Z kraju

Z kraju

Morawiecki: budżet nie jest workiem bez dna, nie jest z gumy

Będziemy starać się utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 procent PKB, a także utrzymać w ryzach stabilizującej reguły wydatkowej - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że pewien przyrost deficytu sektora finansów publicznych nastąpi.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus. W ramach nowego programu emeryci i renciści mają otrzymać jednorazowo 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych "na rękę". - Terminy wypłaty będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła, nie będzie trzeba składać żadnego wniosku, by otrzymać pieniądze.

"Wygrana nie za każdą cenę". Ostrzeżenie przed "greckim scenariuszem" w Polsce

Ekonomiści zwrócili się z apelem do polityków i obywateli o rozwagę oraz poszanowanie stabilizacji w finansach publicznych. "Wygrana nie za każdą cenę" - podkreślili w tytule listu. Zdaniem autorów ostatnie propozycje rządowe łamią podstawowe wymogi gwarantujące stabilność finansów publicznych i zabezpieczające kraj przed wejściem na drogę znaną jako "scenariusz grecki".

Finansowe obietnice PiS. Kotecki: starania Czerwinskiej to "mission impossible"

- Pani minister będzie musiała bardzo się postarać. Moim zdaniem jest to zadanie niewykonalne – mission impossible – powiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 były wiceminister finansów Ludwik Kotecki, odnosząc się jednocześnie do słów szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej. Minister podczas poniedziałkowej konferencji zaznaczyła, że chciałaby zrobić wszystko, aby deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył 3 proc. PKB.

Rząd sprawdził, co Polacy myślą o zmianie czasu. Wiceminister o wynikach konsultacji

W konsultacjach oraz sondażu, które przeprowadziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zdecydowana większość Polaków opowiedziała się za wprowadzeniem u nas czasu letniego - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zastrzegł jednak, że "zmiany czasu w pojedynkę przeprowadzić się nie da". - Dlatego powinniśmy osiągnąć pewien konsensus w Unii Europejskiej - zaznaczył wiceszef MPiT.

Puste pierwsze strony w dziennikach. Apel w sprawie zmiany prawa

W poniedziałek dzienniki, w tym "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Gazeta Prawna" i "Fakt", ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Wydawcy w ten sposób zaapelowali do polskich europarlamentarzystów o poparcie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

"Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska w dwie godziny

Około 1,6 tysiąca kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w poniedziałek spółka CPK. Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy między innymi odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z nowym lotniskiem i Łodzią.

Premier: zostawiliśmy Brytyjczykom pole manewru

Staramy się dać Brytyjczykom pole manewru i nie dociskać naszych partnerów - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując ustalenia unijnego szczytu w sprawie brexitu. Jak przekonywał, Polacy na Wyspach będą po brexicie traktowani bez zmian.

Kłopoty z podwyżką emerytur. "Jeśli ZUS odmówi, wykorzystałbym ścieżkę prawną"

Korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch tygodni miał oznaczać ponowne przeliczenie emerytur, a w konsekwencji podwyżkę świadczeń dla dziesiątków tysięcy kobiet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych studzi jednak optymizm części zainteresowanych i przekonuje, że nie ma możliwości ponownego przeliczenia emerytury po upływie pięciu lat od jej przyznania. Wyjściem pozostaje droga sądowa - tłumaczy ekspert.

Pięć złotych mniej na rachunku. Zgoda urzędu na nowe stawki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy na 2019 rok dla pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej. W efekcie taryfy za dystrybucję spadają o 3,3-7,3 procent, co oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe z tego tytułu zapłaci o około 5 złotych miesięcznie mniej. Jednocześnie umorzone zostały postępowania w sprawie taryf za samą energię elektryczną, które mają pozostać na poziomie z ubiegłego roku.

"Wyrzucając kanapkę z serem, marnujemy 90 litrów wody". Ustawa coraz bliżej

Niesprzedana żywność z największych sklepów ma trafiać do organizacji pozarządowych. Tak wynika z projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która wkrótce ma zostać przyjęta przez Sejm. - Będziemy systemowo odbierali żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych i ona jeszcze w trakcie przydatności do spożycia zostanie przekazana osobom potrzebującym - powiedziała w TVN24 Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

"To rekord!". Ambasador USA o handlu z Polską

13,4 miliarda dolarów wyniosła wartość wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską w 2018 roku. "To rekord! Jestem przekonana, że nasze relacje handlowe będą dalej tak fantastycznie się rozwijały!" - skomentowała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.