Najnowsze

Najnowsze

Poprawa wizerunku w zachodnich mediach

Pojawiają się sygnały, które mogą świadczyć o tym, że przestajemy być pod względem gospodarczym postrzegani wyłącznie jako element większej całości czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiegali o to przedstawiciele rządu a także szef NBP. Dowodem na poprawę wizerunku naszej gospodarki mogłoby być umocnienie się złotego. W programie "Biznes lunch" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion. Doradcy Finansowi oraz Ernestem Pytlarczykiem ekonomistą BRE Banku.

Boni: Kryzys nam się wydłuża

Minister Michał Boni ocenił w piątek, że perspektywa trwania kryzysu wydłuża się, i dlatego prawdopodobnie także rok 2010 będzie nadal rokiem kryzysowym. Boni jest szefem doradców strategicznych premiera.

Węgierska gospodarka pod obstrzałem

Węgry zmagają się z kryzysem, który atakuje ze wszystkich stron. Forint nie może oprzeć się rekordowym spadkom kursu do euro, a produkcja przemysłowa topnieje. Pojawiły się też pogłoski, że węgierskie banki planują zamknięcie i zamrożenie depozytów. Instytucje zaprzeczają.

Twój Brat PIT: ulga w Internecie

Ulga internetowa czyli do 760-ciu złotych do odpisania od podatku- tym tematem zajmował się dziś Twój Brat Pit. O tej coraz popularniejszej uldze podatkowej dostępnej coraz szerszemu gronu podatników rozmawiał z Andrzejem Marczakiem z KPMG w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz.

Za 50 hektarów zapłacą więcej

Wyższą składkę emerytalno-rentową dla właścicieli gospodarstw większych niż 50 hektarów przewiduje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą przyjął Sejm.

GPW na plusie, Europa się waha

Po wczorajszej fatalnej sesji na Wall Street wszyscy spodziewali się, że w piątek GPW otworzy się na czerwono. I rzeczywiście, na początku sesji WIG20 znajdował się na minusach, ale już po godzinie podźwignął się ponad kreskę i tam pozostaje. Na innych giełdach w Europie, wartości najważniejszych indeksów oscylują wokół zera.

Słaby złoty zaszkodzi spółce?

- Zabezpieczamy się przed kursami, około 75% transakcji jest nominowana w USD- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Bakallans SA. Marian Owerko dodał, że w związku z zabezpieczeniem walutowym spółka podniosła ceny swoich produktów.

NFZ z kredytem?

NFZ przedstawił w lutym zmodyfikowany plan wydatków na bieżący rok. O tym, czy Fundusz będzie musiał zaciągnąć w tym roku kredyt, w pogramie "Pieniadze od rana" z prezesem NFZ-tu Jackiem Paszkiewiczem rozmawiał Robert Stankiweicz.

Emerytura "na czynsz i papierosy" albo dłuższa praca

Funkcjonariusze, którzy pracują 15 lat i dłużej będą objęci starymi zasadami systemu emerytalnego. Tych, którzy zaczną służbę po 1 stycznia 2010 r. obejmą nowe zasady, a ci którzy jeszcze nie przepracowali 15 lat, będą mieli wybór systemu emerytalnego - to założenia projektu ustawy ws. emerytur mundurowych, przedstawionego przez MSWiA.

Będzie mniej kelnerek i ekspedientek

Globalny kryzys gospodarczy dotknie kobiet w większym stopniu niż mężczyzn. Jak podała Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) przy ONZ w 2009 r. pracę straci 22 miliony przedstawicielek płci pięknej na całym świecie.

GM już nie ma patentów Opla

Patenty Opla nie są już własnością General Motors - donosi piątkowy "Bild". Zdaniem gazety, amerykański koncern przekazał je resortowi finansów USA jako zabezpieczenie, by uzyskać miliardową pomoc publiczną. Ale to nie jedyny kłopot Opla.

"W Polsce recesji nie będzie"

Europa Wschodnia inaczej odczuje skutki globalnego spowolnienia gospodarek, niż większość krajów zachodnich. Nie pogrąży się w recesji, a jedynie w stagnacji - pisze "New York Times", przywołując opinię Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych (WIIW).

Stopy niskie, a kredyty nie tanieją

Stopy procentowe są najniższe w historii. W normalnych warunkach powinno się to przełożyć na spadek oprocentowania kredytów. Ale nie u nas. W Polsce kredyty nie tylko nie tanieją, ale są najdroższe od lat - pisze "Parkiet".

Skrzypek: możliwe kolejne cięcia stóp

Kolejne cięcia stóp procentowych są bardzo możliwe - ocenił na antenie TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jak wyjaśnił, Rada Polityki Pieniężnej wciąż łagodzi politykę monetarną.

Jak kupić auto, to teraz

Kończą się wyprzedaże samochodów z rocznika 2008. Jeśli złoty szybko się nie umocni względem euro, czekają nas podwyżki w salonach - prognozuje "Rzeczpospolita".

Play ucieknie Polkomtelowi?

P4, operator sieci Play, który teraz korzysta z infrastruktury Polkomtela, chce zmienić partnera - donosi "Puls Biznesu". Dotychczasową umowę z operatorem Plusa może rozwiązać i przenieść się do Orange lub Ery. Do zmian może dojść już pod koniec tego roku.

Nowa wojna Polski z Rosją

Szykuje się nowa wojna polsko-rosyjska. Tym razem o ciężarówki. Rosjanie radykalnie ograniczyli liczbę zezwoleń na wjazd polskich tirów do Rosji, na co Polacy odpowiedzieli tym samym. Rozmowy polsko-rosyjskie w tej sprawie nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów.

PKP woła o pomoc do państwa

Grupa PKP bliska wykolejenia - alarmuje "Rzeczpospolita". Trzem spółkom wchodzącym w jej skład grozi utrata płynności finansowej. Najgorzej radzi sobie PKP Cargo. Jeśli nie dostanie 1,5 mld zł od państwa - upadnie.

Recepta na kryzys? Przeczekać w hotelu!

Okazuje się, że są branże, których pracownicy w czasach kryzysu nie muszą drżeć o swoje miejsca pracy. Jak donosi "Polska", o pracę nie muszą martwić się pracownicy hoteli, informatycy i kucharze. Pracowników w tych branżach nawet brakuje.

Miliony od Fiata trafią do Polski

Fiat rozbuduje bielską fabrykę silników – informuje "Rzeczpospolita". Inwestycja może kosztować nawet 400 mln euro. A produkcja ruszy już w przyszłym roku.

Ameryka bankrutuje

W Stanach Zjednoczonych liczba bankructw, zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm, rośnie lawinowo - wynika z raportu Biura Administracyjnego Sądów USA. Najgorsza wiadomość jest jednak taka, że wszystko wskazuje, że trend ten się będzie utrzymywał.

Rozpacz wróciła na rynki

Giełdy w USA po jednodniowym zrywie optymizmu wywołanym nadzieją na program pobudzenia chińskiej gospodarki, wróciły w czwartek do mocnych spadków, zwłaszcza na wieść o możliwym bankructwie General Motors. Dow Jones Industrial Average oraz Standard and Poors' 500 są znowu na poziomach najniższych od 12 lat. Nasdaq runął w dół, przełamał wsparcie na poziomie z 21 listopada 2008 roku i jest obecnie najniżej od 6 lat.

Obniżki stóp procentowych

Kolejne banki obniżają stopy procentowe. Jednak sytuacja w Polsce jeszcze nie jest najgorsza. NBP dysponuje jeszcze możliwościami ratunku gospodarki, jeszcze ma z czego wprowadzać dalsze obniżki w przeciwieństwie do innych banków. Na temat stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes JAkub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Sytuacja w PLL LOT

LOT powinien mieć stabilnego inwestora - powiedział w TVN CNBC Biznes partner zarządzający działem Doradztwa Finansowego Deloitte w Polsce. Wojciech Roman dodał, że wprowadzenie polskich linii lotniczych na giełdę byłoby zasadne jako dobra droga do prywatyzacji.

Głębokie spadki w USA

Najniższe zamkniecie giełdy w USA od 2003 roku to kolejne potwierdzenie trendu spadkowego. EBC obniżył stopy procentowe o 50pb. Główna stopa wynosi teraz 1,5%. A w Polsce powiększająca się dziura budżetowa. Złoty traci na wartości ale lekko oderwał się od walut naszego regionu. W programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Rupińskim - analityk Domu Maklerskiego BOŚ i Adamem Dakowiczem - prezes BRE Property Partner.

Bonusy i kryzys

Czy programy motywacyjne, dopłacanie do obiadów, służbowe komórki czy firmowe majówki mają sens w ciężkich dla firmy czasach? Z czego można zrezygnować, a z czego wręcz trzeba? I wreszcie - czy opłaca się coś pracownikom zostawić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Piotrem Wielgomasem, prezesem Bigram SA oraz Piotrem Palikowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

Minister: są napięcia w budżecie. PiS zażądało tego na piśmie

W roku 2008 nasz budżet odczuł już kłopoty, wywołane zewnętrznymi czynnikami związanymi z kryzysem finansowym - powiedział w Sejmie Jacek Rostowski. Skrupulatnie wyliczył też dochody i wydatki państwa. Zdaniem PiS - zbyt skrupulatnie. Opozycja zażądała przerwy i przemówienia Rostowskiego na piśmie.

Prezydenckie weto przyjęte

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Lech Kaczyński zawetował ustawę w połowie stycznia argumentując, iż niedostatecznie zabezpiecza ona interesy przyszłych emerytów.

Balcerowicz: Po pierwsze nie szkodzić

Kryzys gospodarczy na świecie to olbrzymie wyzwania dla władzy. Co powinna zrobić, aby wyjść z niego obronną ręką? - Po pierwsze nie szkodzić - mówi prof. Leszek Balcerowicz w "Kropce nad i" w TVN24. A za szkodzenie uważa przede wszystkim nadmierne zadłużanie się w stylu Węgier.