Najnowsze

Najnowsze

Juan - światowa waluta rezerwowa?

- Chiński juan mógłby zostać światową walutą rezerwową po osiągnięciu pełnej wymienialności, co może potrwać około 10 lat - takie przekonanie wyraził minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Polacy wolą Skody i Fiaty

Skody, Fiaty i Toyoty. To właśnie auta tych marek w ciągu ostatnich pięciu miesięcy najczęściej wyjeżdżały z polskich salonów. Przez pierwszych pięć miesięcy 2009 roku, sprzedano w Polsce ponad 142 tys. nowych samochodów. Ponad 20 tysięcy nowych aut kupili mieszkańcy Niemiec, Słowacji i innych krajów UE.

Szef giganta wróci do pracy?

Szef Apple - Steve Jobs może wrócić do pracy jeszcze w tym miesiącu - informuje "The Wall Street Journal". Od początku tego roku Jobs nie pełnił swoich obowiązków ze względu na problemy zdrowotne.

Upadły niemieckie stocznie

Niemieckie stocznie w Wismarze i Rostocku, należące do grupy Wadan, ogłosiły w piątek bankructwo. Na bruk trafi 2700 osób.

Jak rozwijała się polska giełda?

5 spółek, kilkunastu maklerów, indeks WIG o wartości 1000 punktów i 112 złożonych zleceń tak 18 lat temu wyglądała pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla wielu Polaków pierwsza po wojnie sesja giełdowa oznaczała prawdziwy upadek komunizmu. Dzisiaj GPW to ponad 300 spółek, notowanych na 5 sesjach tygodniowo i miliardowe obroty.

Kryteria wejścia do strefy euro niezostaną zmienione?

Polska dwadzieścia lat temu i dziś - widziana oczami szefa Europejskiego Banku Centralnego. Jean Claude Trichet był obecny w procesie polskiej transformacji od samego początku. Uczestniczy także dziś podczas dyskusji na temat przystąpienia naszego kraju do strefy Euro, a także technicznej strony spełniania warunków przyjmowania wspólnej waluty. Z szefem EBC rozmawiał dziś Roman Młodkowski.

Przedsiębiorcze dzieci

W niepewnych czasach kryzysu rodzice zastanawiają się, w co zainwestować, by zapewnić swoim dzieciom bezpieczną przyszłość. Najpewniejszym wyjściem wydaje się posiadanie operatywnych dzieci, które w przyszłości poradzą sobie same. O tym, jak sprawić, by nasze dzieci były przedsiębiorcze, Marcin Kowalski rozmawiał z profesorem Markiem Rockim z SGH

Kryzys a euro

Polska powinna utrzymać swój cel przyjęcia euro, ale harmonogram zależy od Warszawy, powiedział w piątek unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia. w programie "Rynki Dnia" prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek w rozmowie z Mikołajem Kunicą powiedział, że wejście do strefy euro będzie dla Polski jednym z najważniejszych wydarzeń tego stulecia.

Bank wynajął supertankowiec

W Nowym Jorku za baryłkę ropy trzeba zapłacić już niemal 70 dol. Na prognozowanych zwyżkach chce zarobić bank JP Morgan Chase, który właśnie wynajął supertankowiec do składowania oleju opałowego.

"Euro nie rozwiąże wszystkich problemów"

Przyjęcie euro to nie koniec procesu przystosowywania gospodarki krajowej do gospodarki europejskiej - przekonywali uczestnicy konferencji NBP "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej".

Przeniesiesz numer za darmo

Od 6 lipca klienci nie będą już płacić za przeniesienie numeru telefonu komórkowego do innej sieci. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która znosi te opłaty.

Przemówienie Joaquina Almunii

Duży popyt krajowy i ostrożne podejście nadzoru finansowego - to właśnie dzięki temu Polska jest odporna na skutki kryzysu - stwierdził komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaguin Almunia. Na konferencji NBP z okazji 20-lecia transformacji chwalił polską gospodarkę za przemiany jakich dokonała po 89 roku.

A miało być tak pięknie...

Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie w piątek dwukrotnie znalazł się ponad poziomem 2000 punktów - po raz pierwszy od października. Euforia trwała jednak krótko i ostatecznie WIG20 zakończył sesję pod kreską. Nie pomogły nawet niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy.

PiS chce walczyć o energię dla Polski

Zablokowanie budowy Gazociągu Północnego, dywersyfikacja źródeł dostaw surowców energetycznych do Europy i utworzenie unijnego mechanizmu reagowania antykryzysowego - to najważniejsze elementy manifestu energetycznego eurokandydatów PiS Pawła Kowala i Konrada Szymańskiego.

"Kryzysowi winne poprzednie rządy"

Poprzednie rządy nie podjęły wystarczających wysiłków, żeby zabezpieczyć Polskę przed kryzysem - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem zmarnowany został okres szybkiego wzrostu gospodarczego trwający do 2007 r. Opinię tę podziela unijny komisarz ds. ekonomicznych Joaquin Almunia, który gościł w Warszawie.

Wartość zmian

Od tak zwanych szczęk i rękodzieła w przydomowych garażach po ekskluzywne sklepy i nowoczesne zakłady produkcyjne - tak rodziła się przez minione 20 lat polska przedsiębiorczość. I chociaż dzisiaj bardzo wiele, bo aż połowa Polaków uważa się za pokrzywdzonych przez gospodarczą transformację ustrojową, połowa wykorzystała możliwości, które dał jej przełom.

Przemówienie Vaclava Klausa

Ostatnie dekada to droga ku upadkowi - powiedział na konferencji Vaclav Klaus. Według prezydenta Republiki Czeskiej druga dekada transformacji charakteryzuje się całkowicie odmiennymi ideami, które pogrążają światowe gospodarki. Kryzys jest nieuniknionym rezultatem długofalowych ingerencji polityków w rynek - podkreślił prezydent Klaus. O 20 latach transformacji głos na konferencji NPB, której patronem jest TVN CNBC Biznes, zabrał Vaclav Klaus.

Polska odniosła sukces

Polskie przemiany gospodarcze po roku 1989 były sukcesem. Tak mówi Marek Belka, były premier, a teraz dyrektor działu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Marek Belka dodał, że jednym z kamieni milowych w polskiej przyszłości gospodarczej będzie wejście do strefy euro. Podczas konferencji Narodowego Banku Polskiego zorganizowanej w 20 lat po polskich przemianach z Markiem Belką rozmawiał Błażej Karwowski.

Finansowa agonia Łotwy zaszkodzi złotemu

Tragiczna - tak w ostatnich dniach można określić sytuację Łotwy. Bony skarbowe, które chciał sprzedać rząd, nie znalazły nabywców, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie pali się do udzielenie Rydze kolejnego kredytu. Ministerstwo finansów nie poddaje się jednak. Tyle, że problemy Łotyszów szkodzą złotemu.

Górniczy gigant odprawia Chiny z kwitkiem

Fuzja warta prawie 20 mld dolarów nie dojdzie do skutku. Angielsko-australijski koncern Rio Tinto zrezygnował ze sprzedaży części swoich aktywów państwowej chińskiej spółce Chinalco. Woli fuzję z innym potentatem przemysłu wydobywczego - BHP Billiton.

Rosja: dajcie kredyty, bo nie będzie ropy

Wydobycie ropy w Rosji może spaść, jeśli tutejsze spółki naftowe będą miały trudności w uzyskaniu kredytów z zagranicy - wyznał na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu wicepremier Igor Sieczin.

Finansowy kryzys w Watykanie

W Watykanie panuje stan alarmu z powodu złej sytuacji finansowej i debetu na kontach w rezultacie obecnego kryzysu gospodarczego - pisze w piątek włoski dziennik "Il Giornale".

Wielki gospodarczy przełom

Jeśli dzisiaj wydaje nam się czasami, że ceny niektórych towarów i usług rosną to warto sobie przypomnieć, że dwie dekady temu inflacja była na poziomie prawie 600 procent. To, co działo się wtedy z cenami na powstającym dopiero wolnym rynku było poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden element ówczesnej rzeczywistości ekonomicznej. Dwadzieścia lat gospodarki wolnorynkowej. Jak długi dystans udało się pokonać? I jak bardzo mylą się Ci, którzy uważają, że niewiele się zmieniło?

GPW pełnoletnia

Pięć spółek, kilkunastu maklerów, indeks WIG o wartości 1000 punktów i 112 złożonych zleceń - tak 18 lat temu wyglądała pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak przez te 18 lat zmieniła się giełda? Co się udało a co nie, pytaliśmy naszego gościa, Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW.

Egzamin z wolności zdany, czas na ten z kryzysu

- Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Konferencję "1989 - 2009. 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" zorganizował Narodowy Bank Polski, patronat nad nią objęły TVN CNBC Biznes i portal tvn24.pl.

Transakcje wiązane

Cross-selling (sprzedaż krzyżowa) to coraz częściej wykorzystywana przez banki technika marketingowa, pozwalająca na zwiększenie sprzedaży towarów i usług. Sprzedając dodatkowe produkty swoim obecnym klientom, bank zwiększa dochody, a przede wszystkim zacieśnia relacje z klientami. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dodatkowe produkty bankowe? Co klienci mogą zyskać dzięki cross-sellingowi? Między innymi na te pytania w programie "Pieniądze od Rana" odpowiadała Katarzyna Siwek z Expandera.

Wspomnienie 20 lat wolnośći

Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - takimi słowami Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, rozpoczął piątkową konferencję poświęconą podsumowaniu ostatnich dwóch dekad po upadku komunizmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie gospodarz konferencji zauważył jednocześnie, że, pomimo dobrych wyników na tle Unii Europejskiej, Polska musi przeprowadzić jeszcze wiele reform, które pozwolą jej gospodarczo dorównać unijnym sąsiadom.

Bundesbank: Zwiniemy się na 6,2 procent

Bank centralny prognozuje na bieżący rok spadek Produktu Krajowego Brutto Niemiec o 6,2 procent. To kolejna kiepska prognoza dla niemieckiej gospodarki, ale jeszcze gorsza niż poprzednie.

Dostał zarzuty za nakręcanie kryzysu

Angelo Mozilo, były szef Countrywide Financial, jednej z największych instytucji w USA, udzielającej kredytów hipotecznych subprime został oskarżony o defraudację przez amerykańską Komisję Nadzoru Finansowego. Jedną z podstaw do postawienie zarzutów był e-mail z września 2006 roku.