Najnowsze

Najnowsze

ZUS płaci lepiej niż OFE

Konta przyszłych emerytów, które dla swoich "klientów" prowadzi ZUS, niedługo powiększą się o 10 proc. Tak wysoka waloryzacja to efekt zeszłorocznych podwyżek płac oraz wzrostu zatrudnienia. Jednak kolejna taka podwyżka może trafić się nieprędko - ostrzega "Rzeczpospolita".

Rząd Słowakom dopłaci do samochodu

Słowakom rząd też dopłaci do nowych aut. Wzorem Niemiec słowackie władze wprowadzają dopłatę przy zakupie nowego samochodu, jeśli jednocześnie obywatel pozbywa się starego. Dopłaty są jednak mniejsze niż w Niemczech.

Jednoręki bandyta uratuje budżet?

Na co wydajemy więcej, na hazard czy wódkę? Odpowiedź może zaskoczyć. Rynek gier hazardowych rośnie, a rząd w związku z tym postanowił wprowadzić przepisy, które do budżetu odprowadzałyby 10 groszy od każdej wrzuconej do automatu złotówki. O sprawie pisze dziennik "Polska".

Trwa burza w Polskim Radiu

Polskiemu Radiu grozi kilkudziesięciomilionowa strata finansowa, a być może nawet konieczność zwrócenia się o pomoc publiczną. Kolejne kłopoty może sprawić niezarejestrowanie Roberta Wijasa jako p.o. prezesa spółki. Grożą radiu konsekwencje prawne i finansowe.

Państwo przejęło bank Lloyds

W zamiana za ubezpieczenie toksycznych aktywów, udziały brytyjskiego skarbu państwa w grupie bankowej Lloyds wzrosną z 43 do 65 proc. (a po uwzględnieniu akcji bez prawa głosu do 77 proc.) - ogłosiło w sobotę ministerstwo skarbu Wielkiej Brytanii.

Merril Lynch stracił 400 mln dolarów

Bank inwestycyjny Merrill Lynch zawiesił jednego ze swoich pracowników i wszczął śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy handlu walutami. "Financial Times" poinformował, że pracujący w londyńskim City Alexis Stenfors, zataił 400 milionów dolarów strat.

Chcą milionów odszkodowania za Terminal 2

Astronomicznej sumy ponad 200 mln złotych żąda wyrzucone z budowy Okęcia konsorcjum firm Ferrovial, Budimex i Lamela. Pieniędzy domaga się od Portów Lotniczych. Ministerstwo Infrastruktury wygonilo kierowane przez Hiszpanów konsorcjum, gdy nie potrafiło ono dokończyć budowy.

Netia zmiania właścicieli

Ponad 118 milionów akcji Netii zmieniło właściciela podczas piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Akcje, najpewniej sprzedane przez należący do islandzkiego biznesmena fundusz Novator, znalazły nabywców po cenie 2,5 zł.

Droga ropa ratuje Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mieszanymi wynikami. Fatalne dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy zostały pod koniec sesji zniwelowane przez gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, który pociągnął w górę notowania koncernów paliwowych.

Sytuacja w Polskiej gospodarce

Według prognoz niektórych ekonomistów, w 2009 roku wzrost gospodarczy w Polsce spadnie do ok 1%. Według Sławomira Skrzypka natomiast, rząd powinien dokonać nowelizacji ustawy budżetowej. Na temat sytuacji w Polskiej gospodarce rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Rynki dla Opornych 06.03.2009

Pan Michał poleca nam akcje Comarchu. Spółka ma w planach zwiększenie eksportu w 2009 roku o 20% więcej niż w 2008. Ceny docelowe wyznaczone przez analityków to ok 59 zł. Czy ten zakup jest opłacalny?

Co będzie z opcjami

Czy prokuratoria generalna uratuje polskie firmy, które straciły na opcjach walutowych? Czy opcje to jedyny sposób zabezpieczenia ryzyka kursowego? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Adamem Kołaczykiem,partnerem Deloitte oraz dr Marcinem Dziurdą, prezesem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Kryzys w Ameryce Południowej

Światowy kryzys zaczął się w Ameryce Północnej. Potem rozszedł się na pozostałe światowe gospodarki. Na temat objawów i skutków kryzysu w Ameryce Południowej, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Daniel Meija Londono, z Uniwersytetu de los Andes.

Bankier zataił stratę 120 mln dolarów?

Amerykański bank Merrill Lynch & Co. poinformował w piątek o odkryciu "pewnych nieprawidłowości' podczas przeglądu zapisów transakcji swojego oddziału w Londynie. Według dziennika "The New York Times" chodzi o transakcję walutową jednego z pracowników, której początkowy dodatni wynik w rzeczywistości okazał się ujemny.

Urząd nie zgodził się na droższy prąd

Urząd Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia zmian taryf trzem firmom obrotu energią elektryczną oraz jednemu dystrybutorowi. Urząd nie zgodził się też na wprowadzenie "taryfy socjalnej" przez jednego z dostawców.

Niemcy: Oplu, a może zbankrutujesz?

- Nowoczesne prawo do upadłości wymyślono nie po to, żeby niszczyć, ale chronić aktywa firmy - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami zarządu General Motors i Opla minister spraw wewnętrznych Niemiec Wolfgang Schaeuble. Dał tym samym do zrozumienia, że finansowe wsparcie koncernu przez rząd jest mało prawdopodobne

Warszawska giełda znów najlepsza

Warszawska giełda wyrasta na prymusa. Indeks największych spółek WIG20, zakończył piątkową sesję ponad dwa proc. nad kreską, a przez cały tydzień zanotował blisko 8-procentowy wzrost. Dobrze wygląda tez sytuacja polskiej waluty. Duże europejskie giełdy zakończyły dzień na minusie. Podobny scenariusz zapowiada się w USA.

System ILS

Przy dobrej pogodzie wylądować łatwo. Gdy pogoda się psuje - pomaga system ILS. To urządzenie nawigacyjne, które prowadzi pilotów przy lądowaniu. ILS działać może w trzech kategoriach. Najbardziej precyzyjnej - trzeciej kategorii - nie ma żadne lotnisko w Polsce. W kategorii drugiej obsługiwany jest tylko jeden pas w całym kraju - 3.3 na warszawskim Okęciu.

Ceny aut zaparkowały

Rośnie sprzedaż - mają rosnąć też ceny samochodów. Mimo, że branża motoryzacyjna na całym świecie jest w potężnych tarapatach, to w Polsce nowe auta ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki. Jak długo jeszcze i kiedy będzie najkorzystniej kupić samochód?

NBP, kontra rząd

Coraz więcej ekonomistów mówi że Polska w najbliższym czasie wpadnie w recesję. Za taką sytuację prezes NBP wini rząd, który nie chce zwiększać deficytu budżetowego, czyli wspierających gospodarkę wydatków publicznych. Rząd odpowiada - nie pożyczamy, bo to coraz droższe.

Miedwiediew: Polska kupi gaz taniej

- Od drugiego kwartału ceny rosyjskiego gazu dla PGNiG będą spadać - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Zaznaczył, że cokwartalne obniżki będą "znaczące". To jednak nie musi przełożyć się na ceny dla polskich gospodarstw.

Targi Murator-Expo

W tym roku na targach mieszkaniowych swój akces zgłosiło ok. 160 firm. Deweloperzy pokładają duże nadzieje w tych targach. Uważają, że dzięki nim, może nastąpić pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Jacek Oryl, prezes targów Murator-Expo.

"Marne" zarobki władców pieniądza

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zarabia ponad dwa razy więcej niż prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke - wynika z rocznego zestawienia EBC. Połowę tego co szef Fed'u zarabiał prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Comarch inwestuje w rozwój

Comarch błysnął kwartalnymi wynikami, prognozuje pięcioprocentowy wzrost przychodów w bieżącym roku. Jeszcze w marcu planuje kupić niemiecką spółkę. W strategii rozwoju znajduje się też otwarcie oddziałów w Wietnamie i Chinach. O wynikach, sytuacji finansowej oraz planach spółki mówił w "Dniu na Rynkach" jej prezes Janusz Filipiak.

PiS chce obdarować emerytów

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzenia specjalnego dodatku dla najbiedniejszych emerytów i rencistów: raz w roku od 200 do 700 złotych. Projekt ustawy autorstwa PiS właśnie przedstawiono w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Telewizja na małym ekranie w połowie roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął: operatorem mobilnej telewizji będzie spółka Info-TV-FM. Firma w ciągu trzech miesięcy powinna uruchomić nadawanie sygnału telewizyjnego do odbioru w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych.

Nikt nie chce niemieckich ciężarówek

Niemieccy wytwórcy ciężarówek biją na alarm: zagraniczne zamówienia na ich pojazdy w lutym spadły o... 95 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem. Podobnego zjawiska wcześbiej nikt sobie nie przypomina.

Polska homogeniczna z regionem

Polska nie może być postrzegana przez kraje zachodnie tak, jak reszta krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które znajdują się w gorszej niż my sytuacji - zauważył gość TVN CNBC Biznes, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Wizerunkowi Polski jako kraju znajdującego się w recesji należy przeciwdziałać, ale relatywnie lepsza sytuacja na tle krajów regionu nie zwalnia nas z obowiązku nadzwyczajnych działań - i rząd właśnie takie działania będzie podejmować - zapowiedział prezes NBP w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Pieniądze od Rana" w TVN CNBC Biznes.

Bezrobocie w USA największe od 25 lat

Już dawno bezrobocie w USA nie rosło tak szybko. Amerykańska gospodarka w lutym straciła 651 tysięcy miejsc pracy poza rolnictwem. Stopa bezrobocia wzrosła w ten sposób do 8,1 proc. - poziomu nie widzianego od ćwierć wieku.

Brukselska dyrektywa wyłączy nam pół energetyki?

W 2016 roku połowę dzisiejszego potencjału wytwórczego polskiej energetyki czeka wyłączenie - alarmują energetycy. Powód? Unia Europejska zamierza zaostrzyć normy dopuszczalnej emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów.