Najnowsze

Najnowsze

Kryzys tnie popyt na ropę

Przedstawiciele OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, obniżyli po raz kolejny prognozy popytu na ropę w 2009 roku. Grupa 13 państw jest zdania, że średnie zużycie zmniejszy się w przyszłym roku o 450.000 baryłek, lub 0,5 proc., do 87,21 mln baryłek dziennie.

We wrześniu zarobiliśmy więcej

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu 2008 roku wyniosło 3.171,65 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 10,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,2 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Będzie obniżka stóp?

Jest wiele faktów, które wskazywałyby na konieczność obniżania stóp procentowych - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

PiS chce odrzucenia ustawy o pomostówkach

W Sejmie debata na temat projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Rządowa propozycja zmniejsza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszego odejścia na emeryturę. Przeciwne jej wprowadzeniu są związki zawodowe, posłowie PiS, Lewicy i prezydent.

"Prezydent nie przygotowany na szczyt"

- Prezydent nie jest do tego przygotowany merytorycznie - tak na pytanie, kto powinien pojechać do Brukseli, odpowiedział minister środowiska Maciej Nowicki. W Brukseli europejscy przywódcy będą dyskutowali między innymi o pakiecie energetycznym.

Poznaj "Dziesięciu proroków kryzysu"

Tego kryzysu nie dało się przewidzieć - zarzekają się finansiści na całym świecie, chwytając się za głowy na widok wykresów ilustrujących sytuację na rynkach. To nieprawda. Serwis Times Online opublikował listę 10 osób, którym obecny kryzys finansowy udało się przewidzieć - czytamy na stronie money.pl.

Azjatyckie giełdy bez emocji

Niewielkimi spadkami rozpoczęły się środowe sesje na azjatyckich giełdach. Japoński Nikkei stracił na otwarciu 1,4 proc., ale na koniec dnia wybił się na 1,06 proc. na plusie. Na nieznacznym minusie rozpoczęły indeksy w Korei, Singapurze, Hongkongu na Tajwanie i w Australii.

Polacy z Wysp uciekają do Norwegii

Znaczna część polskich emigrantów, którzy od początku roku opuścili Wielką Brytanię, nie wraca do kraju. Zamiast nad Wisłę wolą się przenieść do innych państw Europy - wynika z danych "Dziennika".

Dobrze nas obsługują w e-sklepach

Wartość handlu internetowego w Polsce rośnie w imponującym tempie. W sieci kupujemy coraz więcej, a jak wynika z badań - jesteśmy z tych zakupów bardzo zadowoleni. Wybierając e-sklep bardziej niż jakością obsługi kierujemy się jednak bezpieczeństwem transakcji - wskazuje "Rzeczpospolita".

Polskie gwarancje

Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji wśród konsumentów będzie gwarantowanie zgromadzonych w bankach pieniędzy do wysokości 50 tysięcy euro. Fundusze na ten cel zgromadzą wszystkie banki w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby pieniędzy zabrakło - wtedy zobowiązania przejmie budżet państwa. Co na to obywatele?

Nowy amerykański plan

Amerykański plan ratunkowy dla sektora bankowego zaczyna się materializować. Rząd Stanów Zjednoczonych, Bank Rezerwy Federalnej i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły wspólny program działań, który ma przywrócić stabilność systemu finansowego.

Inflacja kontra...?

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Odwołanie BISE

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".

Dow Jones ostro w dół

Znowu huśtawka na Wall Street. Najpierw inwestorzy uwierzyli, że rządowy plan częściowej nacjonalizacji kilku banków poprzez zakup ich akcji za 250 mld dolarów zakończy kryzys. Później jednak dotarły do nich prognozy wieszczące słabe wyniki wielkich spółek, jak PepsiCo, Mocrosoft i Intel, oraz że gospodarka pogrąży się w recesji. Ceny akcji ostro zjechały w dół, a sesja zamknęła się na minusie.

Jest rozkład jazdy do euro

Harmonogram wejścia do strefy euro jest już gotowy, rząd powinien go zatwierdzić do końca października - powiedziała dziennikarzom we wtorek wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Turkmenistan na gazie

Niezależna firma audytowa poinformowała, że bogaty w źródła energii Turkemenistan ma jedne z największych na świecie złoże zasobne w gaz ziemny.

Rosja spłaci długi swoich największych firm

Rosyjski rząd przeznaczy 50 miliardów dolarów, na spłatę zadłużenia zagranicznego rodzimych firm. Premier Władimir Putin zapowiedział, że fundusze te będą rozdzielone wśród firm tworzących prawdziwą gospodarkę.

Będzie trudniej o kredyt w PKO BP

Bank PKO BP zdecydował się na zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich - m.in. podniósł ich marże oraz zaostrzył warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać kredyt.

Które banki kupi rząd USA?

Za 250 mld dolarów chce kupić akcje amerykańskich banków rząd USA. Szef Fed Ben Bernanke uważa, że to przywróci zaufanie dla sektora finansowego i pobudzi "zdrowy i mocny" wzrost gospodarczy.

Japońska interwencja za 15 miliardów euro

Japoński bank centralny podjął we wtorek działania interwencyjne by utrzymać płynność systemu finansowego kraju, przekazując innym bankom w dwóch transzach sumę 15 miliardów euro. Analitycy z Capital Economics Ltd. są zdania, że Japonia może być pierwszym krajem z grupy G7, w którym zanotuje się ożywienie gospodarcze po globalnym spowolnieniu.

Ropa tanieje, będzie gorzej?

Dwa dni z rzędu mocno drożała ropa naftowa, ale we wtorek wieczorem polskiego czasu jej ceny znowu spadły. Analitycy wzrost cen ropy uznają to za reakcję na działania podejmowane przez rządy na świecie, by pomóc sektorowi bankowemu. Skoro banki zaczną znowu udzielać kredytów, oddali się widmo recesji, więc zwiększy się popyt na ropę. Pojawiają się jednak prognozy mówiące, że "czarne złoto" będzie jeszcze tańsze niż obecnie.

Duńczycy chcą wyrzucić koronę

Duński premier Anders Fogh Rasmussen powiedział we wtorek, że globalny kryzys finansowy uwidocznił wady pozostawania przez to państwo poza strefą euro.

Inflacja stopniowo spada

Inflacja we wrześniu wyniosła 4,5 procent rok do roku wobec 4,8 procent w sierpniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 4,4 procent.

Pierwsza od tygodni nudna, zielona sesja

Takiego dnia na warszawskim parkiecie nie było już dawno: na otwarciu notowań WIG 20 wzrósł o 5,73 procent, potem nieco stracił, ale wahania były nieznaczne. Po niemal "płaskiej" sesji dzień zakończył o 4,11 proc. nad kreską. Jednak widać było, że optymizm w Warszawie pod koniec sesji przygasa, podobnie jak w trakcie sesji w USA.

Złoty na huśtawce

Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się w kalejdoskopie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu złoty dynamicznie tracił do najważniejszych walut, wczoraj karta się jednak odwróciła.

Skrzypek: działamy prewencyjnie, nie ratunkowo

NPB wprowadza pakiet zaufania, zastrzegając jednocześnie by nie nazywać go planem ratunkowym "bo nie ma czego ratować", a nasze banki są w dobrej kondycji. Wprowadzenie m.in. swapów walutowych zawieranych z bankiem centralnym ma jedynie "zapewnić nam poczucie pewności".

Paulson: pieniądze dostają zdrowe instytucje

Sekretarz Skarbu USA Henry Paulson zaapelował we wtorek do banków, które otrzymają zastrzyk kapitału w wysokości 250 mld USD od rządu USA, aby wykorzystały te fundusze do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

W NBP konflikt o euro

W NBP łamane jest prawo – twierdzi szef Biura Integracji ze Strefą Euro w NBP Cezary Wójcik. Jego zdaniem Skrzypek bezprawnie ingeruje w treść raportu o korzyściach i kosztach wchodzenia Polski do strefy euro - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Według informacji stacji raport przemawia za przyjęciem wspólnej waluty.

Niemcy na skraju recesji

Niemiecka gospodarka znalazła się na skraju recesji - wynika z raportów przedstawionych we wtorek przez cztery niezależne instytuty ekonomiczne w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi będą musieli się również zmierzyć z rosnącym bezrobociem.

Będą strajki w KGHM?

Czy jesteś za podjęciem czynnej akcji strajkowej? - to pytanie zadają od wtorku pracownikom miedziowego giganta związki zawodowe przy KGHM Polska Miedź SA. W opinii zarządu spółki referendum związkowców jest nielegalne.