Najnowsze

Najnowsze

Nie masz na podatek? To nic takiego...

Do rozliczenia się z fiskusem zostało niewiele ponad miesiąc. Co jednak zrobić, jeśli do końca kwietnia nie uda nam się zgromadzić kwoty, którą musimy zapłacić? - Takie osoby mogą poprosić urząd podatkowy o odroczenie podatku i rozłożenie go na raty, a w szczególnych przypadkach nawet o anulowanie. Pozostaje także kredyt - mówił w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Tomasz Rolewicz - doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers.

Zobowiązania wobec fiskusa

Z Urzędem Skarbowym nie ma żartów. A gdzie żarty się kończą zaczynają się problemy. Fiskus, bardzo skutecznie może nas zdyscyplinować do zapłaty tego co mu się należy. Do 30 kwietnia mamy czas na zapłatę podatku. Jeśli tego nie zrobimy fiskus naliczy nam się odsetki od zaległości podatkowej. A te wynoszą obecnie czternaście i pół procent rocznie. Oprócz tego, gdybyśmy w ogóle nie dostarczyli na czas zeznania, fiskus dołożyłby nam karę. Jednak w sytuacji gdy rzeczywiście brakuje nam pieniędzy na zapłacenie podatków, pierwszej pomocy możemy poszukać właśnie w Urzędzie Skarbowym.

Jak poradzić sobie z drożejącymi kredytami?

Kredyt droższy - ale nie jesteśmy skazani na płacenie coraz wyższych rat. Są sposoby na zmniejszenie comiesięcznych obciążeń. Jak sobie poradzić z drożejącymi kredytami sprawdzał Wojciech Kowalik

Na Heathrow pięści poszły w ruch

Terminal nr 5 londyńskiego lotniska Heathrow, oddany do użytku w czwartek, wciąż sprawia ogromne kłopoty. Z powodu awarii systemu odprawy bagażu kolejne loty są odwoływane. Wśród pasażerów oczekujących w piątek rano na odlot doszło do rękoczynów.

W niedzielę rewolucja w lotnictwie

Od niedzieli 30 marca polskie lotniska zacznie obejmować układ z Schengen. Oznacza to zniesienie kontroli paszportowej dla podróżujących do 19 państw Unii, które do Schengen należą. W niedzielę wchodzi też w życie umowa między USA i UE otwierająca niebo nad Atlantykiem dla wszystkich przewoźników.

Panowie pójdą na wcześniejsze emerytury

100 tysięcy mężczyzn urodzonych przed 1949 rokiem będzie mogło przejść na wcześniejszą emeryturę. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z FUS dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przywileje dla kobiet przy ustalaniu prawa do wcześniejszej naruszają zasadę równości płci.

Brak pieniędzy na zapłatę podatku. Co dalej?

Zarabiasz dużo, ale wydajesz jeszcze więcej? Zainwestowałeś na giełdzie, ale zyski szybko się rozeszły? Wypełnianie PIT-a zostawiasz na ostatnią chwilę, bo wizja podatku do zapłaty spędza sen z powiek? W ramach akcji "Twój Brat PIT" podpowiemy co zrobić, jeśli do końca kwietnia nie będziesz miał pieniędzy na zapłatę należności. O tym, czy lepiej wziąć kredyt z banku, czy płacić ustawowe odsetki, mówi Beata Kuszewska z Kancelarii Podatkowej Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Żywność podrożeje nawet o 15 proc.

- Z analiz resortu rolnictwa wynika, że wzrost cen żywności w 2008 roku wyniesie w Polsce 10-15 proc. - powiedział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Ceny żywności, jego zdaniem, podążają za cenami energii oraz wzrostem kosztów pracy i cen surowców rolnych.

Wiosna nie nastraja pozytywnie Francuzów

Francuzi mniej optymistycznie patrzą na swoją sytuację. Indeks zaufania francuskich konsumentów w marcu spadł do minus 36 pkt. z minus 35 pkt. w lutym - podał francuski urząd statystyczny Insee.

KGHM przedłużył konkurs na prezesa

Rada nadzorcza KGHM przedłużyła konkurs na prezesa spółki. W piątkowej prasie ukazało się kolejne ogłoszenie o konkursie. Kandydaci na stanowisko szefa firmy mogą składać swoje oferty do 4 kwietnia.

Kto jest szyją Komisji Europejskiej?

Kogo słucha Komisja Europejska? Głównie lobbystów walczących o interesy przemysłu - ostrzega koalicja organizacji pozarządowych, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Lodowa zmowa Żabki i Korala?

Czy Koral i Żabka zawarły lodowy kartel? Firmy mogły porozumieć się w sprawie ceny lodów - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy tak było rzeczywiście - ma wykazać podjete właśnie postępowanie.

Złotówki wciąż przegrywają z frankami

Kredyty w złotówkach drożeją i będą drożeć - zapowiedział w TVN24 Grzegorz Jaworski, analityk firmy doradczej ECM. Dalszy wzrost oprocentowania to nieuchronna konsekwencja ostatniej podwyżki stóp procentowych przez RPP. Dlatego znów korzystniej jawią się kredyty we frankach szwajcarskich.

Poczta szykuje się do strajku

Pracownicy Poczty Polskiej gotowi są do strajku. - Jeśli mediacje nie przyniosą oczekiwanych podwyżek rozpoczniemy protest - mówił w TVN CNBC Biznes Bogumił Nowicki z NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej.

Nie będzie warszawskiej Krzemowej Doliny

Czy naukowcy, którzy chcą rozwijać nowoczesne technologie, będą musieli wyjechać ze stolicy? Miasto straciło szansę na 50 mln euro unijnych pieniędzy i Dolinę Krzemową na Siekierkach - donosi "Życie Warszawy".

Co nam dała Unia?

2,5 tysiąca kilometrów nowych dróg, ponad 300 tysięcy nowych miejsc pracy, wzrost gospodarczy powiększony o kilka punktów procentowych - takie są dotychczasowe efekty wykorzystania unijnych pieniędzy - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Ceny prądu wpadają w galop

Szykuje się druga w tym roku podwyżka cen. Wszystko wskazuje na to, że od maja w całym kraju o kolejne kilka procent zdrożeje energia dla klientów indywidualnych - pisze "Rzeczpospolita".

Rekordowy przetarg na radiowozy

Rusza wyścig po 800 milionów złotych. Jak dowiaduje się "WSJ Polska", w kwietniu Komenda Główna Policji uruchomi największą w swoich dziejach machinę konkursową. Do końca 2009 roku policja ma kupić blisko 6,5 tysiąca nowych aut osobowych, terenowych i dostawczych.

W Carrefourze pogadasz za darmo

Największa w Polsce sieć hipermarketów Carrefour od 9 kwietnia wkracza na komórkowy rynek - dowiaduje się dziennik "Polska". Dla klientów, którzy często kupują w jej sklepach, rozmowy mogą okazać się praktycznie darmowe.

J&S jednak zapłaci karę?

Agencja Rezerw Materiałowych skończyła badanie, czy spółka J&S Energy miała wymagane prawem zapasy paliw. I wygląda na to, że nałoży na nią karę po raz drugi - dowiaduje się "Puls Biznesu".

Nadchodzi wiosna... podwyżek

Przygotujmy się, że nasze rachunki wzrosną w tym roku nawet o osiem proc. Miejskie spółki szykują wyższe opłaty za wodę i ciepło. Uzasadniają je rosnącymi kosztami zakupu energii i inwestycjami, jakie muszą zrealizować - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Odsetki odlicz od podatku

Stopy procentowe rosną, więc odsetki od kredytów będą coraz wyższe. Na szczęście, przynajmniej część z nich można odliczyć od dochodu i w rezultacie zapłacić niższy podatek. Jak to zrobić podpowiada Aleksandra Kacperczyk, konsultant w Accreo Taxand.

Włosi murem za mozzarellą

Mimo fiaska pierwszych negocjacji z Komisją Europejską Włosi nie rezygnują z obrony białego przysmaku. Jak zapewnił rzecznik włoskiego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej Manuel Jacoangeli, Włochy chcą jak najszybciej rozwiązać kryzys wokół skażonej mozzarelli z Kampanii.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu

Z edukacyjną misją ruszają Polskie Browary. Dziewięćdziesiąt procent wszystkich piw od pierwszego kwietnia, na opakowaniach będzie miało taką adnotację: "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu". Oznakowanie „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” to wspólna inicjatywa browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców „Polskie Browary”. Organizacja, chce rozszerzyć akcje również na mniejszych regionalnych producentów piwa.

Kara dla Vattenfall?

Nawet 200 milionów złotych może zapłacić sprzedająca energię elektryczną firma Vattenfall. Postępowanie karne wobec spółki wszczął Urząd Regulacji Energetyki. Według prezesa URE Vattenfall nie pytał urzędu o zgodę na wprowadzenie nowych stawek opłat za prąd, choć powinien to uczynić. Vattenfall - mając w pamięci decyzję URE sprzed kilku miesięcy - na karę nie zamierza się zgodzić. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może nałożyć na spółkę maksymalną karę w wysokości 15 proc rocznego przychodu.

Raty kredytów w górę

400 złotych - o tyle w ciągu roku poszła do góry miesięczna rata kredytu hipotecznego. Tego najczęściej udzielanego, a więc na 300 tysięcy i na 30 lat. Jeszcze rok temu miesięczna rata wynosiła niespełna 1700 złotych. I systematycznie rosła przez kolejne kwartały, według prognoz, w II kwartale tego roku wyniesie prawie 2100 złotych. A więc o ponad 400 złotych więcej. Należy się więc zastanowić co zrobić w tej sytuacji, żeby raty spadły...

Awaria na Heathrow

Już 20 lotów odwołano w związku z technicznymi trudnościami z odprawą bagażu na najnowszym terminalu najruchliwszego lotniska w Europie - londyńskim Heathrow. Wart 4,3 mld funtów system zepsuł się w godzinę po jego uruchomieniu.

"Piłeś - nie jedź" na każdej puszce?

"Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" - taki komunikat od 1 kwietnia będzie można znaleźć na 90 proc. opakowań polskich piw. Choć nikt takiego zalecenia nie wydał, polskie browary postanowiły ruszyć z misją edukacyjną.

900 kontenerów uwięzionych w Gdyni

Już od tygodnia trwa strajk pracowników Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT). W czwartek miała zapaść decyzja o jego zaostrzeniu - nie zapadła, bo zarząd zaproponował kolejne rozmowy. Te jednak zakończyły się fiaskiem, bo żadna ze stron nie chce zmienić stanowiska. Według jednego z naszych internautów, w terminalu uwięzionych jest ok. 900 kontenerów.

Ropa podrożała po wybuchu w Basrze

Do 107 dolarów podskoczyła cena baryłki ropy tuż po doniesieniach o wybuchu jednego z głównych irackich ropociągów. Zaogniająca się sytuacja w regionie Basry coraz bardziej niepokoi inwestorów na wszystkich parkietach świata.