Z kraju

Z kraju

Polacy w ogonie Europy. Lekarzy jest mało, rezydenci pokazują skalę problemu

Lekarze rezydenci kolejny dzień prowadzą protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jak mówią, walczą o przeznaczenie większych pieniędzy z budżetu na system zdrowia w Polsce. Nie ukrywają, że zależy im także na podwyżkach, bo ich obecne pensje są dla nich upokarzające. Sprawdzamy, ile mogłoby to kosztować.

Pluskwa milenijna bis? Pytania o skutki rezygnacji ze zmiany czasu

Rezygnacja ze zmiany czasu w Polsce może nas sporo kosztować i spowodować wiele problemów. Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, jej skutki odczują zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które będą musiały wymienić stary i nienadający się do aktualizacji sprzęt. Autor ustawy znoszącej czas letni uspokaja.

Ceny znów w górę. Inflacja drenuje nasze portfele

We wrześniu inflacja wyniosła 2,2 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z sierpniem tego roku ceny wzrosły o 0,4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tym samym GUS potwierdził wcześniejsze dane przekazane w tzw. szybkim szacunku.

Chcą zachować w Polsce czas letni. "Dalibyśmy dobry przykład Europie"

- Do finału jeszcze daleko, musimy zaczekać na głosowanie na sali plenarnej. Mam nadzieję, że nikt nie zmieni zdania - mówi o projekcie likwidacji podziału czasu Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodaje gość TVN24, nowe przepisy mogłyby obowiązywać od 1 października 2018 roku. - Wtedy dzień będzie się zaczynał później, ale dłużej będzie jasno - wskazuje prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Największa taka fabryka w Europie. Koreańczycy inwestują w Polsce

Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski - oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności. Zdaniem szefa resortu finansów, pod względem wartości będzie to największa, od co najmniej 2001 roku, inwestycja nad Wisłą.

Zmiana projektu ograniczenia handlu. "W niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

Ograniczenie zakazu handlu do dwóch niedziel w miesiącu "nie jest optymalne" ale "rozsądne" - wskazała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek projektem zajmie się sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy, po zmianach PiS projekt ma nowy tytuł: "o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Rostowski: deficyt Polski będzie trzecim najwyższym w całej Unii

- Cieszę się, jak są dobre wyniki, tylko pytanie, na ile one są trwałe, a na ile tylko przejściowe - powiedział Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. Jak wskazał gość programu "Fakty po Faktach" w TVN24, wicepremier Mateusz Morawiecki nie zasłużył na jego gratulacje. - W budżecie, który jest zaplanowany na przyszły rok, deficyt jest tak wysoki, że będzie trzecim najwyższym w całej Unii Europejskiej - alarmuje Rostowski.

Ryanair otwiera nowe połączenie. To może być wakacyjny hit

Od maja przyszłego roku z łódzkiego Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta będzie można polecieć do Aten. Regularne połączenia do stolicy Grecji uruchomi irlandzki niskokosztowy przewoźnik lotniczy Ryanair, który do tej pory obsługiwał z Łodzi trzy kierunki.

Zmiana czasu na zimowy. To już może ostatni raz, projekt idzie jak burza

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jeszcze nie finał (...) teraz projekt trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita - powiedział szef ludowców.

Inspekcja pracy ma nowego szefa. Chce ograniczyć "śmieciówki"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał Wiesława Łyszczka na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Wcześniej jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowały Rada Ochrony Pracy oraz sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej. - Będę zmierzał do tego, żeby umowy o dzieło były oskładkowane - zapowiedział Łyszczek.

Morawiecki przedstawia "budżet dla ludzi". Opozycja wytyka jego wady

Wicepremier i minister finansów przedstawił Mateusz Morawiecki we wtorek w Sejmie projekt budżetu na przyszły rok. Zakłada on m.in. poprawę ściągalności podatku VAT o kolejne 15-20 miliardów złotych. Opozycja widzi w projekcie liczne wady, a klub Platformy Obywatelskiej chce odrzucenia projektu. - Przygotowany przez PiS projekt budżetu przypomina czasy Edwarda Gierka - stwierdził szef Nowoczesnej Ryszard Petru.