Z kraju

Z kraju

Rynek pracy traci impet

We wrześniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w średnich i dużych firmach, wzrosło do poziomu 4771, 86 złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jego wzrost był niższy od oczekiwań.

Problemy budowlanki. Długi branży rosną

Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca wzrosło o 246 miliona złotych i przekroczyło 4,7 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Wizja czasowego zamknięcia lotniska oddalona. Modlin dostanie mobilną wieżę

Od 1 stycznia 2019 roku na lotnisku w Modlinie będzie działać mobilna wieża kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zastąpi dotychczasową wieżę z 2012 roku - zapowiedział pełniący obowiązki prezesa Agencji Janusz Janiszewski. Kilka miesięcy temu media informowały, że nadzór budowlany wydał decyzję, na mocy której dotychczasowa wieża może działać tylko do końca tego roku.

Szybciej na zachodzie. Otwarto ponad 36-kilometrowy odcinek ekspresówki

W poniedziałek oddano do użytku ponad 36-kilometrowy fragment trasy S3 od węzła Legnica Południe do węzła Bolków w województwie dolnośląskim. Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, droga dedykowana jest regionom zachodnim, a w sposób szczególny zespołowi portów Szczecin-Świnoujście.

Minister wzywa do interwencji. "Oczekujemy zdecydowanych kroków"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił w poniedziałek do Komisji Europejskiej z prośbą o zwołanie Komitetu do spraw Zmian Klimatu i podjęcie interwencji na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zdaniem przedstawiciela polskiego rządu zostały spełnione warunki, które obligują Komisję do podjęcia odpowiednich działań.

Ceny prądu mogą uderzyć po kieszeniach. Wyraźny wzrost

O ponad 60 procent - o tyle we wrześniu wzrosła rok do roku średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień na Towarowej Giełdzie Energii. Podwyżki w hurcie uderzają coraz mocniej, a firmy mają argument, by podnieść taryfy w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, gospodarstwa domowe będą musiały się zmierzyć z wyższymi rachunkami za prąd. Głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć też przedsiębiorcy.

Partyjne przepychanki o VAT. PiS składa zawiadomienie, Platforma chce wyjaśnień

Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Parafianowicza - poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, nazywając byłego wiceministra finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej "główną twarzą nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi". PO odpowiada wnioskiem do komisji finansów publicznych, by w "nadzwyczajnym trybie" zajęła się rzekomymi zaniedbaniami rządu w sprawie ściągalności podatków.

Rząd przejął lotnisko w Radomiu. Ekspert wskazuje jego największe wady

- Wielkim problemem lotniska w Radomiu jest to, że stamtąd mało kto chce latać – powiedział we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 analityk ds. transportu i infrastruktury z "Polityki Insight" Dominik Sapiński. Jak dodał, "Radom jest w tej strefie, która jest już obsługiwana częściowo przez Lublin i Kraków".

Przegląd prasy: Niemiecka pułapka na polskie e-sklepy

Firmy wysyłające do Niemiec towary w pudełkach, folii czy nawet kopertach bąbelkowych muszą pamiętać o nowych przepisach, które zaczną obowiązywać od nowego roku. Tym, którzy się do nich nie zastosują, będą grozić bardzo wysokie kary - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Najtańszy kredyt w Polsce. Ostatnie chwile na złożenie wniosku

Studenci i doktoranci do 20 października mogą starać się o kredyt studencki. Jest to najbardziej preferencyjna pożyczka w Polsce - część odsetek spłaca państwo, a absolwenci, którzy uzyskają wzorowe wyniki, mogą liczyć na umorzenie nawet połowy długu. Od przyszłego roku zmienią się zasady przyznawania kredytów.

Mocarstwowe plany w sprawie Radomia. "10 milionów pasażerów jest wielką sprawą"

Zwiększenie przepustowości portu w Radomiu do 10 milionów pasażerów jest wielką sprawą - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania uzgodnienia w sprawie zarządzania lotniskiem w Radomiu przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. W sobotę rano, jak poinformował prezes PPL Mariusz Szpikowski, została podpisana umowa w sprawie sprzedaży radomskiego lotniska Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze za kwotę 12,7 miliona złotych.

Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Kierowców mogą czekać kłopoty

Od początku października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Rewolucyjna zmiana może jednak rodzić problemy, gdy policja nie znajdzie w systemie informatycznym potwierdzenia wykonania badań technicznych naszego samochodu. Taka sytuacja może mieć miejsce, ponieważ część diagnostów ma przerwę w dostępie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Polska kupowała złoto po raz pierwszy w XXI wieku. "Prześcignęliśmy Grecję"

W lipcu i sierpniu polski bank centralny kupił w sumie dziewięć ton złota. Na tym jednak nie koniec. Jak wylicza ekonomista Rafał Mundry, we wrześniu dokupiliśmy kolejne 3,9 tony złotego kruszcu. - Pod względem wielkości rezerw w złocie prześcignęliśmy Grecję - komentuje. Wakacyjne transakcje były pierwszymi zakupami złota przez Narodowy Bank Polski od początku XXI wieku.

Związkowcy zapowiadają strajk w LOT. "To kolejny odcinek serialu"

Związkowcy działający w Polskich Liniach Lotniczych LOT podjęli decyzję o strajku. Ma on odbyć się 18 października. Bezpośrednią przyczyną protestu ma być to, że przewoźnik odmawia przywrócenia do pracy Moniki Żelazik, która przewodniczy Związkowi Zawodowemu Personelu Pokładowego i Lotniczego. – To kolejny odcinek serialu strajk za wszelką cenę – odpowiada rzecznik przewoźnika Adrian Kubicki.

Ważna inwestycja coraz bliżej. Wiemy, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. To też jeden z priorytetów rządzącej partii.

Przegląd prasy: Resort chce ulżyć odbiorcom drożejącego prądu

Resort energii przygotowuje projekt ustawy, która ma rekompensować gospodarstwom domowym koszty energii elektrycznej - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". - Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii - powiedział w wywiadzie dla gazety minister energii Krzysztof Tchórzewski.

LOT chce przejąć pilotów i personel pokładowy Small Planet

PLL LOT przejmą pilotów i personel pokładowy polskiej linii czarterowej Small Planet, która przyspieszyła postępowanie układowe. Pierwsze spotkania w tej sprawie odbyły się w tym tygodniu, a ich wyniki są obiecujące - powiedział w czwartek rzecznik LOT Adrian Kubicki.

Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

- We wrześniu 2013 roku zapytałem Mateusza Morawieckiego, czy chciałby zostać ministrem finansów - przyznał w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były wicepremier i szef resortu finansów Jacek Rostowski. Według jego relacji Morawiecki odmówił. - Nie podjął patriotycznej decyzji, żeby wstąpić do tego rządu, zostać ministrem i walczyć z oszustami, skoro twierdzi, że tak dobrze potrafi to robić - dodał Rostowski.

Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach

Niemal co drugi Polak chciałby zatrudnić się w firmie zagranicznej, a jedynie co czwarty wybrałby firmę lokalną - wynika z badania przeprowadzonego przez Nielsen Polska. - Firmy z kapitałem zagranicznym przez lata zbudowały wizerunek solidnego pracodawcy, który dobrze płaci. To czynnik, który bardzo liczy się dla polskich pracowników - podkreślił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.