Najnowsze

Najnowsze

"Bezpieczne to są dolary pod materacem"

Taki jest rynek i nie należy się denerwować - uspokajał inwestorów Jan Krzysztof Bielecki w związku ze spadkami na giełdach. Bezpieczne są tylko pieniądze pod materacem albo w banku - powiedział w TVN24 były premier i prezes Pekao SA.

Rosja znów zamyka giełdy

Po środowych, blisko 15 procentowych, spadkach i zamknięciu rosyjskiego parkietu MICEX (Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej) w piątek ruszył obrót akcjami. Ruszył i... się zatrzymał, bo Federalna Służba ds. Rynków Finansowych po kolejnym pikowaniu parkietu wstrzymała obrót do odwołania.

Azja i Australia na minusie

Do gwałtownych spadków indeksów doszło w piątek na giełdach w Azji i Australii. Nikkei na zamknięciu pikował o blisko 10 proc.

Będą wyższe gwarancje na depozyty

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będzie gotowy projekt ustawy podwyższającej gwarancje na depozyty bankowe z 22,5 tys. do 50 tys. euro - zapowiedział szef sejmowego klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Chiny nie ulegną

Chiny są przekonane, że nie ulegną obecnemu światowemu kryzysowi finansowemu i zamierzają blisko współpracować z innymi państwami, aby stać na straży globalnego systemu pieniężnego - zapewnia przedstawiciel rządu w Pekinie.

Z długiem zamiast mieszkania

Kryzys na światowych rynkach finansowych może zmieść z powierzchni ziemi nawet duże i doświadczone firmy deweloperskie - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Coraz trudniej im uzyskać kredyt.

Narodowe banki tną stopy - co z kredytami?

Największe banki centralne świata obcięły w środę swe stopy procentowe. Obniżono m.in. ceny euro, dolara i franka szwajcarskiego. Czy oznacza to, że kredyty zaciągnięte w tych walutach potanieją? Okazuje się, że wcale nie.

Na Wall Street najgorzej od 5 lat

Czwartek za oceanem to kolejny czarny dzień: główny wskaźnik amerykańskiej giełdy Dow Jones spadł poniżej 9 tysięcy punktów - po raz pierwszy od pięciu lat. Także europejskie giełdy zamknęły się ze stratami.

Brown grozi Islandii

Brytyjski premier Gordon Brown oświadczył, że stosunek władz Islandii do krachu islandzkiego systemu bankowego jest "całkowicie nie do przyjęcia", a "prawne skutki ich działań nielegalne". Brown nie wykluczył podjęcia kroków prawnych.

Ciężkie skrzydła SkyEurope

Tanie środkowoeuropejskie linie lotnicze SkyEurope, którego bazami operacyjnymi były dotąd Budapeszt, Warszawa, Praga, Bratysława i Wiedeń, przyznały, że są "w bardzo trudnej sytuacji" finansowej, ale "funkcjonują normalnie", jak zapewnił w czwartek rzecznik linii.

PSL odcina się od budżetowych pomysłów PO

PSL praktycznie nie uczestniczyło w czwartkowej debacie budżetowej w Sejmie. Przedstawiciel klubu zabrał głos tylko raz i powiedział zaledwie kilka zdań. - To jest celowe działanie - mówi szef klubu Stronnictwa Stanisław Żelichowski. Ludowcy obawiają się, że projekt budżetu przygotowany przez ministra Rostowskiego jest nierealistyczny. Chlebowski w rozmowie z tvn24.pl nie widzi problemu: projekt ma pełne poparcie wicepremiera Pawlaka

Budżet "ostrożny, ale i odważny"

- Projekt budżetu na 2009 rok, jest budżetem ostrożnym, ale i odważnym, gdyż zapewnia środki na priorytetowe cele - zachwalał w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Znacznie bardziej sceptycznie - a nawet krytycznie - wypowiada się o nim opozycja. Po 10-godzinnej dyskusji na forum Izby posłowie opowiedzieli się za przesłaniem go do Komisji Finansów Publicznych.

Nic nie warte miliardy

Zimbabwe ustaliło kolejny niechlubny rekord inflacji. Ten zrujnowany wojnami i korupcją kraj podał informację o inflacji na poziomie 231 milionów procent. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona jedynie nieco ponad 11 mln procent.

Jak dobrze być prezesem (nawet w czasach kryzysu)

Szefowie amerykańskiego giganta AIG, który jeszcze niedawno stał na krawędzi bankructwa, zaraz po przyznaniu rządowej pożyczki wyjechali do ekskluzywnego hotelu SPA - ustaliła specjalna komisja Kongresu USA.

Min. Sawicki: chłopom spada

- W rolnictwie rosną koszty produkcji rolnej, spada jej opłacalność - alarmuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Szef resortu ubolewa, że wciąż polscy rolny otrzymują niższe dopłaty niż ich koledzy z krajów "starej Unii".

"Pękł" licznik długu narodowego USA

Na słynnym cyfrowym liczniku w Nowym Jorku, pokazującym zadłużenie rządu USA, skończyła się skala. Kroplą, która przelała czarę goryczy był w tym przypadku Plan Paulsona.

RPP nie widzi potrzeby cięcia stóp

Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja w Polsce jest na razie na tyle korzystna, że obniżka stóp procentowych jest niepotrzebna. - RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, najlepiej teraz - uważa z kolei minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Wzrost PKB najwyżej 4 proc."

Rząd przyjął zbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu gospodarczego na przyszły rok - uważa Marek Borowski ekonomista i polityk SdPL. Budżet na przyszły rok zakłada, że w 2009 roku gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,8 proc., podczas gdy ekonomiści oczekują, że nie przekroczy 4 proc.

Islandia: Polacy wyjeżdżają, nie ma paniki

Polacy w obliczu kryzysu opuszczają Islandię, jednak nie ma wśród nich paniki - podkreśla konsul RP w Reykjaviku. Nadal mieszkańcy wyspy mają problemy z wymianą waluty i wypłaceniem swoich pieniędzy z banków.

Europejskie otwarcia na plusie

Na otwarciu w czwartek rano na większości giełd europejskich notowano wzrost wartości akcji, a po dwukrotnym zawieszeniu notowania wznowił rosyjski MICEX.

"Może obniżymy prognozy"

Obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego w 2009 r. może okazać się konieczne, ale w tej chwili nie ma do tego przesłanek - oświadczył w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Posłowie debatują nad przyszłorocznym budżetem.

Giełda ruszyła na zielono

Na otwarciu WIG 20 zyskiwał prawie 2 proc., osiągając poziom 2200 ptk. Obroty z samego rana były duże - około 32,5 mln zł.

Wątpliwy interes GPW?

Giełda Papierów Wartościowych chce kupić przynoszącą straty firmę Zbigniewa Komorowskiego (PSL), kolegi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Platforma się nie zgadza, zamierza transakcję zablokować - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polska gorączka złota

Firmy handlujące złotem przeżywają w ostatnich tygodniach oblężenie. Schodzą sztaby, złote monety i biżuteria, czyli wszystko, co może zostać substytutem pieniądza, do którego inwestorzy tracą już zaufanie.

Nocne obrady Rady Polityki Pieniężnej

W związku z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych i decyzjami podjętymi przez główne banki centralne, w nocy odbyło się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zakończyło się jednak jedynie lakonicznym komunikatem - Rada uwzględni skutki działań banków centralnych na najbliższym posiedzeniu.

"Kryzys potrwa długo"

Sekretarz skarbu USA Henry Paulson apeluje o uzbrojenie się cierpliowość. Jego zdaniem, kryzys na rynkach finansowych nie minie szybko. Ostrzega jednocześnie, że możliwe są upadki dalszych banków.

MFW tnie prognozy gospodarczego wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje na przyszły rok m.in. stagnację w Niemczech, recesję w kilku innych krajach zachodnioeuropejskich i spowolnienie tempa wzrostu globalnej wymiany handlowej. W obliczu globalnego kryzysu MFW rewiduje swoje prognozy.

Kto nadawcą sygnału TV dla komórek?

Konkurs na operatora telewizji mobilnej tzw. DVB-H, dostępnej m.in. w telefonach komórkowych, rozpocznie się w najbliższy piątek - poinformowała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

Kolejne kraje gwarantują depozyty bankowe

Austria, Słowacja i Cypr dołączyły do grupy krajów, które starają się tchnąć więcej zaufania do systemu bankowego, wprowadzając pełną ochronę wkładów oszczędnościowych w bankach.

Bułgaria nie podwyższy gwarancji depozytów

Władze bułgarskie sprzeciwiły się podniesieniu gwarancji na depozyty bankowe - poinformowała telewizja publiczna. Obecne wkłady są gwarantowane do wysokości 40 tys. lewów (20 tys. euro). Jak argumentowano, większość lokat jest dużo mniejsza.