USA

USA

Płoną kalifornijskie lasy. Ogień szaleje blisko zabudowań, dlatego też strażacy nieustannie z nim walczą. Przez pożar prawie 1,9 tys. mieszkańców miasta Jurupa Valley i okolic nie ma prądu.

Anarchistyczna grupa "Defense Distributed" opracowała nowe zastosowanie dla druku 3D. Udostępniła w sieci schemat, pozwalający na zrobienie korpusu karabinu w domowym zaciszu.

Gwiazdor Hollywood Clint Eastwood poparł małżeństwa homoseksualne. 82-letni aktor i reżyser podpisał się pod listem do Sądu Najwyższego USA, w którym znani republikanie domagają się równouprawnienia par homoseksualnych - poinformowała telewizja NBC.

Dwóch amerykańskich żołnierzy zostało skazanych w czwartek przez japoński sąd na 10 i 9 lat więzienia za zgwałcenie w październiku ubiegłego roku Japonki na wyspie Okinawa - poinformowały w piątek japońskie media.

Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów dyplomacji i wojska USA, przyznał się do części zarzutów stawianych mu przez wojskowych prokuratorów. Nie zgodził się jednak z tym najcięższym, czyli pomagania wrogowi, za który grozi mu dożywocie.

Pomimo wykrycia pęknięcia w kluczowej części silnika jednego z testowych F-35, wszystkie nowe amerykańskie supermyśliwce mogą wrócić do lotów. Producent jednostki napędowej maszyn zapewnił, że nie ma ryzyka dla innych samolotów.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy oficjalnie zadeklarowały pomoc dla syryjskich rebeliantów, walczących przeciw reżimowi Baszara Asada. Jak zapowiedział John Kerry, wsparcie będzie miało formę środków medycznych i żywności. Ogólnie 11 państw uczestniczących w Rzymie w konferencji Przyjaciół Syrii obiecało więcej wsparcia politycznego i materialnego dla opozycji.

W piątek w USA zaczną wchodzić w życie automatyczne cięcia budżetowe w wysokości 85 mld dolarów. Mija termin, do kiedy Kongres miał znaleźć lepsze, alternatywne rozwiązanie, jak zmagać się z ponad 11 bln długu USA. Ucierpią m.in. nauczyciele, najbiedniejsze rodziny, system opieki zdrowotnej oraz armia.

Blisko 20 cm śniegu spadło miejscami w stanie Illinois na skutek przejścia potężnego frontu atmosferycznego. W Chicago odnotowano rekord opadów dla 26 lutego. Żywioł, który od kilku dni przetacza się przez środkowe stany USA, spowodował już śmierć co najmniej trzech osób. Teraz dotarł do Nowej Anglii i południowych obszarów kanadyjskiego Ontario.

Nowy szef dyplomacji USA w mało dyplomatyczny sposób bronił przed niemieckimi studentami przywiązania Amerykanów do wolności słowa. - W USA masz prawo być głupim, jeśli tego chcesz. I my to tolerujemy - stwierdził John Kerry, wywołując salwę śmiechu na sali.

Senat USA zatwierdził we wtorek nominowanego przez prezydenta Baracka Obamę Chucka Hagla, byłego senatora z Nebraski, na stanowisku sekretarza obrony. Większość republikanów głosowała przeciw, argumentując, że Hagel będzie prowadził "miękką" politykę zagraniczną.

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

Dennis Rodman, była gwiazda NBA i wielokrotny mistrz z Detroit Pistons i Chicago Bulls ma wylądować we wtorek w stolicy Korei Północnej, gdzie będzie kręcił film dokumentalny. Być może spotka się też z Kim Dzong Unem, który jest podobno fanatykiem koszykówki.