Z kraju

Z kraju

"Z ogromnym niepokojem obserwujemy zapowiadane zmiany". Polska Rada Biznesu o podatkowych planach rządu

Polska Rada Biznesu rozumie potrzebę zaspakajania potrzeb grup społecznych, które z przyczyn losowych znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają pomocy ze środków budżetowych. Zdecydowanie krytycznie oceniamy jednak wprowadzanie dodatkowych podatków celowych, które w założeniu mają zapewnić takie wsparcie, ale jednocześnie osłabiają gospodarcze źródła dochodów finansowych państwa, którymi są i pozostaną polscy przedsiębiorcy - czytamy w oświadczeniu Polskiej Rady Biznesu. W ten sposób Rada odnosi się do zapowiadanych zmian w systemie podatkowym.

Metro dostępne dla większej liczby abonentów UPC

Należący do Grupy TVN Discovery Polska kanał Metro został właśnie włączony do dwóch kolejnych pakietów telewizyjnych UPC. Tym samym, obok klientów korzystających z pakietu Max, kanał Metro będą mogli również oglądać klienci pakietów Select oraz Start HD. Łącznie stację będzie mogło oglądać ponad milion abonentów operatora.

Nowe paszporty coraz bliżej. Ministerstwo podało datę

Wszyscy, którzy od 5 listopada złożą wnioski o wydanie paszportu otrzymają dokument według nowego wzoru - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe dokumenty mają być lepiej zabezpieczone, a co za tym idzie trudniejsze do sfałszowania.

Droga szkolna wyprawka. Często konieczne jest "zaciskanie pasa"

Miesięczny budżet, jaki rezerwuje polska rodzina, na szkolne potrzeby dziecka to najczęściej od 101 do 500 złotych - wynika z opublikowanego w środę raportu Santander Consumer Banku. Rodzice stosują różne strategie, aby zapewnić w domowych budżetach niezbędne kwoty. Często konieczne jest "zaciskanie pasa" - czytamy w raporcie.

Polskie firmy coraz chętniej sięgają po Ukraińców

Poszukiwanie pracowników z Ukrainy w ciągu najbliższego roku deklaruje 17 procent przedsiębiorców w Polsce - wynika z najnowszego badania opracowanego przez Personnel Service. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją badania.

Wraca temat smogu. Ekolodzy krytykują propozycje ministra

Gdy odejdzie gorące lato, wróci równie gorąca dyskusja o smogu. Tym bardziej, że ekolodzy już teraz protestują przeciwko projektowi rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla. Według nich wprowadzenie nowych przepisów nie tylko nie oczyści powietrza, ale spowoduje, że w sprzedaży wciąż będzie węgiel najgorszej jakości i jego odpady. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

LOT wprowadzi kontrolę trzeźwości pilotów

W ciągu najbliższych dni wprowadzimy obowiązkową kontrolę trzeźwości pilotów, a także wyrywkowe kontrole bagaży załóg wracających z rejsów - zapowiada prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodaje, że nowe rozwiązania nie są wymierzone w pracowników, mają zwiększyć bezpieczeństwo.

Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom?

Jeżeli zauważymy, że nasz telefon nagle przestał działać, nie możemy się z nikim połączyć i nie widzimy karty SIM to w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z bankiem i zablokować konto - mówił w programie "Bilans" w TVN24 BiS Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Ekspert opowiadał, jak bronić się przed działaniem przestępców, którzy wyłudzają duplikaty karty SIM, a następnie kradną pieniądze za pomocą bankowości internetowej swojej ofiary.

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał obrót lekiem Valzek, produkowanym przez Celon Pharmę. Giełdowa spółka poinformowała jednocześnie, że decyzje zostały wydane na jej wniosek.

We wrześniu korekta rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę 2 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów, która będzie obowiązywać do 20 października. Pasażerowie będą mogli ponownie skorzystać z pociągów IC Barbakan i IC Włókniarz, które były zawieszone w czasie wakacji, ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej - poinformowało we wtorkowym komunikacie PKP Intercity.

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2019 rok

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok. Założono wzrost Produktu Krajowego Brutto o 3,8 procent, deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 miliarda złotych i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 procent PKB.

Chleb po 10 złotych? "Dziś bardziej obawiałbym się o ceny masła"

Ceny chleba nie osiągną poziomu 10 złotych za bochenek, ale nawet o jedną trzecią mogą podrożeć inne produkty spożywcze - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. W ten sposób Gantner odniósł się do prognoz przedstawionych przez rolników, którzy szacują, że z powodu suszy znacznie wzrosnąć mogą ceny między innymi pieczywa. - Dziś bardziej obawiałbym się o ceny masła niż chleba - dodał Gantner, który uważa, że rząd powinien ogłosić stan klęski żywiołowej.

Inspektorzy chcą protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom"

Frustracja w środowisku inspektorów transportu drogowego osiągnęła wysoki poziom. Przygotowujemy się do protestu - zapowiedział przewodniczący Związku Zawodowego Inspektorów Transportu Drogowego Hubert Jóźwik. Związkowcy chcą między innymi uznania ITD za służbę mundurową. W przyszłym tygodniu komitet protestacyjny inspektorów wystosuje pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Polacy wyprodukują banknoty dla Gwatemali

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę na produkcję banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali - poinformowała w poniedziałek spółka. Wytwórnia rozpocznie produkcję banknotów dla banku centralnego Gwatemali jeszcze w tym roku.

Kradzież pieniędzy przez podmianę kart SIM. Urząd ostrzega

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich, aby podjęli działania przeciw nadużyciom, w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych - poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Groteskowe żądania LOT-u". Związkowcy nie zapłacą prawie dwóch milionów złotych

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT domaga się ponad 1,75 miliona złotych od trzech związków zawodowych działających w spółce. Ma to być rekompensata za straty, jakie przewoźnik poniósł w związku z zapowiedziami strajku, do którego ostatecznie nie doszło. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Adrian Kubicki, rzecznik prasowy spółki, "to roszczenia, które wprost wynikają z utraconej sprzedaży". - Związki zawodowe pomimo zakazu sądowego przekonywały opinię publiczną, że będzie strajk - mówi Kubicki. Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych określił działania zarządu mianem "oburzających". - Związki nie zapłacą tych pieniędzy - zapowiedział.