Z kraju

Z kraju

Pieczywo będzie drożeć. "Nawałnica już ruszyła"

Tegoroczna susza spowodowała silny, dwucyfrowy wzrost cen skupu zbóż w Polsce. Będzie to miało przełożenie na nasze wydatki w piekarniach, choć eksperci i piekarze zaznaczają, że wyższa cena za pieczywo to efekt nie tylko drogich zbóż, ale też podwyżek cen paliwa czy energii elektrycznej. - Ta nawałnica, z powodu której muszą wzrosnąć ceny pieczywa, już ruszyła. Nie chodzi tylko o droższą mąkę - mówią piekarze.

Kolejna państwowa spółka będzie miała nowego prezesa

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją zakładów górniczych oraz rekultywacją i zagospodarowaniem ich majątku, będzie miała nowego prezesa. Kierujący firmą od czerwca ubiegłego roku Tomasz Cudny został w sobotę odwołany przez radę nadzorczą. Spółka nie podała przyczyn takiej decyzji.

Wyprowadzka na swoje. Jest lepiej, ale wciąż to duży problem

Lepsza sytuacja na rynku pracy i dofinansowanie do kredytów hipotecznych pomagały młodym Polakom usamodzielnić się w 2017 roku. Decyzję o wyprowadzeniu się z domu rodziców podjęło w ubiegłym roku 330 tysięcy osób w wieku 25-34 lat – wynika z szacunków Open Finance. Bartosz Turek w swojej analizie zauważa jednak, że wciąż 2,6 miliona młodych Polaków mieszka z rodzicami.

Kolejna niedziela bez handlu

W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna.

Niewypłacalność biura podróży. Ponad 300 osób za granicą

Biuro podróży Millennium Travel International złożyło oświadczenie o niewypłacalności; nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami w zakresie ich powrotu do kraju - poinformował rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski.

Balcerowicz: bonanza może się wkrótce skończyć

Obietnice Morawieckiego to jest oszukiwanie ludzi - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i minister finansów dodał, że "bonanza", jaką duża część ludzi w Polsce odczuwa i niesłusznie przypisuje PiS-owi, może "nagle zniknąć".

Stawką są ceny prądu w Polsce. Minister chce interwencji Brukseli i "pomocy służb"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom cen CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom domowym nie grożą zmiany cen energii elektrycznej. Jednak w środę szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zasygnalizował, że obecnej sytuacji może być zmuszony nie tylko zadbać o interesy klientów, ale też przedsiębiorstw energetycznych.

Wiceminister: kierowcy padają ofiarą tego typu oszustw

Dzień przed coroczną wizytą u diagnosty potencjalny sprzedawca pojazdu może pojechać i licznik sobie "przekręcić" – zauważył w programie "Bilans" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Konsumenci padają ofiarą takiego typu oszustw - dodał. We wtorek rząd zaakceptował przygotowane w resorcie sprawiedliwości propozycje zmian w prawie, które mają ukrócić przekręcanie liczników w używanych samochodach. Będzie za to groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Odpowiadać za oszustwo ma zarówno ten, kto zleca cofnięcie licznika, jak i wykonawca, na przykład mechanik w warsztacie.

Wyścig z czasem w sprawie podatku. "Musi zostać przyjęty do końca listopada"

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych otwiera nowe możliwości pomocy i wypełnienia istniejących luk w systemie – powiedziała w czwartek w Kutnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. We wtorek projekt nowego podatku, który zapłacą najlepiej zarabiający, przyjął rząd. Jak zauważa Rafalska, żeby fundusz zaczął działać, przepisy muszą zostać uchwalone i podpisane przez prezydenta do końca listopada.

Szybki transfer z ministerstwa. Nowy szef zbrojeniowego giganta

Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju informował o złożeniu przez Słowika rezygnacji z funkcji wiceministra w tym resorcie.

Tusk odrzuca propozycje Londynu. Dwie sporne kwestie

Propozycje Wielkiej Brytanii w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną, a także ram przyszłej współpracy gospodarczej z Unią Europejską muszą zostać przepracowane - powiedział w środę przed rozpoczęciem szczytu w Salzburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Postępowania w sprawie GetBack mają najwyższy priorytet"

Postępowania w sprawie GetBack SA mają w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadaną rangę najwyższego priorytetu, a mogą zakończyć się sformułowaniem zarzutu naruszenia zbiorowego interesu konsumentów - mówiła wiceprezes Urzędu Dorota Karczewska podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki

Zakopianka jednak "made in Poland". Ale budowa będzie droższa

Ruszają przygotowania do budowy odcinka zakopianki pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem. W środę szef krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński podpisał umowę z prezesem firmy Intercor z Zawiercia, która zrealizuje inwestycję. Jej koszt to ponad 880 milionów złotych.

"Tempo wzrostu najniższe w tym roku". Nowe dane urzędu statystycznego

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2018 roku wzrosła o 5,0 procent licząc rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,8 procent. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu o 5,2 procent, zaś miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.

"Członków i sympatyków PiS nie obsługuję". Wielka sieć handlowa reaguje

Przedstawiciele Żabka Polska skrytykowali franczyzobiorcę z Ostrowa Wielkopolskiego, który klientów poinformował, że "w związku z niedzielą niehandlową członków i sympatyków PiS nie obsługuje, ponieważ nie pozwala mu na to klauzula sumienia". "Spółka wezwała do zaprzestania tego typu działań, pod groźbą zerwania współpracy" - podkreślono w oświadczeniu.

Coraz mniej pracowników tymczasowych. To efekt zmian w prawie

W drugim kwartale bieżącego roku firmy zatrudniały o 18 procent mniej pracowników tymczasowych niż przed rokiem - wynika z danych Konfederacji Lewiatan i Polskiego Forum HR. Przyczyną tego spadku mogą być nowe przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych, które obowiązują od czerwca ubiegłego roku. Eksperci spodziewają się kolejnych spadków.