Resort zdrowia

Resort zdrowia

Lekarze rezydenci zapowiadają, że jeśli piątkowe spotkanie z ministrem zdrowia nie przyniesie porozumienia, to kolejnych rozmów z resortem nie podejmą. - Naszym głównym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia - oświadczył Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Maria Ochman, szefowa "Solidarności" pracowników służby zdrowia, podkreśliła w TVN24, że w sytuacji zerwania rozmów z rezydentami konieczna będzie "zmiana ministra".

Lekarze, którzy odmawiają pracy na dyżurach, robią to z rozmysłem, aby skomplikować pracę szpitali, sparaliżować je - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że środki w budżecie pochodzące ze wzrostu ściągalności podatku VAT powinny zostać przekazane na ochronę zdrowia. PSL złoży w tej sprawie poprawkę do projektu ustawy budżetowej - zapowiedział.

- Przyszedł styczeń, rezydenci zaczynają realizować swoją obietnicę, natomiast pan minister Radziwiłł nic z tym nie robi - powiedziała we wtorek przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, nawołując do zdymisjonowania szefa resortu zdrowia. Tymczasem posłowie klubu Kukiz'15 proponują wspólne rozmowy resortu zdrowia z lekarzami.

Nie wezmą dodatkowych dyżurów i będą pracować tylko w podstawowym miejscu pracy - mowa o pielęgniarkach, które w poniedziałek 4 grudnia wezmą udział w akcji "Jeden etat". Protest ma pokazać, że polski system opieki zdrowotnej opiera się na przemęczonych osobach, które żeby podreperować domowy budżet, ale też uzupełnić braki kadrowe w służbie zdrowia, ratują się dodatkową pracą na kontraktach.

Własny projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przedstawił podczas jej poniedziałkowych obrad prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że zgodnie z powołującą RDS ustawą sprzed dwóch lat, po tym czasie należało przejrzeć przepisy i zaproponować ewentualne zmiany.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o tzw. sieci szpitali. Jak poinformowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło, zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. - Oczywiście ma do tego prawo, natomiast nie podzielam jego obaw - mówiła szefowa rządu. Zmiany mają wejść w życie 1 października tego roku.

Minister Konstanty Radziwiłł wezwał demonstrujących w sobotę w Warszawie przedstawicieli zawodów medycznych do dialogu i ponowił zaproszenie na wtorkowe spotkanie. - Mamy do czynienia z permanentnym niedofinansowaniem systemu służby zdrowia i widzimy wszyscy bardzo złą organizację - powiedział.

Farmaceuta sprawdzi, czy przyjmowane leki wzajemnie nie znoszą swojego działania, ale nie zmierzy cukru czy ciśnienia - wyjaśnił we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Marek Tomków z Naczelnej Rady Aptekarskiej. O proponowanych przez resort zmianach dyskutował z Maciejem Hamankiewiczem z Naczelnej Izby Lekarskiej. - Przywracamy istotę wykonywania zawodu farmaceuty - podkreślił Hamankiewicz.

Ile można czekać na operację ortopedyczną? Na skomplikowaną operację kolana nawet i ćwierć wieku, jeśli ktoś chce się operować w szczególnie obleganym ośrodku u rozchwytywanego specjalisty. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania, niektórzy pacjenci zapisują się na zapas. Lekarze mówią, że to absurd. NFZ, że nie ma potrzeby tyle czekać. Materiał „Faktów TVN”.