Najnowsze

Najnowsze

MF może zmienić założenia budżetu

- Założenia do budżetu 2009 mogą zostać zrewidowane - mówi w wywiadzie dla "Wall Street Journal Polska" wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Mieszkania coraz tańsze

Trwa przecena na mieszkaniowym rynku wtórnym - informuje "Rzeczpospolita". Ceny spadły już o kilka procent, a ofert sprzedaży wciąż szybko przybywa.

Dolny Śląsk polskim tygrysem gospodarczym

Województwo dolnośląskie jest liderem wzrostu gospodarczego w Polsce, dystansując Mazowsze. Zaskakująco dobrze wiedzie się świętokrzyskiemu i kujawsko-pomorskiemu. W gospodarczym wyścigu traci za to Wielkopolska - informuje "Rzeczpospolita".

Mocne spadki w Azji

Po zielonej środzie, w czwartek na azjatyckich parkietach zagościły silne spadki. Japoński Nikkei 225 stracił w ciągu dnia aż 6,53 procent. Inwestorzy sprzedają akcje po tym jak swoje prognozy obniżyło kilka ważnych spółek z Toyotą na czela.

Kulczyk zadebiutuje na giełdzie

Jan Kulczyk wprowadzi na giełdę jedną ze swoich spółek - Kulczyk Oil Ventures. Ma ona eksploatować złoża ropy naftowej w Brunei, Pakistanie, Słowenii oraz w Syrii - informuje "Rzeczpospolita".

Kolejarze zastrajkują - będą opóźnienia

W czwartek przez dwie godziny strajkować będą kolejarze w Bydgoszczy i Katowicach. W związku z akcją protestacyjną może dojść do kilkugodzinnych opóźnień w kursowaniu pociągów na trasach przebiegających przez te miasta.

Na Wall Street najgorsza powyborcza sesja

Powyborcze emocje w USA katastrofalnie wpłynęły na notowania nowojorskiej giełdy. Najważniejsze indeksy na Wall Street zamknęły się ponad 5 proc. pod kreską. - To najgorsza powyborcza sesja w historii - mówią jednogłośnie analitycy. Ci zastanawiają się, czy wyraźne spadki są reakcją na zmianę administracji.

Jak Obama wpłynie na nasze gospodarcze interesy?

Polskie firmy coraz odważniej patrzą na Stany Zjednoczone jako miejsce do robienia interesów - i robią to mimo kryzysu. Jak zmiana lokatora Białego Domu może wpłynąć na portfele polskich przedsiębiorców?

MAN zwalnia w Polsce

Niemiecki koncern MAN zwolni do końca roku 150 spośród ok. 550 pracowników zatrudnionych w fabryce samochodów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa.

Przesiadamy się do nowych samochodów

Na świecie i w Europie gwałtownie spada sprzedaż samochodów, ale trend ten nie dotyczy Polski. Od początku br. do końca września liczba zarejestrowanych w naszym kraju nowych samochodów osobowych zwiększyła się o 13 proc. - wyliczył instytut Samar.

Norwegia bliżej Szczecina

Norweski przewoźnik Norwegian wprowadził od listopada nowe połączenia ze Szczecina przez Oslo do ośmiu norweskich miast. Loty uruchomiono na okres zimowy, Szczecin zyskał w ten sposób połączenia do Alesund, Bergen, Bodo, Narviku, Kristiansand, Stavanger, Tromso i Trondheim.

Jak odkuć się po stratach?

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy - tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy mieli ich jednostki? Czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść - to w co wejść, by odrobić straty?

Premier: sukces ws. pakietu klimatycznego

Donald Tusk ocenił, że środowe spotkanie premierów Grupy Wyszehradziej i państw bałtyckich zakończyło się "ewidentnym sukcesem", ponieważ przedłużony został sojusz na rzecz korzystnego kształtu pakietu klimatyczno-energetycznego

Długi nam nie takie straszne

Co ósmy Polak ma problemy ze spłatą swych rachunków i rat kredytów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Ponad połowa z nas deklaruje, że zobowiązania reguluje bez problemów.

Kołodko wyjaśniał prezydentowi zawiłości euro

Polska powinna wejść do strefy euro przy kursie bliższym 4 zł niż 3,50 zł - uważa ekonomista prof. Grzegorz Kołodko. W środę profesor został przyjęty przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób ziściła się obietnica, złożona przez Kołodkę w TVN24.

Rekordowe bezrobocie w Irlandii

Stopa bezrobocia w Republice Irlandii wzrosła w październiku br. do 6,7 proc. z 6,3 proc. w poprzednich miesiącach. Obecnie jest ona na najwyższym poziomie od marca 1997 r. - ogłosił w środę Centralny Urząd Statystyczny (CSO).

Obama nie zachwycił polskiej giełdy

Warszawski rynek nie okazał entuzjazmu wobec zwycięstwa Baracka Obamy w amerykańskich wyborach prezydenckich. Podobnie jak inne rynki europejskie, główny indeks GPW WIG 20 otworzył się na 1 proc. minusie, a potem tylko pogłębiał spadki. Na godzinę przed zamknięciem WIG20 był na ponad 2 proc. minusie.

Koniec rządów Busha, rekordowe długi

W przyszłym tygodniu rząd Stanów Zjednoczonych wyemituje obligacje wartości 55 mld dolarów. Odbędzie się to w ramach finansowania programu ratunkowego dla sektora bankowego.

Wyjście awaryjne

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy wykupili jednostki uczestnictwa i czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść to w co wejść by odrobić straty i co z tym wszystkim wspólnego ma totolotek?

Obamy pomysł na Amerykę

Barack Obama w swoim pierwszym wystąpieniu po zwycięstwie przedstawił swój pomysł na opanowanie kryzysu. Jak powiedział trzeba ujarzmić nowe źródła energii, stworzyć miejsca pracy, wybudować nowe szkoły, zmierzyć się z nowymi zagrożeniami i odnowić sojusze. Nie powiedział jednak jak to zrobić. A czy te zapewnienia wystarcza by ratować  amerykańska gospodarkę, która wpływa na cały świat sprawdzał

W czwartek strajk kolei

Wybierasz się w podróż pociągiem? Lepiej w czwartek nie jedź przez Katowice i Bydgoszcz. Jak donosi "Rzeczpospolita", w tych dwóch węzłach kolejowych zaplanowano właśnie tego dnia protest kolejarzy, co zablokuje ruch pociągów.

Prezydenckie pomostówki dzielą

Zaskoczenia nie było: w sejmowej debacie koalicja opowiedziała się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu przedłużenia na 2009 rok obowiązywania dotychczasowych zasad wcześniejszych emerytur, PiS i Lewica są za jego skierowaniem do dalszych prac. Głosowanie - w czwartek.

Obama nie robi wrażenia na Wall Street

Najwyraźniej wybór Baracka Obamy nie zrobił pozytywnego wrażenia na inwestorach z Wall Street. Tamtejsze giełdy zaczęły dzień od spadku, a komentatorzy uważają, że zamiast na wieści polityczne inwestorzy czekają na dane gospodarcze.

Stocznie jednak zatoną

Stocznie na pewno przestaną istnieć w obecnej formie. Czy odrodzą się w innej - nie wiadomo. To zależy, czy znajdą się inwestorzy, którzy kupią majątek stoczni i zdecydują się na produkcję statków w Polsce. Komisja Europejska uważa, że uratuje ponad 60 procent miejsc pracy.

Toksyczne papiery sprzedawano w Polsce

Bank Citi Handlowy w Warszawie sprzedawał swoim klientom ryzykowne obligacje Lehman Brothers - ustalił "Dziennik". Ich wartość to ok 15 mln dol. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi teraz, ile toksycznych obligacji upłynnił.

Związkowcy w stolicy: dym, petardy, dwie osoby ranne

Gwizdy, huk petard i kłęby czarnego dymu - tak wyglądały w środę ulice Warszawy, gdzie ramię w ramię demonstrowali związkowcy z OPZZ, NSZZ "Solidarność" i FZZ. Kilka tysięcy osób z całej Polski przyjechało do stolicy, by zamanifestować swój sprzeciw wobec zmian w ustawie o emeryturach pomostowych.

50 mld euro w ręce Niemców

Niemiecki rząd przyjął wart 50 miliardów euro pakiet rozwiązań, które mają pobudzić gospodarkę. Według rządowych źródeł, na jakie powołuje się agencja Reuters, pakiet ma przede wszystkim pomóc zwykłym Niemcom i przedsiębiorcom - w przeciwieństwie do zatwierdzonego w ubiegłym miesiącu planu pomocowego dla systemu finansowego.

Kogo z nas dotknie kryzys?

Czeka nas pogorszenie koniunktury - to już pewne. A najbardziej ucierpią wskutek niego branża transportowa, przemysł przetwórczy i... gospodarstwa domowe - czyli my wszyscy - twierdzi Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Budowa domu coraz tańsza

Chociaż zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości jest dziś znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu to pocieszeniem może być fakt, że wybudowanie domu staje się coraz tańsze. Ochłodzenie na rynku nieruchomości sprawia, że sprzedawcy materiałów budowlanych i wykonawcy inwestycji muszą obniżać ceny. To jednak nie koniec dobrych informacji dla kupujących. Już wkrótce tanieć mają także działki budowlane

Entuzjazm na giełdach w Azji

Nie euforia, ale entuzjazm - tak na wyborcze zwycięstwo Baracka Obamy zareagowały giełdy w Azji. Niemal wszystkie główne indeksy wzrosły o od ponad dwóch do kilku procent. Inwestorzy mają nadzieję, że nowy prezydent USA tchnie w światową gospodarkę nowego ducha.