Ropa po 58 dolarów
Baryłka ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku jest teraz najdroższa od początku grudnia zeszłego roku i kosztuje ponad 58 dolarów. Według prezesa grupy Lotos Pawła Olechnowicza ropa nie będzie znacząco drożeć. Za baryłkę czarnego złota na koniec roku trzeba będzie zapłacić maksymalnie 70 dolarów.
Według maklerów powodem wzrostu ceny ropy są spekulacje, że kryzys bankowy i globalna recesja kończą się, co musi spowodować wzrost popytu na energię.
Baryłka lekkiej słodkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w czwartek wczesnym popołudniem w handlu elektronicznym o 1,73 USD, czyli 3 proc., do 58,07 USD. W tym tygodniu ropa zdrożała już o 13 proc.
- Rynek ocenia, że recesja szybciej się zakończy niż się tego spodziewano jeszcze kilka miesięcy temu - mówi Hannes Loacker, analityk Raiffeisen Zentralbank Oesterrich w Wiedniu. - Wygląda na to, że będzie kontynuacja wzrostów cen ropy powyżej 60 USD/b w krótkiej perspektywie - dodaje.
Także prezes polskiej Grupy Lotos Paweł Olechnowicz uważa, że w II kwartale 2009 cena ropy będzie kształtować się powyżej 50 dolarów, choć będzie to zależeć od koniunktury. - Ja wcześniej wypowiadałem się, że może dojść do poziomu 60 dolarów, ale pewnie w tym zakresie będzie się wahać powyżej pięćdziesięciukilku dolarów do sześćdziesięciu. Na koniec roku może dojść do poziomu 70 dolarów - mówił Olechnowicz na antenie TVN CNBC BIznes.
Rekordowa w historii cena baryłki ropy została odnotowana w lipcu 2008 roku, gdy jej notowania przekroczyły 147 dolarów. Na początku grudnia zeszłego roku cena baryłki nieznacznie przekraczała 38 dolarów -
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Rumunia została wycofana z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) - ogłosił amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Resort wytłumaczył, że decyzja ma na celu "ochronę integralności VWP i zapewnienia bezpieczeństwa granic i imigracji".
Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), główna amerykańska agencja wywiadu zagranicznego, zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk o 1200 - poinformował dziennik "Washington Post" powołując się na źródła w administracji prezydenta Trumpa.
- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.
Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".
Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"
- Źródło:
- PAP
Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.
Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie
- Źródło:
- tvn24.pl
Elon Musk rozmawiał w środę z reporterami kilkunastu redakcji. Zwołał to spotkanie po tym, jak "Wall Street Journal" podał w środę, że zarząd Tesli ma być zainteresowany zmianą na stanowisku CEO. Choć miliarder mówiąc o swoich działaniach w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), porównał się do Buddy, miał brzmieć "mniej pewnie".
Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"
- Źródło:
- Axios, CNN, The Washington Post
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu całej partii ze sklepów.
"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami. Na te słowa zareagował irański resort dyplomacji.
Nie żyje Hakon Vigner Lindal Olaisen, współwłaściciel firmy Nova Sea. Zginął w wypadku drogowym w Polsce - potwierdził Daniel Bjarmann Simonsen, dyrektor do spraw komunikacji i polityki gospodarczej firmy, w rozmowie z portalem NRK.no.
Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję
Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.
Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.
"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA
- Źródło:
- PAP
Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.
Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.
Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".
Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.
Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.