Najnowsze

Najnowsze

Grad bez porozumienia ze stoczniowcami Gdańska

Osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk zostanie przygotowany - i wysłany do Brukseli - dopiero w przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. wspólnego programu dla zakładu w Gdyni i Gdańsku - zapowiada resort skarbu po spotkaniu ministra Grada ze związkowcami z Gdańska.

Volvo ostro tnie etaty

Należące do koncernu Forda zakłady produkujące samochody osobowe Volvo poinformowały, że planują zredukować jeszcze ponad 3 tysiące etatów w Szwecji i za granicą. To kolejne w tym roku redukcje zatrudnienia w Volvo.

Największe banki centralne wspólnie tną stopy

Amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i centralne banki Kanady, Szwajcarii, Szwecji oraz Chin w skoordynowanej akcji obcięły stopy procentowe. - Ta akcja będzie nie bez znaczenia dla przyszłych decyzji RPP - ocenił Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Buduj na roli!

Zabudowa gruntów miejskich i pozamiejskich czwartej, piątej i szóstej klasy będzie możliwa bez konieczności ich odrolniania - zapowiedział w radiowych "Sygnałach dnia" wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Enea na giełdzie - może w 2009

Sytuacja na parkiecie jest tak trudna, że minister skarbu postanowił odłożyć publiczną ofertę wielkiej grupy energetycznej - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jeśli sytuacja na rynku się poprawi do debiutu może dojść w 2009 r. - poinformował resort.

Rosyjski parkiet zamknięty do piątku

Obrót akcjami na dwóch największych giełdach w Rosji został wstrzymany w środę około pół godziny po otwarciu ze względu na znaczne spadki. Na parkiecie RTS handel ustał na godzinę, a na MICEX - do piątku. We wtorek obie giełdy nie działały przez dwie godziny.

Sparaliżowane przepisy dla inwalidów

Niewidomy nie może być honorowym dawcą krwi, niesłyszący nie ma co liczyć na tajemnicę lekarską, a sparaliżowany musi osobiście odebrać dowód osobisty - ujawnia "Dziennik".

Drogi jak... Polak

Zachodnich inwestorów zaskakują płacowe apetyty naszych specjalistów. W Polsce trzeba im płacić więcej niż w starej Unii - nawet siedmiokrotnie w przypadku partnera w kancelarii prawnej.

Anglia nacjonalizuje banki

Brytyjski rząd zapowiedział częściową nacjonalizację najważniejszych banków, aby przywrócić stabilność systemu finansowego. To część całościowego planu pomocy i stabilizacji dla sektora bankowego, opracowanego przez rząd Gordona Browna.

Wyrzucą nas z pracy

Nawet 360 tys. z 1,2 mln Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii może w ciągu najbliższego roku stracić pracę - przewiduje "Polska". Czy światowy kryzys gospodarczy sprawi, że polscy emigranci zaczną masowo wracać z Wysp do kraju?

Narysuj komiks, wygraj nagrody!

Chcesz pomóc w obaleniu mitów na temat wcześniejszych emerytur czy służby zdrowia? Narysuj "ekonomiczny" komiks i prześlij go do fundacji FOR założonej przez Leszka Balcerowicza. Najlepsze prace zostaną opublikowane i pokazane na wystawach w całej Polsce. Patronat medialny nad imprezą ma TVN24.

Japonia nie wierzy w odbicie

Japoński indeks Nikkei stracił w środę na zamknięciu tokijskiej giełdy 952,58 pkt. (9,38 proc.) i zakończył dzień na poziomie 9.203,32 pkt., najniższym od 2003 roku.

Ameryka zadłużona po uszy

Deficyt budżetu federalnego USA w roku finansowym 2008, który zakończył się 30 września br., wzrósł do rekordowego poziomu 438 mld dol. - poinformowało we wtorek Biuro Budżetowe Kongresu (CBO).

Nie widać końca krachu w USA

Spadków na Wall Street nie widać końca. Główne indeksy amerykańskich giełd we wtorek znów straciły ponad 5 proc., a nadziei na jakąkolwiek poprawę sytuacji nie widać, gdyż inwestorzy nie wierzą, że rząd będzie w stanie pomóc w uzdrowieniu rynków.

Merkel: kryzys poważny jak nigdy dotąd

Sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych jest poważna jak nigdy dotąd - oceniła przemawiając we wtorek w Bundestagu kanclerz Angela Merkel. Potwierdziła, że państwo zagwarantuje bezpieczeństwo depozytów bankowych.

Bruksela nie pozwoli upaść swoim bankom

Kolejne kraje podejmują decyzje o podniesieniu gwarancji dla wkładów bankowych swoich obywateli. Takie decyzje podjęły we wtorek m.in. Belgia i Austria, a zapowiedziały Czechy i Hiszpania. Ten ostatni kraj zamierza również utworzyć specjalny fundusz pomocy dla swoich banków.

Szef Fed obawia się kryzysu

Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, dał do zrozumienia, że Fed może wkrótce obniżyć stopę procentową, aby ożywić gospodarkę USA, przeżywającą kryzys wskutek załamania się systemu finansowego.

Złoto, obligacje, a może... zegarki?

W co inwestować? Na czym zarabiać - w czasach, kiedy najłatwiej jest stracić? W pewne obligacje skarbu państwa? Złoto i brylanty? A może w szwajcarskie zegarki?

Doprowadził do bankructwa - odchodzi

Georg Funke, prezes zarządu zagrożonego upadkiem monachijskiego banku Hypo Real Estate, ustąpił ze stanowiska. Wieczorem rada nadzorcza wybrała nowego prezesa: został nim Axel Wieandt, dotąd kierujący działem inwestycji korporacyjnych Deutsche Bank.

Stanęła fabryka Opla

Opel wstrzymał produkcję w Gliwicach. Przerwa potrwa najprawdopodobniej do poniedziałku. - To reakcja na zmniejszenie popytu na samochody - tłumaczą przedstawiciele fabryki. Kolejną przerwę zaplanowano na ostatnią dekadę października. Powodem jest spadek sprzedaży aut w Europie.

Zapomnij o sielance na emeryturze

W wyniku kryzysu na rynkach finansowych tracą nie tylko giełdowi inwestorzy. Tracą także przyszli emeryci, którzy liczą na zyski z otwartych funduszy emerytalnych. Eksperci radzą uspokoić swe nerwy, choć rozwiewają nadzieje na starość w luksusach.

Miedwiediew ratował parkiety z objęć niedźwiedzia

Spadek cen akcji, ale już nie tak dramatyczny jak poprzedniego dnia, przyniosły wtorkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. We wtorek rano Federalna Służba ds. Rynków Finansowych wstrzymała handel na dwie godziny.

Premier otwiera jedno okienko

Wystarczy szybka i prosta rejestracja w gminie, aby następnego dnia móc rozpocząć własną działalność gospodarczą. Premier zapowiedział we wtorek, że mityczne "jedno okienko" będzie istotnym etapem jesiennej inicjatywy ustawodawczej rządu.

Unia uspokaja nerwy ciułaczy

Ministrowie finansów krajów UE na spotkaniu w Luksemburgu porozumieli się w sprawie podwyższenia gwarancji depozytów bankowych z obecnych obowiązkowych 20 tys. do 50 tys. euro. Decyzje należą jednak do poszczególnych krajów Wspólnoty.

Nowy sposób interwencji Fed

Bank Rezerw Federalnych (Fed) utworzy specjalny fundusz, który zajmie się skupowaniem amerykańskich papierów komercyjnych w celu wsparcia potrzeb finansowych przedsiębiorstw - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Lewica chce wyższych gwarancji

Każdy, kto ma oszczędności w banku, będzie mógł spać spokojnie - przekonują posłowie Lewicy i zgłaszaja projekt zwiększający limity gwarancji dla środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Polacy wydają miliony na sztukę

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę. Tylko w pierwszej połowie tego roku wydaliśmy na aukcjach blisko 35 mln zł. Najchętniej kupujemy obrazy. Dobrze sprzedaje się także rzemiosło artystyczne, grafiki i fotografia - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Dramatyczny apel prezydenta Rosji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował przez internet o pilne podjęcie wspólnych działań dla zmierzenia się z globalnym kryzysem finansowym. Jutro rosyjski przywódca weźmie udział konferencji w Evian we Francji, gdzie razem z innymi głowami państw będzie dyskutował o sposobach rozwiązania kryzysu.