Z kraju

Z kraju

Lotnisko do rozbudowy. Inwestycja za 100 milionów złotych

Terminal pasażerski w Porcie Lotniczym imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia, licząca dotychczas 53 tysiące metrów kwadratowych, powiększy się do niemal 70 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja wiąże się z rosnącym ruchem: w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło niemal 5 milionów pasażerów.

Zamieszanie wokół minister finansów. "Zapadła się pod ziemię"

Minister finansów Teresa Czerwińska za kilka tygodni odejdzie z rządu - taką informację miał anonimowo przekazać "Gazecie Wyborczej" jeden z "ważnych" polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko przez trudne do udźwignięcia przez budżet koszty najnowszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Wysłała "znajomemu" kod, straciła dwa tysiące złotych. Policja ostrzega

Dwie mieszkanki Kędzierzyna-Koźla w ostatnich dniach padły ofiarami oszustwa internetowego. Jedna z nich straciła dwa, druga tysiąc złotych. Przestępca prosił o pomoc, podając się za ich znajomych na portalu społecznościowym. "Pamiętajmy w każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze, bądźmy czujni i ostrożni" - przypomina w komunikacie lokalna policja.

Imponujące pensje w Orlenie. Ile zarobił prezes Daniel Obajtek?

867 tysięcy złotych - tyle w ubiegłym roku wyniosło wynagrodzenie brutto prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Niemal drugie tyle szef paliwowego giganta może otrzymać w ramach premii za ubiegły rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez płocki koncern, ubiegłoroczny koszt wynagrodzeń dla członków zarządu wyniósł w sumie 4 miliony 745 tysięcy złotych, podczas gdy w 2017 roku było to 6 milionów 572 tysiące złotych.

Ogromna przepaść w emeryturach. Rzecznik ZUS wyjaśnia

Zaledwie 2 grosze - tyle wynosi obecnie najniższa emerytura w Polsce. Z kolei najwyższa, według danych uzyskanych przez tvn24bis.pl w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to 22,2 tysiąca złotych. Jak tłumaczył w TVN24 BiS Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, nawet jedna odprowadzona składka uruchamia prawo do uzyskania emerytury, a państwo gwarantuje nam świadczenie w minimalnej wysokości dopiero po spełnieniu określonych warunków.

Kolejni świadkowie przed komisją do spraw VAT. "Pewnikiem wzrost skuteczności wykrywania oszustw"

Szacunek luki VAT, sporządzony przez specjalny zespół był niezwykle uproszczony, wykrywalność oszustw podatkowych rosła, od 2012 roku skokowo - zeznał przed komisją śledczą do spraw VAT były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy Zbigniew Stawicki. W środę komisja przesłuchiwała również byłą wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Beatę Rogowską-Rajdę.

Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą"

Obietnice Prawa i Sprawiedliwości będą nas kosztować, ale dopiero w pewnym momencie, kiedy już będzie rządził inny obóz polityczny - ocenił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były premier profesor Marek Belka. Jego zdaniem, cała sytuacja przypomina mu "rozumowanie karpi" przed Wigilią. Były minister finansów mówił także o "grupie podpalaczy" w odniesieniu do niedawnych rozmów Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem i wicepremierem Włoch Matteo Salvinim przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Solidarność: rząd nie pozostawia nam wyboru

Obradujący w środę w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ Solidarność stwierdził, że żaden z głównych postulatów związku nie został przez rząd uwzględniony. Do 28 marca sztab czeka na konkretne propozycje i terminy ich realizacji.

Rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Posłowie szykują zmianę przepisów

Być może już niedługo we wszystkich ogłoszeniach o pracę obowiązkowo pojawią się informacje o wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku - projekt w tej sprawie złożyli posłowie Nowoczesnej. Po dyskusji na posiedzeniu plenarnym dokument trafił do sejmowej komisji, która zajmie się szczegółami nowelizacji. Zalety zmiany przepisów widzą nie tylko wnioskodawcy, ale też resort rodziny i pracy, związkowcy oraz pracodawcy.

Najszczęśliwsze kraje świata. Polska daleko w rankingu

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia – wynika z opublikowanego w środę raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca. Polska zajęła w tym zestawieniu 40 miejsce.

Budżet po lutym pod kreską

Deficyt budżetu po lutym tego roku wyniósł 800 milionów złotych, czyli 2,8 procent założonego na 2019 rok planu - podał resort finansów. Dochody wyniosły 64,8 miliarda złotych - 16,7 procent planu, a wydatki 65,6 miliarda złotych - 15,8 procent.

Będą nowe etykiety na sprzęcie AGD

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący etykiet energetycznych. Nowe przepisy przewidują dostosowanie oznaczeń informujących o klasie energooszczędności urządzeń do wymogów Unii Europejskiej.

Ulga dla miedziowego giganta. Propozycja PiS już w Sejmie

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli we wtorek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zakłada on obniżenie obowiązującego od siedmiu lat "podatku miedziowego" o 15 procent. Taki ruch był jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Szereg zmian w 500 plus. Resort pokazał projekt

500 złotych na pierwsze dziecko - to największa, ale nie jedyna zmiana w rządowym programie wsparcia rodzin. Projekt ustawy zakłada także m.in. wprowadzenie specjalnego trzymiesięcznego okresu na złożenie wniosku dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Od 2021 roku zmienić ma się także moment składania wniosków o świadczenie.

500 plus na pierwsze dziecko. Minister podała koszt

Koszt nowego programu 500 plus jest oceniany na 31 miliardów złotych w 2019 roku i ponad 41 miliardów w pełnym roku budżetowym - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Projekt w tej sprawie we wtorek trafił do konsultacji społecznych.

Dwa grosze co miesiąc. Oto najniższe i najwyższe emerytury w Polsce

2 grosze - tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Pobiera ją 62-letnia kobieta z województwa lubelskiego. Najwyższe świadczenie wynosi około 22,2 tysiąca złotych i otrzymuje je 86-latka z województwa kujawsko-pomorskiego. Tak wynika z informacji, które tvn24bis.pl przesłał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.