Najnowsze

Najnowsze

"Rząd pokazał, że leci z nami pilot"

- Nic się jeszcze nie dzieje strasznego w polskiej gospodarce. Trzeba jednak nam wiedzieć, że ktoś sytuację kontroluje. Po to jest ten projekt - tak profesor Witold Orłowski ocenił rządowy plan stabilności i rozwoju na najbliższe dwa lata. - To spójny plan, odpowiadający na obecne zapotrzebowanie - dodał Bogusław Grabowski.

Rosja reanimuje kartki na żywność

Rosyjscy deputowani chcą przywrócić do życia kartki na żywność. Z powszechnego przed laty środka płatniczego mają teraz korzystać najubożsi. Poniżej granicy ubóstwa żyje obecnie ponad 20 milionów Rosjan. Projekt ustawy trafi pod obrady rządu pod koniec tygodnia - informuje "Rzeczpospolita".

Zmiany w PKP sfinansuje podróżny

Większość pociągów pośpiesznych od poniedziałku ma nowego właściciela. Spółkę PKP Przewozy Regionalne przejmują samorządy wojewódzkie. Kontrolę nad popularnymi połączeniami obsługiwanymi do tej pory przez PKP PR przejmuje Intercity. Reformę najdotkliwiej odczują jednak klienci. Wyraźnie wzrosną ceny biletów - zauważają "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita".

Plan rządu na kryzys: większe gwarancje i wyższa akcyza

Rząd koryguje prognozy: PKB w 2009 ma wzrosnąć nie o optymistyczne 4,8 procent, ale o 3,7 procent. Jednak niezmieniony zostaje poziom deficytu budżetowego. Całość przygotowanego planu antykryzysowego wynosi 91 miliardów 300 milionów złotych.

Microsoft rzuca rękawicę Youtube

Fabularny film ściągany gratis - i legalnie - przez internet? To możliwe. Koncern Microsoft poszerzył ofertę swojego portalu MSN dla niemieckojęzycznych internautów. W sieci dostępne są i filmy, i seriale telewizyjne, i muzyczne klipy. Cel? Konkurencyjna walka z Youtube i podobnymi rywalami.

"To historyczna chwila" - jest porozumienie ws. stoczni

Usiedli przy stole i podpisali - związkowcy z Gdyni i Szczecina porozumieli się z rządem. Ale nie wszyscy. Z parafowaniem układu wciąż zwlekają działacze OPZZ. Na ich decyzję poczekamy do poniedziałku, ale już teraz negocjator Michał Boni ogłosił sukces. - To jest historyczna chwila - powiedział po parafowaniu porozumienia.

Coraz więcej firm na krawędzi bankructwa

Mocny złoty, silna gospodarka - to skłoniło wielu polskich przedsiębiorców do podpisania umów z bankami na wymianę waluty po określonym z góry kursie. Nie przewidziały, że kryzys osłabi polską walutę. Teraz zamiast wymieniać euro na złote po korzystnym kursie, muszą dopłacać, o to spowodowało, że niektóre z nich znalazły się na krawędzi bankructwa - podaje "Gazeta Wyborcza".

Od dziś wyższe mandaty

Uwaga kierowcy! Dziś wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Będą wyższe mandaty między innymi za przejazd na czerwonym świetle i brak świateł mijania. Zmiany, jak zapewnia policja, będą wyłącznie kosmetyczne i wielkiej rewolucji w przepisach nie będzie.

Jest plan stabilizacyjny dla polskiej gospodarki

Czekać na niego trzeba było długo, ale wreszcie jest - plan stabilizacyjny dla polskiej gospodarki. - Przedstawię go w niedzielę razem z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim - zapowiedział premier Donald Tusk.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Partnerstwo na ostatniej prostej. Biznes z administracją publiczną ręka w rękę mają wspólnie realizować inwestycje. Takie są przynajmniej nadzieje twórców zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Czy zmiany mogą zmienić nastawienie samorządów?

Krótka sesja, przyzwoite wzrosty

To był dziwny tydzień na amerykańskich parkietach. W czwartek Dzień Dziękczynienia i rynki zamknięte. A w piątek - "Czarny Piątek" i notowania skrócone o trzy godziny. A jednak najważniejsze indeksy, na otwarciu bardzo nieśmiałe, na zakończenie notowań przyzwoicie wzrosły.

Zadłużenie Polaków

Chętnie się zadłużamy - coraz mniej chętnie oddajemy. Łączna kwota zaległości przekroczyła w listopadzie osiem miliardów złotych. Ponad milion 200 tysięcy Polaków zwleka ze zwrotem należności ponad 60 dni. Jak wygląda portret polskiego dłużnika i czy największa dotychczasowa kumulacja w totolotku pomogłaby spłacić zobowiązania najbardziej zadłużonego Polaka?

Kolejna głowa spadła w Agorze

Jarosław Szaliński zrezygnował z funkcji wiceprezesa Agory - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie. To już kolejna w ostatnich dniach rezygnacja członka zarządu medialnego giganta. Dwa tygodnie temu ze stanowiska prezesa zrezygnował Marek Sowa, który zarządzał spółką nieco ponad rok. Ale w przeciwieństwie do niego, Szaliński był od lat związany z Agorą, jako jej dyrektor finansowy od lipca 2003, a od 2004 roku członek zarządu.

Kryzys studzi świąteczną gorączkę

Dziś w USA "Czarny Piątek" czyli pierwszy dzień po Święcie Dziękczynienia. To tradycyjna data rozpoczęcia sezonu świątecznego w amerykańskich sklepach. Dla klientów oznacza czas największych przecen - dla handlowców czas rekordowych obrotów. Część analiytków ostrzega jednak, że wysokie zyski w tym roku wcale nie są pewne.

Ile dopłacimy do Stoczni Gdańskiej?

Resort skarbu prześle Komisji Europejskiej osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk najpóźniej na początku przyszłego tygodnia - powiedział w piątek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Ceny w Europie zamarły

Od dwudziestu lat wzrost cen w Europie nie zahamował tak gwałtownie, jak w listopadzie. Inflacja w strefie euro wyniosła w ujęciu rok do roku 2,1 proc. wobec 3,2 proc. w październiku - podał Eurostat. To może zachęcić Europejski Bank Centralny do obniżenia po raz kolejny ceny kredytu.

Koniec tygodnia na GPW czerwony

Kiepski koniec bardzo dobrego tygodnia na GPW. Po czterech dniach wzrostów na warszawskiej giełdzie do głosu doszli w końcu sprzedający akcje. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień o 1,69 proc. pod kreską na poziomie 1742 pkt.

Nowe mieszkanie za stare

Mieszkanie... za mieszkanie. Nowy sposób na pozyskiwanie klientów przez biura nieruchomości. Jeżeli chcesz zmienić mieszkanie - pośrednik przyjmie Twoje stare w rozliczeniu i pomoże załatwić kredyt na brakującą cześć nowego. Układ, wydawałoby się, idealny. Czy jednak faktycznie taki jest i ile trzeba do niego dopłacić?

Indyjska gospodarka a ataki terrorystyczne

Serce finansowe Indii - Bombaj - zamarło w środę wieczorem, gdy w mieście rozległy się pierwsze strzały. Zginęło co najmniej 125 osób, a ponad 300 zostało rannych. W czwartek nie ruszyły notowania na bombajskiej giełdzie, zatrzymano też handel lokalną walutą. Połączenia lotnicze z Bombajem odwołały już tymczasowo linie lotnicze Lufthansa. Według analityków atak może jeszcze pogorszyć trudną sytuację na lokalnych rynkach.

Rozmywa się rządowa wizja wprowadzenia euro w 2012

Spadek stóp procentowych wymusza nie tylko gospodarcze spowolnienie, ale również harmonogram przyjęcia euro. Wyrównanie wysokości stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro to jedno z kryteriów z Maastricht. Tymczasem rząd, do niedawna twardo zapowiadający wymianę złotego na euro w roku 2012, teraz powoli zaczyna swoje stanowisko zmieniać.

Popyt podtrzymuje wysoki PKB

Tempo wzrostu gospodarczego w III kwartale tego roku wyniosło 4,8 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, którzy na IV kwartał przewidują jednak spadek tempa rozwoju do 3,1 proc. Głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostaje popyt krajowy.

Kiepski szef może cię zabić

Bezmyślny szef może doprowadzić do śmierci swojego pracownika, wynika z badań szwedzkich naukowców. Zły przełożony może doprowadzić do poważnych chorób.

Kompromis rządu ze stoczniowcami

- Od 400 mln zł do 500 mln zł będzie kosztował program ochronny dla pracowników stoczni Gdynia i Szczecin - zapowiedział szef doradców premiera Michał Boni. To efekt rozmów między przedstawicielami rządu a stoczniowymi związkami. Pieniądze będą przeznaczone na odszkodowania dla stoczniowców, którzy zdecydują się dobrowolnie odejść oraz na wypłatę wynagrodzeń. Porozumienie ma zostać podpisane w sobotę.

Franciszkanie oddadzą TV Puls?

Zakon franciszkanów bierze pod uwagę sprzedaż pakietu kontrolnego w TV Puls - pisze "Rzeczpospolita". Poszukiwania inwestora utrudnia jednak mały zasięg. Stacja walczy więc w KRRiT o jego zwiększenie.

Fundusze unijne receptą dla Polski

Kołem zamachowym polskiej gospodarki w czasach światowej recesji będą unijne fundusze. Rządowe gwarancje odblokują obieg kredytowy. Nie ma mowy o obniżaniu podatków. To recepta rządu na kryzys.

Polacy polubili telepracę

Mimo że 40 proc. Polaków nigdy nie słyszało o telepracy, to już co dwudziesty pracownik zarabia na życie właśnie w ten sposób - pisze "Gazeta Prawna". W ciągu roku liczba telepracowników wzrosła pięciokrotnie.

Jaki kredyt na święta

Wielkie wydatki i wielkie zarabianie. Czas żniw dla sklepów i czas żniw dla banków, bo większość Polaków robiąc świąteczne zakupy - pierwsze kroki skieruje po pożyczkę. Gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy i ile naprawdę będzie on kosztował.

Rosjanie nie winią liderów za kryzys

Poparcie Rosjan dla premiera Władimira Putina pozostaje wysokie mimo świadomości, że chwieje się gospodarka rosyjska - wskazuje opublikowany w czwartek sondaż.

Intercity przejmuje pociągi pospieszne

PKP Intercity od 1 grudnia br. przejmuje większość pociągów pospiesznych, jeżdżących pod szyldem PKP Przewozy Regionalne (PR) - poinformowała w czwartek spółka PKP Przewozy Regionalne.

11 mld euro dla hiszpańskiej gospodarki

Rząd hiszpański przeznaczył 11 miliardów euro (14 miliardów dolarów) na realizację planu ożywienia gospodarki poprzez stworzenie w 2009 r. 300.000 nowych miejsc pracy - oświadczył w czwartek premier Hiszpanii.