Najnowsze

Najnowsze

Fitch ostrzega

Polskie finanse publiczne mogą ulec pogorszeniu - agencja ratingowa Fitch ostrzega, że jeśli Polska nie przedstawi programu konsolidacji finansów publicznych, jej rating może zostać obniżony. Eksperci Fitch są zdania, że w przyszłym roku polski deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do 6,3 procent PKB, a dług publiczny - do 56,3 procent PKB. Co na to polscy ekonomiści? W programie "Bilans" rozmawialiśmy z Jarosławem Karpińskim z FMC Management.

Sporu z Eureko ciąg dalszy

Już ponad dziesięć lat toczy się spór z Eureko w sprawie prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Jednak sytuacja przeciągającego się sporu nie wpływa korzystnie na wizerunek naszego kraju jako miejsca gdzie można spokojnie inwestować pieniądze. Na temat PZU i Eureko rozmawiał w programie "Biznes Lunch" Wojciech Roman, ekspert finansowy.

Będzie lepiej na rynku kredytów hipotecznych

Klienci wywiązują się ze zobowiązań, a sytuacja na rynku nieruchomości się stabilizuje. To dla banków sygnał, by chętniej udzielać kredytów hipotecznych - także tych na 100% wartości planowanego zakupu. O tym, co wydarzy się na w najbliższych miesiącach na rynku kredytów hipotecznych opowiada w "Bilansie" Karol Wilczko z serwisu Comperia.pl.

Kredyt reaktywacja

Jest co kupić - będzie też za co. Do niedawna kusiły głównie lokatami, albo kredytami gotówkowymi. Ale teraz - stopniowo, choć jeszcze nieśmiało - banki wracają do promowania kredytów hipotecznych. Tym razem jednak chodzi o kredyty w złotych. Ich cena w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado...

Prognozy dla sektora IT

W 2010 roku o wzrosty w branży IT może być trudno - uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CAIB. W pierwszej połowie roku analitycy prognozowali dla branży stały wzrost, argumentując, że jest to jedna z niewielu dziedzin usług, w których rynek jest tak bardzo zróżnicowany. Czy te prognozy się sprawdziły? Jakie są prognozy dla spółek Asseco, Comarch i Sygnity na drugą połowę roku? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Auto z importu bez badania

Polskie drogi zostaną zalane złomem - to reakcja ekspertów na nakaz Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. Według niego od jutra osoby sprowadzające auta zza granicy nie będą musiały przez zarejestrowaniem sprawdzać stanu technicznego swoich samochodów. Choć kupcy się cieszą na niższe koszty, Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar ostrzega - bezpieczeństwo na polskich drogach drastycznie spadnie. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Komputerowy gigant na zakupach

Dell wyda 3,9 miliarda dolarów na zakup spółki Perot Systems. Amerykański producent komputerów osobistych liczy, że zakup pozwoli mu na poszerzenie bazy klientów.

Fundusze inwestycyjne - zawsze krok przed danymi?

Bezpieczne - tak przyjęło się określać fundusze inwestycyjne, oparte na obligacjach. Jak przewidywane zatrzymanie spadku stóp procentowych i rosnąca emisja papierów dłużnych wpłynie na ich przyszłość? W "Rynkach dnia" swoją prognozę przedstawia Olaf Pietrzak, analityk rynku papierów dłużnych Skarbiec TFI. Ekspert zapewnia, że specjaliści z funduszy, są zawsze krok przed upublicznieniem danych.

Banki znów łowią na hipotekę

Do niedawna kusiły głównie lokatami, albo kredytami gotówkowymi, ale teraz - choć jeszcze nieśmiało - banki wracają do promowania kredytów hipotecznych. W niektórych z nich kredyt na mieszkanie już jest tańszy. Ale eksperci ostrzegają: do kredytowego eldorado jeszcze daleko.

Prezes wystawił sobie laurkę

Platforma cyfrowa, restrukturyzacja TVP i kupno praw do Euro 2012 - wyliczał swoje sukcesy Piotr Farfał. Takie podsumowanie własnej działalności nie oznacza jednak, że p.o. prezesa TVP SA szykuje się do odejścia. Szefa KRRiT Witold Kołodziejski mówi wprost, że "naciskany przez PO sąd" wcale nie musi uznać legalności nowej Rady Nadzorczej, która już formalnie odwołała Farfała.

Dziewięćset osób na wylocie z LOT-u

Szykują się gigantyczne zwolnienia w PLL LOT. Związki zawodowe działające w spółce twierdzą, że dostały od zarządu plany restrukturyzacji, z których wynika, że zwolnionych ma być co najmniej 900 osób - podaje Polskie Radio. Związkowcy nie wykluczają strajku.

Złoty tracił i tracić będzie

Poniedziałek był kiepskim dniem dla złotego: nasza waluta straciła wobec euro i dolara po kilka groszy. Analitycy prognozują, że to nie koniec spadków i w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać dalszego osłabienia złotego.

Każdy z nas ma 16 tysięcy długu

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2009 r. wyniosło ponad 609,1 mld zł - poinformował resort finansów. To o 975,2 mln zł więcej niż na koniec czerwca.

Prezydent zadzwoni na Wall Street

Lech Kaczyński w najbliższy czwartek zainauguruje sesję na nowojorskiej giełdzie (NYSE). Handel na największym na świecie parkiecie będzie mógł oficjalnie ruszyć dopiero po tym, jak nasz prezydent zadzwoni specjalnym dzwonkiem.

Czy nowa RPP podniesie stopy?

Nowa Rada Polityki Pieniężnej może na początku swojej działalności, czyli już w lutym podnieść stopy procentowe – wynika z wypowiedzi członka obecnej RPP prof. Dariusza Filara. Powód? Rosnące prawdopodobieństwo szybkiego wzrostu cen.

Niemcy: będzie zrzutka na Opla

Rząd Niemiec chce pieniędzy dla Opla od kilku europejskich stolic - pisze dziennik "The Guardian". Według gazety ostrzegli o tym przedstawiciele brytyjskiego rządu. Berlin miałby domagać się między innymi od rządów Polski, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii pokrycia części z 4,5 miliarda euro obiecanej Oplowi pomocy.

"Koniec świata został przełożony"

Globalna gospodarka znalazła już dno - uważa ekonomista Paul Krugman, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla z ekonomii. - Wydaje się, że koniec świata został odłożony na później – powiedział podczas seminarium w Helsinkach.

Chiny wyciągają ręce po złoto

Chiny rozważają zakup złota, jakie chce sprzedać Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Taką wiadomość - powołując się na źródła rządowe - podaje jedna z agencji informacyjnych. MFW chce sprzedać ponad 400 ton złota ze swoich rezerw, a według aktualnej ceny kruszcu Pekin musiałby wydać na zakup prawie 13 miliardów dolarów. Chiński państwowy fundusz inwestycyjny zarządza w sumie 2 bilionami dolarów.

Kiedy zabraknie nam gazu?

Data polsko-rosyjskiego spotkania w sprawie dostaw gazu powinna być znana w tym tygodniu - dowiedziało się TVN CNBC Biznes w Ministerstwie Gospodarki. Jak zapewnia dyrektor resortowego departamentu ropy i gazu - zgodnie z zapowiedziami - kolejne rozmowy odbędą się do końca września.

Za prąd zapłacimy drożej

Firma energetyczna Enea jeszcze w poniedziałek złoży wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżkę cen za prąd w przyszłym roku - zapowiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki. Do tej pory - jak informuje URE - żaden z dostawców nie złożył jeszcze nowego cennika, mimo że we wtorek mija termin składania wniosków taryfowych na 2010 rok przez sprzedawców energii.

Zlecenia reklamowe w czasie kryzysu

Giełdowe spółki medialne odnotowały spadek na rynku reklamy. Czy udało im się przystosować do nowych warunków na rynku? O to pytaliśmy w programie "Rynki dnia" analityka KBC Securities odpowiedzialnego za spółki medialne Leszka Iwaszko.

Poprawa na rynku mieszkaniowym

Sytuacja n rynku mieszkaniowym poprawia się. Branża odbiła się od dna i rusza z nowymi projektami. Klienci deweloperów są jednak w dobrej sytuacji, bo na kupnie nowego mieszkania można zaoszczędzić nawet 15% jego wartości. O rynku mieszkaniowym i jego perspektywach rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym spółki Ronson Tomaszem Łapińskim.

Sytuacja w Enei

W ostatnim czasie wokół Enei dużo się dzieje. Spór który powstał wokół prywatyzacji, zapowiadany strajk związkowców, a na dodatek wątek przedstawiciela Vattenfalla w RN Enei. Na temat sytuacji w spółce Mikołaj Kunica pytał Macieja Owczarka, prezes Enei, który był gościem programu "Dzień na rynkach"

Kredyty nie dla wszystkich

Częstą sytuacją jest że pomimo spełnienia warunków kredytowych, banki odmawiają klientowi kredytu. Co jest tego powodem? Wyjaśniała Katarzyna Siwek, analityk Expandera, która była gościem programu "Pieniądze od Rana".

Polacy nie chcą reformy emerytalnej

Polacy zdecydowanie odrzucają proponowaną przez rząd reformę systemu emerytalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Mareco Polska dla "Newsweeka". Nie chcemy dłużej pracować, nie podoba nam się też pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. – Wygląda na to, że wiara w św. Mikołaja wciąż jest najważniejszym elementem myślenia większości rodaków - komentuje ekspert.

Kryzys rynku komputerowego

Za sprawą kryzysu sprzedaż komputerów w II kwartale spadła o 31%. Główny cios dotknął rynek komputerów stacjonarnych. Zdaniem Andrzeja Kurka prezesa NTT System rynek jednoznacznie zmierza w kierunku notebooków. Pytania o kryzys w elektronice i o perspektywy sprzedaży komputerów w "Dniu na rynkach" zadawał Robert Stanilewicz

Złoty niespodziewanie mocny

Niespodziewana korekta prognoz dla złotego. Deutche Bank skorygował założenia wartości złotówki z 4,70 do 3,90 za jedno euro. Wpływ na to ma stabilny stan polskiej gospodarki, brak zaskoczeń w polityce finansowej i monetarnej Polski jak również fakt, że zagraniczne banki coraz więcej inwestują na naszym rynku. O przyszłości polskiej waluty i prognozach dla niej rozmawialiśmy ze strategiem BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim.

Nowe rynki firmy Lenteks

Producent wykładzin Lentex stawia na wschód. Spółka planuje zwiększyć sprzedaż swoich produktów na Ukrainie, zacieśnia też współpracę z tamtejszą siecią hipermarketów Epicentr. Na tym jednak ambicje firmy się nie kończą. Lentex zainteresowany jest też wejściem na rynek białoruski co pomoże mu w otwarciu na Rosję. Lentex złożył także ofertę na prywatyzowany Gamrat. Eryk Karski liczy na bliską współpracę obu firm, zarówno w zakresie handlowym jak i surowcowym. O ekspansji Lenteksu i jego planach na przyszłość rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy, Erykiem Karskim.

Reklama w kryzysie

Kryzys sprawił, że firmy obcinają w budżetach wydatki na marketing. Takie podejście jest niebezpieczne. Firmy, które rezygnują z promowania marki w trakcie spowolnienia, mogą potem stracić udziały w rynku. O nietypowej reklamie, kryzysie w branży reklamowej i jej przyszłości rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z Krzysztofem Przybyłowskim, prezesem CAM Media.

Reklama zewnętrzna w kryzysie

Na przystankach, na kamienicach, przy autostradach, czy na imprezach rodzinnych - reklama zewnętrzna stała się w ostatnich latach wszechobecna. W ciągu pierwszego półrocza firmy wydały na tzw. billborady, czy blow - upy w sumie ponad 313-ście milionów złotych. O reklamie zewnętrznej w czasach kryzysu rozmawialiśmy z Kaliną Janicka, prezes Clear Chanel Polska oraz Janusz Malinowski, prezesem Stroer Polska.