Najnowsze

Najnowsze

Argentyna nacjonalizuje fundusze emerytalne

Indeks argentyńskiej giełdy spadł w środę rano o prawie 13 proc., w reakcji na ogłoszenie przez prezydent Cristinę Fernandez planu nacjonalizacji prywatnych funduszy emerytalnych.

Karty kredytowe dobiją amerykańskie banki?

Amerykański sektor finansowy szykuje się na kolejny potężny cios. O co chodzi tym razem? Wielu Amerykanów nie jest w stanie spłacać swoich rachunków z kart kredytowych. A to oznacza, że banki mogą ponieść kolejne miliardowe straty - informuje portal money.pl.

"Będzie decyzja, to zboże kupimy"

Agencja Rezerw Materiałowych przygotowuje się do zakupów pszenicy konsumpcyjnej - zapowiada biuro prasowe ministerstwa gospodarki. W czwartek w Warszawie ma odbyć się pikieta rolników, domagających się między innymi państwowej interwencji na rynku zboża.

Będzie trudniej, także o kredyt gotówkowy

Jeszcze w tym roku banki otrzymają rekomendację, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów - ujawnia TVN CNBC Biznes Andrzej Stopczyński, szef pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany mają dotyczyć nie tylko kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych.

Polska giełda podbije Czechy?

Po porażce przy przejęciu giełdy w Pradze warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozważa inne projekty na rynku czeskim. - Możemy na przekład stworzyć konkurencyjny rynek - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Kluza: Sektor finansowy niezagrożony

Nie ma zagrożenia wypłacalności banków i funduszy emerytalnych, a sytuacja finansowa funduszy inwestycyjnych jest stabilna - przekonywał szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza na środowej konferencji prasowej.

Stoczniowcy znów mówią NIE Brukseli

Według wiceministra skarbu państwa "nie można nie zauważyć przychylności komisarz" Neelie Kroes dla naszych stoczni. Nie widzą jej jednak stoczniowcy, którym nie podobają się unijne propozycje i zapowiadają kolejne protesty.

Wygrajmy na kryzysie

Taniejąca ropa i światowe spowolnienie spowodowały, że Rosjanom zaczyna brakować pieniędzy na budowę rurociągów. Także tego na dnie Bałtyku, którym rosyjski gaz miał płynąć do Europy zachodniej z pominięciem Polski. To nasza szansa na przypomnienie wschodnim sąsiadom, że wciąż istnieje inne rozwiązanie.

Kryzys pewny jak w banku

W sektorze bankowym już mamy "megakryzys" - uważa Ryszard Petru, ekonomista. Według niego, Polską gospodarkę czeka spowolnienie, ale stopniowe.

Droga do euro - za tydzień

Osłabiona złotówka ma szanse na podbicie wartości. Premier Donald Tusk zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu rząd ogłosi harmonogram wprowadzania w Polsce euro. A zdaniem ekspertów, taka realna deklaracja przyjęcia unijnej waluty pomoże złotówce.

Złoty leci na łeb na szyję

Polska waluta dalej traci na wartości. W środę dolar kosztuje prawie 2,9 zł, euro 3,7 a frank 2,5 zł. Ekonomiści za tak silne spadki winią węgierskiego forinta, który sam opadając ciągnie za sobą naszą walutę.

Ropa ostro w dół

W środę na rynkach paliw ostry spadek cen ropy z powodu słabnącego popytu na paliwa. Inwestorom nie straszne są zapowiedzi obniżenia dostaw surowca przez OPEC - podają maklerzy.

Brytyjscy podatnicy zbudują wioską olimpijską

Stratford Park i wioska olimpijska - dwa kluczowe projekty dla olimpiady w Londynie w 2012 roku - mają zostać dokończone z pieniędzy budżetowych, bo główny wykonawca nie uzyskał kredytu z powodu kryzysu finansowego. Jak ustalił "The Times", będzie to kosztowało podatników prawie 900 mln funtów.

Krótsze drogi na Euro 2012

Okazało się, że z planowanych 3 tys. kilometrów dróg ekspresowych do Euro 2012 zdążymy zbudować tylko 2 tys. Rząd zweryfikował właśnie program budowy dróg do czasu mistrzostw.

Światowy kryzys pomaga stoczniom

Bliski kompromis w sprawie polskich stoczni. Przedsiębiorstwa w Gdyni i Szczecinie nie będą musiały zwracać pomocy publicznej, bo rząd sprzeda je w przetargu i jednocześnie spłaci część ich zadłużenia wobec wierzycieli, m.in. armatorów, ZUS i fiskusa – dowiedział się dziennik "Polska".

"Socjalizm Sarkozy'ego"?

Wypowiedź Sarkozy'ego na temat ustanowienia państwowych funduszy inwestycyjnych, uznano za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki. Prezydent Sarkozy'ego zaproponował dziś ustanowienie państwowych funduszy inwestycyjnych, które w czasie kryzysu miałyby wspierać rodzime przedsiębiorstwa np. przejmując część ich udziałów. Niemieckie media zareagowały błyskawicznie uznając ten pomysł za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki

Gra w zielone

Dolar - już nie taki mocny. Z pewnością nie tak jak w polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak - w sytuacji, kiedy kursy walut wahają się w ciągu nawet po kilkanaście groszy - amerykańska waluta wciąż bywa przedmiotem pożądania - chociaż bardzo często na bardzo krótko.

Zmiany na zdrowie?

Obowiązkowe przekształcenie Samodzielnych Zakładów Opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także przekazanie majątku szpitali w ręce samorządów. To podstawowe założenia reformy służby zdrowia. Reformy, nad którą dyskusje merytoryczną przysłoniła dyskusja polityczna.

Bardziej "na swoim"

"Rodzina na swoim" - specjalny program, który miał ułatwiać osobom samotnie wychowującym dzieci i małżeństwom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zastosowane ograniczenia - głównie cenowe - sprawiły jednak, że z oferty skorzystało zaledwie 9 tysięcy Polaków. By to zmienić, sejm wprowadził zmiany w regulacjach. Problem jednak w tym, ze zdaniem specjalistów te zmiany są jedynie kosmetyczne...

Strajk po grecku

Zamknięte lotniska, zawieszone rejsy promów, sparaliżowana komunikacja miejska, nieczynne szkoły, banki i szpitale to efekt 24-godzinnego strajku, który ogarnął we wtorek Grecję. A opinia publiczna z trudem dowiadywała się o przebiegu protestów, ponieważ dziennikarze też strajkują.

FED pompuje w rynek 540 mld USD

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że zasili rynek środkami wysokości do 540 miliardów dolarów dla dalszego ożywienia rynku pieniężnego. Efektem ma być ponowny wzrost płynności, m.in. kredytowej.

Kopalnie będą łączone... pod ziemią

Z początkiem 2009 roku Kompania Węglowa zlikwiduje cztery swoje centra wydobywcze, w których dziś skupionych jest 16 kopalń spółki. W zamian zarząd firmy zamierza budować z sąsiadujących ze sobą zakładów tzw. kopalnie zespolone. Likwidacji centrów domagali się także sami górnicy.

"Nadeszła chwila na mąkę z Czarnobyla"

Przez trzy godziny rolnicy blokowali drogę dojazdową do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku, protestoując przeciwko sprowadzaniu zboża spoza granic Unii. Rolnicy obawiają się, że mimo przywrócenia ostatnio ceł wwozowych, nasz rynek zostanie zalany tanim ziarnem z Ukrainy. W czwartek mają przyjechać na pikietę do Warszawy.

Optymistyczne zamknięcie na GPW

Warszawska Giełda zakończyła dzień na plusie. WIG 20 wzrósł o 2,43 proc. i ostatecznie wyniósł 1822,09 pkt. Tym razem na naszym parkiecie optymizm okazał się większy niż w Europie, gdzie po zielonej stronie pozostał jedynie indeks francuski. Optymistycznie zakończył się również handel na obu moskiewskich giełdach.

Balcerowicz jednym z ośmiu na kryzys

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił we wtorek skład grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać unijnym komisarzom w sprawach zwalczania skutków kryzysu finansowego. W 8-osobowym gremium znalazł się prof. Leszek Balcerowicz.

Inflacja lekko w górę

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii - nowa miara wprowadzona w maju przez bank centralny zamiast inflacji bazowej netto - we wrześniu wyniosła 2,9 proc. wobec 2,7 proc. w sierpniu - podał NBP w komunikacie.

Axel sięgnie po "Rzepę"?

Niemiecki koncern Axel Springer zarzuca sieci na kolejne tytuły na polskim rynku prasowym. Teraz chce przejąć polskie udziały brytyjskiej grupy Mecom - głównego udziałowca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy". Informację o planowanej inwestycji podał niemiecki miesięcznik "Manager Magazin".

Pomorze prosi o elektrownię jądrową

Marszałek województwa pomorskiego zwrócił się do premiera o zgodę na budowę elektrowni jądrowej, bo w regionie może za kilka lat zabraknąć prądu. Rządowe plany uwzględniają energetykę atomową, ale dopiero za kilkanaście lat.

Giełda na giełdę w czerwcu 2009

Oferta publiczna GPW możliwa jest w czerwcu przyszłego roku - powiedział w radiu PiN prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski. A jeszcze w tym roku spodziewa się 30 nowych firm na parkiecie.

Ten człowiek ma ratować służbę zdrowia

Poseł PO Jakub Szulc został nowym wiceministrem zdrowia - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Członek sejmowej komisji finansów publicznych ma odpowiadać za przeprowadzenie reformy zdrowia.