Najnowsze

Najnowsze

Banki jednak trochę kredytują

Powszechne przekonanie mówi, że banki w czasie kryzysu wstrzymały udzielanie kredytów. Prawdą jest, że akcję kredytową bardzo ograniczyły, jednak nie wstrzymały jej całkowicie. Wartość udzielonych kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w styczniu 2009 roku wzrosła o 10.950,7 mln zł. Głównie były to kredyty w walutach - podał we wtorek Narodowy Bank Polski (NBP).

Węgry modlą się o euro

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany zaapelował we wtorek w Brukseli o przyspieszenie rozszerzenia strefy euro, sugerując skrócenie czasu obowiązkowego przebywania w systemie stabilizacji waluty ERM2, który wynosi dwa lata.

Wszyscy już wiedzą, że jest kryzys

Skradał się po cichu i właściwie przez półtora roku, kiedy jego oznaki wystąpiły już w USA na rynku kredytów hipotecznych, nikt go nie dostrzegał. Z nową siłą wybuchł dopiero w październiku 2008. teraz już 70 proc. przedsiębiorców obawia się, że kryzys dotknie ich firmy. Jeśli tak się stanie, co czwarty z nich będzie zwalniał ludzi - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Money.pl.

Śnieżka prezentuje wyniki za IV kwartał

W programie "Dzień na Rynkach" prezentujemy wyniki spółki Śnieżka SA za IV kwartał. Wiceprezes spółki, Witold Waśko powiedział, że prowadzone są obecnie rozmowy na temat pożyczki, która ma zostać zaciągnięta w hrywnie. Jak zapewnia wiceprezes Śnieżka SA, za miesiąc powinniśmy poznać decyzję w tej sprawie.

Awaria Gmaila dotknęła miliony użytkowników

Na całym świecie miliony użytkowników popularnego systemu pocztowego Gmail straciły na kilka godzin dostęp do swoich e-maili. Od rana nie można było się zalogować, strona się zawieszała - alarmowali internauci. Po kilku godzinach pocztę da już się uruchomić, ale nadal nie wiadomo, co było przyczyną awarii.

OFE w kryzysie

Bessa uderza w emerytury. Problemem osób które będą odchodziły na emeryturę będzie to że nie dano im możliwości korzystania z hossy która powinna niedługo nastąpić. O tym jak w tej chwili wygląda sytuacja emerytów rozmawialiśmy z Grzegorzem Zalewskim z Domu Maklerskiego BOŚ oraz Tomaszem Publicewiczem z Alianz Online.

"Opcja walutowa" u bukmacherów

Domeną bukmacherów był dotychczas sport. Teraz wychodzą jednak naprzeciw nowym czasom i biorą się za... kursy walutowe. Firma bukmacherska Unibet uruchomiła na swojej stronie internetowej zakłady na wysokość kursu złotówki wobec innych walut.

BCC po spotkaniu z prezydentem

86 procent firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, a dla prawie jednej trzeciej stanowi to poważny problem, wynika z sondażu Business Centre Club. Aż 77 procent badanych źle oceniło działania polskich władz, m.in rządu, prezydenta, NBP. Jednocześnie 62 procent przedsiębiorstw uważa, że kryzys finansowy nie stanowi zagrożenia dla jego przyszłości oraz płynności finansowej. Z prezesem BCC Markiem Goliszewskim, Marcin Kowalski, rozmawiał o tym jak polskie firmy postrzegają kryzys.

Prezes UKE na 5 lat

Do końca roku ma zostać uchwalona nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Nowe zapisy wprowadzają między innymi kadencyjność urzędu prezesa UKE. Więcej na temat planowanych zmian w prawie telekomunikacyjnym mówi w programie "Pieniądze od Rana" wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.

Zmiany w telekomunikacji

Nowelizacja przepisów telekomunikacyjnych odbywa się w dwóch częściach. Pierwsza ma szanse zostać uchwalona jeszcze w marcu tego roku. O szczegółach zmian w prawie telekomunikacyjnym mówi w programie "Pieniądze od Rana" Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Apetyty konsumentów

Konsumenci liczą pieniądze, najemcy centrów handlowych liczą euro. Czynsz za wynajem lokali wyrażany jest bowiem we wspólnej walucie. O tym, jak z jednej strony większa skłonność klientów do oszczędzania, a z drugiej rosnące koszty, odbijają się na działalności sklepów w centrach handlowych, rozmawialiśmy z Andrzejem Falińskim, dyrektorem generalnym Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Gospodarka poniżej dwóch procent PKB

Rynek pracy słabnie, a bezrobocie rośnie. Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2009 roku wyniesie poniżej dwóch procent PKB. O tym, jakie perspektywy gospodarcze Polska ma w najbliższych kwartałach, mówią w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku PBC, a także Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

Środkowo-Wschodnia akcja walutowa

Banki Centralne Europy Środkowo-Wschodniej porozumiały się w sprawie skoordynowania komentarzy na temat spadków kursów lokalnych walut - spadków, które nie mają według nich uzasadnienia w fundamentach gospodarczych. Zdaniem głównego ekonomisty Societe Generale, takie wspólne działania mogą doprowadzić do podwyżek stóp proc. w całym regionie. Jarosław Janecki zaznaczył jednak, że nie oznacza to podwyżek na jutrzejszym posiedzeniu RPP. Jego zdaniem rada może wstrzymać się z obniżką stóp.

"Złodzieje! Nie będziemy płacić za wasz kryzys!"

Przy dźwiękach syren, gwizdach, huku petard i płonących oponach ok. dwustu związkowców z Sierpnia '80 protestowało w Katowicach przeciwko zarządowi Kompani Węglowej. Górnicy są oburzeni tym, ze zarząd spółki przyznał sobie 7-procentową podwyżkę, a im oferuje 1,2 proc.

"Polska" o połowę mniejsza

Od marca zniknie dziewięć z osiemnastu regionalnych wydań dziennika "Polska". Zarząd Polskapresse - wydawcy dziennika - poinformował , że w związku z kryzysem na rynku wydawniczym reorganizuje działalność, a likwidowane tytuły będą się ukazywać w internecie.

Polacy chwycili się za kieszenie

W polskiej gospodarce jest coraz gorzej - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny. Bezrobocie w styczniu wzrosło do 10,5 proc. Dużo gorzej wygląda sprzedaż detaliczna, która w porównaniu z grudniem 2008 była mniejsza o prawie 23 procent.

Pochmurne wizje niemieckich przedsiębiorców

Eksperci spodziewali się światełka w tunelu, rzeczywistość ukazała się jednak w ciemnych barwach: nastroje niemieckich przedsiębiorców okazały się gorsze niż jeszcze miesiąc temu. Indeks IFO, odzwierciedlający klimat inwestycyjny, w lutym spadł.

Rosja się zwija

Gospodarka Rosji w styczniu skurczyła się o 2,4 proc. - donosi dziennik "Kommiersant", powołując się na szacunki Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej. Byłby

Jak w kwartał stracić 60 miliardów dolarów

Amerykański potentat ubezpieczeniowy AIG ogłosi największą kwartalna stratę w historii amerykańskich korporacji. Jak donosi agencja Reutera, ubezpieczyciel przez ostatnie trzy miesiące roku mógł stracić około 60 miliardów dolarów.

Ceny wynajmu mieszkań doszły do ściany

- Spadają ceny mieszkań do wynajęcia - informuje "Gazeta Prawna". Ci, którzy, mimo spadających cen nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego "M", bo nie mogą wziąć kredytu, coraz bardziej liczą się z każdym groszem. Przybywa też wynajmujących.

Sytuacja Polski w dobie kryzysu

Jak wygląda sytuacja Polski podczas kryzysu gospodarczego? Czy zagraniczni inwestorzy naprawdę postrzegają rynki środkowej europy jako całość? Co powinniśmy zrobić aby przejść przez kryzys w miarę łagodnie? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi z Banku Światowego, Indermitem Gillem, głównym ekonomistą Banku Światowego oraz Thomasem Laursenem, menedżerem Banku Światowego na Polskę.

Rok budowlanego pirata

Właściciele nielegalnie wybudowanych przed 1995 rokiem domów mogą do końca roku zalegalizować je za darmo. Normalnie za średniej wielkości "budowlany grzech jednorodzinny" trzeba zapłacić ok. 50 tys. zł. Teraz, jeśli budynek spełnia normy, wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Zyski (lub straty) pewne jak w banku

Co trzecia lokata bankowa w rzeczywistości przynosi jej posiadaczowi straty - wylicza portal money.pl po przeanalizowaniu ofert polskich banków. Autorzy opracowania wskazują też, gdzie można na lokatach zarobić.

Bankowców opcje na opcje

Część polityków i przedsiębiorców ciska gromy na banki, że naciągały firmy na opcje walutowe i teraz na nich zarabiają. Wicepremier Waldemar Pawlak domagał się nawet unieważnienia opcji. Jak się jednak okazuje - dla bankowców te umowy to także problem i proponują własne rozwiązania, np. zamianę opcji na kredyty.

Emeryci zapłacą za nasze drogi?

Czy na fundusze emerytalne rząd nałoży obowiązek zakupu obligacji drogowych? O takich planach donosi "Puls Biznesu". Na drogach gabinet Tuska chce zaoszczędzić w tym roku prawie 10 mld złotych, a to mogłoby zatrzymać tak potrzebne inwestycje.

Chcemy dzielić się pensją, żeby ratować etaty

Połowa z nas gotowa byłaby zgodzić się na obniżkę pensji, byle w firmie zachowano miejsca pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Ale niewiele mniej - 40 procent - na obniżenie płac się nie godzi.

Euro-przyspieszenie

Zaklinanie węża. A dokładniej węża walutowego, w którym Polska ma się znaleźć na przełomie maja i czerwca tego roku. Takie zamiary rządu potwierdził w TVN CNBC BIZNES - wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jak zapowiedział pełnomocnik rządu ds przyjęcia euro - oficjalne rozmowy o wejściu naszego kraju do mechanizmu ERM2 rozpoczną się na początku marca. Co to oznacza dla portfeli polaków i czy determinacja rządu pomoże czy może raczej zaszkodzić?

Ubezpieczenie od bezrobocia

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak informacja w Radiu Erewań. Nie od każdej utraty i nie zawsze a w dodatku nie wszędzie. Natomiast samo ubezpieczenie - solidnie obciąża kieszeń kredytobiorcy. Czy zatem wogóle opłaca się korzystać z tej formy zabezpieczenia, a jeżeli tak to kiedy?

Na Wall Street urwało się dno

Inwestorzy w USA nie wierzą, że rządowe plany pomocy gospodarce powstrzymają pogłębiającą się recesję i znowu masowo sprzedają akcje. Dlatego główne indeksy - Dow Jones Industrial Average oraz Standard and Poors' 500 spadły w poniedziałek do najniższych wartości od blisko 12 lat.

Gdzie ten kryzys?

Kryzysu na razie nie widac. Przynajmniej w centach handlowych. Polacy chodzą tam wciąż bardzo chętnie i jak się okazuje wciąż chętnie wydają pieniądze. Według handlowców to właśnie chęć do zakupów może być motorem polskiej gospodarki w czasie spowolnienia.