Najnowsze

Najnowsze

Bitwa o tańszy internet

Telekomunikacja Polska znów na celowniku urzędników. Tym razem Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje w sprawie rozliczeń za ruch internetowy pomiędzy TP SA a innymi operatorami. Choć ceny z roku na rok spadają, ci ostatni chcą stawek co najmniej trzy-cztery razy niższych - pisze "Rzeczpospolita".

Wykradziono plany finansowe Twittera

"Jesteśmy już w kontakcie z naszymi prawnikami" - ogłosili zdenerwowani twórcy Twittera. - Takie są reguły medialnego świata, te dokumenty to tylko kolejny news - ripostuje Michael Arrington, założyciel wpływowego bloga TechCrunch, który opublikował wykradzione Twitterowi przez hakera tajne dokumenty finansowe firmy.

W Polsce znikają sklepy

Aż trzy tysiące sklepów spożywczych i dwa tysiące sklepów odzieżowych zniknie w 2009 roku - alarmuje "Gazeta Prawna". Najwięcej przestanie działać w tym półroczu.

Płace i nastroje...

Płace wciąż w górę, zatrudnienie w firmach w dół. Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wzrosło o 2 procent rok do roku i o prawie 3 procent w stosunku do maja. Problem jednak w tym, że z miesiąca na miesiąc spada dynamika wzrostu płac. Co gorsza wyższa od wzrostu wynagrodzeń jest dziś roczna inflacja. Dodatkowo widać wyraźnie, że w firmach ubywa pracowników, a wśród tych którzy pracują rośnie odsetek osób, którym pracodawcy nie płacą wynagrodzenia. Tymczasem z Diagnozy Społecznej 2009 wynika, że Polacy czują się bogatsi, szczęśliwsi i bezpieczniejsi na rynku pracy.

Unijne pieniądze dla lotnisk

Wielkie pieniądze i wielkie wyzwania przed tymi, którzy je dostaną. Pół miliarda euro - takie pieniądze Komisja Europejska przeznaczyła na rozbudowę i budowę nowych portów lotniczych w naszym karju. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim - dyrektorem w Zespole Doradców Gospodarczych TOR i Marcinem Pulitem - dyrektorem biura spółki Kraków Airport, o tym jak rozsądnie rozdysponować te pieniądze, żeby nasze lotniska w końcu chociaż trochę przypominały te, które znamy z krajów Europy Zachodniej.

Indykpol sobie radzi

Indykpol może zrezygnować z rosyjskiej inwestycji. Firma zamierza przeznaczyć na rozwój 60 mln złotych, ale te pieniądze wyda przede wszystkim w kraju. Spółka przez najbliższe dwa, trzy lata będzie się koncentrować na rodzimym rynku. Dlatego nie zamierza na razie budować fabryki i ferm w Rosji. Indykpol nie wyklucza sprzedaży działek w Rosji tamtejszemu inwestorowi. W programie "Rynki dnia" rozmawialiśmy z prezesem Indykpolu Piotrem Kulikowskim.

Polski zakaz uprawy roślin GMO nielegalny

Polska naruszyła unijne zobowiązania w kwestii GMO - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Chodzi o wprowadzony przez polski rząd zakaz swobodnego obrotu nasionami genetycznie zmodyfikowanych roślin oraz odmowę wpisu odmian GMO do krajowego rejestru odmian.

Najbiedniejszi bez pomocy?

Związki zawodowe pytają, czy rząd szukając oszczędności poświęci najuboższych. Rząd ma przedstawić nowe kryteria pomocy społecznej – czyli progi dochodowe. Zamierza zamrozić je na 3 lata. Według związkowców to uderzenie w najbiedniejszych, którzy nie mają silnego głosu. Według nich pomaganie osobom niezamożnym opłaca się wszystkim... Marek Klapa

Komentarz do danych GUS

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie pomiędzy 12, a 14 procent - uważają analitycy. Dziś poznaliśmy nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich zatrudnienie spada w ujęciu rocznym, zaś wynagrodzenia rosną. Tempo wzrostu jest jednak wolniejsze, niż tempo w jakim drożeje nasze życie. O konsekwencji tych danych dla sytuacji Polski rozmawialiśmy z Jackiem Wiśniewskim, głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Polska oraz Radosławem Cholewińskim, głównym ekonomistą Noble Banku.

Studiuj u nas, a dostaniesz laptopa

Superman czy atrakcyjna modelka na plakacie już nie pomogą - w walce o studenta prywatne uczelnie oferują kandydatom zniżki lub kosztowne prezenty: laptopy, a nawet wycieczki zagraniczne. A wszystko dlatego, że szkołom zaczyna doskwierać demograficzny niż z lat dziewięćdziesiątych.

Irlandia chce zwolnić 17,3 tys. urzędników

400 milionów euro budżetowych oszczędności każdego tygodnia - takie propozycje dla irlandzkiego rządu przygotowała specjalna komisja pod przewodnictwem ekonomisty Colma McCarthyego. Postuluje ona m.in. ograniczenia pomocy socjalnej, redukcje liczby etatów opłacanych z budżetu, oszczędności na służbie zdrowia.

Antykryzysowa ustawa przeszła przez Senat

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców - czyli głównej części rządowego pakietu antykryzysowego. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Dokument wymaga też zgody Komisji Europejskiej.

Związkowcy z "Budryka" wrócą na kopalnię

Wiesław Wójtowicz, jeden z liderów głośnego, półtoramiesięcznego strajku w kopalni "Budryk" z 2007 roku wygrał sądową batalię: został ostatecznie przywrócony do pracy. Ma także otrzymać odszkodowanie - równowartość pensji za całe 17 miesięcy pozostawania bez pracy.

Komórkowi giganci z kłopotami

Nokia rozczarowała inwestorów. Choć jej zysk na akcję sięgnął 15 eurocentów, to spółka obniżyła swoje prognozy na ten rok. Co więcej, przychody tego największego na świecie producenta telefonów komórkowych były niższe niż spodziewał się rynek. Tymczasem znacznie większe kłopoty ma Sony Ericsson, który zamknął drugi kwartał na minusie.

Pensje wolniej nam rosną

Pracujący w polskich przedsiębiorstwach zarobili w czerwcu przeciętnie o 2 proc. więcej niż przed rokiem: średnia płaca w czerwcu wyniosła 3276,51 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu przedsiębiorstwa zatrudniały 5,28 miliona osób, w ciągu roku ubyło więc 1,9 proc. miejsc pracy. Spadek płac przełoży się na spadek konsumpcji, a to zaszkodzi całej gospodarce - ostrzegają eksperci.

Tylu nowych mieszkań już nie będzie

Co prawda w czerwcu wzrosła liczba oddanych mieszkań w porównaniu z tym samym miesiącem sprzed roku, ale jednocześnie znacznie spadła liczba rozpoczętych budów - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Harley-Davidson dotknięty recesją

Legendy nie są odporne na kryzys gospodarczy - nawet te z najwyższej półki. Kolejny tysiąc osób straci pracę w fabryce motocykli Harley-Davidson. Powód? Spadek sprzedaży kultowych pojazdów.

Miedwiediew i Merkel o gazowych rurach

Gazociąg Północny ma znaczenie strategiczne - zgodnie uznali Angela Merkel i Dmitrij Miedwiediew. Na zamku Schleissheim koło Monachium kanclerz Niemiec podejmowała prezydenta Rosji na międzyrządowych konsultacjach.

Lufthansa zaciąga hamulec bezpieczeństwa

Ostry program oszczędnościowy w niemieckich liniach lotniczych Lufthansa: do 2011 roku firma ma zaoszczędzić miliard euro. Pracę może stracić co piąty zatrudniony w pasażerskiej części firmy, której dotyczą oszczędności. Powód" Czerwone cyfry w sprawozdaniach finansowych.

Unijne pieniądze dla lotnisk

Wielkie pieniądze i wielkie wyzwania przed tymi którzy je dostaną. Pół miliarda euro - takie pieniądze Komisja Europejska przeznaczyła na rozbudowę i budowę nowych portów lotniczych w naszym kraju. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim - dyrektorem w Zespole Doradców Gospodarczych TOR i Marcinem Pulitem - dyrektorem biura spółki Kraków Airport o tym jak rozsądnie rozdysponować te pieniądze żeby nasze lotniska w końcu chociaż trochę przypominały te które znamy z krajów Europy Zachodniej.

Kalifornię zżera deficyt

Kolejne fiasko prób naprawy budżetu Kalifornii. Gubernator Arnold Schwarzenegger i członkowie stanowego parlamentu nie wypracowali porozumienia w sprawie pokrycia przekraczającego już 26 miliardów dolarów deficytu. Władze tego stanu zapewniają jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

Ostatni moment na wybór OFE

Dziś ostatni dzień wyboru OFE przez osoby po raz pierwszy wchodzące na rynek pracy. Jeśli tego nie zrobią, zostaną wylosowane przez ZUS. W losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które mają nie większy niz 10 proc udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów. Może jednak warto dać się wylosować? O tym w biznes Lunchu Jolanta Wiśniewska rozmawiała ze Sławomirem Pomarańskim z Komisji Nadzoru Finansowego.

UKE "przenosi numery"

Orange i Plus nie są przygotowane do przenoszenia numerów w 1 dzień - powiedziała w TVN CNBC Biznes prezes UKE, Anna Streżyńska. Poza nimi - wszyscy operatorzy stacjonarni także nie spełnili tego wymagania. Prezes Urzędu zaznaczyła, że przy nakładaniu kar - surowiej będą traktowani recydywiści. UKE zapowiada kontrolę u operatorów

Polakom źle, a będzie jeszcze gorzej

Co trzeci Polak uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP o nastrojach społecznych. Okazały się one gorsze w porównaniu z ubiegłym miesiącem, a wyraźnie gorsze w zestawieniu z lipcem ubiegłego roku.

32% podatek do Trybunału

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT ustanawiające drugą, 32-proc. stawkę podatku dochodowego. Zdaniem Rzecznika przepis narusza szereg wartości i zasad konstytucyjnych, bowiem dzieli podatników na dwie grupy, bez sprawiedliwego kryterium. Doktor Janusz Kochanowski był gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut".

Jeszcze jeden dobry sygnał z USA

Liczba ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 47 tys., do 522 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Spadek jest sporo większy od oczekiwań analityków.

Doradca pod kontrolą

Zanim kupisz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych - rozwiążesz test z wiedzy o inwestowaniu. Firmy doradztwa finansowego sprawdzają co wiemy na ten temat i na jakie ryzyko jesteśmy gotowi wystawić nasze oszczędności. Taki wymóg wprowadza rozporządzenie ministra finansów, dostosowujące nasz rynek do Unijnej dyrektywy MIFID. Z Maciejem Kurzajewskim z Departamentu Usług Finansowych, Licencjonowania i Nadzoru Funkcjonalnego KNF w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Rafał Wojda.

Lepsze wyniki

Spółka Wasko, świadcząca kompleksowe usługi informatyczne, pochwaliła się, że drugi kwartał był zdecydowanie lepszy niż I kwartał – wzrosły przychody, wynik operacyjny i zysk netto. Gościem programu "Dzień na rynkach" był członek zarządu spółki Wasko - Tomasz Kosobucki.

Samorządy zagrożone?

Budżety samorządów zagrożone rządowymi poszukiwaniami oszczędności? Sama subwencja oświatowa to ponad 30 miliardów złotych, również część szpitali jest na utrzymaniu samorządów. Na ile cięcia w ministerstwach dotkną gminy i powiaty - o tym w programie Pieniądze od Rana Rafał Wojda rozmawiał z Rudolfem Borusiewiczem, sekretarzem Generalnym Związek Powiatów Polskich.