Najnowsze

Najnowsze

Skąd ta dziura budżetowa? Z gazet...

- Afrykańskie plemiona walczą z chorobami nie mówiąc o nich. Rząd Tuska, jak te plemiona mówił, że nie ma kryzysu - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki z PiS. - Wzrost gospodarczy zakładany przez rząd jest nadal możliwy. Zamiast krzyczeć, będziemy pracować - odpowiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Będziemy rozmawiać z Rosjanami o gazie

Polska wciąż otrzymuje ze wschodu niewystarczające ilości gazu. O dodatkowych dostawach surowca jeszcze w tym tygodniu rozmawiać będą przedstawiciele Gazpromu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - podaje RMF FM.

Premier: możemy wyjść z zapaści zwycięsko

Premier przedstawił rządową receptę na kryzys: cięcia wydatków. Oszczędności ministerstw mają wynieść 17 miliardów złotych. - Nie zabraknie pieniędzy na emerytów i rencistów, na służbę zdrowia, na pensje. Cięcia nie będą dotykać ludzi – obiecał Donald Tusk.

RPP nie wróży nam dobrze

- Perspektywy wzrostu gospodarczego nie kształtują się dobrze - tłumaczył obniżkę stóp procentowych prezes NBP Sławomir Skrzypek. - Inflacja będzie się nadal obniżać do celu inflacyjnego NBP. Tempo wzrostu PKB będzie z pewnością niższe, niż w ostatniej projekcji - mówił Skrzypek.

e-book zamiast cegieł w tornistrze

Uczniowie kilku śląskich szkół już wkrótce zapomną o ciężkim tornistrze, ceglastych podręcznikach i bólu kręgosłupa. Zamiast tego otrzymają e-booki, w które zostaną wgrane elektroniczne wersje szkolnych książek. - To pionierski projekt w skali kraju - przekonują pomysłodawcy.

Rada znów ostro tnie stopy

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła we wtorek podstawowe stopy procentowe - o 75 punktów bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 4,25 proc.

"Solidarność": Odłożyć sztuczne penisy, siąść do poważnej rozmowy

- Czas odłożyć sztuczne penisy i świńskie ryje. Czas siąść do poważnej rozmowy - zwracają się do rządu przedstawiciele "Solidarności". Związkowcy chcą "okrągłego stołu" - obradować mieliby z rządem, przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych, ekonomistami i organizacjami biznesowymi. - W przeciwnym razie może dojść do strajku generalnego - ostrzegają.

Połowa Polaków chce płacić w euro

Niemal połowa (48 proc.) Polaków opowiada się za przyjęciem waluty euro - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Co czwarty badany chciałaby, aby stało się to w najbliższych 2-3 latach, zaś co piąty uznał, że lepiej będzie, jeśli nastąpi to w ciągu 4-7 lat.

Biedronka nie obroniła się w sądzie

Właściciel sieci sklepów Biedronka przegrał kolejny proces przed sądem. Tym razem - przez niego wytoczony. Spółka Jeronimo Martins Dystrybucja chciała sprostowania informacji na jej temat, przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na cel społeczny od stowarzyszenia reprezentującego jej dawnych pracowników. Nic z tego jednak nie otrzyma, bo są uznał, że "Powód z uwagi na swoje niecne postępowanie (...) nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw".

76 tys. do zwolnienia jednego dnia

Kryzys gospodarczy daje się we znaki coraz większej liczbie firm, kolejni ludzie tracą pracę. Tylko jednego dnia - w poniedziałek - największe firmy Stanów Zjednoczonych zapowiedziały zwolnienie z pracy niemal 76 tysięcy ludzi w kraju i w europejskich filiach - donosi "The New York Times".

Grad nie odda PZU tanio

Minister skarbu Aleksander Grad jest zadowolony z proponowanej przez Eureko ugody ws. PZU przed polskim sądem. W rozmowie z TVN CNBC Biznes wykluczył jednak możliwość sprzedania Holendrom akcji polskiego ubezpieczyciela po cenie sprzed 10 lat, czyli za 1/3 wartości.

Nowak: budżet bez zmian

- Cięcie kosztów zamiast zwiększania deficytu budżetowego - taką strategię rządu zapowiedział na antenie RMF FM szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. Resort finansów uważa, że dopiero w połowie roku będzie wiadomo, czy i kiedy będzie konieczna nowelizacja ustawy budżetowej.

To już koniec superlokat

Takiego zysku z lokat od dawna nie było. Po odliczeniu inflacji i 19-proc. podatku Belki na rocznym depozycie można uzyskać nawet 4,4 proc. Ale zbliża się koniec bankowego eldorado. Po południu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zetnie stopy procentowe. Oznacza to, że w najbliższym czasie banki rozpoczną obniżkę oprocentowania depozytów - ostrzega "Dziennik".

Firmy płacą dwa razy więcej za prąd

W tym roku firmy zapłacą nawet o 90 proc. więcej za prąd niż w roku ubiegłym - pisze "Gazeta Wyborcza". Przedsiębiorcy ostrzegają, że będą zmuszeni zwalniać ludzi i ograniczać produkcję. W związku z licznymi skargami firm sprawą zajmie się UOKiK.

Uczniowie jednak nie dostaną laptopów?

To miała być prawdziwa informatyczna rewolucja - w swoim orędziu premier Donald Tusk obiecywał osobisty komputer dla każdego ucznia. Teraz rząd chce się wycofać z tego pomysłu - dowiaduje się nieoficjalnie "Puls Biznesu". Tymczasem rząd zapewnia, że prace trwają.

USA mają nowego sekretarza skarbu

Amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Timothy'ego Geithnera na stanowisko sekretarza skarbu USA, czyli odpowiednika ministra finansów. Zyskał on akceptację, choć wysunięto przeciw niemu zarzuty o... niezapłacone w terminie zaległe podatki.

Fiat: 60 tys. osób może iść na bruk

Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne ostrzegł w poniedziałek, że istnieje realne zagrożenie dla 60 tysięcy miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym we Włoszech. Według niego obronić je może tylko rządowa interwencja.

Producent Viagry na zakupach

68 mld dolarów - tyle największy na świecie koncern farmaceutyczny Pfizer zapłaci za swojego konkurenta z branży medykamentów - spółkę Wyeth. To największa fuzja przedsiębiorstw od początku światowego kryzysu - obwieszczają komentatorzy.

Obama prosi o pomoc

Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia rządowego planu pobudzenia gospodarki do wzrostu kosztem 825 miliardów dolarów, podkreślając, że czas nagli, bo recesja się pogłębia.

"Mam nadzieję, że rząd ma plan B"

- Prognozy gospodarcze dla Polski zmieniły się. Mam nadzieję, że rząd pracuje nad planem B - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz. Ekonomista nie szczędził jednak słów krytyki pod adresem prezydenta, który mówi o dziurze budżetowej. - Jeszcze nie słyszałem tak niekompetentnej wypowiedzi z ust najważniejszej osoby w państwie - dodał.

MF: Na nowelizację budżetu za wcześnie

Czy zmiany w tegorocznym budżecie są konieczne? Na to pytanie poznamy odpowiedź dopiero w połowie roku - właśnie wtedy do resortu finansów spłyną dane dotyczące realizacji wpływów budżetowych - informuje rząd. Eksperci dodają: Zamiast nowelizacji przydałby się plan awaryjny.

Holendrzy tną zatrudnienie

Działające w Holandii ponadnarodowe koncerny zapowiedziały ograniczanie zatrudnienia w związku ze światowym kryzysem. Zwolnienia w oddziałach na całym świecie ogłosiły holenderska grupa bankowo-ubezpieczeniowa ING oraz koncern elektroniczny Philips. Polski Philips zwolnił już 230 osób i na razie nie planuje dalszych redukcji - mówi w TVN CNBC Biznes jego rzecznik.

NIP idzie do lamusa?

Podatnicy pożegnają się z numerem identyfikacji podatkowej - podaje RMF FM. Popularny NIP jest niepotrzebny - uważa Ministerstwo Finansów i tłumaczy, że podatników można identyfikować za pomocą samego PESEL-u. - Prace są w toku - potwierdzają w rozmowie z tvn24.pl przedstawiciele resortu finansów.

Dymisja zarządu szczecińskiej stoczni

Prawie wszyscy z blisko 4-tysięcznej załogi szczecińskiej stoczni zadeklarowali chęć odejścia z pracy. Powód? Dziś mija termin składania wniosków o dobrowolne odejście gwarantujące wysokie rekompensaty. Na rezygnację z pracy nadal nie zgadza się 23 stoczniowców. Do dymisji podał się także zarząd stoczni. - Bezkrólewia jednak nie będzie. Stocznią w Szczecinie kieruje zarządca - informują władze stoczni.

Jak banki cenią sobie franki

Do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęły już pierwsze skargi klientów mBanku i MultiBanku, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Pożyczkobiorcy żalą się, że choć Szwajcarzy tną stopy procentowe, banki nie zmniejszają oprocentowania, a przez to raty spłat są bardzo wysokie - pisze dziennik.pl.

Do Polski płynie za mało gazu

Polska wciąż nie otrzymuje należytej ilości gazu z Ukrainy - podaje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dostawy dla przemysłu nie są jednak zagrożone - uspokaja polski dystrybutor.

Polsce kryzys nie zaszkodzi

Z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wynika, że Polska znajdzie się w nielicznej grupie krajów, które na kryzys finansowy zareagują jedynie ograniczeniem tempa wzrostu gospodarczego - podał resort gospodarki. Według prezesa EBOR, obecny kryzys zagraża osiągnięciom transformacji w państwach Europy Środkowej i Wschodniej.

Tusk wysłucha Putina

Po dwóch latach przerwy premier Polski weźmie udział w dorocznym szczycie ekonomicznym w Davos. Rozpoczynające się w środę spotkanie światowych przywódców, szefów wielkich korporacji i ekonomistów zainauguruje premier Rosji Władimir Putin.

Eureko chce ugody ws. PZU

Chociaż stawia wygórowane warunki, Eureko chce ugody w sprawie PZU. Holendrom zależy na szybkim rozwiązaniu sporu z powodu powiększających się kłopotów finansowych - pisze "Gazeta Prawna".

Więcej bezrobotnych

Bezrobocie w grudniu 2008 r. wyniosło 9,5 proc. i objęło blisko 1,5 mln osób. Miesiąc wcześniej było ich 9,1 proc. Z opublikowanych dziś przez GUS danych wynika też, że w grudniu robiliśmy duże zakupy. Natomiast zamówienia w przemyśle były o blisko 20 proc. niższe niż przed rokiem.