUS ostrzega przed oszustami. "Nie dzwonimy i nie chodzimy po domach"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS, oferujących płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek. - Tego typu doradztwo jest darmowe. Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - podkreślił w środę w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Państwo chce przejąć pobór opłat za autostrady

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładający przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty za przejazd po drogach krajowych do Głównego Inspektora Transportu Drogowego od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

Firma Energopol Szczecin została wybrana w przetargu na wykonawcę budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 6,5 kilometra - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Nowa trasa wyprowadzi ruch z podszczecińskich miejscowości na autostradę.

Wyłudzają pieniądze "na pracownika ZUS". Ostrzeżenie przed oszustami

Osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek, to oszuści - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie przypomniano, że jedyna sytuacja, w której pracownik zakładu może odwiedzić ubezpieczonego, to kontrola w sprawie zwolnienia lekarskiego.