Najnowsze

Najnowsze

Karta Równoważności zamiast podziału TP SA?

Nowa wersja Karty Równoważności, która ma zastąpić podział funkcjonalny TP SA, powstanie bez udziału operatorów alternatywnych. Prezes Telekomunikacji Polskiej apeluje do operatorów alternatywnych i UKE o wspólne prace nad Kartą Równoważności. Operatorzy na czele z Netią nie zbyt chętni. O spornym podziel TP SA, dywidendzie i ewentualnym buy-backu rozmawialiśmy z Maciejem Wituckim, prezesem spółki.

Sprzeczne rokomendacje dla akcji Biotonu

Festiwal sprzecznych rekomendacji dla Biotonu. KBC rekomenduje sprzedaż akcji Biotonu, BZ WBK zaleca trzymanie, a Erste Bank mówi "redukuj", natomiast DnB Nord wydał rekomendację "kupuj" i ustalił cenę docelową dla Biotonu na 45 groszy. O perspektywach Biotonu w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem BM DnB Nord.

Ile franka we franku?

Ostrożnie z kredytami w walutach obcych - ostrzega w TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Od jutra w życie wchodzi rekomendacja SII umożliwiająca spłatę kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej. Zdaniem ekspertów zmiana sposobu spłaty kredytu może być ryzykowna i przy okazji kosztowna. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Ponad 3 miliardy cięć

Ponad 3 miliardy złotych - tyle dodatkowych oszczędności udało się znaleźć w budżecie. Większości cięć, rząd dokonał w rezerwach celowych. Zmniejszono też wydatki administracyjne w Sejmie czy kancelarii prezydenta. Cięcia wydatków nie uniknęły też poszczególne resorty. Czy posunięcia rządu były słuszne? Gdzie jeszcze można szukać oszczędności? Między innymi na te pytania odpowiadał Piotr Bujak - ekonomista BZ WBK.

Kolejne polskie firmy ogłoszą upadłość?

Huta Szkła Krosno, Odlewnie Polskie czy ZNTK Łapy - to przykłady firm, które nie poradziły sobie w kryzysie. Ale fala upadłości w polskiej gospodarce wzbiera - w pierwszym półroczu sądy orzekły o połowę więcej upadłości niż w tym samym okresie roku ubiegłego. O tym czy czeka nas kolejna fala upadłości polskich przedsiębiorstw - Cezary Królak.

Praca na wakacje

Latem jest coraz więcej ofert pracy dla młodzieży. Żeby zarobić, nie trzeba wyjeżdżać zagranicę. Młodzi ludzie coraz chętniej kolejne lata nauki dzielą pracą. Albo zbierają doświadczenie, albo zbierają na wakacje. Wakacyjny rynek pracy dla młodzieży sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Coraz więcej upadłości

O blisko 50% wzrosła liczba upadających firm - wynika z raportu Grupy Euler Hermes. W ciągu 6 miesięcy tego roku zanotowano 290 upadłości - podczas gdy w I połowie zeszłego roku zanotowano 195. Według autorów raportu duże firmy nie są już odporne na kryzys. Które firmy decydują się na upadłość? Jakie są procedury? Między innymi na te pytania odpowiadali mecenas Anna Maria Pukszto z zespołu restrukturyzacji i upadłości kancelarii Salans oraz Grzegorz Błachnio - analityk Euler Hermes.

Spółka Zelmer, a kursy akcji

Zelmer może zacząć zarabiać na opcjach, wszystko zależy od kursu euro. Prezes Zelmera zapewnia, że w II kwartale spółka nie poniesie już strat z tytułu wyceny opcji walutowych. Zelmer cały czas prowadzi rozmowy z RBS Amro i HSBC ws. restrukturyzacji opcji, nie planuje natomiast dalszych negocjacji z BRE Bankiem. O wynikach oraz sytuacji spółki, z prezesem Zelmeru Januszem Płocicą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Inwestowanie w przyszłość

W najbliższych dniach osoby które dopiero rozpoczęły pracę powinny wybrać dla siebie fundusz emerytalny. Na państwową emeryturę trudno liczyć. Wyniesie ona maksymalnie połowę naszej ostatniej pensji. Eksperci przekonują, że aby mieć bardziej dostatnią przyszłość, należy już dziś w nią zainwestować. Jakie inwestycje najbardziej się opłacają oraz co zrobić gdy do emerytury jest już coraz bliżej? O tym, z Bernardem Waszczykiem, Open Finance oraz Bartłomiejem Samsonowiczem, Comperia.pl rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Będzie "zły bank" w Niemczech

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę o powołaniu "złych banków" ma uwolnić banki prywatne od opiewających na ponad 200 mld euro toksycznych aktywów - i ożywić w ten sposób rynek kredytowy.

Kupisz firmę przez internet

Minister skarbu zapowiada, że niebawem prywatyzowane firmy będzie można... kupować w internecie. Odpowiednie rozporządzenie jest już na ukończeniu.

Nabucco idzie do podpisu

W Brukseli poinformowano, że 13 lipca nastąpi podpisanie umowy o projekcie gazociągu Nabucco między Turcją a czterema zaangażowanymi w projekt krajami Unii Europejskiej.

Duma Phenianu kusi...

To prawdziwy przełom w Korei Północnej: telewidzowie, dotąd uszczęśliwiani głównie doniesieniami o dokonaniach Ukochanego Przywódcy oraz militarnej potędze swego kraju, teraz są kuszeni... reklamą piwa. Kuszą ich obrazy młodych dam, oszronionych kufli i lokalnych piwiarni.

Fedak: Budżetowi na alimenty nie braknie

Mimo oszczędności w rezerwach celowych, w tym w Funduszu Alimentacyjnym, pieniędzy na wypłaty zaliczki alimentacyjnej nie zabraknie - zapewniła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Rezerwa Funduszu Alimentacyjnego to jedno ze źródeł najnowszych oszczędności dokonywanych przez rząd.

Kto naprawdę kupił nasze stocznie?

QInvest tylko reprezentuje nabywcę. Sam bezpośrednio nim nie jest – donosi dziennik "Rzeczpospolita", deprecjonując wtorkowe oświadczenie ministra skarbu. Teraz Aleksander Grad odpowiada, że o transakcję "jest spokojny", ale nie chce ujawniać "jej kuchni".

Jaś Wędrowniczek trafiony przez kryzys

Kryzys okazuje się niełaskawy dla przemysłu alkoholowego Szkocji. Tym razem Szkotów zmroziła wieść o możliwym zwolnieniu blisko tysiąca osób, pracujących w międzynarodowym koncernie spirytusowym Diageo. Najbardziej zagrożona jest rozlewnia whisky Johnnie Walker w Kilmarnock.

Europejczycy z mniejszym apetytem

Europejczycy ograniczają zakupy. Jak wynika z danych Eurostatu sprzedaż detaliczna w maju w całej Unii Europejskiej spadła średnio o 3,1 procent, zaś w strefie wspólnej waluty euro - o 3,3 procent (oba wskaźniki liczone w ujęciu rocznym)

Kaczyński: Rosyjska umowa symboliczna

Umowa na dostawy gazu ziemnego, którą kilka dni temu Rosja podpisała z Azerbejdżanem, ma charakter symboliczny - uznał prezydent Lech Kaczyński po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Lech Kaczyński składa oficjalną wizytę w naftowym kraju nad Morzem Kaspijskim.

Wielki biznes po śmierci Jacksona

Śmierć Michaela Jacksona dla wielu ludzi - np. holenderskich emerytów - może mieć pozytywne skutki. Wszystko przez prawa do piosenek króla pop.

Rudy ogon w służbie dzieciom

Internet nie zawsze jest miejscem przyjaznym, szczególnie dla dzieci. Dlatego Mozilla we współpracy z organizacją Cybermentors stworzyły specjalną wersję przeglądarki Firefox, dzięki której dzieci mogą kontaktować się w sprawie kłopotliwych treści z wyszkolonymi mentorami.

Zadłużenie miast rośnie

Zadłużenie w wysokości 60-ciu procent dochodów budżetowych - to czeka większe miasta w perspektywie trzech najbliższych lat - zauważył w TVN CNBC Biznes Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. Sytuacja nie jest tak poważna w powiatach, powiedział Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. Skąd powiaty biorą pieniądze na swoje inwestycje? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w programie "Biznes Lunch".

Upadłość Galerii Centrum

Upadłość układowa Galerii Centrum, ogłoszona przez sąd, da jej szansę na wyjście z impasu. To opinia prezesa Vistuli, spółki matki Galerii Centrum. Spółka teraz skupi się na sprzedaży odzieży pod własną marką. Jednak jakie dalsze plany ma firma Vistula, czy podpisze umowę z Fortis Bankiem? W programie "Rynki Dnia" rozmawiamy z prezesem Vistuli - Michałem Wójcikiem.

Czy rzad będzie musiał podniesć podatki?

Czy podnosić podatki, czy konieczne to będzie z punktu widzenia budżetu, które podatki podnosić , o ile , kiedy , na ile i jak na tym skorzysta budżet państwa? Miedzy innymi o to Jolanta Wiśniewska w programie "Bilans" pytała swoich gości , którymi byli dr MARCIN PIĄTKOWSKI, Akademia Leona Koźmińskiego oraz RAFAŁ ANTCZAK, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Dalsze cięcia stóp niewykluczone

-Nie wykluczam dalszych obniżek stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem Jana Czekaja kluczowa dla lipcowej decyzji RPP będzie inflacja za czerwiec.

Telestrada idzie na GPW

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Telestrada podjęło decyzję o przejściu spółki z NC na rynek podstawowy. Prezes chce zakończyć przygotowania w przeciągu pół roku. Czy w planach jest nowa emisja akcji? Z prezesem Telestrady, Jackiem Lichotą, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Wojda.

Szybko do euro!

-Do strefy euro powinniśmy wejść najszybciej jak to tylko możliwe - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Prof. Marian Noga zaznaczył, że najbardziej optymalne będzie wejście do sytemu ERM2 w 2011, do strefy euro w 2014 . Z członkiem RPP w programie" Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Madoffowi odebrano apartament

Wart 7 milionów dolarów, luksusowy apartament należący do finansowego oszusta Bernarda Madoffa, pójdzie pod młotek - donosi BBC. Dochód ze sprzedaży ma zasilić konta wierzycieli oszukanych przez oszusta wszechczasów.

Budujemy dom w kryzysie

Ceny materiałów budowlanych spadły w ciągu roku nawet o 30%. Najbardziej tanieją materiały wykorzystywane przy rozpoczynaniu inwestycji. "Ponadto każdy klient może liczyć na atrakcyjny rabat"-podkreśla eksperet Sekocenbudu Mariola Gala Vacquert.

Hybrydowe samochody są za ciche!

Japończycy pokochali samochody z napędem hybrydowym - czyli posiadające zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny. Teraz jednak przyjazne środowisku pojazdy będą musiały trochę więcej hałasować. Domagają się tego tamtejsi niewidzący.

Stopy staną na dobre?

W grudniu tego roku inflacja może wynieść nawet 4 proc. - stwierdził w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Dodał też, że w tym roku nie widzi możliwości ani do podwyższania, ani do obniżania stóp procentowych NBP.