Z kraju

Z kraju

"Cuda" i "armaty". Morawiecki o zwiększaniu dochodów z VAT

Przeciwko przestępcom VAT-owskim wytoczyliśmy nowe armaty, które zaskoczyły rynek i to było powodem sukcesu w walce z wyłudzaniem tego podatku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji poświęconej przestępstwom VAT-owskim. Dodał też, że "minicud gospodarczy" zawdzięczamy lepszej ściągalność podatków.

Samorządy oburzone słowami premiera. "Niech rząd przejmie wypłatę wynagrodzeń"

Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach – zapewnia Związek Miast Polskich w liście otwartym skierowanym do premiera. "Wręcz przeciwnie - dokładamy do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych. Subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia" - podkreślono. W czwartkowym programie "Fakty po Faktach" premier zarzucił samorządom, że nie wypłacają nauczycielom niektórych dodatków do pensji.

Zakaz handlu miał pomóc małym sklepom. Premier: niekoniecznie tak się stało

Jednym z celów, takim cichym marzeniem było to, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało - mówił w rok po wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie wykluczył zmiany w przepisach. - Wyobrażam sobie różne rozwiązania - zaznaczył Morawiecki w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Premier: chciałbym, żeby nauczyciel dyplomowany zarabiał 6 tysięcy złotych brutto

Wynagrodzenia nauczycieli są niewystarczające. Mogę obiecać, że tak długo jak będziemy (rządzić red.), chcemy rok po roku je zwiększać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, żeby już w przyszłym roku wynagrodzenie brutto nauczyciela dyplomowanego, ze wszystkimi dodatkami, wyniosło 6 tysięcy złotych - dodał szef rządu.

Lewandowski o obietnicach PiS: zupełne zaprzeczenie slajdów Morawieckiego

To zupełne zaprzeczenie slajdów Morawieckiego, z których miało wynikać, że nie można zaspokajać obecnego pokolenia kosztem przyszłych pokoleń - powiedział o zapowiedziach Prawa i Sprawiedliwości w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej. - To są miłe złego początki - dodał.

Wiceminister odchodzi na emeryturę

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przechodzi na emeryturę - powiedział w środę rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś. Jak dodał, ministerstwo przyjęło do wiadomości decyzję wiceministra.

Prezes NBP: dyrektorzy są wynagradzani właściwie, to merytoryczna elita

Dyrektorzy w Narodowym Banku Polskim są wynagradzani właściwie, merytorycznie stanowią elitę - stwierdził podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Odniósł się w ten sposób do pytania o ryzyko rezygnacji z pracy osób zatrudnionych na tych stanowiskach w banku centralnym w związku z nowymi przepisami o jawności płac.

Największe polskie lotnisko do rozbudowy. "Zmarnowaliśmy trzy lata na płakanie"

Lotnisko Chopina w Warszawie, które jest coraz bardziej oblegane przez pasażerów, czeka wkrótce rozbudowa. - Zmarnowaliśmy trzy lata na płakanie, że Okęcie się zatyka, a nic nie zrobiliśmy w kierunku odetkania tego portu - komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dodaje jednocześnie, że "nie ma tak naprawdę rzetelnych danych, które pokazywałyby, gdzie jest górna granica, jeśli chodzi o przepustowość stołecznego lotniska".

Coraz więcej wniosków o "matczyne emerytury"

Zarejestrowano już 17,3 tysiąca wniosków o świadczenie w ramach programu Mama 4 plus - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski. Dodał, że wnioski o nie złożyło ponad 30 osób, które ukończyły 90 lat.

Skąd pieniądze na obietnice PiS? Premier mówi o nowym podatku

Jeden miliard złotych rocznie ma przynieść opodatkowanie zysków generowanych nad Wisłą przez internetowych gigantów. - Nie może być tak, że na przykład globalny koncern technologiczny, mający w Polsce miliony użytkowników, płaci u nas podatki niższe niż rodzinna sieć z kilkoma cukierniami - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" premier Mateusz Morawiecki.

Trzecie Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie

Blisko 300 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, świata kultury, ekspertów, dziennikarzy i dyplomatów weźmie udział w Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, które odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie 6 i 7 marca 2019 roku. Celem spotkania jest poszukiwanie nowych płaszczyzn dwustronnej współpracy, w tym dyskusja o kształcie naszego partnerstwa po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Modlin w stanie zawieszenia. Oczekiwanie na wycenę

Samorząd Mazowsza zaproponował podniesienie kapitału o 50 mln zł spółki zarządzającej lotniskiem w Modlinie. Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild mówi, że decyzje odnośnie do potencjalnego zaangażowania państwa w port lotniczy zostaną podjęte po jego wycenie.

"Mieliśmy poczucie, że to zorganizowany proceder"

Byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi sugerowałem w prywatnych rozmowach, że należy zająć się problemem szarej strefy na rynku oleju napędowego - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do spraw VAT Piotr Niemczyk.