Afganistan

Afganistan

"Wybiegali z budynku, rzucali się z okien"

Ośmiu żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie i pracownik kontraktowy, którzy zginęli w środę w strzelaninie na terenie lotniska wojskowego w Kabulu, to Amerykanie - poinformował rzecznik Pentagonu David Lapan. Przyczyną wymiany ognia była najprawdopodobniej kłótnia między pilotem afgańskich sił powietrznych a żołnierzami wojsk międzynarodowych. Talibowie twierdzą, że pilot był ich człowiekiem.

320 m podziemnego tunelu, 500 talibów na wolności

5 miesięcy kopania, 320 metrów tunelu i spektakularny sukces talibów. Ponad 500 więźniów uciekło w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu przez tunel, który przekopali do nich rebelianci. Większość z uciekinierów to talibowie.

Talibowie chcieli zabić ministra obrony Francji

Minister obrony Francji Gerard Longuet, przebywający z wizytą w Afganistanie, był celem poniedziałkowego zamachu w budynku resortu obrony w Kabulu - poinformował rzecznik talibów po ataku, w którym zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych. Francuza nie było w budynku, kiedy doszło do ataku.

To Hercules nawalił, a nie polscy piloci

Nie wina pilotów, ale usterka elektroniki stała za awaryjnym lądowaniem Herculesa w Mazar Sharif w Afganistanie ponad rok temu. Uszkodzony został wtedy ogon i konstrukcja samolotu. TVN24 dotarł do raportu wojskowej komisji badającej ten wypadek.

"Wycofanie wojsk będzie znaczące"

Latem tego roku USA wycofają "znaczącą" liczbę swoich wojsk z Afganistanu - oświadczył prezydent Barack Obama. Była to odpowiedź na spekulacje w ostatnich miesiącach, że mimo zapowiedzi rządu amerykańskiego ewakuacja wojsk będzie minimalna.

Podejmą ambasadora talibów?

Turcja mogłaby gościć na swym terytorium przedstawicielstwo talibów, aby działać w ten sposób na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie, oznajmił wysokiej rangi przedstawiciel władz w Ankarze. Turcy nie tolerują jednak muzułmańskich radykałów na swoim terenie. W ramach obławy policyjnej aresztowano we wtorek około 40 podejrzanych o powiązania ze zbrojnymi ugrupowaniami islamskimi.

Amerykanie zapłacą za rosyjskie śmigłowce

Rosja uzgodniła ze Stanami Zjednoczonymi warunki dostawy 21 rosyjskich śmigłowców wojskowych do Afganistanu - poinformował dziennik "Kommiersant". Wartość śmigłowców wynosi niespełna 370 milionów dolarów.

Obama o paleniu Koranu: "Akt skrajnego fanatyzmu"

Prezydent USA Barack Obama ostro potępił w sobotę wieczorem spalenie przez amerykańskiego pastora Koranu, ale także kierowane przeciwko temu krwawe wystąpienia w Afganistanie. - Zbezczeszczenie każdego świętego tekstu, także Koranu, jest aktem skrajnej nietolerancji i fanatyzmu - stwierdził Obama w opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu. W niedzielę w Kandaharze nadal demonstrują setki Afgańczyków. Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych.

"Śmierć Ameryce". Protesty po spaleniu Koranu

Ponad tysiąc Afgańczyków demonstrowało rano w Kandaharze na południu Afganistanu przeciwko spaleniu Koranu przez amerykańskiego pastora. Według afgańskich władz zginęło 5 osób, a 46 zostało rannych. Dzień wcześniej w Mazar-i-Szarif podczas podobnej demonstracji, która przerodziła się w krwawy atak na biuro ONZ, zginęło 7 pracowników organizacji.

Atak na przedmieścia Kabulu

W sobotę wojskom NATO udało się odeprzeć atak na jedną z baz Sojuszu na przedmieściach stolicy Afganistanu, Kabulu. Zginęło co najmniej dwóch rebeliantów, a trzech żołnierzy koalicji zostało lekko rannych. Do ataku przyznali się talibowie.

Odcięli głowy za spalony Koran. Aż 20 zabitych?

Nawet 20 osób mogło zginąć w przeprowadzonym w piątek ataku na biuro ONZ w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu - poinformował Reuters, powołując się na pragnących zachować anonimowość przedstawicieli ONZ.

Armia przeprasza za szokujące zdjęcia

Amerykańska armia przeprosiła za "cierpienie", które mogły sprawić szokujące zdjęcia z Afganistanu opublikowane w ubiegłym tygodniu przez niemiecki "Der Spiegel", a w tym tygodniu amerykański "Rolling Stone".

Z rozkazu talibów operatorzy wyłączyli sieć

Z rozkazu talibów, wszyscy operatorzy telefonii komórkowej w jednej z większych prowincji Afganistanu, wyłączyli swoje sieci. Pokazuje to siłę wpływów rebeliantów w Helmandzie, która od lat jest najtrudniejszą dla sił NATO. To tam ginie najwięcej zachodnich żołnierzy.

Do Libii nie chcą, ale w Afganistanie wzmocnią siły

Niemiecki rząd, który trzyma się z dala libijskiej operacji, chce jednak odciążyć sojuszników zaangażowanych w operację "Świt Odysei" i zdecydował o przejęciu przez siły Bundeswehry dodatkowych zadań w Afganistanie. Na rozszerzenie mandatu musi jeszcze zgodzić się parlament.

Afgańczycy odbierają prowincje

W lipcu Afgańczycy przejmą odpowiedzialność za siedem obszarów kraju, w tym za niespokojne miasto Laszkar Gah w południowej prowincji Helmand.

Zginęli kandydaci na żołnierzy

Ponad 30 osób zginęło, a około 40 odniosło obrażenia w poniedziałek w zamachu samobójczym na punkt rekrutacyjny armii w prowincji Kunduz w północnym Afganistanie.

Gates w Afganistanie. Nie zapowiadał wizyty

Sekretarz obrony USA Robert Gates przybył w poniedziałek z niezapowiedzianą wcześniej wizytą do Afganistanu. W programie wizyty m.in. spotkania z prezydentem Karzajem i dowódcami ISAF.