Najnowsze

Najnowsze

Rozliczamy się za granicą

Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym coraz bliżej, a pytań dotyczących PIT-ów coraz więcej. W "Biznes Lunchu" kontynuujemy akcję "Twój Brat Pit", a na dzisiejsze pytania naszych widzów odpowiada doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers, Tomasz Kret. Tym razem dowiemy się m.in. co należy zrobić, gdy pracujemy i rozliczamy się za granicą, a w kraju osiągnęliśmy jedynie niewielki dochód.

Innowacyjni w kryzysie

Golarka, radio samochodowe, supermarket, czy tampony - takie wynalazki pojawiły się w latach 30. ubiegłego wieku w czasie, gdy na świecie panował Wielki Kryzys. O tym, czy kryzys gospodarczy skłania do innowacyjności w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z ekonomistą Marcinem Piątkowskim.

Polski rynek finansowy

Ciekawa rozmowa na temat polskiego rynku finansowego. Jakie spółki były trafionymi inwestycjami, a które niestety okazały się rozczarowaniem, Marek Tejchman rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z Krzysztofem Samotijem, prezesem BZ WBK AIB TFI Marek Tejchman.

Trion zaczął odczuwać spowolnienie gospodarcze

Głównie dlatego że współpracuje z firmami z branży budowlanej. Jak więc będzie wyglądał I kwartał obecnego roku w spółce? Dowiemy się także o planach przejęcia czeskiej firmy Protivanov przez spółkę Trion. O tym rozmawiał Marek Tejchman z prezesem Trion, Markiem Grzoną w "Dniu na Rynkach"

ZUS: Wyższa składka by nam pomogła

Podwyższenie składki rentowej być może pozwoliłoby załatać deficyt w budżecie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - przekonują przedstawiciele ZUS. Innego zdania są przedsiębiorcy i ekonomiści. To tylko zwiększyłoby koszty pracy i zniechęciły firmy do zatrudniania nowych osób - podkreślają.

Masz stratę? Masz bonus

Nie będzie wyjazdu - ale będą karty z solidnym debetem. Jak donosi gazeta "The New York Post", chwiejący się w posadach amerykański gigant bankowy Citigroup z jednej strony odwołał wyjazd motywacyjny dla swoich czołowych brokerów - a z drugiej przyznał im premie w wysokości 3,5 miliona dolarów.

USA szykują się na bankructwo giganta

Waszyngton może szykować się do bankructwa wielkiego banku - pisze "Fortune". Do Kongresu wpłynął właśnie projekt ustawy, która ma wspomóc sektor finansowy w "nagłych przypadkach". Zgodnie z nim FDIC - agencja, która gwarantuje bezpieczeństwo depozytów w amerykańskich bankach, będzie mogła zaciągnąć z budżetu nawet 500 mld dolarów pożyczki.

Szwajcaria się skurczy

O co najmniej 2 proc. może skurczyć się w tym roku Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii. To najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szef misji MFW w tym kraju powiedział, że tempo kurczenia szwajcarskiej gospodarki może jeszcze przyspieszyć.

UOKiK prześwietli Playa i Plusa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy P4 (operator sieci komórkowej Play) i Polkomtel (operator Plusa) zawarli niedozwolone porozumienie dotyczące usług roamingu krajowego. Może im grozić za to kara w wysokości nawet 10 proc. rocznych przychodów.

Banki doliczają do raty co się da

- Nawet ok. 5 procent wartości kredytu hipotecznego pochłaniają dodatkowe koszty, które ponoszą osoby pożyczające od banków pieniądze na własne mieszkanie - obliczają eksperci. Tym samym zarabiają na każdym kliencie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pełny portfel Energoinstalu

Spółka Energoinstal była absolutnym hitem ubiegłego tygodnia. W ciągu 5 sesji wartość akcji spółki wzrosła o 75%. O planach na ten rok w programie "Dzień na Rynkach" z prezesem spółki, Stanisławem Więckiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Budimex - udany IV kwartał

Przychody spółki w IV kw. wzrosły o 18,9% rdr, do 895,78 mln zł. Prezes Marek Michałowski mówił w magazynie "Dzień na Rynkach", że nie wyklucza wypłaty dywidendy. Kwota przeznaczona na dywidendę może wynieść nawet powyżej 100 mln zł. Z prezesem Budimexu rozmawiał Mikołaj Kunica.

Składki uderzą w przedsiębiorców

ZUS potrzebuje pieniędzy, a rząd myśli o podniesieniu składek: rentowej i zdrowotnej. Zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz najbardziej uderzy to w przedsiębiorców. W "Dalszym Ciągu Poranka" o szczegóły proponowanych zmian i ich skutki pytał gościa Robert Stanilewicz.

W kryzysie na zakupy

Dwa, a być może trzy ciężkie lata czekają branżę budowlaną. Strategią spółki Selena FM na ten czas mają być akwizycje. O tym, z jakimi podmiotami spółka prowadzi rozmowy, jaka część Europy ją interesuje i w jaki sposób będzie finansować przejęcia, mówi w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Dniu na Rynkach" prezes Selena FM, Krzysztof Domarecki.

Początek tygodnia na czerwono

Początek tygodnia na czerwono na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po ubiegłotygodniowych wzrostach dzisiejsze otwarcie na minusie mogło być do przewidzenia. O tym, jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku, mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny, Piotr Szulec.

Opel zwalnia w Gliwicach

Do końca maja kolejnych 250 pracowników odejdzie z pracy w gliwickiej fabryce Opla. Od jesieni ubiegłego roku, z powodu kryzysu na europejskim rynku motoryzacyjnym, zatrudnienie w zakładzie zmniejszyło się już o podobną liczbę osób.

Farmaceutyczni giganci łączą siły

Farmaceutyczny gigant z USA - Merck, za 41 mld dolarów przejmie swojego konkurenta, koncern Schering-Plough. Fuzja ma zapewnić dostęp do nowych eksperymentalnych środków i uczynić z połączonych spółek jeden z największych koncernów farmaceutycznych świata.

Madoff wykręci się sianem?

Bernard Madoff chce ugody z prokuraturą. Finansista, podejrzewany o największą defraudację w historii Wall Street, ma jeszcze w tym tygodniu przyznać się do winy. Jeśli tak się stanie, a Madoff zgodzi się na karę wynegocjowaną przez jego prawników i prokuraturę, nie dojdzie do jego formalnego oskarżenia.

Za trzy miesiące bankructwo Łotwy?

- Łotwie grozi bankructwo w ciągu trzech miesięcy, jeśli nie dokona cięć w budżecie wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, i opóźni się przekazanie kredytu, którego Rydze ma udzielić Fundusz - stwierdził Valdis Dombrovskis, desygnowany na premiera Łotwy.

"Gospodarka skurczy się pierwszy raz od wojny"

- Światowa gospodarka skurczy się w tym roku po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej - zapowiada Bank Światowy. To pierwsza prognoza tak poważnej instytucji, mówiąca o ujemnej dynamice średniorocznego wzrostu gospodarczego na świecie.

Świadczenia na kredyt?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trzecim kwartale tego roku może potrzebować pożyczki bankowej - mówiła w programie "Pieniądze od Rana" wiceprezes ZUS do spraw finansowych. Zdaniem Marii Szczur w wariancie pesymistycznym w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może zabraknąć nawet 9 miliardów złotych. Z wiceprezes ZUS rozmawiał Robert Stankiewicz.

Ulga rehabilitacyjna - kto może z niej skorzystać?

2 280 złotych do odpisania od podatku w związku z utrzymaniem psa przewodnika albo używaniem samochodu. Zaoszczędzić można między innymi na zakupie leków, wyjazdach rehabilitacyjnych i przejazdach transportem publicznym. W programie "Pieniądze od Rana" Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i Wspólnicy tłumaczyła w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Stany bankructwem zjednoczone

Kolejne firmy w Stanach Zjednoczonych bankrutują, a bezrobocie rośnie. Rośnie także liczba osób bez zdolności kredytowej i nie mogących spłacić długów - szacuje się, że jest ich ok. 4-5 milionów. Więcej na temat sytuacji za oceanem w dobie światowego kryzysu mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Recesja w USA

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w lutym wyniosła 8,1 proc., wobec 7,6 proc. w styczniu. Kolejne raporty wyraźnie wskazują, że nie ma żadnych sektorów nie dotkniętych recesją. Jak długo może ona potrwać? O sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych mówił w magazynie "90 Minut" Krzysztof Błędowski, ekonomista Manufacturers Alliance.

Skrzypek do banków: zatrzymajcie dywidendy

- Widzę konieczność zatrzymania ubiegłorocznego zysku w bankach, żeby wzmocnić ich bezpieczeństwo kapitałowe – mówi w rozmowie z „The Wall Street Journal Polska” prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Polskie firmy a kryzys

Jak wygląda sytuacja polskich przedsiębiorców w dobie panującego kryzysu gospodarczego. Czy możemy spodziewać się fali bankructw i upadłości? O tym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Japonia eksportuje o połowę mniej

Świat nie kupuje japońskich produktów: w lutym Kraj Kwitnącej Wiśni zarobił ze sprzedaży za granicę o 1,8 miliarda dolarów mniej, niż sam wydał na zakupy. Eksport w porównaniu ze styczniem spadł o połowę, a import - tylko o 1/3. Dołuje tokijska giełda.

Czarno widzą w polskich firmach

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej - tak można streścić wyniki ankiet w polskich firmach, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą dla "Gazety Wyborczej". Prawie wszystkim spadają zamówienia, a co piąta firma zamierza zwalniać pracowników. Tyle samo straciło na opcjach, a banki zakręciły kurek z kredytami.

Kapitał ucieka z Polski

Czy polski rząd zdoła w tym roku sprzedać swoje papiery wartości 155 miliardów złotych? Może być trudno, bo zachodni kapitał ucieka z Polski. W ubiegłym roku z rynku skarbowych obligacji zachodni inwestorzy wycofali niemal 20 miliardów złotych - wylicza "Rzeczpospolita"..

ZUS płaci lepiej niż OFE

Konta przyszłych emerytów, które dla swoich "klientów" prowadzi ZUS, niedługo powiększą się o 10 proc. Tak wysoka waloryzacja to efekt zeszłorocznych podwyżek płac oraz wzrostu zatrudnienia. Jednak kolejna taka podwyżka może trafić się nieprędko - ostrzega "Rzeczpospolita".