Najnowsze

Najnowsze

Niemiecki przemysł nie ma zamówień

Największy w historii zjednoczonych Niemiec spadek zamówień w przemyśle. Jak podało Ministerstwo Gospodarki, w styczniu zamówienia spadły aż o 38 w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej.

Polska na tle regionu

Polska gospodarka już drugi rok z rzędu została uznana za jedną z najbardziej konkurencyjnych w Unii Europejskiej. W dorocznym rankingu ośrodka badawczego The Lisbon Council, wyprzedza nas tylko Finlandia. Dzięki tak wysokiej pozycji, Polska może być jeszcze lepiej odbierana w regionie. O sytuacji Polski na tle regionu rozmawialiśmy z prezesem Fitch Polska - Piotrem Kowalskim, który był gościem programu  "Pieniądze od rana"

Swarzędz bez inwestora

Nie widzę możliwości powrotu do rozmów w sprawie przejęcia Swarzędza - powiedział w TVN CNBC Biznes inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz. O szczegóły sytuacji w Swarzędzu, rozmowy w sprawie przejęcia spółki i kolejne inwestycje pytał gościa w "Dniu na Rynkach" Mikołaj Kunica.

Kryzys po polsku

Są dwa kanały, którymi światowy kryzys gospodarczy przedostaje się do polski: to spadek inwestycji zagranicznych i eksportu - powiedział na XV Forum Bankowym minister finansów Jacek Rostowski. Tegoroczna konferencja poświęcona jest roli sektora bankowego w finansowaniu rozwoju gospodarczego Polski w warunkach kryzysu na międzynarodowym rynku finansowym.

PZU razem z PKO BP?

PZU chce wymienić bazę klientów z PKO BP- ujawnił w TVN CNBC Biznes Andrzej Klesyk. Prezes największego polskiego ubezpieczyciela ,który w ubiegłym roku zarobił na czysto prawie 2,5 miliarda złotych, chciałby zbudować z PKO silną grupę produktową.

Ceny mieszkań w największych miastach Polski spadają

W lutym w porównaniu z sytuacją sprzed roku, jest to kilkanaście procent taniej -wynika z raportu Open Finance. Czy jest to dobry moment na zakup własnego m? Kiedy spadek cen mieszkań się zatrzyma i na jakim poziomie oraz czy warto czekać z zakupem?Odpowiedzi na te pytania w programie "Biznes Lunch" szukała Jolanta Wiśniewska z gośćmi którymi byli Aleksandra Szare-Home broker oraz Tomasz Lebiedź-ekspert rynku nieruchomości.

Info TV-FM

Przełom na rynku telekomunikacyjnym. Info TV FM które jest własnością NFI Magna Polonia wygrała konkurs na telewizję mobilną Teraz tylko należy zarezerwować częstotliwości i wybudować sieć. Do piątku naleźy złożyć wniosek rezerwacyjny. W TVNN CNBC Biznes prezes NFI Magna Polonia Albert Kuźmicz.

Co z tym stadionem?

Mostostal Zabrze będą startować w kolejnym, trzecim już przetargu, na budowę stadionu w Chorzowie. O tym przewodniczący spółki Zbigniew Opach.

Straty na opcjach wyniosły 9 mld zł

Straty spółek z tytułu zaangażowania w opcje walutowe wycenione na 13 lutego wyniosły ok. 9 mld zł. - poinformowała w środę Komisja Nadzoru Finansowego. Wcześniej KNF wyceniał straty z opcji na 15 mld zł.

Kupcy oglądali szczecińską stocznię

Przedstawiciele norweskiej stoczni Ulstein oglądali w środę majątek stoczni Szczecińskiej Nowa pod kątem ewentualnego zakupu – poinformował prezes Stoczni Andrzej Markowski. W poniedziałek mają zostać ogłoszone przetargi na sprzedaż majątków stoczni w Szczecinie i Gdyni.

Łotwa w głębokiej recesji wciąż myśli o euro

- Produkt Krajowy Brutto Łotwy spadł w ubiegłym roku o 4,6 proc. po trzech latach dwucyfrowego wzrostu - poinformowało w środę rządowe biuro statystyczne. Tylko w ostatnim kwartale spadek wyniósł ponad 10 proc. Przyszły premier, który niedawno zapowiadał bankructwo kraju, wciąż jednak planuje przyjęcie euro w 2012.

Koniec polsko-rosyjskiej wojny transportowej

Warunki wjazdu i przejazdu przez terytorium Rosji dla polskich przewoźników towarowych nie ulegną pogorszeniu - ustalono w czasie środowych negocjacji w Warszawie. Będzie więc 190 tys. zezwoleń za wjazd do Rosji.

Za pieluszki pod Trybunał

Komisja Europejska jest gotowa wystąpić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce i czterem innym krajom UE, które niezgodnie z prawem stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce. Poinformowała o tym Bruksela w dzień po ostatecznym uzgodnieniu, że pieluchy nie będą objęte niższą stawką.

Razem zdziałają więcej

Ustawa o pozwach zbiorowych daje szanse konsumentom i konkurentom dochodzenia swoich roszczeń - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza prawa konsumentów. O szczegóły zmian i o aktualne postępowania UOKiKu prezes Urzędu, Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Jeden procent dla OPP

Coraz więcej podatników może przekazać swój jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak to zrobić i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu i składaniu formularza, w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" tłumaczy Paweł Kochanowski z Independent Tax Advisers.

Będzie obniżka rezerwy obowiązkowej?

Narodowy Bank Polski jest gotowy do obniżki rezerwy obowiązkowej oraz stopy depozytowej - zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Te zabiegi miałyby zachęcić banki do rozkręcenia akcji kredytowej.

Rostowski: urośniemy w tym roku 1,7-3,7 proc.

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie pomiędzy 3,7 proc. a 1,7 proc. PKB - ocenił minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił też, że rząd wciąż chce przystąpić do mechanizmu ERM2, czyli przedsionka strefy euro, w pierwszej połowie 2009 r.

Ameryka z Europą się nie dogada

Różnice zdań co do metod walki z kryzysem między przedstawicielami Europy i USA wynikają z różnych modeli rozwoju gospodarczego i kalendarzy politycznych - pisze "Washington Post". Różnice te mogą pojawić się na spotkaniu ministrów finansów G20 w najbliższy weekend w Londynie.

Bezrobocie znów w górę

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 10,9 proc. - szacuje resort pracy. To 0,4 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem, ale jednocześnie 0,4 punktu procentowego mniej niż przed rokiem.

O zmywarkach słów kilka..

Dziś w magazynie „Nieruchomości” doradzimy, czym kierować się przy wyborze zmywarki. Powiemy również, jak w mieszkaniu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Obejrzymy również 140-metrowy apartament na Mokotowie.

Jak inwestować?

Czy giełda to wciąż dobre miejsce na inwestycje i oszczędzanie? Ostatnie zawirowania da rynku mocno dały się we znaki inwestorom. Kiedy można spodziewać się odwilży? Spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź w dzisiejszym „Portfelu”.

Budowlanka w dół

Zaczyna się dobry okres dla budujących i urządzających własne domy i mieszkania. Branża budowlana traci, tanieją więc materiały i usługi budowlane.  Jak długo potrwa ten trend? Zapraszamy na „Portfel”.

Terravita ostrzega przed Białorusią

Nie inwestujcie na Białorusi - apeluje na łamach dzisiejszej prasy Terravita. Powód? Zdaniem zarządu firmy, białoruskie władze nie zapewniają odpowiedniej ochrony zagranicznym inwestorom. Jako przykład Terravita podaje własne doświadczenia.

Droższe kredyty

Popularne do niedawna kredyty we franku szwajcarskim dają się we znaki kredytobiorcom. W dzisiejszym „Portfelu” zastanowimy się, jak uniknąć utonięcia w coraz większych ratach...

Deficyt budżetowy będzie wyższy?

Rząd nie może podnosić składki rentowej ani ciąć wydatków socjalnych. Brak możliwości kolejnych oszczędności w budżecie oznacza jedno – konieczność podniesienia deficytu państwa - pisze "Rzeczpospolita".

Oszczędzamy, ale nie na wódce i papierosach

Kryzys gospodarczy powoduje, że konsumenci na całym świecie zastanawiają się, na czym oszczędzać. Na pierwszym miejscu wymieniają ograniczenie wydatków na gaz i prąd, rozrywkę, odzież - na końcu wskazują na alkohol i papierosy - donosi "Puls Biznesu".

Polski turysta znów biedny za granicą

Jeszcze pół roku temu za przeciętną pensję Polak mógł kupić 12 flakonów najdroższych perfum Chanel, sześć iPhonów czy 176 kufli piwa Guinness w pubie w Dublinie - wylicza "Dziennik". Teraz z perfumerii wyszedłby z ledwie ośmioma flakonami, a jego pensja byłaby warta 121 piw. Wszystko przez słabą złotówkę.

Polskę ominie gospodarcza apokalipsa?

Gospodarka Polski nie jest zagrożona - przekonuje w swoim raporcie prestiżowa agencja ratingowa Moody's Investor Services. Spośród krajów naszego regionu katastrofy gospodarczej uniknąć powinny także Czechy, Słowacja i Słowenia.

Rolnicy dorobią na wódce

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem resortu rolnictwa, z owoców, które dojrzeją w przyszłym roku, każdy rolnik będzie mógł legalnie wyprodukować śliwowicę lub jabłkówkę i ją sprzedać. Nad zmianą przepisów pracują politycy PSL - pisze "Polska".

Na wiosnę prąd nie zdrożeje

Nie ma powodu, by rosły ceny prądu dla ludności – uważa szef Urzędu Regulacji Energetyki. Przedstawiciele branży są innego zdania, ale najpewniej w tym półroczu nie dostaną zgody na podwyżki - pisze "Rzeczpospolita".