Najnowsze

Najnowsze

"Nie do tego stworzono demokrację"

Referendum ws. euro nie jest dobrym pomysłem. Przeciętny obywatel nie może decydować o dacie wprowadzenia waluty - powiedziała w TVN24 Henryka Bochniarz. Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan odniosła się także do spekulacji dotyczących wzrostu bezrobocia. - Spadek zatrudnienia nastąpi, ale powodów do paniki nie ma - tłumaczyła Bochniarz.

Wreszcie zielono na azjatyckich giełdach

Ceny akcji na giełdach w Azji wzrosły po czterech dniach spadków, gdyż inwestorzy uważają, że straty poniesione przez spółki w czasie kryzysu zostały juz zdyskontowane. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 6,41 proc. i wyniósł 7.621,92 pkt. Także w USA nastąpił gwałtowny wybuch optymizmu. Kontrakty terminowe na amerykański indeks Standard and Poor's 500 handlowane są z ponad czeteroprocentową zwyżką.

Zagraniczni inwestorzy żegnają się z Polską

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce może spaść nawet o połowę. Z biznesu nad Wisłą rezygnują firmy budowlane i meblarskie. To jeszcze jeden negatywny skutek kryzysu finansowego na świecie - pisze "Rzeczpospolita". Czy Polska nie będzie już "największym placem budowy w Europie", jak zapewniali politycy? - Nasz kraj wciąż jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów - uspokaja Michał Boni z Kancelarii Premiera.

Odbierz wolny dzień za 1 listopada

Martwisz się, że 1 listopada przypada w sobotę i w ten sposób tracisz dzień wolny od pracy? Odłóż smutki na bok - za święta przypadające w soboty pracownicy powinni otrzymywać dodatkowy dzień wolny. Taki obowiązek mają wszyscy pracodawcy, niezależnie od tego ile osób zatrudniają - przypomina "Rzeczpospolita".

Spór o pomostówki - teraz w Sejmie

Sejm zajmie się projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Rządowy projekt znacznie ogranicza liczbę uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z tymi propozycjami nie zgadzają się związki zawodowe, które zyskały już poparcie prezydenta.

Ropa coraz taniej

Ropa naftowa spadła poniżej 62 dolary za baryłkę - to najniższy poziom od 17 miesięcy. Taniejący surowiec to duży problem dla Rosji, która jest drugim światowym eksporterem ropy.

Przygotowania kryzysowe

Są juz pierwsi, którzy odczuwają skutki spowolnienia - są też tacy, którzy zapobiegawczo się do tego przygotowują. Cięcia w kosztach - od kupowania energooszczędnych żarówek, przez rezygnację z kupowania nowych samochodów - aż po planowane zwolnienia pracowników.

Droga do euro. Jutro mapa, w czerwcu kolejny krok?

Mapa wejścia do strefy euro ma zwiększyć zaufanie międzynarodowych rynków finansowych do Polski - ocenił ekonomista profesor Jan Sulmicki. Po poniedziałkowym spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek rząd przyjmie mapę wejścia Polski do strefy euro.

Droga do euro

Tego dawno nie było - Donald Tusk spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Premier liczył między innymi na przekonanie lidera opozycji do idei wejścia do strefy euro już od 2012 roku.

Odkręcony kurek Paulsona

Ministerstwo skarbu USA zawarło umowy z dziewięcioma głównymi bankami, na podstawie których rząd zacznie w tym tygodniu wykupywać ich akcje o łącznej wartości 125 mld dolarów.

Chińskie jabłko niezgody

Polska i Węgry wspólnie zaproponują we wtorek, podczas posiedzenia ministrów rolnictwa "27" w Luksemburgu, by Unia Europejska wprowadziła ograniczenia handlowe w imporcie przecieru jabłkowego z Chin.

Czerwone zamknięcie w USA

Wiadomość o wzroście sprzedaży nowych domów we wrześniu nie podźwignęła amerykańskich indeksów nad kreskę. Na zamknięciu sesji Dow Jones spadał o 203 pkt., czyli 2,4 proc. S&P500 tracił 3,2 proc., a Nasdaq kończył dzień blisko 3 proc. zniżką.

Spółki tracą swoją wartość

W poniedziałek wreszcie na parkiecie górę wzięły byki. Być może inwestorzy nabrali ochoty na zakupy dlatego, że wiele spółek można nabyć po cenie niższej niż wynosi ich wycena księgowa.

Na pomoc Islandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce przyznać, szczególnie ciężko dotkniętej skutkami kryzysu finansowego Islandii, kredyt wysokości 1,6 miliarda euro. W zamian Islandia zobowiązała się do opracowania pakietu działań niezbędnych do uzdrowienia systemu finansowego.

Stoczniowcy znów jadą do Brukseli

Siedem autokarów ze związkowcami wyjechało w poniedziałek wieczorem sprzed bramy głównej Stoczni Szczecińskiej Nowa do Brukseli. We wtorek 400 związkowców weźmie udział w manifestacji w obronie polskich stoczni.

Kompromis w KGHM. Strajku nie będzie

Połowicznym sukcesem zakończyły się negocjacje związkowców z zarządem KGHM. Nie będzie podwyżek dla pracowników, ale zarząd zgodził się na rezygnację z projektu utworzenia Kopalni Zespolonej i konsolidacji hut.

WIG20 mozolnie piął się w górę

Dynamika tej sesji była ogromna. Od otwarcia na 4-procentowym minusie, kończymy na poziomie 1570 pkt., co oznacza wzrost o niemal 1 proc. od wczorajszego zamknięcia. Ten plus zawdzięczamy głównie akcjom KGHM i Orlenu, które zakończyły handel ponad 5 proc. wzrostami.

TVN najlepszy dla inwestora

Grupa TVN została uznana za spółkę mediową o najlepszych relacjach inwestorskich w Europie. W rankingu sporządzonym przez Institutional Investor, wydawcę najbardziej opiniotwórczych magazynów biznesowych, Grupa TVN pokonała wszystkie wiodące europejskie koncerny telewizyjne

Lehmann Brothers ciągnie w dół Postbank

Niemiecki bank Postbank poinformował w poniedziałek, że w trzecim kwartale odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 449 milionów euro. W poniedziałek akcje banku spadły o 15 procent.

W. Brytania: funt spada, giełda traci

Funt spadł w piątek poniżej 1,60 USD (1,54 USD/GBP) i jest na najniższym poziomie od pięciu lat. W ciągu minionego tygodnia brytyjska waluta straciła do USD ok. 12 proc. Oficjalne dane wskazują, że gospodarka brytyjska skurczyła się między II a III kwartałem br. o 0,5 proc. Jest to pierwszy przypadek spadku gospodarki poniżej kreski od 16 lat

S&P zmienia rating dla Polski

Agencja ratingowa Standard & Poor's zrewidowała perspektywę ratingu zadłużenia długoterminowego Polski w walucie zagranicznej ze stabilnej do pozytywnej. Agencja oczekuje, że PKB spowolni do mniej niż 4 proc. w 2009 roku unikając recesji. Z kolei analitycy JP Morgan uważają, że Polsce może zabraknąć rezerw walutowych a złotówka może być bardziej podatna na osłabienie niż węgierski forint czy czeska korona.

Silne załamanie rosyjskiego rynku. Notowania giełdy znów zawieszone

Akcje wiodących rosyjskich firm spadły w poniedziałek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W związku z narastającym kryzysem, rząd w Moskwie zapowiedział monitorowanie cen detalicznych w sieciach handlowych. Według ekspertów nieunikniona jest także dewaluacja rubla. Rosyjskie media przewidują w Rosji kryzys finansowy, porównywalny do kryzysu w 1998 roku.

Koziński znów w NBP

Narodowy Bank Polski sięga po sprawdzonych fachowców. Witold Koziński, po 10-letniej przerwie, znów zajął stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego.

Polska gospodarka słabnie

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w październiku po raz kolejny - poinformował w raporcie BIEC. I to spadł dramatycznie.

Umoczyłeś na kredycie we frankach? Spokojnie!

Słabnący złoty sprawia, że dług, który zaciągnęliśmy we frankach wzrasta. Rezultat? Połowa kredytobiorców ma dług większy niż wartość nieruchomości kupionej na kredyt. Banki są jednak spokojne i nie reagują wobec tych, którzy płacą raty w terminie - pisze "Puls Biznesu".

Amerykańska gospodarka już w odwrocie

Trzeci kwartał tego roku stał pod znakiem recesji w amerykańskiej gospodarce - twierdzi agencja Bloomberg na kilka dni przed opublikowaniem specjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Handlu. Konsumenci mniej kupowali, firmy mniej inwestowały, a wskaźniki dotyczące PKB są najgorsze od 2001 roku.

The Economist: W Polsce życie stanie się trochę trudniejsze

Europę Wschodnią czekają burzliwe czasy - zapowiada w najnowszym wydaniu "The Economist". Prognozy brytyjskiego tygodnika są szczególnie pesymistyczne dla Ukrainy i Węgier. - W Polsce życie stanie się trochę trudniejsze, ale nie skrajnie trudne - czytamy w artykule.

"Potrzebny pakt o nieagresji ws. gospodarki"

Rząd powinien stworzyć warunki bezpieczeństwa i poczucie stabilności - tłumaczył w TVN24 były szef warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki. - Razem z opozycją powinien zawrzeć pakt o nieagresji w sprawie gospodarki. To bardzo ważne w czasach finansowego niepokoju - ocenia ekonomista.

Złoty, forint - dwa bratanki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyciąga pomocną dłoń do Węgier i obiecuje spory zastrzyk finansowy dla poważnie osłabionej kryzysem gospodarce tego kraju. Forint zareagował wzrostem wartości, ale zmienność na tamtejszym rynku walutowym pozostaje wysoka. Czy polska złotówka też umocni się?

Koniunktura bankowa oszalała?

Związek Banków Polskich nie opublikuje w październiku wskaźnika Pengab, który pokazuje ocenę koniunktury przez bankowców. - Sytuacja w sektorze bankowym jest tak niepewna, że Związek banków Polskich uznał że zrobi to dopiero w listopadzie - powiedział w TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski, prezes grupy badawczej Pentor, która przygotowuje badania wśród bankowców.