Najnowsze

Najnowsze

Hackerzy atakują klientów BZ WBK

Internauci w całej Polsce zostali zasypani fałszywymi mailami, mającymi wyłudzić dane kont tych z nich, którzy są klientami banku BZ WBK. To jeden z największych tego typu ataków w historii bankowości internetowej w Polsce.

Polskie świnie pojadą na podbój Chin

Jeszcze w tym roku ruszy kolejowe połączenie Hamburg - Pekin. Pociąg towarowy będzie jechał przez Niemcy, Polskę Białoruś, Rosję i Mongolię do Chin. Podróż będzie trwać ok. 14 dni, podczas gdy transport statkami zajmuje około 45 dni. A jako głównych beneficjentów "Gazeta Wyborcza" wskazuje... hodowców świń.

Euro 2012 w stolicy: Czas na plan B

Czy w stolicy w cztery lata da się zbudować autostradową obwodnicę i drugą linię metra? - pyta "Życie Warszawy", przypominając, że to Warszawa przyjmie na siebie główną "falę uderzenia" Euro 2012. Szanse są minimalne - odpowiadają eksperci i apelują o plan awaryjny dojazdów na Euro 2012 bez tych inwestycji.

Polacy pozwali Skarb Państwa na 20 miliardów

Obywatele i firmy wytoczyli państwu trzy tysiące procesów na łączną kwotę 20 mld zł - czytamy w "Pulsie Biznesu". Najdroższe są pozwy z tzw. ustawy 203, dotyczące zabużan i bierutowskiego dekretu warszawskiego z 1945 roku.

Kredyt lepszy niż spóźniony PIT

Podatnicy, którzy muszą dopłacić do podatku, powinni zrobić wszystko, aby zrobić to w terminie - przypomina "Gazeta Prawna" na niewiele ponad miesiąc przed upływem terminu rocznych rozliczeń podatku PIT. Jak zauważa - taniej jest wziąć kredyt komercyjny, niż płacić fiskusowi odsetki za zwłokę.

SkyEurope odlatuje z Polski

W sierpniu 2007 roku SkyEurope zlikwidował swoją bazę w Krakowie, a razem z nią większość połączeń z tego miasta. Teraz słowackie linie lotnicze likwidują połączenia z Warszawy do Wiednia - ostatnie w Polsce - czytamy w "Gazecie Prawnej". Samoloty na tej trasie będą latały tylko do 5 kwietnia.

Jak rozliczyć podatek zza granicy?

Dotycząca coraz większej grupy Polaków część rozliczeń podatkowych, czyli rozliczenia dochodów pochodzących zza granicy należy niestety również do najbardziej skomplikowanych, twierdzi Adam Mariuk z Deloitte. Do wypełnienia tego PIT-a potrzeba będzie więc trochę więcej skupienia i cierpliwości.

Ulgi podatkowe

Kto ma dzieci - ma ulgę podatkową 1145 złotych rocznie na każdą z pociech. Ale nie wszyscy mogą z tej ulgi w pełni skorzystać - bo mają albo za mało podatku, albo nie płacą go wcale - jak rolnicy. PSL chce takich ludzi wesprzeć dopłatami.

Polskie lotniska gotowe na Schengen

Największe lotniska w kraju będą do 30 marca gotowe do wprowadzenia przepisów wymaganych układem z Schengen. Właśnie wtedy przestają obowiązywać kontrole graniczne również w ruchu powietrznym.

Stopy w górę, ceny mieszkań w dół?

Ekonomiści są zgodni co do tego, że RPP w środę po raz kolejny podniesie stopy procentowe. A większy koszt kredytu oznacza, że mniej osób będzie mogło sobie na niego pozwolić. To z kolei może spowodować spadek cen m.in. mieszkań.

Wyższe stopy - tańsze mieszkania?

Wyższe stopy - tańsze mieszkania. Coraz wyższy koszt kredytów uniemożliwia wielu osobom zakup własnego M. To z kolei zmniejsza popyt na rynku nieruchomości, a w konsekwencji - zmuszają deweloperów do zmniejszania cen. O ile tańsze będą nieruchomości i czy banki będą wymagać od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń, jeśli ich mieszkanie lub dom będą mniej warte niż kwota zaciągniętego nań kredytu? Odpowiedzi szukał Patrycjusz Wyżga.

Kiedy wyższe ceny gazu?

Kiedy wzrosną ceny gazu? Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki dotycząca zatwierdzenia nowych taryf dla PGNiG raczej nie zapadnie w tym tygodniu. - Trwają jeszcze rozmowy na temat ponoszonych przez firmę kosztów - powiedział dyrektor departamentu taryf URE Tomasz Kowalak.

Motorola: kłopoty z telefonami i z akcjonariuszem

Drugi największy udziałowiec firmy Motorola Carl Icahn domaga się, by zarząd koncernu ujawnił problemy w dziale produkcji telefonów komórkowych. Słynny inwestor wniósł pozew do sądu, bo uważa, że zarząd Motoroli nierzetelnie informował o sytuacji w firmie.

Seks, prawo i półki EMPiK-u

"EMPiK, wycofując ze sprzedaży pisma o treści erotycznej, może naruszać zasady prawa prasowego i zakaz selekcji sprzedawanych czasopism z uwagi na ich treść" - stwierdza Izba Wydawców Prasy. EMPiK uzasadnia decyzję względami ekonomicznymi i słabą sprzedażą tych czasopism w salonach.

Polacy wolą dotację zamiast abonamentu

PO forsuje plan zniesienia abonamentu radiowo-telewizyjnego. I ma w tym spore poparcie społeczne - wynika z najnowszego badania CBOS. Aż 62 proc. Polaków uważa, że media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a zaledwie 1/4 opowiada się za finansowaniem ich z abonamentu.

Koniec związkowej samowoli?

Ustawę o związkach zawodowych czeka rewolucja - czytamy w "Parkiecie". Co do tego, że zmiany są konieczne, nie mają wątpliwości nawet same związki zawodowe. Wśród proponowanych zmian jest rezygnacja z konsultacji ważnych dla firmy zmian ze wszystkimi związkami działającymi na jej terenie.

Koniec komórek bliski?

- Operatorzy komórkowi za pięć, sześć lat będą jedynie sprzedawać usługę dostępu do internetu - prognozuje Thorsten Dirks, szef trzeciej w Niemczech sieci komórkowej E-Plus. Jego zdaniem komórki w dotychczasowej postaci odejdą do lamusa.

Czekając na biopaliwa

Pod koniec kwietnia powinny być znane szczegóły ustawy akcyzowej w części dotyczącej ulg podatkowych dla biopaliw. Powinny - ale nie będą, ponieważ Komisja Europejska domaga się od Polski kompletnych dokumentów w tej sprawie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Niebezpieczne związki

Jak wynika z badań, że Europejczycy spędzają w pracy coraz więcej czasu, a konsekwencją tego jest przenoszenie właśnie tam życia uczuciowego. Aż 40 procent przedstawicieli kadry kierowniczej pozwala sobie na „skok w bok” w pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej we włoskich przedsiębiorstwach.

Darmowa muzyka na droższego iPoda?

Apple chce, aby wytwórnie muzyczne pozwoliły posiadaczom iPodów ściągać bez ograniczeń i za darmo piosenki w sklepie iTunes - czytamy w "Dzienniku', który powołuje się na "Financial Times". Brak opłat za piosenki miałaby rekompensować wyższa cena urządzeń.

18-proc. podatek liniowy za trzy lata?

18 proc. - tyle najprawdopodobniej ma wynosić jednolita stawka podatkowa. Tak wynika z zapowiedzi wiceministra finansów, z którym rozmawiał "Dziennik". Rząd przygotowuje się do jej wprowadzenia do 2011-12 roku. Do 2010 nie zniknie za to podatek Belki.

Deweloperskie marże w dół?

Nawet o połowę mogą w ciągu najbliższych dwóch lat spaść marże deweloperów - prognozuje "Rzeczpospolita". W poszukiwaniu dodatkowych zysków, firmy deweloperskie coraz częściej biorą się za urządzenie mieszkań.

Francusko -brytyjski alians atomowy?

Jeszcze nie został oficjalnie ogłoszona, a już wzbudza sprzeciw ekologów: grupy wystepujące przeciwko energii nuklearnej krytykują zapowiedziane przez media powołanie francusko-brytyjskiej firmy, mającej rozwijać technologię dla elektrowni atomowych.

Rozlicz z nami darowiznę

Przekazaliśmy jakieś pieniądze fundacji lub lokalnej parafii? - Pamiętajmy, że możemy odliczyć to potem od podatku. Jak to zrobić mówił na antenie TVN CNBC Biznes w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" Marek Jarocki, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Ernst & Young.

Ukraina odetnie nam gaz?

Od kwietnia grożą nam problemy z dostawami gazu przez Ukrainę. Rząd Julii Tymoszenko chce zablokować tranzyt firmie RosUkrEnergo, która dostarcza jedną szóstą gazu zużywanego w Polsce.

Jak przekazywać darowizny

Darować możemy nie tylko procent naszego podatku, ale i część dochodu - a potem tę darowiznę odliczyć przy zeznaniu podatkowym. A darowizny można przekazywać na wiele sposobów. Jak?

Inteligo staje się iPKO

Inteligo wraca do gry. Jeden z pierwszych banków internetowych w Polsce postanowił ponownie zawalczyć o klienta, tym razem samodzielnie. Dlatego od piątku serwis internetowy PKO BP, czyli dotychczasowy PKO Inteligo przekształca się w iPKO, a Inteligo staje się samodzielną marka. Dotychczasowi klienci banku Inteligo nie powinni odczuć żadnych zmian. Natomiast kilka kosmetycznych zmian czeka właścicieli ROR-ów korzystających z bankowości internetowej PKO BP.

"Współpłacenie jest w każdej udanej reformie"

- Dziwi mnie to, że rząd odchodzi od współpłacenia za leczenie na koszt podwyższania składki zdrowotnej - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że drobne opłaty za wizyty są elementem każdej udanej reformy służby zdrowia. Były szef NBP skomentował też bieżącą sytuację w gospodarczą w kraju i na świecie.

Prezes na "państwowym" zarobi więcej

Ministerstwo skarbu przygotowuje projekt rozporządzenia do ustawy kominowej, która reguluje pensje menedżerów w spółkach Skarbu Państwa. Wg projektu pensje prezesów spółek, w których udział Skarbu Państwa wynosi powyżej 50 proc., mogą się zrównać z wynagrodzeniami szefów spółek giełdowych, czy banków komercyjnych.

Amber przejmie Stocznię Gdynia?

Amber Sp. z o.o. ma wyłączność na rokowania z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji Stoczni Gdynia. MSP, chce sprzedać 33 proc. akcji stoczni, które są w jego posiadaniu.