Najnowsze

Najnowsze

W piątek poznamy prawdę o gospodarce

W piątek o godzinie 10.00 Główny Urząd Statystyczny poda dane o polskim PKB w pierwszym kwartale tego roku. Rynek oczekuje, że nasza gospodarka przez ten czas urosła o około jeden procent w porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 roku, choć pesymiści prognozują jej skurczenie. Minister finansów Jacek Rostowski mówi o "lekkim zerze".

Państwo kupiło więcej LOT'u

- Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Resort skarbu i Silesia odkupiły na spółkę 25,1 proc. akcji od spółki SAirLines B.V, syndyka masy upadłościowej Swissaira, byłego inwestora LOT.

GM ma szansę uniknąć bankructwa

Wydawało się już, że amerykańskiego dinozaura motoryzacyjnego nic nie uratuje. Tymczasem general Motors zaproponował, że obligacje, które mają jego wierzyciele zamieni na swoje akcje. Co więcej - ci, u których koncern jest najbardziej zadłużony są skłonni poprzeć taka transakcję.

TV Puls: Za złotówkę się nie sprzedamy

- Sprzedaż pakietu kontrolnego i zmiana nazwy - to niektóre opcje, które TV Puls rozważa w rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Prezes stacji Dariusz Dąbski zapewnia jednak, że nie sprzeda telewizji "za przysłowiową złotówkę", a Puls przetrwa nawet bez szybkiego wyłonienia inwestora.

Inwestor dla Opla nadal nie wybrany

- Jesteśmy rozczarowani podejściem General Motors. Tak po czwartkowym maratonie negocjacyjnym w sprawie Opla mówił szef producenta części samochodowych, firmy Magna. To właśnie ten koncern koncern wraz z włoskim Fiatem został już tylko na polu walki o Opla. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru inwestora ma zostać podjęta w piątek.

Los Stoczni Gdańsk poznamy po wyborach

- Komisja Europejska chce wydać decyzję ws. pomocy dla Stoczni Gdańsk tak szybko, jak będzie to możliwe - zapewnia rzecznik komisarza ds. konkurencji Jonathan Todd. Jednak źródła z otoczenia unijnej komisarz Neelie Kroes twierdzą, że na decyzję przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca nie ma co liczyć.

Nord Stream pewny swego

Kontrowersyjny niemiecko-rosyjski gazociąg coraz bliżej. - Do końca 2009 roku spółka Nord Stream zamierza uzyskać zgodę na budowę Gazociągu Północnego na dnie Morza Bałtyckiego - uważa dyrektor spółki Dirk von Ameln, odpowiedzialny za uzyskiwanie pozwoleń.

Aaaaaby spółkę kupić

Ministerstwo Skarbu Państwa realizuje swoje plany szybkiej sprzedaży niewielkich spółek. Zaprosi w czwartek, 4 czerwca inwestorów do udziału w aukcji sprzedaży udziałów i akcji pięciu spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Skarb Państwa chce w ten sposób sprzedać 68 firm.

Stare media rozwodzą się z nowymi

To może być jeden z najbardziej spektakularnych "rozwodów" na globalnym rynku medialnym w ostatnim czasie. Grupa Time Warner ma jeszcze dziś ogłosić wydzielenie ze swoich struktur AOL - donosi "The Wall Street Journal", powołując się na osoby z otoczenia firmy.

Pawlak: wyzwólmy naszą przedsiębiorczość!

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wzywa do "wyzwolenia przedsiębiorczości" i "aktywnego spojrzenia na sprawy gospodarcze" na zorganizowanym przez PSL kongresie gospodarczym w Warszawie. Inny z mówców zebrał oklaski za krytykę postawy PO ws. opcji walutowych.

Na wakacje do cudzego domu

Podróż życia jedynie za cenę biletu lotniczego? To możliwe. Dzięki specjalnym serwisom internetowym, niemal w dowolnym zakątku świata znajdziesz darmowy nocleg. Jest jeden warunek: twój dom też będzie musiał być otwarty dla innych podróżników.

Niemcom ubyło bezrobotnych

Niemieckie bezrobocie cieszy, zamówienia w przemyśle maszynowym - przerażają. W maju stopa bezrobocia wyniosła 8,2 procent - to o 0,2 punktu procentowego mniej od oczekiwań. Wręcz tragicznie wyglądają natomiast dane z przemysłu maszynowego: spadek zamówień o niemal 2/3.

Budownictwo nabiera tempa

Prezes Budvar Centrum przyznał w TVN CNBC Biznes, że branża budowlana najgorsze ma juz za sobą. Zdaniem Marka Trzcińskiego, tak dobrze jak podczas szczytu hossy na tym rynku juz nie będzie, ale w drugim i trzecim kwartale tego roku będzie widoczna znaczna poprawa. Prezes Budvaru był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Specustawa tuż tuż

Przed wakacjami obie ustawy, o kredytach hipotecznych i zatrudnieniu, trafią do Sejmu - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes Jolanta Fedak. Minister pracy i polityki społecznej podkreśliła jednocześnie otwartość resortu na wszelkie uwagi społeczeństwa dotyczące nowej ustawy. Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy o stabilizacji bezrobocia oraz szansach polskiej gospodarki na odbicie się z finansowego dołka.

Prognozy "benzynowe"

Na dzisiejszym zebraniu OPEC, będą podjęte decyzje w sprawie obniżenia wydobycia. Jednak według ekspertów, OPEC nie dokona żadnych zmian, ponieważ obecne stawki są dla organizacji zadowalające. Na temat sytuacji na rynku paliwowym, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Pakiet antykryzysowy? W przyszłym tygodniu!

Wiele wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna się już odbijać od dna, a pakietu antykryzysowego dla rynku pracy jak nie było, tak nie ma. Kiedy wreszcie możemy się go spodziewać? - Za półtora tygodnia specustawa trafi do Sejmu - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes minister pracy Jolanta Fedak.

Rosja znów walczy ropą

Premier Rosji podpisał decyzję o podwyżce ceł wywozowych na ropę naftową - donosi agencja ITAR-TASS. W czwartek spotykają się przedstawiciele państw członkowskich kartelu producentów ropy OPEC, jednak eksperci nie spodziewają się decyzji o ograniczeniu wydobycia surowca.

9 na 10 maili to spam

Tylko co dziesiąta wiadomość e-mail nie jest wysyłana w celach reklamowych - wynika z najnowszego raportu firmy Symantec. Reszta to mniej lub bardziej wyrafinowany spam.

Rating miast

Wraz z rosnącym zadłużeniem państw i miast, agencje ratingowe co raz częściej decydują o obniżeniu ich oceny kredytowej. Czym kierują się agencje w ustalaniu ratingów państw i miast tłumaczył na antenie TVN CNBC Piotr Kowalski - prezes Fitch Polska.

Rabobank zakończy spór o PZU?

Szybki koniec konfliktu Eureko ze Skarbem Państwa coraz bardziej prawdopodobny - pisze "Gazeta Wyborcza". Powód? W rozmowy włączył się Rabobank - akcjonariusz Eureko, który ma do ubicia interes z naszym rządem.

Palikotowy bicz na polskie gminy

Gminy nie dostaną od właścicieli nieruchomości ani grosza podatku, póki nie uchwalą planu zagospodarowania przestrzennego - to najnowszy pomysł Janusza Palikota z komisji "Przyjazne Państwo". O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Doping dla chińskiego smoka

Rząd Chin przyjął nowy antykryzysowy pakiet bodźców finansowych, mający wesprzeć rodzimych eksporterów - informuje w czwartek dziennik "China Daily". Wartość programu to 84 miliardy dolarów.

Jak uratować 1200 miejsc pracy?

Związkowcy wchodzą w spór zbiorowy z pracodawcą, wciąż trwa pikieta i blokowanie bram zakładu - tak w skrócie wygląda sytuacja w zakładach Sumitomo w Rawiczu, które od września zwolnią 1200 osób i przeniosą produkcję do Rumunii. W pomoc dla firmy postanowił zaangażować się rząd - pisze "Puls Biznesu".

Rada tnie rezerwę

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, ale po raz pierwszy od 2003 roku obniżyła o pół punktu procentowego stopę rezerwy utrzymywanej obowiązkowo przez banki komercyjne w NBP. RPP oczekuje, że po tej decyzji banki zwiększą akcję kredytową. O skutki decyzji Rady w TVN CNBC Biznes pytaliśmy profesora Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Stopy stoją, rezerwa w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła rezerwę obowiązkową z 3,5 do 3 procent. Stopy procentowe bez zmian, WIBOR ciągle idzie w górę. Prawdopodobnie to jednak nie koniec obniżki stóp procentowych. O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i jej możliwych skutkach dla polskiej gospodarki w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z prof. dr hab. Adamem Nogą z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mieszkanie za mieszkanie

Moje mieszkanie na wakacje chętnie odstąpię - w zamian zamieszkam w Twoim - czyli nowy sposób na wakacje. Niewielkim kosztem w ten sposób zwiedzić można niezły kawałek świata. Niezły bałagan można też - niestety - zastać w swoich czterech kątach po powrocie. Czy zatem warto zamieniać się na mieszkanie w Hiszpanem, Niemcem czy Brazylijczykiem? - sprawdzał Marek Klapa.

Lot Czarters na kryzys?

Lot Czarters to nowa marka polskich linii lotniczych - będzie nie tylko wynajmować samoloty agencjom turystycznym, ale też sprzedawać bilety indywidualnym klientom. Docelowo nawet około jednej piątej miejsc przewoźnik przeznaczy dla prywatnych turystów. Szczegóły sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

RPP obniża rezerwy

Polskie banki dostały dziś tego, czego chciały. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła obowiązkową rezerwę, którą muszą trzymać w NBP. To oznacza, że w bankowych kasach zostanie dodatkowo 3 miliardy złotych. RPP liczy na to, że pieniądze trafią do gospodarki. Ale pierwsze komentarze bankowców wskazują na to, że może się przeliczyć, a to m.in. dlatego że do liczenia wartości polskich banków zabrała się międzynarodowa agencja ratingowa Moody's. Słodko gorzkie informacje o polskim sektorze bankowym zebrał Łukasz Kijek.

Miejskie obligacje

Na wielkie inwestycje wielkich polskich miast trzeba wielkich pieniędzy. Wydawałoby się, że to wielki kłopot ale paradoksalnie może to być tez rozwiązanie problemu. Bo jeżeli coś jest wielkie to może wyemitować obligacje i w ten sposób zdobyć pieniądze. Tak zrobiła Warszawa, tak postąpić mogą tez i inne miasta. Czy będzie to wielkie rozwiązanie i wielka inwestycja - sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Finansowanie przedsiębiorstw

Czy biznes odczuwa utrudniony dostęp do pieniędzy od banków i jak przedsiębiorcy przyjęli dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc, z 3,5% do 3%. Gościem Rynków Dnia w TVN CNBC Biznes był inwestor giełdowy Krzysztof Moska.