Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwota wolna od podatku jest niezgodna z konstytucją. - Bardzo możliwe, że trzeba będzie podnosić inne podatki i utrzymać podwyższony VAT - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. - Wyrok TK oznacza albo większy deficyt, albo większe podatki - ocenił prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC
Prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej odniosła się na antenie TVN24 Biznes i Świat do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który ocenił, że obecne zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku są niekonstytucyjne.
Co się zmieni?
- Bardzo możliwe, że trzeba będzie podnosić inne podatki, aby znaleźć pieniądze na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Tylko w jaki sposób? Nie będziemy poszerzać deficytu, bo on i tak jest w maksymalnych granicach. Być może trzeba będzie utrzymać podwyższony VAT - uważa Prof. Elżbieta Chojna-Duch.
Prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC zgodził się, że taka decyzja TK może przynieść za sobą konsekwencje w postaci wyższych podatków. Dodał też, że wielu już wcześniej miało wątpliwości, czy PiS zrealizuje swoje obietnice bez podnoszenia podatków.
- Bo część dochodowa jest życzeniowo-postulatywna. Może się uda ściągnąć więcej z VAT-u, ale tego nie wiemy. Kiedy jednak dochodzi kolejne ileś miliardów złotych do wydania, to pozostaje albo większy deficyt, albo wyższe podatki - ocenił prof. Orłowski i dodał, że podnoszenie kwoty wolnej od podatku - co obiecywały wszystkie partie w czasie kampanii wyborczej - jest nieefektywnym sposobem pomagania najuboższym.
- Efektywnym sposobem wspomagania ubogich nie jest kwota wolna od podatku, a skierowanie do nich świadczeń. Trzeba pamiętać, że 90 proc. kwoty wolnej od podatku trafia do ludzi lepiej zarabiających - dodał.
Mniej dla samorządów?
Goście TVN24 Biznes i Świat odnieśli się również do obliczeń miasta stołecznego Warszawa, które uważa, że po podniesieniu kwoty wolnej od podatku jej przychody zmniejszą się o miliard złotych.
- Dla mieszkańców oznacza to zmniejszone inwestycje i mniejsze wydatki w kolejnym roku budżetowym, bądź wyższy deficyt. Kwota wolna od podatku oznacza mniejsze wpływu do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego - uważa prof. Chojna-Duch.
Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ