Z kraju

Z kraju

Półfinał, a nawet finał mistrzostw. Jak ekonomiści oceniają szanse Polski na mundialu?

Polska będzie czarnym koniem mundialu w Rosji, a według niektórych prognoz dojdzie nawet do finału turnieju. Inne scenariusze zakładają, że na złoto co prawda mamy iluzoryczne szanse, ale wyjście z grupy jest już jak najbardziej realne. Jak ekonomiści, na co dzień zajmujący się kwestiami mniej związanymi ze sportem, prognozują szanse naszej reprezentacji na rozpoczynających się właśnie mistrzostwach?

Protest w obronie szefowej związku zawodowego w LOT. "Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem"

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Wakacje z alkoholem. Część firm ubezpieczeniowych żąda wyższej składki

Do tej pory było tak, że turysta, który w czasie wypadku miał alkohol we krwi nie mógł liczyć na odszkodowanie. Dziś część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy z klauzulą alkoholową, która gwarantuje ochronę nawet po wypiciu kilku drinków. To oferta, za którą nierzadko trzeba dodatkowo zapłacić, a z której najczęściej korzystają klienci na wczasach all inclusive.

Startuje narodowy przewoźnik autobusowy. Rzuci wyzwanie niemieckiej konkurencji?

Polonus rozpoczął integrację polskich przewoźników autobusowych pod wspólną marką Polonus Partner. Koalicja zaoferuje podróżnym 50 ogólnokrajowych linii autobusowych tworzących połączenia między 250 miejscowościami w Polsce, a kursy będą obsługiwane przez 130 pojazdów - poinformował Piotr Pogonowski, dyrektor zarządzający Polonusa. Inicjatywie patronuje resort infrastruktury.

Państwowy fundusz przejmie Pesę

Polski Fundusz Rozwoju przejmie udziały w bydgoskiej Pesie. UOKiK poinformował, że PFR złożył wniosek dotyczący zamiaru przejęcia wyłącznej kontroli nad przedsiębiorstwem. Firma potwierdza zawarcie umowy inwestycyjnej.

Co z Lotniskiem Chopina? Zdecyduje ostatnia ekspertyza

Ekspertyza dotycząca Lotniska Chopina ma ostatecznie rozstrzygnąć o jego przyszłości - zapowiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że podejmując decyzję odnośnie portu, rząd chce mieć pewność, że zbadano wszystkie warianty.

Spór w rządzie o płacę minimalną. "Musimy jeszcze poczekać"

Mimo wczorajszych zapowiedzi dziś na Radzie Ministrów nie zapadła decyzja w sprawie podwyższenia minimalnego wynagrodzenia. - Ministerstwa są w trakcie uzgodnień. Musimy jeszcze chwilę poczekać co do ostatecznego uzgodnienia - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Płaca minimalna w górę. "Firmom może nie spinać się budżet"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce podnieść płacę minimalną do 2250 złotych. - To spowoduje wzrost kosztów realizacji zamówień publicznych. Firmom może nie spinać się budżet - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Zamówienia publicznie trzeba cywilizować tak, żeby nie wygrywały firmy, które konkurują niskimi płacami - twierdzi Piotr Szumlewicz, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Wzrost PKB na mieszkańca. Polska czwarta w Unii Europejskiej

Polska jest czwarta w Unii Europejskiej pod względem wzrostu Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca – wynika z danych Komisji Europejskiej, która porównała okresy poprzedzające dwie perspektywy unijne. W zestawieniu ustąpiliśmy miejsca tylko Irlandii, Litwie i Malcie.

Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Wzrosną pensje górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka od czerwca zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 procent, co oznacza, że na płace będzie przeznaczała o około 187 milionów złotych więcej niż do tej pory. Pracownicy dostaną też jednorazowo około 370 milionów złotych, które utracili z powodu wprowadzonych wcześniej oszczędności.

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.

"Matczyna emerytura". Beata Szydło składa deklaracje

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowujemy projekt emerytury dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w sobotę wicepremier Beata Szydło. Projekt ma być gotowy do końca wakacji.

Najbliższa niedziela bez zakupów

W najbliższą niedzielę - 10 czerwca - nie zrobimy zakupów w większości placówek handlowych. Ograniczenie handlu będzie obowiązywało też w przypadku kolejnej niedzieli, przypadającej 17 czerwca.

Ministerstwo zachęca loterią do obligacji. Bez wygranej trudno na nich zarobić

Papiery premiowe to nowy sposób państwa, żeby nakłonić Polaków do zakupu papierów dłużnych. Jeśli komuś uda się wylosować premię, to w praktyce oprocentowanie jego obligacji zamiast 1,5 procent może wzrosnąć do ponad 13 procent, 120 procent, 1200 procent, czy nawet bajońskich 12000 procent w skali roku – wynika z wyliczeń Open Finance.

Szczyt za 130 milionów złotych. Inni wydawali dużo więcej

128 599 409 złotych – dokładnie tyle pieniędzy przewidziano na organizację szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach. To sporo mniej niż kosztował ubiegłoroczny szczyt w Bonn. Jego organizacja kosztowała 180 milionów euro. W grudniu, w katowickim Spodku ma się pojawić nawet 40 tysięcy delegatów z prawie 200 państw świata.