Najnowsze

Najnowsze

Stracimy pieniądze z Unii?

Brak przepisów dotyczących ochrony środowiska całym kraju zatrzymał konkursy na pieniądze z unii dla przedsiębiorstw. I na nic się zdały przejściowe wytyczne ministerstwa rozwoju regionalnego. Samorządy, które odpowiadają za przeprowadzenie konkursów mówią - bez ustawy nic nie zrobimy. A to może oznaczać znacznie większe kłopoty z pieniędzmi z Unii...

400 ton złota na sprzedaż

403 tony złota chce sprzedać Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Uzyskane z tego środki, szacowane na 11 mld dolarów, mają posłużyć za zabezpieczenie "stabilnego źródła wpływów". Te z kolei, mają pomóc przeżywającej wewnętrzne problemy organizacji reorganizować się.

Polska daleko od euro

Pomimo wysokiego tempa rozwoju gospodarczego jeszcze daleko nam do spełnienia kryteriów z Maastricht, co jest warunkiem przyjęcia waluty euro. Tak uważa Komisja Europejska, czemu dała wyraz w opublikowanym w środę raporcie.

TVP licytuje się z premierem

TVP zrealizowałoby orędzie premiera za ponad 1,5 tysiąca złotych mniej niż zrobiła to prywatna firma - twierdzi telewizja publiczna i dodaje, że wystąpienia najwyższych przedstawicieli państwa wpisuje w koszty własne.

Orlen: nie zbudujemy rafinerii na Ukrainie

PKN Orlen nie otrzymał oferty, dotyczącej budowy rafinerii na Ukrainie - w ten sposób rzecznik koncernu Dawid Piekarz zdementował doniesienia środowej "Rzeczpospolitej". Gazeta pisała, że gigant z Płocka wespół z azerską firmą Socar zainwestuje 5 mld dolarów w budowę rafinerii na Ukrainie.

"Unijne fundusze na pewno wykorzystamy"

Uda się wykorzystać w pełni fundusze unijne przeznaczone na lata 2004-2006 - jest przekonana minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Część z nich - 8,6 mld euro - musimy wydać do końca tego roku. Projekty realizowane przez przedsiębiorców mają czas do końca marca 2009 r.

KE sprawdzi, czy roaming jest tańszy

KE chce sprawdzić, czy jej zeszłoroczne rozporządzenie dotyczącego obniżenia opłat roamingowych jest realizowane. W tym celu rozpoczęła w środę konsultacje publiczne.

Przyczyny wycieku ropy na Wiśle - w lipcu

W lipcu ma być gotowy końcowy raport o przyczynach, przebiegu i skutkach awarii rurociągu, z którego w grudniu 2007 r paliwo wyciekło do Wisły. Komisja powołana w PERN "Przyjaźń" pracuje od 4 miesięcy, wciąż jednak nie ustaliła "ostatecznych i jednoznacznych" wniosków.

Słowacja będzie miała euro

Komisja Europejska uznała, że Słowacja spełnia warunki, by od 1 stycznia 2009 roku wejść do strefy euro. Większość Słowaków obawia się jednak wprowadzenia europejskiej waluty - wynika z ostatnich sondaży.

Odessa-Brody za dwa miesiące

Być może już za dwa miesiące ropa w rurociągu Odessa-Brody popłynie w kierunku zachodniej Europy, a nie - jak dotychczas - we wschodnim. Tak przynajmniej oświadczył szef ukraińskiej państwowej kompanii paliwowej Naftohaz Ukraina, Ołeh Dubyna.

Żeby Twoja honda nie spłonęła...

Niebezpieczne volkswageny i hondy. Prawie dwa tysiące aut tych marek sprzedanych w Polsce może grozić samozapaleniem. Importerzy wzywają posiadaczy tych aut do serwisu i zawiadomili o niebezpieczeństwie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Banki się bronią, bo będą miały nowy obowiązek"

- Nowelizacja prawa bankowego nie ma żadnego związku z nadmierną ciekawością dotyczącą kont. Banki się bronią, bo będą miały nowy obowiązek - tak premier Donald Tusk skomentował dzisiejszą publikację "Dziennika", w której bankowcy zarzucali szefowi rządu, że proponowana nowelizacja jest "zamachem na klientów banków".

Elektrownia jądrowa po sąsiedzku

Plany budowy przez Rosję nowej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim są realne, a na realizację tego projektu przyznano już pierwsze fundusze - powiedział szef litewskiej spółki energetycznej Lietuvos Energija, Rymantas Juozaitis.

"Inflacja będzie powoli spadać"

- Rada Polityki Pieniężnej robi wszystko, aby inflacja powróciła do poziomu 2,5 proc. - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, członek Rady prof. Jan Czekaj. Zaznaczył, że obecnie - w ponad rok od pierwszej podwyżki stóp - zaczniemy wreszcie odczuwać skutki decyzji RPP i inflacja zacznie powoli maleć. Nie wykluczył jednak kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Pawlak: Liniowy tak, ale pod warunkiem

PSL nie wyklucza poparcia podatku liniowego, ale pod pewnymi warunkami. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział TVN CNBC Biznes, że warunkiem poparcia zmian podatkowych jest utrzymanie ulgi na dzieci i wprowadzenie ulgi dla najmniej zarabiających. Podkreślił, że ostateczna decyzja co do terminu wprowadzenia podatku zależy od ministra finansów.

Hubner: Polska ma mało czasu

- Polska ma jeszcze pół roku na wykorzystanie środków z lat 2004-2006 - przypomniała na antenie TVN CNBC Biznes komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Danuta Hubner. Jednoczenie komisarz podkreśliła, że Polsce udało się wykorzystać większość środków z poprzedniego okresu programowania.

Nadchodzą ciężkie czasy dla kredytobiorców

Będzie trudniej o kredyt. Aż połowa banków chce w najbliższym czasie zaostrzyć kryteria pożyczania pieniędzy. Finansiści obawiają się, że gospodarka zwolni i część klientów będzie miała kłopoty ze spłatą rat - donosi "Gazeta Wyborcza".

Drożej za parkowanie w stolicy

Od czerwca zapłacimy więcej za parkowanie w stolicy. Pierwsza godzina postoju będzie kosztowała 3 złote. Kierowcy będą mogli przesiąść się do komunikacji miejskiej, jednak ta też ma zdrożeć - donosi "Życie Warszawy".

GAP w Polsce

Jeszcze w poniedziałek na celowniku legenda polskiej branży jubilerskiej - już we wtorek odzież pod legendarną amerykańską marką. Kilkanaście godzin po  tym jak Vistula Wólczanka rozpaliła  emocje ogłoszeniem planów wrogiego  przejęcia spółki jubilerskiej W.Kruk - prezes Vistuli dolewa oliwy do ognia i ogłasza, że do garniturów  i biżuterii chce też dorzucić logo jednej z legend amerykańskiego przemysłu...

Elektryzujący problem

Czarny scenariusz Polski bez prądu? Całkiem możliwy. Brakuje nam zapasów energii, a infrastruktura jest przestarzała. Już teraz z ciemną rzeczywistością niemal codziennie spotykają się mieszkańcy Zalesia Dolnego i Białunia.

Komu emeryturę?

Kto pracował - dostanie emeryturę. Taka prawidłowość obowiązuje w systemie emerytalnym. Ale realia są takie, że z pieniędzmi na emerytury za kilka lat może być krucho...

Vistula i Wólczanka jak Louis Vuitton?

W poniedziałek Vistula i Wólczanka rozpaliła emocje ogłoszeniem planów wrogiego przejęcia spółki jubilerskiej W.Kruk. Kilkanaście godzin potem prezes Vistuli dolał oliwy do ognia - do garniturów i biżuterii firma może dorzucić bajsbolówki - ale za to z logo jednej z legend amerykańskiego przemysłu - firmy GAP.

Rząd zrezygnuje z autostrad?

Potwierdzają się medialne doniesienia sprzed kilku dni. Premier Donald Tusk rozważa możliwość powstawania dróg ekspresowych na odcinkach, gdzie konsorcja prywatne miały budować autostrady. Zdaniem ekspertów to rozwiązanie pokazuje niemoc rządu.

Milion domen .pl w sieci

Polska dołączyła do grona domenowych milionerów - poinformował we wtorek serwis domeny.pl. Znaleźliśmy się wśród 16 krajów, których liczba narodowych adresów www przekroczyła jeden milion rejestracji. "Bańka pękła" dzięki: galeria.radom.pl

Tusk: PSL za podatkiem liniowym

- Propozycja PO, którą nazwaliśmy rodzinnym podatkiem liniowym, dla PSL jest do przyjęcia - zapewnił premier Donald Tusk. Dodał, że jeśli otrzyma deklarację wsparcia tego pomysłu ze strony lewicy, PiS-u czy prezydenta, to w ciągu miesiąca powstanie odpowiednia ustawa.

Bruksela ponagla: bierzcie nasze pieniądze

Kraje, które 1 maja 2004 roku dołączyły do Unii Europejskiej, mają problemy z wydawaniem pieniędzy przyznanych im na pierwsze dwa lata członkostwa - uważa komisarz odpowiedzialna za budżet UE Dalia Grybauskaite. Polski resort rozwoju regionalnego uspokaja, że nam utrata środków na lata 2004-2006 nie grozi.

Szwajcaria: 5 tysięcy bankowców na bruk

5,5 tys. miejsc pracy chce zlikwidować szwajcarski bank UBS. To wciąż echa kryzysu na rynku amerykańskich kredytów hipotecznych, który dotknął również UBS: w I kwartale 2008 roku gigant stracił 11 miliardów dolarów.

Oszust giełdowy przyznał się do winy

5 mln złotych grzywny albo nawet 5 lat więzienia grozi mężczyźnie, który manipulował kursem akcji jednej z giełdowych spółek. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko niemu, a sam 39-latek podczas przesłuchania przyznał się do winy.

"Obiady dla dzieci to 500 mln zł"

Realizację obietnic z orędzia premiera zapowiedzieli członkowie PO. Grzegorz Schetyna podkreślił, że MSWiA przygotuje komputery z dostępem do internetu dla najuboższych uczniów. Z kolei Zbigniew Chlebowski przedstawił wyliczenia, według których obiady dla dzieci będą kosztować budżet ponad pół mld zł.

Karkosik skarży się na plotki

Roman Karkosik zapewnia, że nie grożą mu problemy finansowe, jego inwestycje mają się dobrze, a on sam zamierza kontynuować politykę zakupów - pisze wtorkowa prasa biznesowa. Inwestor twierdzi, że doniesienia na temat jego rzekomych kłopotów to celowo rozsiewane plotki i chce, aby sprawą zajęła się KNF.