Najnowsze

Najnowsze

Unia kusi "niebieską kartą"

Komisja Europejska ma pomysł na unijny deficyt siły roboczej, zwłaszcza tej utalentowanej. Władze Unii chcą wydawać wykształconym pracownikom z krajów trzecich specjalne pozwolenia wzorowane na amerykańskich "zielonych kartach".

Fortuny przechodzą kopalniom koło nosa

Czarne paliwo na świecie bije rekordy cenowe, m.in. z powodu wzmożonego popytu w Chinach i Indiach oraz wzrostu cen energii. Tymczasem eksport państwowego Węglokoksu, największego polskiego eksportera węgla, zmalał po dziewięciu miesiącach tego roku o 37 proc. - zauważa "Puls Biznesu".

Rolnicy nie dostaną wcześniej ani centa

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wszyscy polscy rolnicy muszą czekać na pełne unijne dopłaty rolne według kalendarza uzgodnionego podczas negocjacji akcesyjnych. Polska domagała się rozszerzenia mechanizmu stopniowego wprowadzania dopłat w nowych sektorach.

Bezrobocie ciągle w dół

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o stopie wrześniowego bezrobocia, które wyniosło 11,6 proc. Jednocześnie w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o 14,2 proc. wzrosła sprzedaż detaliczna.

Raj podatkowy pod rządami PO?

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko oraz likwidacja podatku od zysków i oszczędności - to niektóre propozycje zmian, jakie zapowiadała Platforma Obywatelska.

Ukrócony monopol Microsoftu

Microsoft nie odwołał się od wyroku sądu w Luksemburgu zobowiązując się do przedstawiania "pełnych i dokładnych" informacji o swoim oprogramowaniu tak, aby konkurencyjni jego twórcy mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z ofertą giganta. Koncern zapłaci także prawie pół mln euro grzywny za praktyki monopolistyczne.

Autostrady kuszą MOP-y

Największe koncerny paliwowe złożyły oferty budowy swoich stacji przy autostradach A2 i A4. Jednocześnie w ramach konsorcjum z firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej budują restauracje i motele tworząc tzw. miejsca obsługi podróżnych - czytamy w "Parkiecie".

Ciąg dalszy rozmów o Ignalinie

Przedstawiciele czterech narodowych firm z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaczną dziś kolejną turę rozmów w sprawie odbudowy mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie.

Niemcy: Od czwartku znów staną pociągi

Niemieccy maszyniści walczą o wyższe płace i lepsze warunki pracy. W tym tygodniu zamierzają unieruchomić na 30 godzin komunikację podmiejską oraz szybką kolej miejską (S-Bahn).

Mężczyźni są dyskryminowani przy emeryturach?

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przyznanie wyłącznie kobietom prawa do wcześniejszej emerytury jest zgodne z konstytucją. Jeden z mężczyzn poczuł się niesprawiedliwie potraktowany - i ze swą krzywdą poszedł aż do Trybunału.

Irlandzkie związki zawodowe walczą o Polaków

Irlandzkie związki zawodowe przystąpią do strajku w obronie polskich pracowników. Pracujący przy jednej z największych elektrowni w Irlandii Polacy stracili pracę i nie otrzymali wynagrodzenia.

Kiedy ropa przestanie płynąć?

O ok. 7 proc. będzie się co roku zmniejszać się światowa produkcja ropy naftowej - ocenia brytyjsko-niemiecka grupa Energie Watch Group. Specjaliści przewidują, że w 2030 producenci będą w stanie dostarczyć dwa razy mniej surowca niż obecnie.

Przetarg na obwodnicę Warszawy unieważniony

Budowa drogi ekspresowej S8 pod znakiem zapytania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła dziś przetarg na budowę odcinka trasy. Tłumaczy, że ceny ofert są zbyt wysokie.

Biznesmeni zadowoleni z wyniku wyborów

Wygrana Platformy to bardzo dobra wiadomość dla gospodarki. Tak wynik wczorajszych wyborów komentują polscy biznesmeni. Zbigniew Niemczycki i Zbigniew Jakubas na antenie TVN CNBC Biznes mówili, że wygrał entuzjazm i pozytywne myślenie.

Goliszewski: mogą być awantury o wszystko

- PO nie ma wystarczającej przewagi i dlatego musi wejść w koalicję - uważa Marek Goliszewski z BCC. I natychmiast dodaje: ewentualne rozmowy z PSL będą trudne, ale dla dobra Polski muszą się zakończyć utworzeniem zdecydowanego, szybkiego i jednorodnego rządu.

1 listopada nie kupimy benzyny?

Choć 1 listopada miał być pierwszym dniem ustawowego zakazu pracy sklepów w święta, to część sieci, na przykład Żabka może swoje punkty otworzyć. Za to zamknięte mogą być stacje benzynowe - zapowiada "Rzeczpospolita".

Chlebowski: Gronicki świetnym ministrem finansów

- Mirosław Gronicki był świetnym ministrem finansów w rządzie Belki i z pewnością jest też świetnym kandydatem na ministra w nowym rządzie - stwierdził Zbigniew Chlebowski. Zapowiedział też, że PO jest za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 r. i nie popiera fuzji PKO-PZU oraz Orlen-Lotos.

Scania stawia na Polskę

Skandynawski gigant samochodowy, koncern Scania, planuje podwojenie mocy wytwórczych w Polsce. Firma zbuduje w słupskiej strefie ekonomicznej nową, ogromną fabrykę autobusów, w której pracę znajdzie 1400 osób - donosi Puls Biznesu.

Analitycy: rynki zareagują pozytywnie

Rynki finansowe w długim okresie pozytywnie przyjmą wyborcze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej - zgodnie przyznają rynkowi analitycy. I dodają: wybory wyborami, a i tak o wszystkim zdecydują dane ekonomiczne z USA.

Gospodarcze wyzwania nowego rządu

Finanse publiczne, sprawa wejścia do strefy euro, system emerytalny i wizerunek Polski za granicą to kwestie, którymi powinien zająć się nowy rząd w pierwszej kolejności według ekspertów pytanych przez "Gazetę Prawną".

Inwigilacja w sieci

Firmy szukające pracowników szpiegują w sieci - ostrzega dziennik "Polska". Potencjalny pracodawca może o tobie wiedzieć prawie wszystko.

Ustawa o "dużych sklepach" przed Trybunał

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Jego zdaniem ogranicza ona wolność gospodarczą.

"S" gani porozumienie PO ze związkowcami PGNiG

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" skrytykowała porozumienie pracowników PGNiG i PO, które uzależnia przekazanie pracownikom części akcji spółki, gdyby Platforma utworzyła rząd, w zamian za poparcie jej w wyborach. Jednocześnie związek oświadczył, że zawsze będzie wspierać pracowników w walkę o ich prawa.

Zagraniczny deweloper na warszawskim parkiecie

Plaza Centers to siódma zagraniczna spółka debiutująca na GPW w tym roku i 18. zagraniczna notowana w Warszawie. To także pierwsza firma, która jednocześnie jest dostępna na głównym parkiecie London Stock Exchange i w Warszawie. Na otwarciu sesji inwestorzy płacili za akcje 12,99 zł.

TP nie chce się dzielić

Kierowany przez Annę Streżyńską UKE chce szybko podzielić Telekomunikację Polską, aby wprowadzić większą konkurencję na rynku. Eksperci jednak twierdzą, że na razie nie jest to możliwe - zauważa "Gazeta Prawna".

"Czarny poniedziałek" wróci po 20 latach?

20 lat temu Wall Street przeżyło apokalipsę. 19 października 1987 roku na Wall Street w Nowym Jorku nastąpił największy w historii jednodniowy spadek indeksu Dow Jones - o 22,6 proc. - przypomina "Puls Biznesu. Teraz też nie jest różowo.

Nie ma jak w prywatnym szpitalu

Politycy w kampanii jak ognia wystrzegają się słów "prywatyzacja służby zdrowia". Eksperci mówią, że problem jest trudny, ale zmiana systemu jest nieunikniona. Tymczasem w Polsce wiele szpitali działa na zasadzie spółek prawa handlowego. I leczy za darmo - zauważa "Gazeta Prawna".