Z kraju

Z kraju

"Bilans", 13.04

Zmiany w prawie konsumentów - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ponadto w programie pojawiły się informacje o nowelizacji Kodeksu pracy, taniejącym franku szwajcarskim oraz strajku francuskich kolejarzy.

Komisja do spraw VAT coraz bliżej. Wiceminister mówi o "patologicznym zjawisku"

- Spodziewam się rachunku i pewnej szczerości - powiedział o pracach komisji śledczej do spraw VAT Paweł Gruza, wiceminister finansów. - Mam nadzieję, że zeznania i świadkowie wyposażą społeczeństwo i obywateli w tę wiedzę, jak to jest możliwe, że te decyzje oczywiste nie były podejmowane - dodał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Szef zajrzy do e-maili i telefonu. "Zmiany w prawie będą na korzyść pracownika"

Szef firmy, żeby skontrolować e-maile pracowników, po to, aby sprawdzić, czy dobrze wykorzystują oni czas pracy, będzie musiał wykazać, że nie istnieją inne mechanizmy, które zapewnią ten sam rezultat, mniej ingerując w sferę prywatności - mówił w TVN24 BiS o zmianie przepisów w sprawie ochrony danych osobowych Szymon Matylla, ekspert Lex Digital i Grant Thornton.

Przegląd prasy. Szef zajrzy do e-maili i komórki

Każdy przedsiębiorca będzie mógł monitorować należące do pracowników firmowe skrzynki pocztowe, telefony, a także komunikatory, aby sprawdzić, czy dobrze wykorzystują oni czas pracy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Z kolei "Rzeczpospolita" dodaje, że dwa miliony przedsiębiorców może mieć problemy z gromadzeniem danych o swoich pracownikach, bo rząd i parlament nie zdążą do wejścia w życie unijnych przepisów z wdrożeniem zmian w prawie pracy, prawie bankowym i ubezpieczeniowym.

Nie stracisz prawa jazdy, jeśli ratowałeś życie. Kluby za zmianą przepisów

Kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o więcej niż pięćdziesiąt kilometrów na godzinę nie straci automatycznie prawa jazdy. Zasada będzie dotyczyła kierowców, którzy złamali przepisy, ale działali w stanie wyższej konieczności. Chodzi między innymi o przewożenie do szpitala rodzącej kobiety czy osoby, której życie jest zagrożone. Propozycję zmian przepisów poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Najtańsi pracownicy w Unii Europejskiej. Polacy wysoko w rankingu

W Unii Europejskiej w ubiegłym roku średnie godzinowe koszty pracy w całej gospodarce wyniosły 26,8 euro. W poszczególnych krajach wspólnoty wahały się w granicach od 4,9 euro do 42,5 euro. W Polsce było to 9,4 euro, czyli niecałe 40 złotych za godzinę - wynika z danych Eurostatu.

Największe lotniska w Polsce. Liczba pasażerów bardzo szybko rośnie

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 roku prawie 40 milionów pasażerów, co stanowi około 18-procentowy wzrost wobec 2016 roku - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Liderem było warszawskie Lotnisko Chopina z ponad 15 milionami pasażerów, a wśród portów regionalnych lotnisko Kraków-Balice z 5,8 miliona osób. Jak przekonuje Urząd Lotnictwa Cywilnego, polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

Walka o przejęcie pasażerów z lotniska Chopina. "Po co wydawać dwa razy te same pieniądze"

Z punktu widzenia racjonalnej analizy to Modlin ma największe szanse, żeby w najbliższych latach przejąć ruch z Lotniska Chopina - mówił w programie "Bilans" Marcin Danił, wiceprezes do spraw korporacyjnych lotniska w Modlinie. Tłumaczył, że Modlin posiada infrastrukturę, na którą Radom musi wydać 400 milionów złotych. - My już to mamy. Po co wydawać dwa razy te same pieniądze publiczne? - pytał.

Skutki niższego wieku emerytalnego. Problemy dopiero nadejdą

Na razie efekt obniżki wieku emerytalnego dla rynku pracy jest ograniczony - wynika z badania firmy Work Service. Jak podano, ponad 85 procent badanych pracodawców ocenia, że zmiany emerytalnie nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie ich firm. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednak, że w tym roku na przejście na emerytury częściej decydują się osoby aktywne zawodowo i pracujące na etacie.