Najnowsze

Najnowsze

Komórka zamiast telewizora?

Przychody telewizji mobilnej, odbieranej w telefonach komórkowych, wyniosą na świecie ponad 7,8 mld euro w 2013 roku - podała Komisja Europejska. Ma temu sprzyjać uproszczenie wymagań prawnych związanych z dostarczaniem tego typu usług.

Warszawiacy zadłużeni po uszy

Co dziewiąty mieszkaniec Mazowsza jest niesolidnym dłużnikiem – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. Nie oddajemy pieniędzy bankom, nie płacimy podatków i rachunków za komórki. Gorsi od nas są tylko Ślązacy - przyznaje "Życie Warszawy".

Zatory płatnicze biją we wszystkich

Nasze firmy coraz częściej nie płacą w terminie kontrahentom. Tylko w budownictwie liczba długów ściąganych przez komorników wzrosła o 40 proc., a ich wartość prawie się podwoiła.

Koniec "Trójki z Detroit"?

W Senacie USA załamały się negocjacje dotyczące pomocy budżetowej dla zagrożonego bankructwem amerykańskiego przemysłu samochodowego. Producenci mają coraz mniejsze szanse na otrzymanie rządowej pożyczki w wysokości 14 mld dolarów i ratunkiem dla nich może być już tylko ogłoszenie bankructwa.

Sobala nowym szefem "Wiadomości"?

"Wiadomości" będą miały nowego szefa. Kierownictwo TVP postanowiło rozstać się z dotychczas kierującym programem Krzysztofem Rakiem i zatrudnić na jego miejsce Jacka Sobalę - donosi "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, ta zmiana nie oznacza jednak powrotu do programu Hanny Lis.

Pół miliarda w opcjach

Już co najmniej 85 polskich firm padło ofiarą opcji walutowych. Straty przedsiębiorców wynoszą już ponad pół miliarda złotych. A ci co raz głośniej  mówią o konieczności interwencji Komisji Nadzoru Finansowego. KNF tymczasem umywa ręce. Kto zatem ponosi odpowiedzialność i dlaczego zamiast chronić opcje walutowe okazały się fatalaną opcją dla wielu firm.

Kiedy będzie taniej?

Szwajacarska zjeżdżalnia dla stóp - stóp procentowych. Szwajacarski Bank centralny po raz kolejny pomógł... polskim kredytobiorcom. Bo decyzja o obniżeniu stóp sprawi, ze wskaźnik libor decydujący o oprocentowaniu naszych kredytów będzie niższy. Kiedy jednak faktycznie zapłacimy mniej i czy są szanse na to by rat kredytów były jeszcze niższe?

"Chcą pobudzać? To ich sprawa"

Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymał wątpliwości Polski wobec proponowanego przez Komisję Europejską planu pobudzenia unijnej gospodarki w dobie kryzysu, który ma być zatwierdzony przez przywódców na szczycie UE. - Jeśli inne kraje chcą w taki niespecjalnie skuteczny sposób pobudzać gospodarkę, to ich sprawa - powiedział minister Rostowski w Brukseli.

UniCredit zapłaci Skarbowi Państwa 300 mln

300 mln zł musi zapłacić UniCredit za odstąpienie od umowy z Ministerstwem Skarbu w sprawie sprzedaży akcji banku Pekao SA - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. - Resort pozostaje właścicielem akcji banku - dodał.

Linie lotnicze w turbulencjach

Turbulencje w lotnictwie wynikające z trudnych warunków atmosferycznych to normalna sprawa. Jednak gorzej, gdy w turbulencje z przyczyn ekonomicznych wpada cała linia lotnicza. Tak może być w przypadku Centralwings, które choć jest już tylko linią obsługującą loty charterowe, nadal ma kłopoty.

"To najgorszy kryzys od 80 lat"

W następstwie globalnego kryzysu finansowego i kredytowego może dojść do najgorszego kryzysu gospodarczego od czasu wielkiej depresji sprzed 80-ciu lat - ostrzega Bank Światowy.

Szef Visy stracił swoje karty kredytowe

Być szefem największego na świecie operatora kart kredytowych i samemu nie mieć karty kredytowej? To właśnie przydarzyło się w czwartek Josephowi Saundersowi - prezesowi firmy Visa. W drodze na konferencję finansową w Nowym Jorku Saunders został okradziony.

Dreamlinery nie dolecą do nas na czas

Dostawa samolotów firmy Boeing typu B-787 Dreamliner dla LOT-u znowu się opóźni. Pierwsze maszyny polski przewoźnik może otrzymać dopiero pod koniec 2010 roku.

UOKiK rozlicza "grzeszki" operatorów

Trudności z wypowiedzeniem umowy i nierzetelne informowanie klientów w przypadku zmiany oferty - to główne zarzuty UOKiK-u pod adresem operatorów telekomunikacyjnych. Urząd przebadał 9 firm świadczących usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu oraz telewizji kablowej.

Mega-wyprzedaże na Wyspach

Brytyjscy zakupomaniacy zacierają ręce. W obliczu nadchodzącej recesji i spadającej sprzedaży, sklepy na Wyspach drastycznie tną ceny. I to na długo przed Świętami. Obniżki sięgające nawet 50 proc. to rozpaczliwa próba przyciągnięcia klientów. Czy my nad Wisłą także możemy spodziewać się takich wyprzedaży?

Polityczne przeszkody na drodze do euro

Przy dobrej polityce gospodarczej możemy spełnić kryteria z Maastricht i zastąpić złotego euro w 2012 roku - uważa prof. Leszek Balcerowicz. Przypomina jednocześnie, że niezbędna będzie też zmiana konstytucji, a to obecnie wydaje się największą przeszkodą.

Chiny hamują

Inflacja w Chinach spadła do najniższego poziomu od prawie dwóch lat. Daje to bankowi centralnemu pole do dalszych obniżek stóp procentowych, które hamującej chińskiej gospodarce są coraz bardziej potrzebne.

JP Morgan pomylił dolara z euro

2,81 zł za euro - taki kurs europejskiej waluty do złotego prognozował na koniec przyszłego roku londyński oddział JP Morgan - poinformował czwartkowy "Puls Biznesu". Ta sama gazeta podała, że po jej publikacji JP Morgan przyznał, że to nieprawda, bo podczas wyliczeń w raporcie, pomylił dolara z euro.

KNF: nie ma opcji na opcje

To nadzór właścicielski, a nie Komisja Nadzoru Finansowego powinna zażądać od spółek informacji o opcjach walutowych - przyznał na antenie TVN CNBC Biznes Stanisław Kluza, przewodniczący nadzoru.

Niższe raty kredytów we frankach

Dobra wiadomość dla Polaków zadłużonych we frankach szwajcarskich. Bank Szwajcarii obciął główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 0,5 proc. Teraz jest najniższa od blisko czterech lat

Miliard do zwrotu

Aż miliard złotych wydali polscy beneficjenci programów unijnych z naruszeniem przepisów UE. Teraz będą musieli zwrócić te pieniądze.

Niezdrowe prawo farmaceutyczne

Dziennik "Rzeczpospolita” dotarł do druzgocącej opinii UOKiK o nowym Prawie farmaceutycznym. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany podbiją ceny leków refundowanych średnio o 16 proc. Ponadto są "nieprecyzyjne, niekonstytucyjne i antykorupcyjne".

Internet w pakiecie? Tracisz ulgę

Wykupienie internetu w pakiecie usług telekomunikacyjnych razem z - na przykład - telefonem czy telewizją pozbawia możliwości skorzystania z internetowej ulgi podatkowej. Dzieje się tak, jeśli na fakturze nie ma wyszczególnionej usługi dostępu do internetu.

Bitwa o klimat i duże pieniądze

Kto będzie szefem polskiej delegacji, czy dla każdego znajdzie się mikrofon i w którym miejscu stołu będzie zainstalowany - takie wątpliwości zajmowały polityków i media przed unijnym szczytem. Od czwartku jednak, na pierwszym miejscu znajdą się zupełnie inne sprawy, bo w Brukseli rozpocznie się jedno z najważniejszym spotkań europejskich przywódców ostatnich lat. Co i w jakim celu musimy ugrać w negocjacjach? O co walczyć będą nasi partnerzy? Start szczytu o godz.15., ale zakulisowa walka toczyć będzie się od rana.

14 mld dol. dla Wielkiej Trójki

Izba Reprezentantów przegłosowała pożyczkę dla motoryzacyjnej Wielkiej Trójki. Na jej mocy, Ford, Chrysler i General Motors mogą otrzymać 14 mld dol., ale na radość koncernów jest jeszcze za wcześnie. Ustawa trafiła bowiem do Senatu, gdzie wielu republikanów ostro sprzeciwia się projektowi.

Niecierpliwe oczekiwanie na Kongres

Amerykańskie indeksy nieco odrobiły wtorkowe straty i wychyliły się nad kreskę, gdyż według przedstawicieli Kongresu i administracji USA, Biały Dom i izba uzgodniły już wart 14 mld dolarów plan szybkiej pomocy dla koncernów samochodowych. Ustawa pozwalająca na pożyczkę dla "Wielkiej Trójki" ma być głosowana w środę wieczorem czasu w USA. Dow Jones wzrósł na zamknięciu o 0,8 proc., S&P 500 o 1,2 proc, a Nasdaq zyskał także 1,2 proc.

Ile zapłacisz za karpia?

Świąteczny karp tańszy, ale tylko pozornie. Wypełnienie wigilijnej tradycji w tym roku może kosztować nas więcej niż chociażby rok temu. Oficjalnie hodowcy ryb o sezonowym wzroście cen nie mówią - mówią za to ile karp kosztować musi, aby jego sprzedaż mogła im się opłacać.

Kiedy GPW uwolni się od państwa?

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w pierwszym kwartale 2009 roku, być może już w styczniu, opublikować nową strategię prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych i nie wyklucza, że do prywatyzacji tej spółki może dojść w połowie 2009 roku.

Wieprzowina z Danii już namierzona

Inspekcja Weterynaryjna ustaliła, że ponad 20 ton podejrzanej o skażenie dioksynami wieprzowiny z Irlandii, trafiło za pośrednictwem duńskiej firmy do dwóch polskich zakładów przetwórczych - na Śląsku i w Wielkopolsce - poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa.

Daimler nie rezygnuje z Kamaza

Amerykańskie koncerny samochodowe padają jak muchy i wołają o pomoc z kieszeni podatników, a tymczasem planowana inwestycja Daimlera w wiodącego na rosyjskim rynku samochodów ciężarowych Kamaza prawdopodobnie dojdzie do skutku jeszcze w tym roku.