Afganistan

Afganistan

W sobotę przed świtem afgańscy rebelianci przypuścili ataki na dwie bazy NATO we wschodniej części kraju. Siły koalicji międzynarodowej odparły napastników bez strat własnych. Zginęło z kolei co najmniej 10 rebeliantów, a 7 zostało schwytanych.

Powstałe przed ponad rokiem w polskiej bazie wojskowej radio dla Afgańczyków cieszy się coraz większą popularnością. Tamtejsi mieszkańcy - jak zapewniają żołnierze z sekcji informacyjnej - bardzo cenią sobie polską muzykę. Szczególnie przypadła im do gustu Urszula.

Spora liczba osób zatrudnionych w administracji prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja jest na liście płac amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej - donosi "Washington Post". Dzień wcześniej gazeta pisała, że bliski współpracownik afgańskiego prezydenta, niedawno aresztowany za korupcję i ekspresowo zwolniony, jest właśnie opłacany przez CIA.

Bliski współpracownik afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja, aresztowany niedawno za korupcję, ale zaraz zwolniony na rozkaz prezydenta, jest współpracownikiem CIA - podał w czwartek "New York Times".

- Francja pozostanie wraz ze swoimi sojusznikami w Afganistanie tak długo, jak będzie potrzeba i jak będzie sobie tego życzyć naród afgański - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Kolejne zatrucie w afgańskiej szkole. 46 uczennic i dziewięć nauczycielek ze szkoły dla dziewcząt w Kabulu, trafiło do szpitala z powodu zatrucia najprawdopodobniej gazem.

Tłum złożony z około tysiąca Afgańczyków zaatakował bazę hiszpańskich żołnierzy wchodzących w skład ISAF. Wściekłość ludzi w wywołała śmierć afgańskiego policjanta, który zginął po tym, gdy podczas ćwiczeń na strzelnicy otworzył ogień do NATO-wskich instruktorów. Z jego ręki zginęło troje Hiszpanów.

W nalocie sił NATO w Afganistanie zginął Abu Bakir, miejscowy dowódca talibów i jednocześnie szef komórki terrorystycznej Al-Kaidy - powiadomiły w poniedziałek dowodzone przez NATO wojska międzynarodowej koalicji. W ataku zginął jeszcze jeden bojownik talibski, a wielu innych zostało rannych i ujęto ich, gdy trafili do miejscowego szpitala.

Dowództwo talibów zaproponowało siłom międzynarodowym w Afganistanie współpracę. Chodzi o śledztwo w sprawie cywilów zabitych w tym kraju. - NATO odrzuca tą propozycję - poinformował rzecznik sił ISAF gen. Josef Blotz.

17 ton materiałów wybuchowych próbowali przemycić dwaj mężczyźni z Pakistanu do Afganistanu. Akcję udaremniła miejscowa policja. Kontrabandę umieszczono w puszkach, zawierających rzekomo farby.

Portal WikiLeaks przygotowuje publikację dalszych 15 tys. dokumentów wywiadu o Afganistanie - oznajmił jego rzecznik. Zatrzymania publikacji dokumentów chce amerykańskie wojsko.

Afgańska armia narodowa rośnie w siłę. W jej szeregi wchodzi już 134 tys. żołnierzy - ogłosiło w środę ministerstwo obrony. Cel ten osiągnięto dwa miesiące przed wyznaczonym terminem.

Ośmiu zagranicznych lekarzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz dwóch Afgańczyków zabito w afgańskiej prowincji Badachszan. Nie jest jasne, kiedy doszło do zabójstw - mieszkańcy widzieli cudzoziemców po raz ostatni 15 dni temu. Zabici są członkami chrześcijańskiej organizacji pomocowej ze Szwajcarii.

Rebelianci przypuścili we wtorek atak na największą bazę sił międzynarodowych na południu Afganistanu, w prowincji Kandahar - podało dowództwo wojsk NATO. Według agencji Associated Press szturm trwał około godziny i nie przełamał obrony bazy.

Redukcje liczby wojsk będą na początku bardzo ograniczone - oświadczył w niedzielę minister obrony Stanów Zjednoczonych - Robert Gates. Jak dodał, wycofywanie wojsk USA z Afganistanu w lipcu 2011 roku będzie zależeć od sytuacji na froncie.

Holenderscy żołnierze rozpoczęli operację wycofywanie swych oddziałów z Afganistanu. Holenderskie oddziały liczyły w szczytowym momencie 2 tysiące żołnierzy, przez cztery lata operowały na południu kraju.