Grecja

Grecja

Pożar lasu, który wybuchł 50 km od Aten, zagraża pobliskim domom. Akcja gaśnicza prowadzona jest na ziemi i w powietrzu. Walka z ogniem jest jednak trudna, bo silny wiatr ułatwia jego rozprzestrzenianie.

W środę o świcie w centrum Aten doszło do wybuchu bomby, w wyniku którego jedna osoba została ranna. Są też zniszczenia materialne - podała straż pożarna. Według świadków, ładunek wybuchowy został wyrzucony w stronę restauracji przez mężczyznę jadącego na skuterze.

Grecja spełniła warunki otrzymania kolejnej części pomocy finansowej od strefy euro, w wysokości 4 mld euro - poinformowała Komisja Europejska. Bruksela oczekuje, że do poniedziałku państwa eurolandu dadzą zielone światło dla wypłaty pieniędzy Atenom.

Grecki parlament przyjął w nocy ze środy na czwartek nowe środki oszczędnościowe, obejmujące m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym. Oszczędności domagali się od Aten zagraniczni wierzyciele w zamian za dalszą pomoc finansową.

Sezon wakacyjny tuż-tuż, a greckie plaże miejscami przypominają dzikie wysypiska śmieci. Z problemem nie radzi sobie administracja, dlatego już po raz osiemnasty do akcji ruszyli działacze ekologiczni i dziesiątki tysięcy mieszkańców nadmorskich miejscowości. Przez weekend sprzątają plaże, zapewniając tym samym nie tylko estetykę, ale też bezpieczeństwo morskim zwierzętom.

Do portfeli Europejczyków od czwartku trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić.

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.