Najnowsze

Najnowsze

Szamani i voodoo. Oto "kraj prawych ludzi"

Burkina Faso czyli "kraj prawych ludzi". Nazwa jego stolicy, Ouagadougou, znaczy "zapraszam ciebie do siebie". Jak żyje się wśród plemienia Kassena zamieszkałego w niezwykłych malowanych domkach, gdzie społeczność słucha miejscowego szamana, a przybywający nielicznie podróżnicy mogą wciąż udział w festiwalu masek voodoo? O tym w programie "Pokaż nam świat" TVN24 BiS opowiedziała Ewa Chojnowska-Lesiak, autorka bloga Szpilki w plecaku.

Odmrożone palce, utopiony w rzece samochód, czyli jakucka wyprawa z przygodami

Zamarzyli, by zdobyć najwyższy szczyt Gór Momskich w północno-wschodniej Jakucji i nadać mu nazwę. Wyruszyli samochodem terenowym z Polski, przemierzyli 40 km przez zamarznięty Bajkał, spali w temperaturze minus 50 stopni Celsjusza, utopili samochód w rzece, odmrozili palce. Szczytu, niestety, nie zdobyli, ale nie dają za wygraną! Wkrótce tam wrócą! O swojej wyprawie Szymon "Kapitan" Przebinda i Eryk "Admirał" Krysowski, autorzy bloga "Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał" opowiedzieli w programie "Pokaż nam świat" TVN24 BIS.

Wiceminister zastąpi nową minister. Odebrał nominację

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Krzysztof Michałkiewicz został nowym prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotychczasowy wiceminister nominację na to stanowisko otrzymał w piątek.

Coraz mniej Polaków na Wyspach. Zmiana kierunku emigracji

Około 2,5 miliona Polaków przebywało czasowo poza granicami Polski na koniec 2018 roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o 85 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy od 2005 roku Wielka Brytania nie jest już najpopularniejszym kierunkiem polskiej emigracji.

Kontrowersyjny projekt PiS. "Kilka dni po wyborach maska opadła"

Wzrost kosztów pracy, niższe pensje "na rękę" pracowników wysoko wykwalifikowanych i naruszenie zasady sprawiedliwości społecznej - takie w ocenie posłów Koalicji Obywatelskiej będą skutki wprowadzenia projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego likwidacji limitu 30-krotności w składkach ZUS.

Szpitale toną w długach

Zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) na dzień 30 czerwca 2019 roku wynosiło 13,8 miliarda złotych - poinformowało ministerstwo zdrowia w odpowiedzi przesłanej senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie.

Ważny wyrok dla przedsiębiorców. "Potwierdzenie prawa podatnika do obrony"

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje w sprawach dotyczących odliczenia lub zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za sprawą którego przedsiębiorcy zyskują dodatkową ochronę przed fiskusem.

Nowe oznaczenia dla opon. Jest zielone światło

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie nowego systemu etykietowania opon samochodowych - poinformował w czwartek PE. Cel to zwiększenie świadomości konsumentów, oszczędności paliwa, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszanie hałasu.

Opłaty dodatkowe w roamingu w Unii. Zmiana od Nowego Roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że od początku przyszłego roku zmieni się wysokość opłat dodatkowych za transmisję danych w roamingu. Są one naliczane w przypadku naruszenia Polityki Uczciwego Korzystania. Bez zmian pozostaną opłaty za połączenia oraz SMS-y.

Branże krytykują podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. "Groźba wzmocnienia szarej strefy"

Podwyżka akcyzy na wyroby alkoholowe nie była ani konsultowana, ani komunikowana - powiedział prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZPPPS) Witold Włodarczyk. Ostrzegł też przed wzrostem szarej strefy. Z kolei Business Centre Club uważa, że podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe jest drastycznie wysoka i odbije się bardzo negatywnie na legalnym rynku wyrobów tytoniowych w Polsce.

"Najdłuższe schody Europy" do remontu. Podpisano umowę

Ze względu na betonowe płyty i kiepski stan nawierzchni południowa część tej trasy bywa nazywana przez kierowców "najdłuższymi schodami Europy". Teraz ma to się zmienić. Dziś podpisano umowę na przebudowę 22-kilometrowego odcinka drogi krajowej numer 18 między Żarami a Iłową w województwie lubuskim.