Najnowsze

Najnowsze

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów. Ministerstwo Finansów uważa, że Polskę stać na taki gest, bo nasze finanse mają solidne podstawy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że na tej wyspie żyje ok. 10-tysięczna grupa naszych rodaków.

Reklama stawia na sieć

Nawet ponad miliard złotych mogą sięgnąć w tym roku wydatki na reklamę w internecie. Branża internetowa zaczyna zastanawiać się, kiedy sieć stanie się medium nr 2 po telewizji. I kalkuluje, że kryzys może w tym pomóc - pisze "Gazeta Wyborcza".

Większe limity IKE

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będziemy mogli odłożyć dwukrotnie więcej niż dotąd. Sejm zdecydował, że limit wpłat, zwolnionych z podatku Belki, wzrasta z obecnych 4,5 tys. zł do 9 tys. złotych.

Kiedy pieniądze będą za darmo?

Przez cały świat przetoczyła się fala obniżek stóp procentowych. Banki centralne decydują się na to, żeby obniżyć koszt pieniądza dla słabnącej gospodarki i zapobiec w ten sposób recesji. Ale ekonomiści twierdzą, że czeka nas kolejna fala obniżek stóp, gdyż dotychczasowe nie wystarczą. Być może stopy procentowe spadną nawet do zera. Kredyt będzie za darmo?

Super-nadzór biczem na kryzys?

Globalne rynki finansowe wymagają ścisłej regulacji - do takiego wniosku doszli ministrowie finansów państw UE, podczas spotkania Ecofin Brukseli. Wśród proponowanych przez nich rozwiązań znalazło się utworzenie unijnego nadzoru finansowego. Właśnie m.in. o tym rozwiązaniu będzie rozmawiał dziś na szczycie UE prezydent Lech Kaczyński.

Sposób na kryzys? Znacjonalizować OFE!

Topniejąca w ostatnim czasie wartość środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych to nie tylko problem Polaków. Borykają się z nim także Argentyńczycy. Tamtejszy rząd podzielił obawy obywateli i postanowił znacjonalizować wszystkie OFE. Tyle tylko, że to, co ma uspokoić przyszłych emerytów, bardzo niepokoi inwestorów.

Podzielić TPSA. Ale jak?

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyda w środe decyzję w sprawie podziału Telekomunikacji Polskiej. Anna Streżyńska jeszcze trzy dni temu deklarowała, że istnieją podstawy prawne do przeprowadzenia tej operacji. Ale z raportu przegotowanego przez KPMG i kancelarię prawną Grynhoff, Woźny i Maliński, do którego dotarł "WSJ Polska", wynika, że będzie ona wyjątkowo ryzykowna.

Unia chwali pomysłowość Polski

Bruksela akceptuje polskie pomysły na reformę unijnej polityki energetycznej i jest gotowa dopłacić do budowy naszych sieci - informuje "Gazeta Wyborcza". Ale bałtyckiej rury z gazem z Rosji do Niemiec Komisja Europejska nie zablokuje.

Łatwiej kupisz ziemię od państwa

Resort rolnictwa zamierza ułatwić nabywanie nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - zapowiada "Gazeta Prawna". Ale nowe przepisy nie będą dotyczyć wszystkich.

Pomostówki ograniczone Prezydencki projekt przepadł

Prawo to emerytur pomostowych straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze. Późno wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Posłowie odrzucili prezydenckiego projekt przedłużenia na 2009 rok wypłaty "pomostówek" na dotychczasowych zasadach.

Wall Street znów w głębokiej czerwieni

Czwartkowa sesja na Wall Street zaczęła się od kontynuacji spadkowego trendu, a potem było tylko gorzej. Ostatecznie indeks Dow Jones zakończył dzień ze spadkiem o 4,85 procent. To tylko odrobinę mniejszy spadek niż dzień wcześniej.

Kredyty we franku - czy to juz koniec?

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Prezydent powie, co stoi w instrukcji

Prezydent Lech Kaczyński już zna rządową instrukcję na nieformalny szczyt UE w Brukseli. - Wie i powie, bez zaznaczania, że ma inne zdanie na temat euro i Traktatu Lizbońskiego - mówił po spotkaniu prezydenta z ministrem finansów szef kancelarii Piotr Kowncaki.

Wojna ubezpieczeniowa

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?

Wyścigi ubezpieczycieli samochodów

Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę...

Menedżerowie nie zarobią więcej

Koalicja PO-PSL nie zdołała odrzucić w Sejmie prezydenckiego weta do zmian w tzw. ustawie kominowej. Nowelizacja miała umożliwić podwyższanie pensji menedżerów w spółkach z udziałem skarbu państwa, ale prezydent ją zablokował.

Na IKE oszczędzisz więcej

Dwukrotnie wzrośnie limit rocznych wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne - zdecydował Sejm. Pieniądze wpłacone na IKE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nafta - ostre hamowanie

Spowolnienie gospdarcze rozlewa się po świecie i uderza w realną gospodarkę. Na ostre hamowanie szykuje się też przemysł naftowy na świecie - bo spowolnienie do także mniejszy popyt na paliwa. Ale przedstawiciele naszych firm petrochemicznych oceniają, że są w stanie obronić się przed spowolnieniem. Większym zmartwieniem jest zapewnienie stabilnych dostaw ropy w kolejnych latach - zarówno pod względem źródeł jak i infrastruktury.

Kroes: pojadę do stoczni

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes potwierdziła publicznie, że tak jak obiecała, wybiera się z wizytą do polskich stoczni. Nie potrafiła jednak podać jeszcze konkretnej daty.

Toksyczne aktywa

Substancje toksyczne, nawet w najmniejszych ilościach potrafią zatruć cały organizm. Podobnie toksyczne aktywa psują atmosfere w całym świecie finansów. Komisja Nadzoru finansowego sprawdza, która z polskich instytucji mogła oferować swoim klientom podobne produkty. Na razie jej działania okryte są zmową milczenia.

Toksyczny efekt Lehmana

Wierzchołek góry lodowej, czy jedna czarna toksyczna owca? Niebezpieczne produkty finansowe były oferowane także przez jeden z polskich banków. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy faktycznie tylko jeden.

Kryzysowe prognozy Toyoty

Ciąg dalszy załamania na rynku motoryzacyjnym. Toyota - jeden z największych na świecie producentów samochodów - obniża o ponad połowę swoją prognozę zysku operacyjnego za bieżący rok rozliczeniowy. Jeśli te przewidywania potwierdzą się, to spadek zysku Toyoty będzie największy od 18 lat.

Bruksela: ta decyzja nie spodoba się stoczniowcom

6 czerwca to ostateczny termin do kiedy rząd musi znaleźć inwestora dla zakładów w Gdyni i w Szczecinie i uchronić je przed koniecznością zwrotu wielomiliardowej pomocy publicznej. Jednak nawet jeśli się to uda, nabywca majątku stoczni nie będzie musiał budować tam statków. A to oznacza, że tysiące stoczniowców może stracić pracę.

Co Ty sądzisz o pomostówkach?

Czy lista zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur będzie krótsza? Dziś wieczorem decydujące głosowanie nad projektem ustawy, która zmniejsza liczbę uprawnionych z ponad miliona do niespełna 250 tysięcy. Wcześniejsze emerytury ma stracić m.in. większość nauczycieli i część kolejarzy.

Warszawski parkiet ma kolor czerwony

Po środowej kiepskiej sesji na Wall Street i czwartkowych minusach w Azji, przyszła kolej na spadki w Europie. Na otwarciu WIG20 tracił 3,4 proc, a handel zakończył stratą blisko 4,4 proc. Podobnie pod kreską znalazły się notowania innych ważnych indeksów na Starym Kontynencie.

Yahoo zszedł z garnuszka Google

Problemy firmy Yahoo, jednej z największych (druga po Google) wyszukiwarek internetowych miały zakończyć się dzięki współpracy reklamowej z Google. Plan zakładający wyświetlanie przez Yahoo reklam konkurenta spalił jednak na panewce.

Banki centralne tną stopy

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 3,25 proc. Wcześniej Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 150 pkt bazowych, a równocześnie szwajcarski bank centralny obniżył benchmarkową stopę procentowa o 50 pkt bazowych. Wszystko po to, żeby kredyt dla gospodarki był tańszy, co złagodziłoby skutki globalnej recesji.

"Słońce Peru mistrz bajeru". Lud błaga Tuska o wysłuchanie

Gwizdki, bębny, krzyki i płomienne mowy liderów związkowych rozbrzmiewały na Wiejskiej. Przed Sejmem zgromadziło się kilkuset członków NSZZ i OPZZ, którzy później przenieśli się przed Kancelarię Premiera. Demonstranci wyrażają sprzeciw wobec rządowej propozycji reformom systemu emerytalnego i służby zdrowia. "Słuchaj Donald, jak Cię błaga lud" - śpiewali. Manifestowali też kolejarze w Bydgoszczy i Katowicach.

Nadzór gani banki za kredyty we frankach

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego banki, które mają trudności z pozyskiwaniem finansowania we frankach szwajcarskich, powinny wycofać z oferty kredyty udzielane w tej walucie. Nie wywiązywanie się z umów podpisanych z kredytobiorcami, w tym także opóźnianie lub brak wypłaty kredytu jest podstawą do podjęcia działań interwencyjnych przez nadzór - twierdzi Komisja.

Polacy wciąż uciekają z funduszy

Aż siedem miliardów złotych wycofali z TFI w październiku Polacy. Ze wstępnych szacunków spółki badawczej Analizy Online wynika, że łączna wartość środków ulokowanych w krajowych funduszach spadła w zeszłym miesiącu o około jedną piątą.