Z kraju

Z kraju

Spółki skarbu państwa pokazują zarobki prezesów. Liczone w milionach złotych

Kolejne spółki z udziałem skarbu państwa publikują wyniki finansowe za ubiegły rok. Z raportów, które dotąd opublikowano wynika, że najwięcej spośród prezesów spółek skarbu państwa w 2017 roku zarobił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego łączna roczna pensja wyniosła 3,3 miliona złotych, czyli średnio 275 tysięcy złotych miesięcznie.

Resort: Autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad miliard złotych

Resort infrastruktury dostał od Autostrady Wielkopolskiej potwierdzenie wpłaty 1,38 miliarda złotych - poinformował rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś. To pokłosie decyzji Komisji Europejskiej, która w ubiegłym roku nakazała spółce zwrot państwu pieniędzy z tytułu nadmiernych rekompensat, wypłacanych przez siedem lat przez polskie władze.

Likwidacja nagród czy znacząca podwyżka. Spór o projekt ustawy

Likwidacja nagród dla ministrów i sekretarzy stanu, przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 procent uposażenia posła lub senatora. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Nowe przepisy zostały zaprojektowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W piątek zajmie się nimi Komitet Stały Rady Ministrów.

Program, który może zmienić bieg twojej kariery. Ruszają zgłoszenia

Rusza piąta edycja programu Mentors4Starters. - To program skierowany do przedsiębiorców, pracowników, ale też do osób, które realizują karierę akademicką - wskazuje Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu Grupy ITI. Program daje możliwość przedstawienia swoich planów zawodowych lub realizowanych projektów uznanym autorytetom w świecie biznesu. - Opiekujemy się młodymi ludźmi, którzy są na początku swojej kariery zawodowej. Ja mam z własnej, dobrej woli spróbować pokazać alternatywne rozwiązania - mówi Wojciech Kostrzewa, gość programu "Bilans" w TVN24 BiS. Jak dodaje Maria Belka, współzałożycielka Fundacji Mentors 4 Starters, zainteresowani mogą wysyłać swoje aplikacje do 8 kwietnia.

Narodowy czempionat przeniesiony do Warszawy. "To smutny dzień dla janowskiej stadniny"

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Decyzja o przeniesieniu czempionatu z Janowa Podlaskiego do stolicy nie podoba się staroście bialskemu Mariuszowi Filipiukowi. - Będziemy walczyć o to, aby te wydarzenia zostały w Janowie - podkreśla w rozmowie z TVN24 starosta i zapowiada interwencję w sprawie pokazu u prezydenta i premiera.

Inflacja wyhamowuje. Ceny rosną, ale wolniej

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną, ale już nie tak szybko jak pod koniec zeszłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w lutym spadły o 0,2 procent - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

O krok od dużych zmian w Kodeksie pracy. Komisja przyjęła projekty nowych przepisów

Zgodnie z planem Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przyjęła dzisiaj dwa projekty nowych Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego. Przyjęte propozycje nowych przepisów oceniła w programie "Biznes dla ludzi" TVN24 BiS prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej. Projekty kodeksów nie są gotowymi projektami ustaw. O tym, czy nadać im dalszy bieg, zdecyduje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Nowy urząd ma pomóc znaleźć pracę za granicą

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu do spraw Pracy, który ma ułatwić szukanie zatrudnienia za granicą, między innymi przez informacje o miejscach pracy i wskazówki dotyczące obowiązującego w danym kraju prawa. Zapowiedziano także zmianę przepisów tak, aby wszyscy pracownicy i samozatrudnieni zyskali dostęp do ochrony socjalnej w pełnym wymiarze.

Pensje za duże na 500 plus. Rodziny muszą zwracać pieniądze

Setki rodzin w całej Polsce pobierających 500 plus muszą zwrócić otrzymane z gmin świadczenia. Najczęstszym powodem jest przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do wypłaty 500 złotych na pierwsze dziecko. Duża część rodziców zwraca pieniądze dobrowolnie. - W przypadku "niepokornych" wstępujemy na drogę egzekucji - mówi Jan Żądło z urzędu miejskiego w Krakowie.

Opozycja chce badać "uwłaszczenie się PiS". "To szukanie sensacji na siłę"

Nowoczesna chce powołania komisji śledczej "do spraw uwłaszczenia się Prawa i Sprawiedliwości na państwowym majątku". Do Sejmu ma wkrótce trafić projekt właściwej uchwały. W poniedziałek posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie zespołu śledczego w tej sprawie. - To jest szukanie sensacji na siłę - ocenił wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Kontrole w sprawie zakazu handlu w niedziele. Pomoc policji i pierwsze kary

Pierwsza niedziela wolna od handlu okazała się bardzo pracowita dla inspekcji pracy. W zależności od województwa inspektorzy przyjęli od kilku do nawet setki zgłoszeń o łamaniu zakazu - wynika z informacji zebranych przez tvn24bis.pl. Posypały się pierwsze kary, w niektórych przypadkach konieczna okazała się pomoc policji.

Kodeks pracy przed rewolucją. W środę głosowanie

Większa elastyczność pracy, preferowanie etatów, zmiana zasad wypowiadania umów na czas określony - między innymi takie zmiany w przepisach zaproponować ma Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która w środę zakończy prace. O tym, czy propozycje trafią w formie gotowego projektu do Sejmu, zdecyduje rząd.

Przegląd prasy: Inspektorzy nie chcą pracować w niedziele objęte zakazem handlu

Konieczność systematycznego sprawdzania sklepów naruszy prawo inspektorów do wolnej niedzieli - uważają inspektorzy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Związkowcy domagają się zmian w planowaniu ich pracy, bo nie chcą pełnić dyżurów w niedziele objęte zakazem handlu. Główny Inspektor Pracy uważa, że związkowcy nie mają racji.

Przegląd prasy. Druga noga systemu emerytalnego

Priorytetem jest stworzenie taniego, efektywnego, powszechnego i przyjaznego oszczędzającym systemu gromadzenia kapitału na cele emerytalne – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie też korzystne dla pracodawców, bo w większym stopniu może związać pracownika z firmą. – Nie jest to bez znaczenia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy – mówi Paweł Borys.

500 plus. Rodziny muszą oddać miliony złotych

Ponad 300 tysięcy złotych muszą zwrócić poznańskie rodziny, które bezprawnie pobierały świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Ten sam problem ma też między innymi kilkaset rodzin z Wrocławia, Gdańska i Krakowa. - Jest to kwestia niefrasobliwości, pewnej niewiedzy, część z tych przypadków to są ludzie, którzy niespecjalnie chcieli się przyznawać do tego, że mieli dochody dodatkowe - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z reporterką programu "Polska i Świat" w TVN24.