- Właścicielem fabryki Della w Łodzi ma stać się wkrótce tajwańska firma Foxconn - poinformował rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski. Dodał, że prawo przeniesienia własności potrwa kilka miesięcy, a nowy właściciel deklaruje utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia.
Rzecznik nie chciał ujawnić wartości ani szczegółów transakcji. Wiadomo, że Foxconn, największy producent elektroniki na świecie, ma kontynuować w Łodzi produkcję komputerów, serwerów i pamięci masowych pod marką Della. - Od ponad roku przyglądaliśmy się naszym tzw. operacjom, czyli wszystkim procesom, które stoją za produkcją i logistyką dostaw komputerów. Cel jest taki, żeby uprościć te procesy i sprawić, żeby stały się bardziej efektywne - tłumaczył Rafał Branowski.
Dodał, że Dell zachowa nadzór nad biurem sprzedaży i marketingu w Warszawie.
Łódzki kapitał
Z naszej strony jesteśmy zadowoleni, że firma Foxconn docenia wysokiej klasy umiejętności pracowników łódzkiej fabryki Dell oraz że będzie nadal kontynuowała współpracę z nimi w celu realizacji zamówień klientów oraz dalszego rozwoju swojej działalności dell o łodzi
Z kolei wiceprezes Della Sean Corkery napisał w oświadczeniu spółki, że jej władze są zadowolone, że "Foxconn docenia wysokiej klasy umiejętności pracowników łódzkiej fabryki Dell oraz że będzie nadal kontynuowała współpracę z nimi w celu realizacji zamówień klientów oraz dalszego rozwoju swojej działalności"
Z rąk do rąk
Foxconn, który powstał w 1974 roku na Tajwanie. Jest wiodącym dostawcą usług współprojektowania, produkcji i montażu dla czołowych firm produkujących komputery, sprzęt telekomunikacyjny czy elektroniczny.
Fabrykę komputerów Dell w Łodzi uruchomiono w listopadzie 2007 roku za 190 mln euro. Obecnie zatrudnia ona ponad 1900 pracowników. Był to drugi - po Irlandii - zakład Della w Europie. Po decyzji o zamknięciu zakładu produkcyjnego w Irlandii, w styczniu 2010 roku ma się zakończyć proces przenoszenia produkcji do Łodzi.
We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła pomoc regionalną w wysokości 54,5 mln euro, którą władze polskie przyznały spółce Dell Products Poland na rozwój produkcji komputerów w Łodzi.
O sprzedaży fabryki przez Della mówiło się już od jakiegoś czasu. Jako potencjalnego kupca wymieniano singapurską firmę Flextronics.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24