Potężne zagrożenie dla internetu. "To jakby przed wejściem na stadion zrobić sztuczny tłok"

DDoS (angShuttershock

Masowe ataki DDoS, doprowadzające do wyczerpania się zasobów serwerów i zaprzestania działania usług i witryn, stanowią dziś najpoważniejsze cyberzagrożenie, przed którym trudno ochronić się nawet najbardziej potężnym firmom internetowym.

DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to atak na system komputerowy lub usługę sieciową przeprowadzony w celu uniemożliwienia ich działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Do przeprowadzenia ataku służą najczęściej komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania. - To tak jakbyśmy fizycznie wyłączyli łącze internetowe, z tą różnicą że w przypadku ataku DDoS hakerzy potrafią podczas tego ataku wniknąć do sieci komputerowej. Można to porównać do sytuacji, gdy przed wejściem na stadion zrobimy sztuczny tłok, tylko po to, aby prześlizgnąć się ochronie i za darmo wejść na imprezę - wnosząc przy tym wszelkiego rodzaju materiały niebezpieczne. Jednocześnie sztuczny tłok nie pozwoli wejść na stadion pełnoprawnym posiadaczom biletów - wyjaśnia Krzysztof Surgut, ekspert cyberbezpieczeństwo i CEO firmy Data Space, rozwijającej systemy bezpieczeństwa IT.

Jak dodaje, „w ten sposób atak DDoS jest w stanie odciąć od cyfrowego świata dowolny serwis internetowy czy instytucję, pomimo tego, że stosują one najnowocześniejsze rozwiązanie chroniące ich sieć komputerową”.

Poważne zagrożenie

Według czwartej edycji corocznego raportu firmy Radware nt. bezpieczeństwa sieciowego, ataki DDoS stanowią najpoważniejsze cyberzagrożenie aż dla 46 proc. globalnych przedsiębiorstw. Na potrzeby raportu Radware zebrał odpowiedzi od 330 respondentów z firm różnej wielkości z całego świata. Dodatkowo przeprowadzono wywiady z najlepszymi specjalistami ds. bezpieczeństwa informatycznego. W ostatnim czasie zmieniły się także formy ataków DDoS. Gwałtownie przybywa takich, które mają charakter nieustanny – ich celem było w 2014 roku 20 proc. uczestników badania. To podważa tradycyjne sposoby reagowania na ataki, które zakładały odpowiadanie na incydenty i to, że istnieje normalny stan, gdy nie trwa żaden atak. Wynika z tego kolejne wyzwanie – 52 proc. respondentów pytanych o to, jak długo są w stanie efektywnie bronić się przed zmasowanym atakiem o wielu wektorach, odpowiedziało, że tylko jeden dzień lub krócej. Serwery, łącze internetowe oraz firewalle są według ustaleń Radware tymi elementami infrastruktury sieciowej, które najczęściej unieruchamiano w wyniku ataku DDOS.

Bez udziału człowieka

Surgut przekonuje, że skala i szybkość przeprowadzenia ataków DDoS doprowadziły do sytuacji, w której programy chroniące przed atakami, bez udziału człowieka, stawiają czoła złośliwemu oprogramowaniu. - Obecnie do ochrony przed atakami zaangażowano najbardziej zaawansowane algorytmy, włączając w to systemy sztucznej inteligencji - mówi. - Trzeba też pamiętać, jak istotnym w ochronie czynnikiem jest czas. Jeżeli do ochrony wykorzystujemy systemy, które tylko wykrywają anomalię, a następnie potrzebna jest analiza oficera bezpieczeństwa informatycznego, który ma podjąć ostateczną decyzję czy to jest atak hakerski - to na przeprowadzenie takiego procesu potrzeba co najmniej 10-20 min. W tym czasie grupa hakerów może dostać się do sieci komputerowej, inwigilować jej architekturę, pozostawić wirusy i programy pozwalające na wchodzenie do tej sieci bez wiedzy - mówi ekspert.

Kto najbardziej zagrożony?

Radware ujawnia w raporcie, że najbardziej narażonymi na ataki DDoS są dziś administratorzy sieciowych platform growych (np. Play Station Network, Xbox Live), dostawcy oferujący dostęp do internetu (ISP) oraz sektor rządowy. Eksperci wyjaśniają, że rozwijająca się branża Internetu Rzeczy - różnego typu urządzeń podłączonych do sieci - jest szczególnie podatna na ataki typu DDoS. - Obecnie praktycznie żaden z producentów przedmiotów podłączanych do internetu (a nawet smartfonów) nie wykonuje pełnych testów bezpieczeństwa. W dodatku nie istnieją obecnie żadne regulacje prawne, które zmuszałyby producentów do aktualizacji oprogramowania tych Rzeczy w momencie wykrycia sposobu na wykorzystanie ich przez hakerów - przekonuje Surgut.

"Nowy rozdział"

Ekspert bezpieczeństwa firmy Kaspersky Sergey Lozhkin przekonuje, że era Internetu Rzeczy otwiera nowy rozdział w historii cyberataków. - Problemem wielu nowych typów urządzeń - inteligentnego sprzętu AGD, samochodów, a nawet osobistych technologii ubieralnych, jest ich stosunkowo niski poziom zabezpieczeń przed włamaniami - wskazuje. Lozhkin przyznał również, że Internet Rzeczy pozwala nadać działalności hackerskiej zupełnie nową skalę. - Wyobraźmy sobie, że internetowy przestępca odkrywa lukę zabezpieczeń w konkretnym modelu telewizora czy lodówki, a następnie infekuje miliony takich urządzeń, by za ich pośrednictwem wykonać np. atak DDoS. Setki inteligentnych domów mogą bez wiedzy użytkowników utworzyć botnet o ogromnym potencjale - wyjaśnia. Przygotowanie ataku DDoS nie wymaga wysoce zaawansowanej wiedzy informatycznej. Stąd włamania tego typu wykorzystywano także w działalności skrajnych organizacji lub grup interesu, dla których atak na popularny serwis czy stronę rządową, był sposobem na pozyskanie zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Jak wyjaśnia Kamil Śliwowski z Fundacji Panoptykon, choć ataki DDoS najczęściej bywają bronią w rękach przestępców internetowych, jednak w swojej historii pełniły również rolę pokojowych protestów. - Jedne z pierwszych odnotowanych ataków tego typu odbyły się w 1995 roku w proteście przeciw polityce atomowej francuskiego rządu. To w latach 90. zaczęto określać DDoS wirtualną formą strajku okupacyjnego czy siedzącego ponieważ forma ta nie ma na celu niszczenia mienia czy łamania prawa, a jedynie zwrócenie uwagi na protest i protestujących poprzez utrudnienie dostępu do danego miejsca - powiedział Śliwowski.

Hakerzy ujawnili miliony nazwisk portalu randkowego:

Hakerzy ujawnili miliony nazwisk portalu randkowego
Hakerzy ujawnili miliony nazwisk portalu randkowegoTVN24 Biznes i Świat

Autor: //mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock

Pozostałe wiadomości

Łączne cła USA wynoszące 145 procent na większość chińskich importów zostaną obniżone do 30 procent do 14 maja, podczas gdy chińskie cła wynoszące 125 procent na towary amerykańskie zostaną obniżone do 10 procent - wynika z komunikatu opublikowanego po spotkaniu w Genewie. Giełdy w Europie wystrzeliły, dolar się umacnia.

Giełdy wystrzeliły w górę

Giełdy wystrzeliły w górę

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że podpisze w poniedziałek rozporządzenie obniżające o 30-80 procent ceny leków wydawanych na receptę. Jak przekazał Trump będzie to "jeden z najważniejszych dekretów wykonawczych w historii naszego kraju".

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Źródło:
PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie spółki, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom: Rawag oraz Carlsberg - poinformował w poniedziałek UOKiK. Obie firmy nie kwestionowały ustaleń Urzędu i zapłaciły nałożone kary. Łącznie doszło do opóźnienia w 2 842 transakcjach handlowych.

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Źródło:
PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 maja 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP