Z kraju

Z kraju

Kołodko o obietnicach PiS: nie będzie takiej pensji minimalnej

Nie będzie takiej płacy minimalnej, to są obietnice oderwane od realiów ekonomicznych - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były wicepremier i minister finansów. W ten sposób odniósł się do obietnic PiS w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia do poziomu trzech, a w kolejnych latach czterech tysięcy złotych. Według ekonomisty zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Koalicja Obywatelska przed wyborami "licytują się na populizm".

Wielka płyta do remontu. Będzie "dodatkowa premia"

3,2 miliarda złotych - tyle w ciągu 10 lat ma wydać na termomodernizację i wzmocnienie budynków z wielkiej płyty Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jak mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, od samorządów zarządzającymi budynkami komunalnymi powinno wpłynąć około 8 tysięcy wniosków.

Wyższa płaca minimalna, zmiany w składkach. "Trudna sytuacja dla najmniejszych"

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka płacy minimalnej oraz zniesienie limitu 30-krotności składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to dodatkowe koszty dla firm. Już o samym wzroście najniższego wynagrodzenia w tym i kolejnych latach minister minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że to propozycje "trudne, wymagające i wymagające konsultacji". Oszczędności ma przynieść propozycja składek ZUS proporcjonalnych do dochodów.

Duża podwyżka pensji minimalnej. Jest decyzja rządu

Pensja minimalna od stycznia 2020 roku będzie wynosić 2600 złotych brutto - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wzrost o 350 złotych, czyli o 15,6 procent w stosunku do 2019 roku. Obecnie najniższa płaca wynosi 2250 złotych.

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku. Sąd doszedł do niecodziennych wniosków

Rodzic popełnia wykroczenie, nawet gdy dziecko - poniżej siódmego roku życia - prowadzi chodnikiem za rękę lub wiezie autem - zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce. Grozi za to grzywna w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Sąd ma więc wątpliwości, czy przepisy są zgodne z konstytucją i skierował pytanie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Lidl pokazał raport o pensjach swoich pracowników

Ponad 17,5 tysiąca pracowników było zatrudnionych w Lidlu na koniec lutego tego roku - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez sieć. Zdecydowaną większość, bo aż 77 procent, stanowiły kobiety. Lidl poinformował także, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sieci.

Ubezpieczenie dla "kierowców" hulajnóg. Rośnie zainteresowanie

Wypadki, ranni wymagający opieki szpitalnej i rehabilitacji, uszkodzenia mienia – hulajnogi elektryczne zbierają coraz większe żniwo. Dlatego przybywa użytkowników zainteresowanych wykupieniem polisy chroniącej ich przed ewentualnymi kosztami naprawy szkód - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Poprawianie wielkiej płyty. Rząd ma przyjąć projekt

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która ma wspierać poprawę stanu technicznego budynków z wielkiej płyty. Wcześniej, w raporcie przygotowanym na zlecenie resortu infrastruktury, oceniono, że tego typu budynki są bezpieczne, a przeprowadzenie dodatkowych robót zwiększy ich trwałość.

Minimalna płaca, skokowy wzrost. "Dlaczego nie dziesięć tysięcy złotych?"

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada szybki wzrost minimalnej pensji, tak aby za cztery lata sięgnęła czterech tysięcy złotych brutto. Ekonomiści zwracają uwagę, że dzięki temu będziemy wydawać więcej, co wpłynie na wzrost gospodarczy. Wskazują jednak także na ryzyka: przyspieszenie wzrostu cen i zwolnienia w firmach, których nie stać na szybkie podwyżki pensji. W przypadku minimalnego wynagrodzenia nie jest tak, że im wyżej, tym lepiej - dodają.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. "Będzie nowelizacja budżetu"

Będzie nowelizacja budżetu, trzynasta emerytura będzie zachowana - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zapisanie dodatkowych świadczeń w przyszłorocznym budżecie zapowiedział również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Pierwsza podwyżka pensji minimalnej osiągalna, druga nie wiadomo." Ekspert o obietnicach wyborczych

Wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 3 tysięcy złotych w 2021 roku jest osiągalne, ale osiągnięcie w 2023 roku poziomu 4 tysięcy złotych zależy od koniunktury - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Według eksperta podnoszeniu płacy minimalnej powinien towarzyszyć pakiet zmian zmniejszający obciążenia dla przedsiębiorców.

Nie ma chętnych na ukończenie części A1

Ani jedna firma nie zgłosiła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ukończyć prace na obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. GDDKiA nie poddaje się jednak i zapowiada kolejny przetarg, z tym samym terminem wykonania prac.

Jak segregować, żeby płacić mniej? Wyjaśniamy

Stawka za śmieci niesegregowane może być od dwóch do czerech razy wyższa niż za segregowane. Takie przepisy wprowadza znowelizowana tak zwana ustawa śmieciowa. Jak się ustrzec przez wyższymi opłatami? Przypominamy.

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy. Opozycja: stworzony na polityczne zamówienie

Postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka - to główny postulat płynący z przyjętego w piątek raportu sejmowej komisji śledczej do spraw VAT. Zdaniem przewodniczącego Marcina Horały prace komisji zakończyły się "dużym sukcesem". Z kolei opozycja oceniła raport jako stworzony na "zamówienie polityczne".