Najnowsze

Najnowsze

Będzie 0,5 mld euro na naszą energetykę

Prawie pół miliarda euro na poprawę bezpieczeństwa energetycznego dostanie z unijnej kasy Polska - dowiedziała się korespondentka RMF FM. Do tej pory finansowaniu projektów energetycznych z niewykorzystanych pieniędzy z zeszłego roku sprzeciwiała się grupa krajów z Niemcami na czele.

Oscary w ogniu kryzysu

Niewidzialna ręka rynku nie oszczędza nikogo. Najlepszy dowód: ceremonia rozdania Oscarów 2009. Organizatorzy szacują, że wpływy reklamowe z tegorocznego "święta kina", będą niższe aż o 16 proc. niż przed rokiem.

Poza strefą euro będzie ciężko

"Młode demokracje" są bardziej podatne na kryzys, a Unia Europejska może być zmuszona do pomocy niektórym krajom członkowskim z powodu postępującego globalnego kryzysu finansowego - ocenił komisarz UE ds. monetarnych Joaquin Almunia. Nie powiedział, które kraje są w najtrudniejszej sytuacji.

NBP pogroził spekulantom

Narodowy Bank Polski zapowiedział, że może podjąć interwencje na rynku walutowym, żeby wzmocnić złotego i zapobiec niekorzystnemu wpływowi wahań kursów na gospodarkę.

Sześciu buntowników nie chce pomocy Obamy

Sześć stanów zbuntowało się przeciwko pakietowi pomocowemu, który opracowała administracja Baracka Obamy. Idaho, Mississippi, Luizjana, Teksas, Południowa Karolina i Alaska nie chcą przyjąć rządowych funduszy, które mają być przeznaczone na walkę z bezrobociem - informuje za serwisem CNN portal onet.pl.

Pomoc od rządu będziesz musiał zwrócić

Jeszcze w sobotę była mowa o bezzwrotnej dotacji dla tych bezrobotnych, którzy nie będą w stanie spłacać kredytu hipotecznego na mieszkanie. W poniedziałek sytuacja się zmienia: to będzie pożyczka - mówi na antenie TVN CNBC Biznes szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

Polcolorit wychodzi z dołka?

Pierwszy kwartał 2009 roku ma pokazać dodatni wynik po stronie operacyjnej spółki Polcolorit. Spółka zmniejszyła wysoką stratę, ale negatywny wpływ na wyniki miały koszty finansowe, które wyniosły blisko 1,8 mln zł i były o 1 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Więcej o wynikach i planach Polcoloritu mówi w "Dniu na Rynkach" wiceprezes Krzysztof Olszewski.

ABC DATA na giełdę

ABC DATA odnotowuje najwyższy w historii wskaźnik EBITDA. Jednak z powodu koniunktury plany sprzedaży spółki przez MCI w 2008 roku zostały przełożone. O tym, czy uda się wprowadzić ABC DATĘ na giełdę w 2009 roku i jakie perspektywy finansowe czekają spółkę, mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes Andrzej Sobol.

Starania Rządu o Strefę Euro.

Rząd pędzi do Strefy Euro i za wszelką cenę chce się tam znaleźć. Był na to dobry czas kiedy koniunktura była dobra ale wtedy nie weszliśmy do mechanizmów ERM2. Teraz jest to konieczność i wszystko zależy od determinacji Rządu. O tym w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z profesor Leokadią Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podsumowanie rynków.

Wydarzenia na rynkach podsumowaliśmy w studio TVN CNBC Biznes z Markiem Pokrywką, dyrektorem wydziału operacyjnego DM BOŚ.

Citigroup chce więcej pieniędzy od rządu

Amerykański rząd może zwiększyć swój udział w największej instytucji finansowej na świecie - Citigroup. Według zachodniej prasy grupa finansowa naciska na administrację prezydenta Obamy, by ta zasiliła ją kolejnym zastrzykiem gotówki. Rząd mógłby to zrobić, ale w zamian za zwiększenie swój udział w Citi do 40 proc.

Kratka a VAT

Ministerstwo finansów nie będzie blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową. Zatem użytkownicy pojazdów ze znaną chyba wszystkim kierowcom kratką będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Jednak w tej beczce miodu jest też odrobina dziegciu. Przesłana do Izb i Urzędów Skarbowych interpretacja przepisów może pozbawić przedsiębiorców odsetek od zwracanych kwot. Czy istnieje taka możliwość i jak ewentualnie się przed nią obronić pytaliśmy naszego gościa: Tomasza Siennickiego, doradcę podatkowego z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Jak w Ameryce…

W kolejnym odcinku magazynu „Praca” przyjrzymy się zawodowi chirurga plastycznego. Sprawdzimy również, jak radzą sobie firmy HR w Polsce.

A może fizyka?

Dziś w magazynie „Praca” poszukamy pracy dla studentów. Nie za granicą, a w Polsce. Sprawdzimy też, jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów fizyki.

Polska w eurozonie według BISE.

Raport Biura do spraw Integracji ze Strefą Euro mógł być zmanipulowany - przyznał w TVN CNBC Biznes były dyrektor biura, Cezary Wójcik. Dokument dotyczy kosztów i korzyści wynikających z przystąpienia Polski do strefy euro. Więcej na temat raportu Cezary Wójcik mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Wypaleni

Dziś w magazynie „Praca” przyjrzymy się tak niepokojącemu, jak groźnemu zjawisku wypalenia zawodowego. Przekonamy się również na czym polega praca montażysty…

Oscary, polskie filmy - czyli o sytuacji w kinematografii.

W nocy odbyła się wielka gala oskarowa. Zdobycie Oskara jest dużą promocją filmu i zdecydowanie wpływa na jego sukces kasowy. Na polskim gruncie sytuacja wygląda nieco inaczej. Zdobycie nagrody nawet na festiwalu w Gdyni, nie wpływa znacząco na oglądalność. Jednak sytuacja nie jest zła. Kryzys wydaje się ominąć tę płaszczyznę. W kinach odnotowuje się poziom oglądalności na tym sprzed roku. Na temat sytuacji w kinematografii rozmawiała w Studiu TVN CNBC Biznes Izabela Łopuch, Dział Produkcji Fabularnych TVN.

Regulujemy

Czym są zawody regulowane? Właśnie takie stały się jednym z tematów poruszanych dziś w magazynie „Praca”. Dziś sprawdziliśmy również, co swoim absolwentom może zaoferować kierunek stosunków międzykulturowych.

Pełna kultura…

Dziś w magazynie „Praca” zgłębimy pojęcie „Kultury korporacyjnej”. Sprawdzimy też, jaka przyszłość rysuje się przed absolwentami logistyki.

Giełda na diecie

Z giełdy odpływają coraz większe pieniądze. Inwestorzy, wystraszeni nieprzychylną sytuacją, starają się lokować swoje aktywa gdzie indziej. Gdzie? Sprawdziliśmy. Ponadto, w dzisiejszym magazynie „Ostatnie Piętro” przyjrzeliśmy się również trendowi styczniowych podwyżek.

W resorcie finansów zgrzyta

W Ministerstwie Finansów – nieciekawie. Po dymisji szefa resortu, wszyscy zastanawiają się, kto stanie w jego miejscu. Zastanawiamy się i my. W magazynie „Ostatnie Piętro” przyjrzymy się również nowemu prezesowi PKO BP.

Jak rekrutują?

Dziś, w magazynie „Praca” przyjrzymy się bliżej strategiom rekrutacyjnym. Sprawdzimy czego można się nauczyć na japonistyce, oraz przekonamy się, na czym tak naprawdę polega praca agenta ubezpieczeniowego.

Zgoda PiS warta 40 groszy?

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki na nawet 40 groszy w kursie złotego do euro szacuje wartość informacji, że polska opozycja zgadza się na przyjęcie europejskiej waluty według rządowego harmonogramu.

Zatrudniają mniej

Duże i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają mniej pracowników. Wskazują na to dane PKPP Lewiatan. W dzisiejszym magazynie „Praca” zastanowimy się, czym taki stan rzeczy jest spowodowany. Sprawdzimy również, jaka przyszłość czeka absolwentów dyplomacji.

Umowy przedwstępne

Umowy przedwstępne mogą spowodować wiele problemów. Szczególnie wtedy, gdy jedna ze stron nie do końca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak uniknąć kłopotów z tego rodzaju umowami? Zapraszamy na magazyn "Cywilne na co dzień".

Przepraszam, pomyłka…

Co robić, gdy nasze pieniądze omyłkowo trafią na cudze konto? Problem taki na pewno ma swoje prawne rozwiązanie. Jakie? Zapraszamy na kolejną odsłonę magazynu „Cywilne na co dzień”.

Za darmo?

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Cywilne na co dzień” zajmiemy się problemem niewypłacania należności przez pracodawcę. Zobaczymy również, co zrobić po kupieniu towaru, który okazał się być wadliwy.

Volkswagen robi przerwę

W niemieckich zakładach koncernu Volkswagen obowiązuje od poniedziałku pięciodniowa przerwa produkcyjna, czego nie było tam od 25 lat. Po raz drugi stanął też poznański zakład koncernu.

Franki ugotują nasze banki?

Spadek kursu złotego może stworzyć problemy dla lokalnych banków, które udzieliły dużych kredytów w obcych walutach - pisze poniedziałkowy "Financial Times", powołując się na wypowiedź prezesa Getin Holding SA Krzysztofa Rosińskiego.

Rząd i kredyty hipoteczne

Pomysł rządu, żeby pomagać w spłacie kredytów, budzi wiele kontrowersji. Ingerencja w umowy między bankami, a kredytobiorcą może nie wyjść na dobre. Na kredytów i pomocy rządowej rozmawiali w studiu Krzysztof Oppenheim, ekspert kredytowy Oppenheim Enterprise i MArcin Krasoń, analityk Open Finance.