Najnowsze

Najnowsze

Pierwszy taki wyrok w sprawie kredytów frankowych

Jest pierwszy wyrok dotyczący kredytu we frankach szwajcarskich, w którym uwzględniono orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja sądu może być dobrą prognozą dla frankowiczów. Z umowy wykreślono bowiem postanowienia abuzywne i nakazano spłatę zadłużenia w złotówkach, przy zachowaniu korzystnej dla kredytobiorców stawki LIBOR. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a bank chce się od niego odwoływać. O szczegółach opowiedział w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS Jan Niedziałek.

Podatek od Nobla? Minister: zaniechamy poboru

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od pieniędzy otrzymanych w związku z Nagrodą Nobla. To skutek decyzji szefa resortu finansów Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu poboru PIT od przychodów związanych z tym wyróżnieniem. Minister pogratulował polskiej pisarce zdobycia nagrody.

Przeszli do ZUS, ominęły ich obniżki

Tak zwana ustawa dezubekizacyjna, obniżająca wysokość rent i emerytur wypłacanych przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie dotknęła funkcjonariuszy, którzy nie poddali się weryfikacji na początku lat 90. ubiegłego wieku - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Frankowicze wygrali z bankiem po wyroku TSUE

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ogłosił wyrok korzystny dla małżonków, którzy domagali się modyfikacji umów kredytowych - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak wskazuje dziennik, sąd powołał się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a pełnomocnik banku zapowiada apelację.

Zmiany dla 26 milionów podatników. Jest projekt ministra

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie zeznań podatkowych. Nowe przepisy mają wprowadzić zmiany w formularzach PIT, które będą dostosowane do uchwalonych zmian w ustawach dotyczących opodatkowania dochodów. Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem 2020 roku.

W budowlance zarobisz więcej. Przed branżą stoją jednak dwa "największe wyzwania"

Ponad 33 miliardy złotych - tyle wyniosły w 2018 roku przychody największych spółek w branży budowlanej. To o 11,3 procent więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z raportu "Polskie spółki budowlane 2019 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jak wskazano, brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności to wciąż największe wyzwania dla sektora.

Niemcy chcą być "neutralne klimatycznie". Rząd przyjął projekty ustaw

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy podniesienie cen biletów samolotowych - takie działania zakłada przyjęty przez niemiecki rząd tak zwany pakiet klimatyczny. Projekt zobowiązuje wszystkie ministerstwa do działań mających pomóc w ochronie środowiska.

Mała firma, niższa pensja. Najnowsze dane

W 2018 roku w Polsce było nieco ponad 2,1 miliona mikroprzedsiębiorstw. Średnie wynagrodzenie wyniosło w nich niecałe 3,1 tysiąca złotych brutto - dowiadujemy się z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

"Ofiara sama daje przestępcy pieniądze". Policja ostrzega przed oszustami

Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność - ostrzegają Komenda Główna Policji i spółka Polski Standard Płatności. Tak działają oszuści, którzy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują za ich pomocą wyłudzić pieniądze.

Bank Światowy zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Analitycy Banku Światowego prognozują, że tempo wzrostu PKB Polski w tym roku wyniesie 4,3 procent, dzięki większym wydatkom konsumentów i ożywieniu w inwestycjach. Eksperci wskazują jednak, że w kolejnych latach gospodarka może spowolnić - do 3,6 procent w 2020 i w 2021 roku do 3,3 procent.

Partie jaj wycofane z obrotu. "Potencjalne zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że spożycie określonych partii jaj, których producentem jest firma Gallus z województwa wielkopolskiego, może być "potencjalnie groźne dla zdrowia". W próbkach wykryto obecność bakterii Salmonella enteritidis. Jajka zostały wycofane z obiegu - zapewnia spółka.

Premier: ruchem konika szachowego możemy ominąć pewne etapy rozwoju

Praźródłem naszego sukcesu gospodarczego jest usprawnienie i uszczelnienie systemu finansowego - stwierdził we wtorek na Kongresie Gospodarczym w Jasionce premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, obecnie Polska "śmiało wchodzi w świat" najnowszych technologii, co może pozwolić ominąć pewne etapy rozwoju gospodarczego.

Kto skorzystał na rządach Zjednoczonej Prawicy? Wyliczenia ekonomistów

Rodzina 500 plus, Dobry Start, wzrost rent i emerytur oraz świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To tylko niektóre rozwiązania wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy w tej kadencji Sejmu. Jak wynika z raportu przedwyborczego Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, nominalnie na zmianach najbardziej skorzystały najbogatsze gospodarstwa domowe, procentowo jednak najbardziej wzrósł dochód rodzin najbiedniejszych.