Z kraju

Z kraju

Biedronka przejmuje część sklepów konkurencji. Mamy listę

Od piątku sieć sklepów Biedronka powiększy się o pięć nowych lokalizacji – poinformowała firma w przesłanym tvn24bis.pl komunikacie. To efekt prowadzonych rozmów między Jeronimo Martins Polska a siecią Piotr i Paweł odnośnie przejęcia części sklepów.

Bezrobocie najniższe od 27 lat

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,9 procent w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Od 27 lat wskaźnik bezrobocia w sierpniu nie był tak niski jak teraz.

Przegląd prasy: Z katarem na L4

Polscy 30-latkowie coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich; według danych ZUS w 2017 roku spędzili na chorobowym ponad 70 milionów dni, czyli o ponad 15 milionów więcej niż dekadę temu - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Susza. Pierwsi rolnicy dostali rekompensaty

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło do tej pory ponad 28 tysięcy wniosków od poszkodowanych. Będą one przyjmowane do 31 października.

Han Solo u lekarza. Ministerstwo odpowiada na absurdy RODO w służbie zdrowia

Muminek, Włóczykij, Han Solo, czy Czubaka - to tylko część pseudonimów pacjentów, którzy mieli wizytę w jednej z przychodni w Wohyniu w województwie lubelskim. Taki pomysł miał na celu uniknięcie naruszenia przepisów o RODO. Jak jednak podkreślił doktor Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji , "stosowanie pseudonimów nie ma uzasadnienia". - Takie listy nie muszą być publicznie dostępne - zauważył gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Blisko trzy miliony wniosków o 300 plus

Według danych z połowy września blisko 3 mln wniosków zostało złożonych o świadczenia w ramach programu "Dobry start" – poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Przegląd prasy: Modlin idzie do Brukseli

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która inwestuje w całej Polsce, czwarte lotnisko w kraju skazuje na kaprysy pogody - twierdzą władze Modlina. Port poskarży się w Unii Europejskiej - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Pieczywo będzie drożeć. "Nawałnica już ruszyła"

Tegoroczna susza spowodowała silny, dwucyfrowy wzrost cen skupu zbóż w Polsce. Będzie to miało przełożenie na nasze wydatki w piekarniach, choć eksperci i piekarze zaznaczają, że wyższa cena za pieczywo to efekt nie tylko drogich zbóż, ale też podwyżek cen paliwa czy energii elektrycznej. - Ta nawałnica, z powodu której muszą wzrosnąć ceny pieczywa, już ruszyła. Nie chodzi tylko o droższą mąkę - mówią piekarze.

Kolejna państwowa spółka będzie miała nowego prezesa

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją zakładów górniczych oraz rekultywacją i zagospodarowaniem ich majątku, będzie miała nowego prezesa. Kierujący firmą od czerwca ubiegłego roku Tomasz Cudny został w sobotę odwołany przez radę nadzorczą. Spółka nie podała przyczyn takiej decyzji.

Wyprowadzka na swoje. Jest lepiej, ale wciąż to duży problem

Lepsza sytuacja na rynku pracy i dofinansowanie do kredytów hipotecznych pomagały młodym Polakom usamodzielnić się w 2017 roku. Decyzję o wyprowadzeniu się z domu rodziców podjęło w ubiegłym roku 330 tysięcy osób w wieku 25-34 lat – wynika z szacunków Open Finance. Bartosz Turek w swojej analizie zauważa jednak, że wciąż 2,6 miliona młodych Polaków mieszka z rodzicami.

Kolejna niedziela bez handlu

W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna.

Niewypłacalność biura podróży. Ponad 300 osób za granicą

Biuro podróży Millennium Travel International złożyło oświadczenie o niewypłacalności; nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami w zakresie ich powrotu do kraju - poinformował rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski.

Balcerowicz: bonanza może się wkrótce skończyć

Obietnice Morawieckiego to jest oszukiwanie ludzi - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i minister finansów dodał, że "bonanza", jaką duża część ludzi w Polsce odczuwa i niesłusznie przypisuje PiS-owi, może "nagle zniknąć".

Stawką są ceny prądu w Polsce. Minister chce interwencji Brukseli i "pomocy służb"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom cen CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom domowym nie grożą zmiany cen energii elektrycznej. Jednak w środę szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zasygnalizował, że obecnej sytuacji może być zmuszony nie tylko zadbać o interesy klientów, ale też przedsiębiorstw energetycznych.

Wiceminister: kierowcy padają ofiarą tego typu oszustw

Dzień przed coroczną wizytą u diagnosty potencjalny sprzedawca pojazdu może pojechać i licznik sobie "przekręcić" – zauważył w programie "Bilans" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Konsumenci padają ofiarą takiego typu oszustw - dodał. We wtorek rząd zaakceptował przygotowane w resorcie sprawiedliwości propozycje zmian w prawie, które mają ukrócić przekręcanie liczników w używanych samochodach. Będzie za to groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Odpowiadać za oszustwo ma zarówno ten, kto zleca cofnięcie licznika, jak i wykonawca, na przykład mechanik w warsztacie.

Wyścig z czasem w sprawie podatku. "Musi zostać przyjęty do końca listopada"

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych otwiera nowe możliwości pomocy i wypełnienia istniejących luk w systemie – powiedziała w czwartek w Kutnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. We wtorek projekt nowego podatku, który zapłacą najlepiej zarabiający, przyjął rząd. Jak zauważa Rafalska, żeby fundusz zaczął działać, przepisy muszą zostać uchwalone i podpisane przez prezydenta do końca listopada.

Szybki transfer z ministerstwa. Nowy szef zbrojeniowego giganta

Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju informował o złożeniu przez Słowika rezygnacji z funkcji wiceministra w tym resorcie.